Welke remedie is er tegen die verderfelijke dwalingen De Gods dienst alleen. Noch de dwangwetten, noch de Rechtbanken, noch de gendarmen en soldaten zullen Europa redden van den vernielenden stroom van 't. So cialism. De Godsdienst alleen doet de ware gelijkheid der menschen kennen; de godsdienst alleen maakt den rijden milddadig, den arme kontent, den werkman neerstig en eerlijk, den onderdaan gelukkig 1 Wij zullen dikwijls op dien schoenen en heilzamen brie! terugkomen om den christenen werkman te wapenen tegen de drogredenen van val- sche volksvrienden die onder voorwendsel van vrijheid en welvaart, hem al zijn geluk zoekeu te ontrzkken. Waarlijk die schoone brief is ep zijn uur verschenen gelijk een licht in den liemel om aan de dwalende Volkeren en Koningen den weg der haven aan te wijzen. Reeds hebben verscheide Vorsten van Europa hunne geiukwensching en dankzegging aan den Paus gezonden, voor zijnen Omzendbrief. Zij zien nu 't Licht. Zullen zij bet volgen Bismark begint ongerust te worden over den vooruitgang der radika- len in Frankrijk, 't Is hij die de republikeinen heeft deen zegenpralen tegenover de Bourbons, maar nu ziet liij dat het brandpunt van net so cialism in Frankrijk gevestigd is an daar overmachtig wordt. Reeds zijn de éuitsche gazetten bozig met Gambetta te vermanen van gematigd en bedaard 'e wezen. Binnen 10 jaar viert Frankrijk den honderdjarigen jubilé zijner eerste revolutie, maar wie zai dan in dat lasd meester zijn Het nieuwgeboren Ministerie van Italië is reeds stervend. Vóór de heropening der Kamers zal de doodstrijd geëindigd zijn. Het verseh ministerie vindt geene meerderheid, en de oppositie spant te samen om hetzelve te doen vallen. Andremo ai fonds, zai Victor Manuêl. In Holland is 't groote kermis geweest voor de trouwing van den ouden Koning doch er rook ook iets aangebrand da twee zoons van den Koning hebben zich niet laten zien. In Peru, Haar is 't ook een spel van den blikslager de gene raal Pardo is vermoord en tot nu toe durft men de plichtigen niet veroordeelen, emdat hunne makkers met de dood bedreigen al de Rechters die 't vonnis durven uitspreken. Er zijn te Parijs 3oo venten, wiens bedrijf is van endekes ciga- ren op te rapen. En ze winnen daarmeê van 2 tot 3 fr. daags.... Beter als leég te loopen. D'Amerikancn schrijven dat erin hun land 'nen boom is waar 3oo man kunnen ©p de kruin zitten.... Die van ver komt oi van ver schrijft, mag liegen. In Griekenland is er een spreekwoord: Gelukkig land waarde sabel beroest is en de ploeg blinkende, waar de prisons leeg zijn en de schuren vol, waar de trappen der kerken versletenworden en de spinnewebben in dc gangen der Justiciepaleizen jubiledraden ma ken.... Niet dom; spijtig dat die oude spreekwoorden zoo weinig bijval hebben.... Er zitten in Europa misschien een dozijn millioe- nen soldaten, vechtensgereed. Bij een generaal kwam een hoogstammige rekruutGij zijt toch geen zuiper, geen slemper, geen speler, he'? vroeg de sture krijgsman. Neen, heer generaal. Maar ge zijt een wakkere kerel die zijnen brandewijn kan verdragen? Al ware "t ne volleneemer, antwoordde de rekrunt. D'ander week is te Londen zulken dikken smoor geweest, dat ze 's middags geen stee* voor hun oogen zagen en dat er geen stoomboot dieri vertrekken.... Alzoo is 't overal iets. In zekere deelen van Rusland heerscht de pest; 't is de be- smettelijkste van al de ziektende aangerandde contrées worden door kozakken bewaakt.... Zoo dat de Rus ook zijn kruisken heeft; te St-Petersburg en in ander groote steden, de Nihilisten die hem besjoeren gelijk helsche draken in zijn gebuurte, den Engelschman die hem overal den voet dweerszet; overal bedienden die hem beste len zijn geweten dat hem knaagt; aide