Samenspraak over den tijd. kalm van hart was, dat hij zes weken te voren, zijn plaats op 't kerk hof was gaan bespreken. Te Heldergem moet er zaturdag her stemd worden en onder de kandidaten is een overledene. De wet wil dat iemand, eens op den lijst, moet voortgaan levend of dood. Onlangs hoeft do moedige pastoor van St-Oanijs 't gevang van Kortrijk verlaten.Hij kreeg twee maanden kot, voor in den preekstoel de herroeping en eerherstelling af te lezen, die V. D. P. voor getuigen gedaan had op zijn sterfbedde, In eene familie, don deftigen herder vijandig, zijn in eenige maanden Vader, Moeder en Zoon de eeuwigheid ingegaan. Vader en Zoon zijn te Doornijk burgerlijk ter aarde besteld. De jongen was n»g maar 21 jaar Dit herinnert mij 't droevig einde van 't prefekt Massy, verplaats van j Tarbes (waar hij alles in 't werk. had gesteld om de vereering van O. L V. van Lourdas te beletten) naar Grenobri. Die man stierf schielijk, bij 't «tadigen van een noenmaal, in zijn paleis gegeven, waar hij hoog en luid eezeid had dat O. L. V. van Lourdes maar eene ellendige naapirg was van O. L. V. van Salette. Weinig tijds daarna, stierf zijne vrouw tengevolge van eenen gevaarlijken val, en eiadelijk, hunne dochter, meisje van IS jaar, versmachtte door een klein beentje dat in haar keel bleef bij 't eten van een koud kieken. Die haastig achtereenvolgende overlijdens zijn ten minste.... zonder ling!... EN HEILIGE ZAKEN WILLEN TEGENKANTEN IS ALLEZINS VOL GEVAAR. UIT MEENEN Over eenige weken stier! er hierin 't gebuurte een jonkheid, die (om t' oordeelen naar zijn testament, eigenhandig geschre ven korts voor zijne doodj een warme werkmansvriend moest zijn. Hij schenkt milde giften aan zijn werkvolk item aan andere personen bodin, beeder, spinster, tabaksnijder, kleermaker, bezembinder, wever, zwingelaar, enz ook aan 't armbestuur en 't oudmanhuis enz onder andere schikkingen staat er ook 11. Den dag mijner begraafnis zullen aan de kinderen der knechten en meisjer.sscholen krentenkoekbrooden uitgedeeld worden.... Denzell- den dag zal aan de ouderlingen van 't oudmanhuis eene schoone maal tijd aangeboden wordenaan ieder van hen zal 's avonds vijf frank ge geven worden 15 Ik begeer door vier arme,doch eerlijke menschen van onzen hoek naar de laatste rustplaats gedragen te worden, waarvoor ieder zal ent vangen honderd frank en er zal een brooddeel van duizend kilogram men^zuiver inlandse!: tarwemeel gebakken in brood, aan de armen dezer gemeente gedaan worden. Woorden wekken, maar voorbeeelden trekken, en aanzien doet gedenken. En al ware 't dat er velen zulk een testament maakten, 't en zou 't werkvolk noch de beheeftigen niet zijn die erover zou willen klagen. Ter contrarie Het mislukt proces verbaal. UisluriekNiet lang geleden zaten op dén trein van E... naar A... vijl wereldlijke heeren, twee Paters en een sergeant Aan eene tusschcn- statie werd bet deurken open gedaan door eenen reiziger, die, de Paters ziende, terwijl bij een zwaar reispak binnen stiet, onder het trekken van een gemaakt vies geuzengezicht riep-, Poua, dat stinkt. De sergeant, een brave jongen, die aan bet deurken was gezeten, dat geuzenverwijt tegen «ie brave Paters niet kunnende kroppen, stampte net reispak den trein uit, dat met den geus de riggels van den ijzeren- weg over rolde, onder het schaterlachen en het toejuichen der antiore heeren. De geus, furieus nog zoo, riep naar den statieoversten om zijn beklag te doen en proces-verbaal tegen den sergeant te doen maken. Waarom «vroeg de statie overste, bij den sergeant gekamen, waarom hebt gij het pak van dezen heer uit den trein gestampt? Ik ben verplicht proces verbaal tegen u op te maken. Mijnheer, antwoordde koelbloedig de sergeant, van L... tot hier heb ik met deze heeren en priesters gereden, en heb ik niet den minsten onaangenamen geur gero ken. Die reiziger nu, doet het deurken open, en zijn pak binr.enstootende, roept bij onder liet trekken van een vies gezicht: Poua! dat