MtAjfriBLTlSft Ha V£,X%.Ê&&,lï) GEERA.RDSBËIIGE.V Tarwe 26 Ir.; Masteluin, 20.00; Haver. 19,00; Boonen, 21 fr. boter per kilo, 2,70,Vlas per kilo, 1,30, aardappels, 9,50; lij naad, 32 r. koolzaad, 36fr. Nut en Vermaak Verdediging der Reeüten van t Vlaamsche Volk. s Chir-Ali al zoover gezet, dat hij uit zijn hoofdstad is moeten vluchten... Dat komt van zich op den Rus te steunen. FRANKRIJK. De bey van Tunis heeft op grove wijze de Fransche onderdanen te kort gedaan, bijzooverre dat 't Gouverne ment eene schitterende herstelling vraagt en zijne eisschen door ge- kurasseerde schepen doet ondersteunen. OOSTENRIJK. Er is'ne Sakser aangehouden die gedreigd had keizer Frans-Josef te vermoorden er heerscht groote onrust in het paleis des Keizers. RAMPEN. Te Wolkrange, tegen Arlon, was 'ne vent bij zijns zieke schoonvader geweest en keerde 's avonds naar huis; 't sneeuwde zoo geweldig dat hij verdoolde, in eene diepte sneeuw geraakte en er niet meer uit kon; twee dagen nadien is zijn vervrozen lijk teruggevondeu. Te Rukkelingen is 't zelfde geval geweest; zekeren Segris was 's avonds uit het telegraafbureel gekomen om een depeche naar Sichen te dragen; hij deed dit, doch weêrkeerende ver dwaalde'hij en 's anderdaags vond men zijn lijk onder den sneeuw begraven. In Zwitserland heeft de sneeuw zoo dik gelegen dat de vogels van de boomen doodvielen, omdat zij nergens aan voedsel konden geraken. Er is te Brussel, nabij de Zuiderstatie, voor 225,000 fr. leer verbrand. RAMPEN DOOR PETROL: te Doornijk, eene vrouw die eene brandende petroollamp droeg, 't vuur aan haar kleêren gekomen en 't mensch verbrand dat de dood erop volgde. Te Argenteuil, bij Luik, een lamp met mineraal olie gevuld, in 't vuur gevallen, vier personen, vader moeder en twee kinderen afgrijselijk verbrand; de moeder en de twee kinderen zijn reeds over leden; men hoopt den vader te redden, doch 't zal noodig zijn hem den rechten arm af te zetten. Laat ons toch voorzichtig zijn met dienpetrool, ge ziet wat schrikkelijke malheuren ervan komen. De Pruisische Kroonprins is zaturdag bijna verongelukt: in rijtuig vaneen wandeling komende, de peerden geraakten op hol, 't rijtuig sloeg om en den Pruis met zijn ajedant op den grond; doch zonder mankement. Te New-Orleans is de Oostenrijksche Consul verdronken. Te S' Gillis Brussel, was zaterdag een persoon die naar den genaamden V.... een geweer richtte, meenende dat het niet geladen was en al spelende; 't schot ging af, en V.... werd ge vaarlijk aan den schouder getroffen.Te Ressegem is t Gemeente huis afgebrand; alles is vernield, zelfs de gemeentelijke Archieven. Oorzaak onbekend. Sedert 20 jaren is het in Engeland zoo koud niet geweest als nu; op Kerstdag vroos het dat de steenen scheerden en er was een sneeuwmist dat men geen twee stappen ver kon zien. d'armoede en d'ellende is groot. In Frankrijk, nabij Zwitserland, zijnde lijken gevonden van 6 smokkelaars, die onder eene sneeuw- lawien begraven worden; in 't kanton Seilhac zijn twee meisjes door de wolven verslonden; te Lyons is eenen grooten dipo van graan afgebrand; men taxeert de schade op 2 millioen franken. MISDADEN. De Turken, hunne oude plaag terugkrijgende, hebben 610 personen vermoord, waaronder mannen, vrouwenen kinders: meer dan 3o dorpen hebben zij geplonderd; op de banen en wegen bevinden zich 20,000 vluchtelingen. T'Aalst is zatur dag avond eene wereldsche dochter in de vaart gesprongen en ver dronken. T'Antwerpen zagmen maandag rond 8 ure 'ne kerel uit een hotel der Eiermarkt komen geloopen; hij droeg een groote partij beddengoed op zijn hoofd en een paar lakens en sargiën sleepten hem achterna. De passanten, dien kerel ziende vluchten, gingen den meester verwittigen en kadé werd bij den schabernak gevat; hij had den nacht in gemeld hotel overgebracht en in plaats van te betalen, had