binnenlandsch nieuws. Een eenzaam en rechtzinnig Parlement. Stant. Visn, jonge», 't is bliksems koud Viin. Da.t winterkea zal tallen. Stant. 't Vriezen herbegint Kom, laat er ons wel indoeffelen en een beetjen onder die lanteern staan... Arme sukkelaars en suk- kelaressen, die nu zonder voedsel of kleeren zitten. Vien. Och, er zijn er zooveel die meeten leven gelijl; de muschkes op den sneeuw, al armoê lijdende den winter deor Stant. Vien, die nu in over vloed is en niet en geeft, hij zal zich later wel werremen Vien. Ongetwijfeld Er staat 'ne wee voor zulke menschen ge reed Stant Maar, och heere er zijn er tegenwoordig die leeren en schrijven dat er geen ander leven is... En wat volgt daaruitDaar uit volgt, gelijk de pijn op den slag, dat die soort onbermhertig wreed moet zijn wie kan dat loochenen Vien. En indien 't zoover moest komen, dat die slechte leeringen in de Bevolkingen dringt, wat zouden wij hebben en zien Stant. De wereld zou een spelonk en een tiegershol worden, van don eenen kant rijken zonder hert, en van den anderen kant, werkvolk, dat als tiegers zou opspringen. Vien. 't Is waar... Brrr... God beware ons daaraf! Stant. Vien, wij lozen in De Werkman dat de Sociëteit van Vin» contius op éen jaar, énorme sommen, millioenen en millioenen heeft uit gedeeld, vrij gratis uitgedeeld. Vien. - Dat is loffelijk Dat zegt meer als al den praat der Geuzen en der Socialisten En wat zullen we daaruit besluiten, kameraad? Stand. Het volgende Dat de katholieke princiepen met meer foroe tot de Liefdadigheid trekken, als al de lokomotieven der wereld. Vien. Indien men 't katholiek liet 'doen, ai d'ellende ware ver zacht-, er zouden weezenhuizen genoeg zijn voor al d'ouderloeze kinde ren en woonplaatsen voor al de dolende schapen... Maar wat is 't Stant, Ja, wat is 't? met een stommigheid zonder weêrga, hoe is 't mogelijk, wordt in alle Landen de Religie tegenwerkt en bevochte». Vien. Zie 'ne keer in Frankrijk, Stant Stant. Hoe prijachtig toch Z'hebben nog den smaak in hun zie- lement, van de ratten die z'onder de Commune moesten eten, en ze kie zen, venterdpje dezelfste kaffers Vien. Maar zou't daar juist gaan in die kiezingen? Ge moogt 'ne Geus maar betrouwen zeover als g'hem ziet. Stant. En nog zoover nietal de trokken en al de finessen zijn de zijn En die algemeene kiezing, dat is dikwijls de grootste schrok- kerié die kan uitgepeisd worden. Vien. Maar, alia, naar al wat de Franschmans gezien en geleden hebben, zouden ze toch, ten minste al die voor een vierendeel treffelijke gevoelens hebben, ze zouden moeten met hun armen omhoog staan, om kerels gelijk Gambetta, Rochefort en consoorten van 't Bestuur te hou den..Wat is uw gedacht daarvan, Stand Stant Als er 't kwaad 'ne keer in is, krijgt het eruit. Hooveel dieven beteren zich niet ïiiet in 't gevang te zitten 't Zijn de slechte •scholen, die Frankrijk tot in 't merg bedorven hebben en nog bederven.. Dat is mijn propoost Vien. Ja, die slechte scholen Zelfs als een kind goei scholen gehad heeft, 't valt nog dikwijls in slechte manieren,wat moat er komen van slechte scholen Stant. 'ne Landbouwer die goed zaad werpt, heeft nog dikwijls onkruid, en dengenen die onkruid zaait, wat zal hij vinden? Vien. 