stin-t! "Ik, denkende dat het zijn pak was dat stonk, en in't geheel met geenen stank gediend zijnde, heb het uit den trein gestampt. De troir.everste bezag den geus,'die nu daar stond als iemand die een potteken gebroken had, en zei: als 't zoo is, mijnheer, dan hebt gij geen reden van u te be klagen; ge zijt de schuld van't geen er gesciiied is, wees in't toeko mende voorzichtiger. De trein floot en reed voort. Onneodig te zeggen dat, ter wij. de geus in de statie op zijn mislukt proces-verbaal bedroefd kon blijven napeinzen, menbertelijk in liet gezelschap van den sergeant lachte met het gebeurde. NIENWS UIT BRUSSEL. Onze koninklijke familie is te beklagen; op Kersdag is er aan hun park gewerkt. Welke vererger nis! Zondagnacht is op St-Gillis de groote schrijnwerkerij van M. De Marschalk aigebrand. Met dappere devoiren van pompiers en geburen, zijn d'aanpalende magazijnen gered. De schade is aan- zienelijk. In de Banque Nationale zijn 2 portefeuillen gestolen eene van 200 en eene van 5qo fr.; en t'Elsene, den nacht na nieuw jaar, binst d'afwezigheid der inwoners, is er in 't huis Cottart, voor eene weerde van 6000 fr. gestolen. Te Schaarbeek ligt burge meester Kennis, in de 2de kiczing eenige stemmen onder. UIT DE WALEN. Op den eersten dag van t jaar is te Charleroi een wreede moord geweest; twee mijnwerkers, die rusie kregen en de messen trokken! weldra lag J. De Beider, '11ejongman van 29 jaren, doodop den grond; de moordenaar vluchtte ineen glasblazerij, doch de gendarms hebben hem daar uitgehaald. 't Gaat zoo slechts inde smederijen, dat te Fuyt-lez-Menage, een baas 100 werklieden heeft moeten wegzenden! Te Namen heeft eene bende kwaaddoeners 't gesticht van de Zusterkes der Armen bestolen. Te Bergen, in de koolmijn AGRAPPE, is zaturdag den stoomketel gesprongen; 5 werklieden opden slagdood en 6 gekwetst; de ophaalbak kon niet meer bovenkomen, en 45 werklieden hebben moeten in den put vernachten; bij middel van manden werd hun eenig voedsel toegezonden. Te Nijvel, bij den bakker Baudet, is dezer dagen 700 fr. gestolen; bakker Bandet was naar d'herberg; ten half tien werd er gekloptde vrouw deed opentwee kerels met zwartgemaakte wezen, stormen binnen; eenen hield de vrouw vast, den anderen liep naar boven, brak een schuif open en haalde er 700 fr. u.t. Te Spa is de portier van den Anglikaanschen tempel in zijn huis vermoord gevonden. Te Luik zijn in 1878, 16 echt" scheidingen geweest. VREEMD NIEUWS. In Beyeren, te Munich, heeft zooveel sneeuw gelegen, dat 22 treinen van 14 rijtuigen elk, den sneeuw hebben moeten wegdoen. In Spanje door 't smelten van den sneeuw op de bergen, zijn groote overstroomingen geweest, de schade is aanzienelijk. - Er was in Rusland een onderzoek over de leverancien gedurende den oorlog't schijnt dat er schrikkelijk gestolen wasnu komt het bijzonderste bureel van de leveranciën met papieren en registers af te branden. Ge verstaat genoeg, vrien- dekes, wat dit beteekent. Wat dwaze hoofden! te Arras leggen ze geld uit om Robespeer op een standbeeld te zetten, Rabespeer, die om zoo te zeggen, 't menschenbloed dronk, 't Is een Frankrijks ken Men zegt dat de wonde van den Italiaanschen Minister Cairoli verzweert. De kazakken uit den Oosten keerende en naar Astrakan, in 't Noorden van Rusland gezonden, hebben er de pest meegebracht. Engeland heeft in 1878, i5,o59 faillieten gehad, 4000 meer dan in 1877; d'ellende is zoo groot in sommige deelen van Engeland dat, zonder de openbare brood- en soepdeelingen, een groot deel der bevolking van honger zou sterven. Tusschen Parijs en Saint Mandé' is een voerman in zijnen wagen vermoord gevondenhij had 8 dooddeüjke wonden; diefstal is de drijfveer van den moordenaar geweest. Marinus. Ha, Narii, vriand, hoe is 't Zaligen Nieuwjaar, zulle Nurd. Zaligen Nieuwjaar, vansgelijken en veel navolgende... Dat is een winterken, lie Marinus. Eerst sneeuw, dan regea, en nu weêr de vertooning van Vriezeman... Ge gaat een endeke mee Niird. Ja 't is te koud om te blijven staan. En de veldefi die bloot liggen Marinus. 