om hunne -werkende broeders en dezes arme kinderkes te verdedigen. T'Aalst is er zondag oen bijeenkomst geweest van talrijke Burgemees ters en Schepenen uit 't omiiggende. M. De Sadeleer, van Haaltert, ad- vokaat en Lid van den Provincialen Raad, heeft er krachtig gesproken tegen de wet, en or is besloten dat in elke Gemeente, de Gemeenteraad penen brief naar de Kamers zal zenden om de slechte wet af te keuren, te doen verwerpen, en wordt ze gestemd, de kinderen van 't Vaderland uit 't verderf te helpen. Dat wordt ook in ander Arrondissementen cn Provinciën, zefs in de Walen, gedaan. OVERZICHT. Frankrijk. Op 't einde dezer week zal de kwestie der kwijtschel ding voor de fransche communards reeds beslist zijn.. De radikaien vra gen eene volledige amnestie, en de bonapartisten die alles zoo vroeg mogelijk overhoop willen, spannen zamen met de radikaien om al de petroolgasten en brandstichters en revolutionnairs in Parijs terug te brengen. In afwachting heeft de gemeenteraad van Parijs een sommeüen van honderd duizend franken gestemd om verdeeld te worden onder de communards die uit Nournia gaan toekomen. Daarmeê kunnen zij reeds petrool koopen. De andere gemeenteraden van Frankrijk gaan dit schoon voorbeeld der hoofdstad volgen 't zal een algemeen en onge hoord feest zijn, wanneer al die brave patriotten,' die brandstichters en moordenaars in hun vaderland zullen terugkeeren. Maar dan zal ook 't einde der Republiek beginnen. Voor 't oogenblik zullen 1200 gede porteerden hunne genade nog niet ontvangen, maar ze zijn 't kruim der petroleursen worden vurig begeerd. Duitschland. De Socialisten zwijgen, maar werken voort. In de kiezing van Breslau moet hun Kandidaat balloteeren met 'ne progressist. Men bemerke dat aan de Socialisten alles afgenomen is drukpers, vrijheid van vergadering, geld om de kiozing de bewerken, en niettegenstaande dit alles,bekomt die Kandidaat meer dan 5000 stem men. De Minister der Kerkvervolging Falk loopt op zijn laatste krukken. De Keizer is misnoegd en zal welhaast dien vent laten schieten. Wil helm heeft in persoon den duitschen Rijksdag geopend, en met den helm op zijn grijs hoofd, de volgende troonrede afgelezen. Bismarck stond daar ook gelijk 'ne stijven kurassier. Mijnheeren Ik hope dat de Socialisten zich voortaan zullen koes houden. Eilaas Mijn land is doodarm en de kas is leeg Wij gaan in Duitschland ook fabrieken maken en den landbouw bevoordeeligen. Eenise mannen uit de kamer klappen te veel en te stoutBismarck doet wel met ze te muilbanden. Wacht u van Rusland en de zwarte pest! De deensche provincie Sleeswijk is nu voor goed ingepalmd. Vivan de vrede Duitschland is één en machtig. Ik bedank God die mijne devoiren zegent. Ik, Wilhelm. De ontroering in Eng-eland ontstaan om de nederlaa in Zuid-Afrilta blijft met hevigheid voortduren. Al de beschikbare troepen van Enge land, Indiê en de Koloniën trekken op naar liet land der Zulu's om den oproer te dempen. Da engelsche gazetten schrijven dat het engelsch le ger aan den Kaap zonder soldaten is en zonder generaal. Door een tempeest in Spanje, op de kust van Canlabriê', zijn 2 vaartuigen gestrand en 28 personen verdronken. Men schrijft uit Italië dat Koning Humbert sedert eenige we ken, wel 20 jaar verouderd is. Als hij uitrijdt, gezeten in zijn koets, die omringeld is van kurassiers en gendarmen, g'en zoudt hem niet herkennen.... Arm slachtoffer der Revolutie Te Liverpool in de scheepmakerij, hebben 40,000 arbeiders hun werk laten staan.... Ze zijn met de bazen in onderhandeling men hoept dat er een akkoord zal gemaakt worden... Van weerskan ten mag er geen koppigheid zijn. De arbeider heeft den baas noodig, en de baas zijne