hij nog de stoutheid het beddengoed mee te ne men. Hij zit vast; 't is een oude dief. Men schrijft ons uit Isegem. In december heeft onze zangmaatschappij even als andere katho lieke muziek-societeiten den feestdag van St-Cecilia gevierd,'s morgonds nebben zij den dag met God begonnen met eerst de IJ. Mis bij te woonen; binst den dag, daar er vele van de zangers van Xaverius met werken aan het dagelijksch brood geraken, hebben zij hen zich tot go woon werk begeven. Maar 't was 's namiddags dat de feest in geheel zijn vier was, reeds var: 's achternoen? ten twee uren waren eenige mannen in 't lokaal om eene kluchtige pantomier.e te loeren, ten (3 uren nn half was het avondmaal 111 onze vergaderingsplaats, waar de geestelijkheid van de parochie en de raad van Franciscus aandeel namen. De dertig zan gers met hunnen deftigen leermeester, dien ik niet noemen mag om zijne ootmoedigheid niet te kwotsen, zaten te samen aan eeue tafel ;èn V/rage het u of wij wel gieten hebben! al den rosbief en de Uoekeboterhamuu-n n derende dacht ik op don wijzoman die zegt alle dingen bobben hunnen tijd er is een tijd van werken en van eten.... Na den maaltijd werd eene schoone choor gezongen ter eere van St-Franciscus, de zan gers zongen zoojuist dat men verwonderd was boe onervarene muzikan ten dit zoo wel konden, maar dit is te verstaan hieruit 't is dat onze muziekmeester uren en uren met taai geduid en kennis van zaken de Xaverianen iets kan aafileeren.Men heeft ook wat kluchtige liederen gezongen die bijval vonden, maai' de pantomien spande de kroono waar iijk onze mannen verdienden eenen prijs voor hunne kodige en komieke bewegingenen poetsen die zij zoo natuurlijk in het stukje wisten te vlechten. Zij speelden met zes mannen; twee zaten in tonnen en roofden wat andere wilden opeten aan hunne tafel enz. 't Was 't schoonste too- neelstukjo dat men zien kon, met dat verschil dat alles zedig en edel was; er werden zoovele toeren gespeeld in liet stukje dat zij de Geeste lijkheid en den raad van Franciscus eu al onze mannen, meermaals heb ben doen lachen dat zij kreeschen. Het ware te lang om te beschrijven wat zij al uitvonden; het zij genoeg van te zeggen dat een raadslid van Xaverius zich zoowei verzet had dat hij tot 's nachts ten twaalf uren vertelde wanneer h;j te huis kwam; en bemerkt wel: het was maar tien uren stipt.de schoone uur waarop de treffelijke Vlamingen kost waf kost vaarwel zeggen aan hunne herbergvermakon, als wij ons lokaa' van Xaverius veriaten hadden Ds kwade menschen, de bedorvens zielen denken dikwijls dat de goede geen verzet hebban maar ons feest zou hun liet tegenoverstelde leeren, on zonneklaar bewijzen dat de Siskens, zoo zij ons al spottende noemen, dat de Siskens, die ware katholieken, vele meer knnben lachen en hart- lijk lachen dan de slechte van deze wereld, en dat óen uur verzet in braafheid hon d.rd uren van slecht vermaak verre overtreft, want een goed amusement laat eenen zoeten aehtersmaak; het begint met God, en leidt tot God. Patronagie van Akkergem (Gent) Franciscus Verniers spelende met Karei van Ruimbeke, Ferdinand de Paepe. M. Felix Van Droogen- broeck, beeft een soloslim gewonnen. Domien kreeg oen lekkere piute bier. Te Iseghem is er een Katholieke Kring ingerichtop 2 Kerstdag had de Plechtige Inhuldiging plaats. Nog geen nieuws van M. Van de Walle van Iseghem. Er is ook verdwenen een persoon van Bellegem, Ad. Roobroeck, oud 27 jaren. Wondere zaak van al dat verdwijnen 't is ongehoord 't Is alsof or schamoteurs zich raeê bemoeiden Te Moorsele is een persoon, die St Eloi was komen vieren, in 't naar buis gaan aangerand geworden, door deugenieten, die hem hebben uitgeplunderd on laten liggen voor dood de ongelukkige is nog voortge sukkeld tot aan een huis, de misdadigers zitten kort. Vroeg te huis zijn is verre 