vervolgde polakken, die 's nachts op zijn hert liggen gelijk kledden op Marten zijnen korte- wagen, en daarbij nog die pest... Danke man, liever boerenknecht, schoenlapper, commissionnaire, facteur, iepeidegiet, vertinner of met garen en lint over 't land te gaan, als op zulke wijze Keizer te zijn. De gerustheid gaat boven alles Langen tijd wist men niet hoe zekere vogeltjes, die lastig vlie gen, gelijk 't kwikstaartje, hoe die kadékes jaarlijks in Egypte gera ken. Nu heett de wetenschap bestatigd dat zij op den rug van groo- tere vogels die lange reis doenWat is God toch wonder in zijne werken Te Marchiennes is de mecanicien Lemaire, terwijl hij in de statie zijne lokomotief kuischtte, door eenen exprestrein verrast en de twee beenen afgereden. Hij werd stervende naar zijne woning ge dragen, alwaar hij korts nadien overleed. T'Oostende, op de mijn, is in 1878 voor 189,007 fr. meer visch verkocht als 't jaar te voren.... Dat telt, zei de man en hij lei zijn vrouw een dubbel oortjen op d'hand. Te Parijs zijn, op éene week drij personen bijna dood geweest, door te slapen in eene kamer die onlangs geschilderd was.... De slaapkamers gewit, dat is gewonnen De Chinezen hebben in ue provincie Kuy-Tehen wéér eene moordcrij tegen de christenen bedreven.... De Chinezen van België willen de zielen der kinderen vermoorden en dat is veel erger? Er wordt nog veel gesproken over de wreede ramp van Aude- gem en de bittere droefheid der Ouders, Bloedverwanten en Vrien den van de twee slachtoffers; omredewil van de slechte, bijna onbe- gangbare wegen, waren zij langs den ijzeren weg naar huis gegaan, en kwamen eilaasin d'eeuwigheid toealles sloeg tegen terwijl zii voorden trein uit Gent op d'ander rail gingen, kwam daar een buitengewoon convoi toe, die hen alle twee overreed. De Statie chef en al d'ander bedienden hebben in die wreede ramp, veel over leg en moed getoond. Wat malheuren toch op den iizerenweg! D'ander week zijn, digt tegen Leuven, twee bedienden van den ijzeren weg door een koopwarentrein overreden; eender bedienden was dood op den slag; de andere ligt zwaar gewond te Leuven in 't hospitaal. -Te Leuven is een jongeling van 16 jaren aangehouden, voor diefte van een gouden keting en van kleedingstukken't was 'ne luiaard en 'ne liefhebber van braspartijen. In 't kort zullen d'Assisen van West-Vlaanderen, eene sterke dievenbende moeten oordeelen 't is de talrijkste die sedert de be ruchte bende van Baekeland, de banen en wegen onveilig maakte en de rustige menschen verschrikte. Te Brussel komt ook eene talrijke bende stadstroopers voor. 't Bankskener zijn er bij van alle ambachten en bedrijven. Stelen en bedriegen wordt geen nieuws meer; en laat eens d'ongelukkige Schoolwet passeeren, dan zullen de dieven en de dievenbenden uit den grond komen. Te Mechelen is zaturdag in de statie 'ne werkman, chef-pio- cheur, door eenen trein verrast en op de rails geworpen zijn been was op drij plaatsen verbrijzeld. De man werd naar 't gasthuis ge bracht, doch overleed onderwegehij was weduwenaar met twee kinderen arme weeskes! doch er zal al iemand van de lamilie of kennissen zich de kinderen aantrekken, en ongetwijfeld zal de Staat een treffelijk pensioen geven. 