De Wreedheden van den Dus. MA&E'i»ha tsbsl im msvrnjmam God zij gedankt, want anders zou het ons moeielijk geweest zijn, zelts met een scheersmes, de hairen uit de wonde te snijden. Ge denkt hem 't hair af ts snijden, vroeg de Polak, maar fcebt gij niet bemerkt in welken toestand hij is? 't h ter kontrairie vermits ik hem gezien heb, dat ik die operatie noodig, moeielijkenpijnelijkgeloof.en om die drievoudige rede d'hulp van onze Maria vraag;zonder't hair at te snijden, zou het onmogelijk zijn het vel terug op het hoofd te plakken. Maar 't is geen hair meer; 't is een vreeselijke mengelmoes van hair, van vleesch, van gestold bloed en stukken vel, en dit alles op 't voorhoofd liggende... Zie liever. En de Polak, een dennen stokje ontstekende, naderde den ge kwetste. Het wezen van den ongelukkige was rampzalig om zien; zijn afgestroopte schedel was èene groote wonde; rond zijn oogen waren twee pekzwarte ringen; zijn lippen, door de pijn bijeenge trokken, gingen tenauwcrnoodopen.omeene scherpe en geschokte ademhaling door te laten, en zijne borst, door den reutel opgeheft, was als dosrploegd in bloedige voren, van de sterke klauwen der beerin. Welnu, Marfa, vroeg de Franschman, denkt gij u sterk genoeg, om daaraan te helpen? Ja, met Gods bijstand. En ze boog zich over dit levende kadaver. Wacht', sprak de Franschman, eerst dit gestold bloed afge- wasschen en 't vel vermalscht; geef mij 't water. Zij stak eene kom water vooruit; bij gebrek van sponsie, door weekte hij een stuk lijnwaad, 't welk hij daarna zachtekes op 't hoofd van den zieke dopte. Die operatie met lauw water duurde bijna tien minuten, gedu rende welke lvan niet tot zijn zeiven kwam. Hij mocht er God over bedanken; de Polonèse kon dus 't hair afsnijden, dat leelijk in den weg der vermaking zou geweest zijn; zij was bleek, doch geen second beefde hare band. Na deze voorloopige maatregels, liet de Franschman zijn water in den sneeuw verkoelen en besproeide met halfkoud water den gloeicnden schedel van den jager. Die koele besprooiing rièp lvan uit zijnebezwijming; hij opende do ogen, schreide geweldig en bracht d'handen aan z>jn hootd. Waar ben ik? Ik brand! reutelde hij. Broeder, ge zijl erg gekwetst geweest; maar hebt goei koe- ragie, we zullen uw pijn verligten. Doch lvan wilde met geweld d'handen op zijn hoofd brengen. Houdt zijn handen vast, fluisterde Hendrik den Polak toe; en wat er ook moge gebeuren, laat niet los! Hij besproeide opnieuw de wonde en lvan, gesoulageerd zijnde, scheen zich te onderwerpen; doch't moeieiijkstebleef nog te doen; dit verfrommeld vel operispreiden, destukken bijeenvoegen, ze op den schedel effen leggen en in gansch hunne lengte terug opplak- ken. 't Was voor die vreeselijke bewerking dat Hendrik bijzonder staat maakte op de koelbloedigheid en behendigheid van Marfa. Hij deed haar teeken van te beginnen met het lijnwaad waarop den ngédu was, over den schedel te leggen, ten einde daar eene coort van pap te krijgen, effen gesteken en sterk genoeg om 't bloeden tegen te houden en't vel vast te doen plakken. Dc jonge vrouw was heldhaftig en vernuftig in die bewerking; de gekwetste voelde schier niet dat er iets opzijn hoofd kwam; en of 't nu was ten gevolge van 't koud water dat altijd eene goede tegenwerking op zulke wonden heeft, ot door de kracht van dien wonderbaren balsem. Ivan sloot de oogen, zijn gekromde vingers vielen slap nevens zijn lichaam. Eenige minuten gingen voorbij, het lijnwaad werd op nieuw bestreken en bij middel van eene pluim, eene lichte laag ngedu op hel vel gedaan. lvan scheen voortdurend te slapen. Nu kwam de gewichtige oogenblik. Met zijn leeren riem bond de Fransehman. zachtjes maar sterk, d'handen des gekwetsten achter zijnen rug,deed teeken aan Cesar van hem wel vast te houden, nam den hoek van 't lijnwaad vast dat op den schedel lag, en trok het er in eenen keer at. De Rus liet een razend gehuil hooren, rukte zich half uit de handen van den Polak, en kronkelde zich. Rap! rap! Marfa, riep de Franschman; 't moet zijn, legt het vel op den schedel. Marfa begon; die edele teêre dochter beefde binst die ijselijke operatie, maar ze werkte toch voorn, Zij heelde onder dat schrikkelijk werk, maar ging toch altijd voort, band voor band dit vel beplekl met beerenzalf op den schedel uitspreiende, terwijl dat den Rus zich wrong als ee slang, huilde als een wild dier, de