't Riskeert alles te vervriezen met die natte landen. yard. En wat nieuws in 't Vaderland Marinus. Slecht nieuws verduiveld slecht nieuws Er zit daar te Brussel een leelijk boeltje... Ge wetj dat zede loting nog verzwaard hebben Nurd. Watgèrt ons dat P 'ne werkman of'ne kleinen burger moet toch zijn kinderen zienepcaan. Marinus. Jamaar, 't is meer mannen dat ze vragen. ISard. Hoe versta ik dat Marinus. 't Is zoo simpel als benjour. Jaarlijks moeten er 12,000 jongens binnen, ne waar? yard. Ja, 't was vroeger 10,000 man, over 10 jaar hebben de Geuzen er 2000 man bijgelapt. Marinus. Nu 12,t 00 van die 12.060 vielen er ziek, werden er vrijgesteld en ze bleven op 't papier als stroomannen maar nu moe ten do 12,000 man er levende, versch en present staan, gelijk ons 15 stuivers als den huismeester komtge ziet dus 't is weeral 't volk die t(e gelagen betaalt... En ze durven dan nog zeggen dat de bloedwet niet verzwaard is yard. Meinen ze dat de Belgen goonen kop, maar 'nen botertob- ben op hun schouders hebben Marinus. Nesten in 't Land, vriend, vuile nesten ze beloofden te veel voor de kiezing en wacht u van al die groote beloversde Socia listen beloven ook gouden bergen en d'exempels zijn-te Parijs boe die per in de Commune, boe slechteren tijd voor't volk... En't is pardjik neg niet genoeg dat die Geuzen meer jongens inde kazern steken, ze willen nog, gelijk in Rusland, de zielen der kinderen rooven yard. Wat lielsche schelmerij Marinus Moet ge niet lap en vel zijn, om, gij, groo ten rijken Geus, aan de werkmanskinderen te beletten «2g*W\ dat ze God en zijn gebod leeren kennen. En let er op! moest dat gebeur«sn, da liefde en den eerbied der kinders W-SPjAt, voor d'oudars zou weggaan, en er zouden meer zuchten -v «fc- gelaten v orden, als honderd duizend lokomotieven. yard. Gezoudt zeggen waarom doen ze dat Nie mand vraagt het? Zelfs den slechtsten Vader begeert toch dat zijn kind in de Christelijke Leering onderwezen worde. Marinus. Waarom doen ze dat uit heJscbe boosheid... 't Is den duivel en zijn bedrijf die op ons land afkomt. En kan er nog iemand twij felen Als al de Bisschoppen te samen spreken en publiek schrijven De wetten die men gaat voorstellen, strekkon regelrecht om 't Katho liek Geloof in ons Vaderland te verdelgen, moet men dan niet zeggen: Ik moet scheiden van 't liberaiismus, of 'k wordt 'nen apostaat van mijn Geloof. yard. Ja Apostaat en Verrader van zijn Geloofdat is 't schrikke- lijiiste op de wereld, dat is wreeder als armen en beenen breken; want elk komt toch eens aan zijn endeken, en de mensehen kan men bedrie- hen, maar den Grooten Moester niet. Ge vindt er hier die d'hypoerieten spelen. Mannus. Gelijk siour Lippens uit't Waas dio op zijn Gemeente in de week naar de mis gaat en die te Brussel met Lucifer kafië drinkt en 't Christene Bloed heipt verdrukken. yard. En wat is er van oas land te gelooven Marinus Dat er perijkeleuso tijden komen maar dat er nog veel goed volk is zelfs in de Walen komt er groote ontevredenheid te gen de slechte ministers..., Koeragie, Nard, en standvastig gebleven..,. Daarmee ben ik thuis en 'k wensche u den goeden dag. A'.-i4 Vansgelijken, 'k loop voort. De zedeleer is de weg van 't leven, de weg welken men volgen moet, om tot zijn einde en tot zijne volmaaktheid te geraken. Daar van komt het dat men zegt van die goed of slecht leven, dat zij eenen goeden of slechten weg inslaan en bewandelen. En is het niet klaar, dat men de Waarheid moet weten over't begin en het einde van den mensch, om den weg te kennen, die tot dit einde brengt, tot de zedelijke wet, de wet van het leven 't Is dus ter oogen uit te zien dat eene zedeleer onafhankelijk van alle godsdien stige leering, dat dit eenen weg is zonder uitkomst, een middel zon der einfe, 'tis ie zeggen een onbetwistbaren onzin. Kardinaal DECHAMPS, in zijne brieven aan de Vrijmacons.

De Werkman | 1879 | | pagina 2