'nen Akker van distels en van dorens, een verwoesting en uitputting van den grond. Stant. Arm Belgenland, is dat uw lot Vien. De Oeuzeu zouden dat willen. Stant. Naai die lessen in vreemde landen, nadat wij zien hoe den ouden keizer van Pruisen zijn verstijfde armen omhoog steekt en overal roeptLaat ons aan 't Volk een christelijk onderwijs geven yIEN. Wat baten keers en bril als de uiLniet zien en wil Stant. Zou dat helsch spelleken hier lukken Vien. Neen 't? In de Vlaanderen toch niet; al do Christens Moe ders zullen zich toonen, om de ziel hunner kinderkas te beschermen en te verdedigen Stant. Kom, kameraad, laat ons nu voorts ons ronde doen. En die pest in Rusland, dat schijnt een vreeselijke kwaal te werden. yIEN. Op oorlog volgt gemeenelijk pest en hongersnood. Stant. Straffen, man, straffen! Vien. In don ouden tijd, als er straffen kwamen, de Koningen ver nederden en bukten zich tot op den grond, gelijk Koning David. Stant. Maar nu, temidden van al dio eeuwige straffen, ze blijven stokkestijf. De koppigaards, d'kooveerdigaards Stokkestijf tegenover den Schepper van hemel en aarde; Vien, slaat uw oogen omhoog en ziet daar al die eeuwige sterren Dat is't werk van God En wij, nietige anrdwempjes, wij durven ons tegen Hem verzetten Groote Ramp op den IJzeren Weg. Zaturdag is de exprestrein, uit Brussel ten 5 ure 20 minuten naar DöfRtiijk-vertrekkende. te Bassilj, bovtm Ath, van de rails ge,joope«. eM»aff-éèft1ft8ï gttSBRén;' 3ë It&örffttjerkóttk'iri dèri volgende rijtuigen werden rechts en links van de baan geworpen, terwijl de andere met een verschrikkelijk geweld op de lokomotiel liepen; 2 rijtuigen van ie klas werden gansch verbrijzeld en 2 an dere der 3C klas zijn het eene in het andere gedrongen. De gevolgen zijn schrikkelijk geweest2 reizigers gedood, den machinist insgelijks steendood, de stoker, door eene stoomontsnap- ping getroffen, dat men voor zijn leven vreest: twee reizigers, de beenen gebroken en verscheidene andere min gevaarlijk gekwetst. De reizigers der derde klas, die dood bl»ven, zijn M. Severin Fourreau, wonende te Brussel, in de Liefdadigheidstraat en M. A. Pisart van RuckelingenFourreau ging binnen eenige dagen trou wen met een dochter uit Ath en had zijn papieren in den zak. 't Is te wreed om te bepeizenfrisch en gezond, vol vreugde en moed op 't convoi stappen en er zijn dood vinden! Op den achtersten wagon zat een toezichter der IJzeren-Wegen, M. Barré, met zijn twee zo- nen, ze zijn ongehinderd gebleven. Aanstonds zijn de Geneesheeren uit Ath de gekwetsten komen verzorgnn en zijn werklieden ontboden om de baan te ontruimen nog-denzelfden avond was de spoorbaan hersteld doch ongelukkig! het verlies van dooden en gekwetsten kan niet hersteld worden. De gebrokene rail is onder zegel geplaatst en er geschiedt een streng onderzoek. De twee personen, die met gebroken beeneri werden opgenomen, zijn de barons d'Ogimont en du Sart. De stoker is in 't hospitaal te Doornijk en men peist hem in 't leven te kunnen behouden.Onder de gekwetste is-Mme Dewerte, de vrouw van 'ne kapitein van het 3de chasseurs; in 't compartiment der barons zaten nog twee personen, die aanstonds gevlucht zijn 't is'ne Priester en M. De Coninck, van Laeken, die de gekwetsten uit de verbrijzelde rijtui gen haalden. Wondergeval! M. du Sart had zijne plaats ver laten om iets te gaan lezenzonder dat ware hij vermorzeld ge weest. Een ingenieur werd langs boven de lokomotief geworpen en kwam ongedeerd ten gronde. 