werklieden. Dat is klaar Hoort nu eens hier: Te Weenen is een horlogiemaker, Jan Wirtz, die een geweer uitgevonden heeft dat 400 tot 450 scheu ten per minuut kan lossen... Als ze nu van weêrskanten die gewee- ren door machienen doen afschieten, dan zal oorlogvoeren plezierig zijn In Oostenrijk is de vermaarde badplaats Teplitz botsweg uit gedroogdEr kwamen daar jaarlijks 10,000 vreemdelingen; en nu is 't opgescheptd'hötclliers mogen pak en zak makenDie ramp is gekomen door 't instorten van eenen berg. -En 't dees, wat dunkt u daarvan? Te Berlijn, in d'hoofdstad van den Pruis, zijn op den lesten tremester niet min dan bij 3ooo kooplieden de meubels aangeslagen 6000 kooplieden zijn in failliet; bij de werkende klas is d'armoede ongehoordde stielmans loopen leeg en talrijke dienstboden van beide geslachten zijn zonder post onlangs, een Geneesheer vroeg een dienstmeid en 450 boden er zich aan. >5Beschimmeld brood! wacht u daarvan, menschen! er is in Duitschland een Familie gestorven, van oud, beschimmeld brood te eten. D ander week is t'Aalst op de fabriek van M. Jelie, een be jaarde werkman, Vinck, door de opening gevallen, langs welke men de tuiten af- en oplaat. Een uur later was hij dood.' Op 't hooren der ramp, viel zijn vrouw in eene geraaktheid en is ook gestorven. jeBe slechte maken veel gerucht, gelijk gescheurde potten, maar overal is de goede soort nog sterk, en machtig, en krachtig. Zoo is er in Frankrijk, nabij Lijons, een gemeente, Vaisse genaamd, waar een goei school was die vernietigd is en vervangen door de andere. En wat is er gebeurd? Van de 400 kinderen zijn er maar i5 gebleven; maar i5!!!.".. Wat belietter u. Pitjen Van Humbeeck, gij grooten Framasson, die meent dat de Vlamingen de ziel van hun kinderen in uw handen zullen leggen, in d'handen van den adjudant van Lucifer!... Wacht er naar, maar vast er niet naar Schrikkelijke zakenTe Brussel zijn er twee, niet getrouwd, beschuldigd van een kindje zijn hoofdeken afgesneden te hebben...- De monsters!.... Dat komt, als er geen Religie onder 't menschdom is- Zelfs de slechte gazetten van Brussel klagen over de openbare zedeloosheid welke onder de jonkheid begint te heerschenZe roepen d'hulp der Poli'cie in, om d'eerbaarheid op straat te bescher men..,.. Ja, als d'herten bedorven zijn, 't is dan verloren op de Po- 'licie geroepen Zullen d'oogen nu opengaan? De Minister van Onderwijs heeft t'Antwerpen verklaard dat er in den weg van 't Liberalismus een kadaver ligt en dat dit kadaver in den put moet gestooten wor denEn dit kadaver, zegde de Minister, dat is't Christendom!!!... Heere der heeren, door wie worden wij geregeerd? In welk land leven wij toch? T'Antwerpen, de Geuzen kondi gen als een kriem en eene misdaad aan, dat in 't gasthuis de avond en morgendgebeden gelezen worden!!) Oordeelt nu menschen In een dorp tegen Charleroi was sedert 6 januari de herbergier Joiret verdwenennu komt het uit dat hij vermoord is zijn lijk is uit de Samber gehaald;.zijn vrouw is als medeplichtige aangehou denDat zijn ander zaken! Te Chimay brak zondag, rond middernacht, een dief in, bij den voddemarchand Monneau. De vrouw was alleen thuis; zij hoorde inbreken, en riep zoo krachtig om hulp dat de dief het ha zenpad koos; uit wraak, als een echte Geus,smeet hij eerst de ruiten in stukken. Te Roux, bij Charleroi, twee kerels met maskers over hun wezen, drongen 's avonds ten 7 ure, in 't huis van den mecanicien Laurent, als d« vrouw alleen thuis was; onder doodsbedreigingen moest de vrouw al 't geld, dat zij in huis had, afgeven, 40 fr.de dieven pakten dit geid en sloten dan de vrouw in haar huis, om haar te beletten van alarm te geven. In dezelfde provincie is