't Volgende, t'Antwerpen in de Boomgaardstraat gebeurd, is helsch wreed. Een zoon, bedronken thuis komende, heeft zijnen eigen vader mishandeld en den huisraad grootendeels in stukken ge slagen. t'Aalst langs den waterkant is ook een prij, geenen Aalste- naar, die als hij dronken is, en 't gebeurthem dikwijls,die dan al zijn meubels voor een appel en een ei verkoopt, en aldus in de bitterste armoede verkeert.... Die verioeielijke dronkaardsEen dochter, die "nen dronkaard trouwt, 't mensch is te beklagen. Joha Retsin, van Antwerpen, beschuldigd van zijne groot maeder voor haar geld vermoord te hebben, is nog altijd gevangen, doch blijft stellig loochenen. D'ander week werd hij naar Brussel vervoerd om onderhoord te worden, hij was vergezeld van zijne moeder, de weduwe en van twee advokaten. Het Hof van Beroef heeft beslist dat hij moet gevangen blijven. Den 20e dezer is de laatste da» dat de 200 fr. voor de militianen mogen gestort worden. Te Beirendrecht wilde e.en pensjager daar een haag kruipen met zijn geladen geweer; 't schot ging af en Fons Lyckmans werd in den buik getroffen en viel plotselings dood. Te Gent, in de S' Lievensstraat is een vrouw van 60 jaar oud, van haar trappen gevallen, terwijl zij eene brandende petroollamp droeg. Z'is schrikkelijk verbrand en in gevaarlijken toestand naar 't gasthuis gedaan. Een briefdrager in de kempen, van Thielen, met name Sis Raeymaeekers, ging zondag zijnen dienst doen naar Castarlé; ten 1 ure moest hij terug zijn en hij was niet weer drij dagen nadien; zijn Familie ging op zoek en bevond dat hij onder 't ijs geschoten was en verdronken; zijn horlogie teekende 10 uren 20 minuten; 't was een braaf en voorbeeldig ambtenaar; te Gent is de briefdrager Goossens sedert 3 januari verdwenen. Men denkt dat hij in 't water gesukkeld is en verdronken, BRANDRAMPEN. Te Beirlegem is zaterdag morgend de pacht hoeve afgebrand van M. J. B. De Paepemeubels, halam, oogst. 9 koeien en 10 varkens zijn de prooi der vlammen geworden; 't vuur is ontstaan in een stalleken, waar men met licht kwam eten te ge ven aan viggekes. Te Stekene is zelfden zaterdag,maar 's avonds, de schuur en den stal afgebrand van Louis Merckx. Er is nog al hooi, strooi, vlas en halam verbrand; 't was verzekerd. Te Fleu- ry is er brand geweest in de groote voddenmagazijnen van M. Godin, 't Was'ne schrikkelijken brand, welken van uren ver kon gezien worden. Te Birmingham (Engeland) is een der grootste glasbla zerijen afgebrand. De schade wordt getakseerd op 2millioen en half. Nabij Bergen werd d'ander week een jongeling aangerand door twee kerels met zwartgemaakte gezichten. De jongeling had 'ne stok bij hem en verdedigde zich zoo moedig dat de twee schurken het hazenpad moesten kiezen. Vrijdag had in een koolmijn te Chatelinau een droef ongeluk plaats eene ploeg mijnwerkers werd 's mergends neergedaald, en de ophaalbak bleef onderwege hangen, zonder dat hij naar beneden oi terug naar boven kon. Zoo bleven die arme werklieden daar 8 uren hangen in de vochtigheid en in de koude, 't Gerucht liep dat een jongeling en een meisje van koude gestorven zijn. Een moedig werkman. Te Parijs begaven zich twee gas huisnonnen langs den Boulevard Henri IV, in de richting der Bastille, on werden gevolgd door een kerel, die hun onophoudend de grofste belee- digingen naar het hoofd wierp De nonnen zetten hunnen weg voort en zwegen. Die onbeschofte handelwijs dunrde reeds eenigen tijd, toen een werk man, de genaamde M. Louis V.. langs denzelfden weg komende, aan den onbeschofterik vroeg, waarom hij die nonnen beieedigde. De kerel antwoordde niet en schreeuwde voort, doch onmiddelijk kreeg hij van den werkman een zoo hevigen kaakslag dat hij over de straatsteenen rolde. Verscheidene personen waren weldra op da plaats vergaderd, en laakten de daad van den werkman doch deze antwoordde dat hij niet kon verstaan hoe men weerlooze vrouwen beieedigde. Eertijds zou ik er om gelachen hebben, zegde hij, doch sedert ik in gasthuis, door de nonnen verzorgd word, wil ik dat zij geëerbiedigd worden en zal ik haar overal verdedigen. Dan veranderde de zaak de werkman werd om zijne moedige daad geprezen, en de beleediger vond niets beter te doen dan aanstonds ta vertrekken.

De Werkman | 1879 | | pagina 2