't Is de elfste ontriggeling se dert 14 dagen; men wilt hebben dat er veel versletene en gekaste rails zijn. Vroeger trok de bediende die eene fout aan de rails ont dekte, eene premie van 5 fr. Dat is afgeschaft. In de ramp nabij Ath, zijn nog ander gekwetste die gevlucht zijn. Aan 't Bestuur der ijzerenwegen gaat een proces aangedaan worden, voor schade loosstelling wegens pijn en smerte. Er waren 60 reizigers op den trein. Mr den Inspekteur Barré was in derde klas gegaan om gemakkelijker met zijn zoons te kunnen klappen en alzoo is zijn leven gered. De schurkerij, tegenwoordig, ge zoudt zeggen, ze wordt in boeken gestudeerd Zoo waren er te Brussel vier kerels, die in de Lakenstraat een groot huis openden, met groote blinkende plakken en berichten, alsof z'affairens deden met de gansche wereld; er werden rijke plaatsen beloofd aan degeen die een borgstelling van 5oo of 1000 fr. wilden geven. Vele jonkheden vielen in 't net en zoo palmden de schurken rond de 5o,coo fr. in. Twee der lappers zijn met de kas gevlucht; de twee andere zitten vast; den eenen voor 5 jaar, den anderen voor i3 maand. Er is te Brussel weeral eene dievenbende aangehouden, die langs de waaivensters in de magazijns drongen en tot nu toe aan de policie waren ontsnapt. Aan 't hoofd dier bende zijn de echtgenoten Sickeschmidt. Er zitten er al 12 van de bende vast. 't Is een vrouw van St Joost ten Noode, die de Policie op het spoor heeft gebracht. Zondag, ondanks 't verbod der Policie, waren te Brugge 10 jongens op de vaart gegaan, nabij de Gentsche Poort. Eensklaps brak het ijs en al de knapen zonken in't water; drij jongens van 11 tot 12 jaren zijn verdronken. T'Ardoye is 't huis van Ivo Verhamme afgebrand, door 't omstorten eener petrollamp, die op de kas stond. Te Pervyse, nabij Dixmude, is dander week een lo komotiel op cer.en reizigerstrein geloopen; 'ne waggon verbrijzeld en drij reizigers gekwetst. Op den VERKOREN MAANDAG van West-Vlaanderen is Joseph De Jonckheere, te Meenen. rampzalig aan zijn dood geraakt. Hij reed over den ijzeren weg te wege, als de vierduivel aankwam, en peerd, en man, en wagenomverre wierp. Joseph was zoo deerlijk gehavend, dat hij na twee uren een lijk was; hij heeft nogtans't geluk gehad van met volle kennis de Sakramenten der stervenden te ontvangen. J. De Jonckheere was weduwenaar en laat tien kin deren achter. Velen sterven schielijk en onvoorziens, zegt Th. a Kempis.... de dag van morgen is onzeker; en wat weet gij of het voor u zal MORGEN worden?.... wees dan altoos bereid en leef zoo, dat de dood u nooit in ongereedh°:d vinde. NAMEN, 20 jan. Een werkman, in dienst bij het bestuur van den ijzeren weg van Namen naar Givet, bevond zich woensdag avond opeen trein die in de statie te Hastières manoeuvreerde. Op het oogenblik dat hij van zijn rijtuig op de baan sprong, vertrok een- reizigerstrein uit de statie; de ongelukkige werd door de lokomotief verrast en onder de wielen van den trein verpletterd. N1JVEL, 2ojan. Verleden vrijdag hield de trein van 3 ure, van BrusselnaarCharleroi, opeen tamelijk grooten alstand van onze statie stil. De reizigers, die in het eerste oogenblik eene spoorweg ramp vreesden, waren niet weinig verwonderd, toen zij een aantal gendarmen en policie-agenten den trein zagen omringen. Een aantal personen, de eenen in pachters, de anderen in eenvoudige burgers- kleeien, werden uit den trein gehaald en onder goed geleide naar da gevangenis van Nijvel gebracht. De aangehoudenen maken alleen deel van eene bende zakkenrollers, waarop de policie reeds sedert langen tijd een waakzaam oog hield; eene depeche, waarin hunne aanhou- jding werd bevolen, had Nijvel bereikt voorde aankomst van den jtrein, met welken de bende vertrokken was.

De Werkman | 1879 | | pagina 2