tanden opeen knersend en schuimdende. Koeragie, Marfa, herhaalde de Franschman, er moet voor uitgegaan worden. De edele Polonèse zag zoo wit als marmer, doch overmeesterde haren schrik en voleindemaar als de lap vel effen gelegd was, viel zij in bezwijming. Zij had krachten gehad om den gekwetste te helpenhij was nu verzorgd, en reeds zooveel gesoulageerd, dat hij op het bed van vellen stil bleef liggen. Dan dachten de twee vrienden op hunne moedige helpster Ik ben lafhertig geweest, sprak Marfa, als zij tot haar zeiven kwam. O neen, edelmoediglieve zuster, zegde Hendrik, en bij vrouwen gelijk u, moeten de mans beschaamd staan. Eb den gekwetsten Hij is gered. De beerenzalf werkt reeds; hoort, 't is ter nau- wernood dat gij hem hoort zuchten. Hij zal dus niet sterven? Niet-alleenlijk zal hij niet sterven, maar g'hebt hem zoowel verzorgd, dat hij zejfs zijn hair niet zal verliezen. De waarheid is, sprak Cesar, dat ik u zoo sterk niet dacht in chirurgie. Marfa grimlachte over die loftuiging nadat de Schilder-Jager- Chirurgyn zijn handen gewasschen had, ging Lij buiten om sneeuw en maakte uit de Apothekerskist, voor zijne vrienden eenen thé gereed die hun bloed verwarmde en hun gemoed ver vrolijkte; Marfa was nu gansch hersteld, haar echtgenoot zag er welgezind uitaan den Franschman was geena verandering te bemerkendie man was naar geest en lichaam, van ijzer en staal; maar nog niet genoeg volgens hem: hij moest hard worden tegen koude, vermoeienis, honger en dorst, altijd met hetzelfde inzicht Vluchten en,zijn Vaderland terugzien. Ik moet, zegdehij tot Gesar, terwijl Marfa ging zien ofdezieke niets noodig had, ik moet, alleen, mij alles kunnen verschaffen wat ea noodig is om te leven, gelijk Rebinson op zijn eiland...En hoe is 't met den zieken, Marfa Waarlijk, de zalf heeft'wonderen gedaan uw zieke slaapt er. begint zelfs kleur te krijgen... En zoo wreed gesteld geweest!. Hij zal u veel verschuldigd zijn. En u helpen in ge weet wel, voegde Gesar erbij. (Wordt voortgezet). Werken te koop in onze BureeleaLeopoldst.raat en Molenstraat, Aalst 't Stuiversmagazijn 6da jaar, een schoon dik boekdeel, met verschei- de groote verhalen, o. a. de verdrukking der Paters Jesuieten in Portugaal. Prijs voor onze geëerde Inschrijvers en Lezers, 3,00 België en zijne Heiligen, door P. Hillegoer, 4 schoone boekdeele met portretten, 11,00 GEERARDSBERGEN. Tarwe 26 fr.Masteluin, 20,00; Haver, 19,00; Boonen, 21 fr. boter per kilo, 2,70;Vlas per kilo, 1,30; aardappels, 9,50; lij naad, 32 r. koolzaad, 36fr. AALST Tarwe, 26 fr.; Masteluin, 22,00, Vlas per 3 kilo 4,00 5425; Aardappels09,00; Hop041 fr; Boter, 3 kilos 6,37 h, 08,64 Abonnementen worden op alle tijdstippen des jaars aaneerd. (13 Vervolg.) Edelgesteenten, door denzelfden schrijver O. ,85 Atlas of Reis rond de N.'ereld, 1,0 De Belgische Keukenmeid, om te leeren stoven, koken, bra den, bakken, servetten plooien, met orde do tafel dienen, enz. boek van 248 bl. 1,00 Tooverfceek, 0,50 NINOVE. Tarwe, fr.26; Rogge, fr. 19; Boontjes 22 fr.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 3,12. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 35 tot 36 fr. Rog gebloem, 26 fr. Op de veemarkt waren 18 stieren, 121 ossen, 117 koeien, o32 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. 0,71; ©ssen, fr. 0,94 a i,o5; koeien, fr 0,75 0,86; kalveren, fr. 1,00 a 1,10. DENDERMONDE. Witte Tarwe, 26,00; Rogge, 18,00; Boter per kilo, 2,65; Eieren 3,25; Aardappelen, 9,00; Lijnolie, 57,25; Kempolie, 65,00; Lijnkoeken, 21,25; Kempkoeken, 18,25. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 23,00; Boekweit i5,oo; Haver 14.50; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,36; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,86. Zele Tarwe 24,00: Rogge, 15,00; Poter 2,70; Eieren, 3,09; kerttp per 11 kilo 10,2". Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. 75 stuss inlandsch ras van fr. 210 tot300. -504 stuks hollandsch ras, van fr 270 tot 7:;0. Binnen de stad. —IS stuks inlandsch ras van fr. 183 tot 329. —972 stuks hollandsch ras van fr. 225 tot 355 LOKEREN. Tarwe. 22 l'r.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,06. Roeselaere, Oude Tarwe, per 19<> kilo, fr. 28; Rogge 19; Boo nen 23,00 Aardappelen <18; Boter per kilo, 3.35; Eieren per 25, 3,5'b Aalst, drukkerij met snelpers van P. DAENS-MAYART.

De Werkman | 1878 | | pagina 4