éÊrnmo Ze zullen onze Kinderen met hebben. Verschijnt alle Vrijdagen 14 Februari 1879. ZEVENDE JAAR N° 33o Air van den Vlaamschen Leeuw. Refrein. Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nóg in Vlaand'ren Een' enk'len Vlaming vi idt Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Ondanks de helsche listen Van 't geusche schrikbewind Zoolang Gods lieve zonne Op Vlaandrelr neder blinkt, Zoolang er in ons gordel Een kop'ren penning klinkt. Prijs in bareel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht 2 50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. •2. De hel is uitgebroken De school is 't. worstelperk Zij wil de ziel der kleinen Ontrukken aan Gods Kerk Wij katholieke Vlamen, Wij dulden nooit dien roof, Wij zijn nog 't kroost der helden Die stierven voor 't Geloof. Laat't geusgebroed maar komen, Wij staan ten strijd gegord Wij willen niet dat Vlaandren Een nest van roovers word'; Wij willen dat ons kindren Getrouw aan Kerk en God, Geen nagels van ons doodkist Geen aas zijn van 't schavot Wij willen 't leven derven Maar staan 't geloof niet af, Wij roepen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf Ons kind'ren in geen scholen Waar 't Kruis niet meer en blinkt Ons kind'ren in geen moordkuil, Waar Gods woord nooit en klinkt J. V. OVERZICHT. PlUS IX. Op 7 Februari was het de verjaardag van het overlijden van Z. H. Pius IX; uit Rome ontvangen wij daarover de volgende tijding: Rome, 7 febr., 11 u. 5o min. s morgends. Het romeinsche Rome komt heden weer te voorschijn. Ekwi- pagien in groot getal rijden door de stad, die de pracht bewondert der groote familiën, welke zich te midden eener ontelbare menigte, naar de Basiliek van het Vatikaan begeven, om er te bidden voor Pius IX. In de Sixtijnsche kapel werd eene plechtige mis van Requiem gecelebreerd, door den kardinaal-deken. De Paus was tegenwoor dig met het H. Kollegie, bisschoppen en een groot aantal prelaten, welke een rang hebben in de pauselijke kapellen. Leo XIII heeft de gebeden rond de lijkbaar gezongen. Hij was omringd door de gezanten bij het pauselijk hof en door talrijke ro meinsche edellieden. De menigte was ingetogen en ontroerdmen zag bij haar het diep gevoelen doorschijnen, waardoor het katholieks volk wordt aangespoord tegenwoordig te zijn in den lijkdienst van Pius IX, en dat nog een nieuwe hulde brengt aan de gedachtenis van den groo- ten Paus. Frankrijk. Julius Grevy is geinstalleerd als president der republiek en Gambetta zit aan 't hoofd der Kamer. In zijne troon- of presidentschaprede belooft Grevy aan Frankrijk voorspoed, orde en vrede. Zijne woorden zijn zeer gemeen; ze zeggen al en nietsgeen woordje van de genade der communards. De radikalen zijn misnoegd, en't ministerie Waddington zal't met lang uit houden. Rochefort voorzegt het. Derevolutionnair Lowie Leblanc vraagt dat men op het dagorde brenge de kwestie der kwijt schel- ding voor al de communards. PRUISEN. Bismark komt weer naar Berlijn, om zijne wet van muilba nding door te drijven. Pruisen was t luilekkerland, het model, den afgod van al de liberalen, en nu gaat men zelf den mond stoppen aan de leden van 't Parlement. Alle vrij woord wordt versmachtDat is iets anders als den Syllabus. BEIEREN en Baden keuren het wetsontwerp van meester Bis- mark volstrekt af. Andere duitsche Staten doen t zelfde. Bismark is malkontent van den koning van Denemarken die zijne dochter in huwelijk gegeven heeft aan den zoon des ouden konings van Hano ver. De pruisische ambassadeur verlaat Kopenhagen, en de prui- sische onderdanen die ter gelegenheid van dit huwelijk gedekoreerd zijn, zullen weten aan welken prijs. Er is een akkoord tusschen Berlijn en Weenen. Pruisen krijgt den Schleswig in volle gebied, en Oostenrijk zal d'eene of d'andere turksche provincie nog mogen bijgrabbelen. AZIÉ. Is den emir van Cabul dood? Hij geeft toch geen tee- ken van leven. De ontelbare volkstammen die ware macht van den Afghanistan uitmaken, blijven onverschillig en willen de wapens niet nemen tegen den Engelschman. Er blijft aan den emir met® over als zijne