't beste, vrienden, do slechte soort loopt dik. En ze klappen toen nog van de scholen te verwereldlijken of vergeuzen. God spare ons dierbaar Belgenland f Parloir. Ontv. 2,50 Wagenende, Massemen 1879. M. de verzen ding van uw gazet geschiodt regelmvtig UE. mig ze wekelijks van den postbode eisschen. Ontv. uit Temscho vau P. S. 2,50 voor 1879. Oatv. uit Meir. van Juf. O. V. V. voor 1879. Ontv. 2,50 uit Lon- derzeol van M. F. D B voor N. A. 1879. Ontv. 2,59 van M. Ph. I). M. te Brussel voor 1879. Ontv. uit Waasmunster van M. D. C., 2,50 voor 1879. Ontv. 2,50 van Mej. M. D'h. tot Dec. 79 Ontv. uit Yperen van M. J. V. D, P. 2,50 voor 1879. Allen gegroet en hertelijs bedankt voor lmnno wenschen wij zouden de veertienuren- botten willen om al ons Vrienden d'hand te gaan drukken, maar wij doen 't met den geest, ex corde el anima. Ontv. 2,50 uit Niriove van A. P. V. C. ld. uit Gent van J. B. 2,50; uit Waarraaarde van V. W. LATER Tijdingen. In Holland is de Minister van Oorlog overleden; spijtig dat de Oorlog zelve blijft leven 't Gaat er, in Rusland: te St-Petersburg zijn weeral troebels geweest, ter gelegen heid van een manifestatie der Studenten 80 personen zijn gedood of gekwetst; en er is een geheime drukkerij ontdekt, onder den grond; de tirannie in Rusland was t'hevig, en een Rijk van dwanck, Duurt niet lanck; ze worden dat in Pruissen ook gewaar van de tien Bisschoppen zijn er 7 verbannen of gevangen, en d'ander drij zijn Ouderlingen, die reeds 'ne voet in 't graf hebben; en hoe ver is Pruisen met al zijnen dwang gekomen Tot den ellendigsteii onder gang Te Ninove hebben de Katholieken hun jaar gesloten door een groote brooddeeling aan de Armen; dat is deftig! Hoort nu, Dichters en Raders; hoort allen: Van zondag af begint eenen Prijskamp in Raadsels en Rebussen, die zal. duren tot Juli 1879; el ke week een Raadselken; en de Prijs is het Borstbeeld van Paus LEO, in levensgrootte, een stuk van ten minste 5o fr. weerde. ROME, 3o dec. Ter gelegenheid van Kersdag heeft Zijne Heiligheid Leo XIII aan al dc pastoors van Rome, aanzienlijke sommen laten overhandigen, welke aan de arme familie» werden uitgedeeld. Het Quirinaal van zijnen kant, palmt de millioenen binnen, welke aan dc ellende en dc armoede ontrukt worden, en geeft niets ---■ J—KM .»i ■KWin^gfcaMWE?a*aaa»raBaaetjuitj NINOVE. Tarwe, l'r.26; Rogge, fr. 19; Boontjes 22 Ir.; Aard appels, 08 a 09 fr.; Boter, per halve kilo, 1,45; eieren 3,12. AALS T Tarwe, 26 fr.; Masteluin, '22,00, Vlas per 3 kilo 4,00 5125; Aardappels09,00; ifop04Ö tr; Boter, 3 kilos 7,03 h, 09,54 LOKEREN. Tarwe, 22 fr.; Rogge, 15 fr.; Haver, 15,00. Roeselaere, Oude Tarwe, per 109 kilo, fr. 2S; Rogge 19; Boe nen 23,90 Aardappelen 08; Boter per kilo. 8.35; Eieren per 25, 3,5''. Mechelen. Veemarkt op Neckerspoel. - 65 stu.es inlandsch ras van fr. 240 tot 490 —482 stüks hoiiandsch ras, van fr 29.5 tot 8 i). Binnen de stad. 2;. stuks inlandsch ras van fr. Iü-»t;t 355. —089 stuks hoiiandsch ras van fr. 25u tot 370 St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 licters 23,00; Boekweit i5,oo; Haver 14.50; Vlas 0,00; Aardappels, 00,00; boter, 2,36; Hooi, per honderd bussels, 27,00; eieren per 26, 2,86. Zele- Tarwe 24,Om Rogge, 15,90; Boter 2,70; Eieren, 3,09; kemp per 11 kilo 10,25 DENDERMONDE. Witte Tarwe, 24,00; Rogge, 18,00; Boter per kilo, 2,75; Eieren 3,o5; Aardappelen, 9,00; Lijnolie, 56,25; Kempolie, 62,5o; Lijnkoeken, 21,25; Kempkoeken, 18,25. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 35 tot 36 fr. Rog gebloem, 26 fr. Op de veemarkt waren 00 stieren, 006 ossen, 002 koeien, 142 kalveren. Dc besteedde prijzen per kilogram op voet zijn stieren, fr. 0,00; ossen, fr. 0,95 a i,o5; koeien, fr 0,75 a 0,86; kalveren, fr.o ,93 a 1,10. Aalst, drukkerij met snelpers van P. DAENS-MAYART.

De Werkman | 1879 | | pagina 3