sedert december 'ne werkman van 55 jaren, verdwenen; 't is 'nen huisvader van 3 kinders; welk hertzweer voor die Familie! Te Gent zijn wreede zaken gebeurdDe fabriekwerker V., oud 25 jaren, had een meisje, met welke hij kbnnis had, willen ver moorden. Dadelijk wierd hij aangehouden en in den amigo opge sloten. Toen men eenige oogenblikken later ging zien voor d'eerste ondervragingen, vond men den rampzaligen aan de deur zijner cel opgehangenZiedaar de vruchten der dwaze verkeeringenOn langs in de Kamers, Minister Rolin zegdeMet onze nieuwe wet op 't onderwijs, zullen alle werklieden kunnen lezen gelijk advoka- tenja en zonder Godsdienst zijn! en d'eene misdaad na d'andere plegen en de wereld, in een infernale wanorde stooten! Te Deux-Acren is op den dag der loting zoodanig gevochten, dat een jongeling dier gemeente Nikolaas Dorms, ten gevolge zijner wonden, overleden is. Te Luik, in de kasern, is er een pcerd op den hooizolder ge raakt; 't is langs de venster moeten afgelaten worden. De sneppenjacht met gevveef in de bosschen, is open van 20 dezer tot 3i Maart. Korte Sentent iën. Torna. En zondag is weêr 'ne keer Karnaval Domien. Op sommeste plaatsen is de rechte naam Beesteval. Tonia'k Ben krieus of de kapoenen te Brussel en Gent en Luik weêr de goddelooze prij zullen spelen, gelijk op ander jaren, als ze Louise Lateau vertoonden, en onzen ouden Bisschop, en de Gravinne die t'Oostakker een kerk heeft doen bouwen Domien. Wie weet het, vrouw? de boosheid tegenwoordig is groot; en de listen zijn venijnig zij zeker, dat zijn de voorloopers van den Antekrisc. Tonia. Ja, van den laatsten hevigsten strijd, van Lucifer tegen God, van de Vrijmetselarij tegen 't Christene bloed; en achterna wordt Lucifer voor eeuwig aan den band gelegd en 't menschdommeken is opgeschept. Domien. Aan den brand gelegd, ja, dat is wpl gezeid 't is daarmeê dat hij tegenwoordig briescht en brult en zijnen steert rondslaat, met vuil schriften, slechte wetten etcetera. Tonia. En hoe is't nu met die voddewet? Gaat ze voort Domien. Ongelukkiglyk ja Tonia. En onzen Koning laat dat toe Domien. Hm, hm de man mag ook spreken, als al zijn Ministers zwijgen.... Tonia. Dat z'ons 'ne keer meester laten Domien. Leapol is in 't eerste te goed geweest met de riberólen nu wordt hij meegetrokken en 'k ben wel zeker dat er van tijd tot tijd, zuchten uit zijn Paleis komen die tot over 't Park g'hoord worden. Tonia. Alla, 't is te dom Al de boomen moesten stokken zijn om die wet uit 't Land te jagen he-je 't van uw leven alzoo 'n§n beer hoo» ren grollen, Domien De kinderen opbrengen, zonder Religie O de schelmen dat is de Dood van al de goei zeden en van 't ge luk in de Familjes. De jonkheid zonder Religie, wel, ge zoudt naar eenige jaren. groot en klein zien loopen zoo droef als dood kisten en ineengekrom- pen van ellende en verdriet. Domien. Jamaar, de slechte staan alleen op 't kaatspel c nietNapoleon den eersten had den helft van de wereld, MJfcJL en als hij't Geloof der Volkeren begost aan te randen, hij smolt weg, gelijk sneeuw voor de zon... Bismarck is Sri i zulken held en hij moet toch den duim leggen... En hoe is 't huis van Savoyën gevaren? Koning Humbert zit daar, te Roomen, zoo droef als 'nen boer die uitgespannen wordt.. En ons Minis terieken zal ook geenen ouden top scheeren.. En achter de verdruk king zal 't Christene Bloed met meer fleur opschieten, gelijk den grond, als hij 'ne keer wel vervrozenis... Tonia. Ondertusscben zijn 't toch tijden, dat iedereen zich moet vast zetten en toonen. Domien. Natierlijk, vrouw, natierlijk. Te Koop in onze Bureelen Manna voor Inwendige Zielen. Devotie en Communieboek 0,75

De Werkman | 1879 | | pagina 2