geregelde troepen die onbeduidend zijn. Rusland laat nu zijnen vriend van Cabul in 't strep. TURKIJE. Het langverwacht traktaat met Rusland is eindelijk geteekend. Binnen 35 dagen zal de sultan in zijn land geene kozak ken meer gewaar worden. DE SLECHTE WET, IN DE SEKTIEN. De wet, die voor eeuwig en drij dagen in de vuilmande zou moeten liggen, die rampzalige wet ligt tegenwoordig met veel respect in de sektiën der Kamer. De sektiën, dat is de grove schaaf van den schrijn werker, de mouille van den bakker, den devoir op 't vuil van den stu dent, den dreegnaad der kleermakers, den leest der schoenmakerij voor dat de wetten in de Kamer komen, worden ze in de sektiën door de bijzonderste mannen der Kamer onderzocht, gewikt, gewogen, ge meten, geschaafd en in orde gebracht. De Belgische Kamer heeft (j sektiën, en in alle zes hebben de Katholie ken op krachtige wijze de dwaasheid en het onrecht van 't wetsontwerp -getoond; de tegenpartij kan geene gegrondde reden bijbrengen maar, eilaas de tijding komt ons toe, de tijding wordt bevestigd dat de meer derheid der Kamer, oogen en oor en zal sluiten, en blindelings en moed willig de wet stemmenEn dan is 't woerd aan 't Christene Volk en aan zijne Geleiders. Hoort nu, vrienden lezers, hoe, in de sektiën, het wetsontwerp is beoordeeld. Eerste sektie.— M. Cornesse bestatigtdat niet éene School-over- heid geraadpleegd is over de afschaffing der wet van 1842. (Dat is onge hoord een nieuwe wet voorstellen, zonder bevoegde Overheden te raadplegen). M. Cornesse bestatigt nog dat de voorstellers der wet geene enkele rede geven, waarom dat die nieuwe wet moet komen Er wordt hem geantwoord dat de liberale opinie de afschaffing dier wet vraagt. Tweede sektie. De katholieken verklaren daar dat zij nooit eene wetgeving zullen goedkeuren die het godsdienstig onderwijs niet onder 't gezag der kerkelijke Overheid stelt. Derde sektie. M. Malou stelt 13 vraagskes en onder andere, hoe dat 't iiberalismus de vrijheid van onderwijs overeenbrangt, met den artikel van 't wetsontwerp, waarin gezegd wordt, dat er geen onder wijzers mogen benoemd worden, dan uit de normaalscholen van den Staat Vierde sektie. M. Delcour vraagt om te weten, welke klach ten er ooit tegen de wet van 1842 gedaan zijn geweest. M. Lehardy, (liberaal) zegt dat de liberale partij al 32jaar de verandering van die wet vraagt. (Ja, eenige heethoofden en twistzoekers). M. Woeste haalt de getuigenis aan van eene menigte liberalen, die de wet van 1842 als eene weldaad aauschouwden. Wat is uw wetsontwerp vraagt M. Woeste, 't kan in twee artikels samengevat worden. Artikel I. De gemeente betaalt. Artikel II. 't Goevernement is g'heel en gansch meester. Geen vrije onderwijzers meer! Geen geadopteerde scholen! M. Lippens (te Brussel liberaal nevens d'ergste) verklaart zich voor de slechte wet en M. Frère zegt dat de Godsdienst nog zal kunnen onderwezen wor den voor en na de school. (Ja op den overschot, die liberale valsche streek is gekend en ontmaskerd). Verders, komen de liberalen af dat er in de school van geen Religie mag gesproken worden, omdat daar kin deren van Vrijdenkers kunnen zijn, die van geen Religie willen weten of hooren. (En daarom, voor eenige zwalpeiers, moet g'heel 'tLand ver- geusd worden Wat holle argumenten K. Tack en Woeste vra gen, als de Religie weg is, wat er met de zeden zal gedaan worden en of't mogelijk is yan een zedeleer te preêken zonder Godsdienst. Inder daad, ik onderwijzer, zeg aan een kind ge moet braaf zijn, goed voor uw ouders, zedig van manieren.... En dat kind vraagt mij, waarom? wat kan ik antwoorden, als ik van God of Religie niet mag spreken Niets, volstrekt niets. Mijn woorden hebben geenen steun 't is een zedeleer, op ijs, op zand gebouwd die met den eerste wind omver vliegt en het jong hert, aan al zijn driften ongewapend overlaten; 't zelfste mag gezegd worden van 'ne mensch in jaren gevorderd wie kan hem in 't hert prenten, dat hij moet eerlijk, treffelijk, zedig zijn; als ge van God niet spreekt, van den Schepper en Meester van alles, die

De Werkman | 1879 | | pagina 1