VOLK S-P A R L E M ENT. ca®r werklieden 'ne vagebond leeft eenige dagen in weelde, een vrijden" kers-advokaat grabbelt eenige millioentjes, maar de bronnen van werk en van nijverheid droogen uit, en na de revolutie is de toestand der werklieden veel slechter. Ee'ne zaak alleen kan vrede en geluk in de wereld brengen: dat is het Christene Geloof... Er is te Parijs een proces, van zekeren Pommer tegen 36 gazetten; en aan elke ga zet vraagt Pommer 5o,ooo frankskes... Nog geen slecht gedacht. De oud Burgemeester van Schaarbeke is nu in dienst van den koning als ingenieur, met i5.ooofr. jaarwedde... Een goed postjen Maar groote heeren dienen is nog al moeielijk. Thomas a Kempis zegt het ook, in ic boek, kapittel 8, of daaromtrent. De deugenieterij, ze tracht 't Land meester te worden: Zoo is er een liberale gazet, die 't geval aanhaalt van een ongelukkig dorp in de Walen, waar 's zondags geen twintig menschen in de kerk zijn en welke wensch voegt die slechte gazet daarbijOch, schrijft ze, wanneer zal 't alzoo gaan, overal, g'heel Belgenland door!!! Zou 'ne mensch niet achter over vallen van zulke helsche bandieten? Een schip van Duin- kerke, met 3z man, is in de zee vergaan. Nooit waren er meer gevaren voor de jonkheid dan op deze dagen langs alle kanten ont moet de jeugd verleiding en bederf; en 't is op dezen oogenblik dat de Ministers aan 't Volk zijn Geloot willen ontnemen, 't is te zeggen den eenigen middel om een zedige brave jonkheid te hebben. De koopmans van petrol hebben een congres gehouden te Bremen. Te Luik, in de lue St Leonard, zijn 2 kinderen in eenen brand om gekomen; de vader had zijn vierjarig manneken uit 't vuur gehaald, doch 't was reeds verstikthij sprong om zijn zesjarig dochterken te reddenmaar er was geen tijd meerde woonst stond in vuur en vlam... Arme vader! In eenige glasblazerijen rond Charleroi gaat t werk stilvallen. De beurs, te Brussel, brokkelt langs alle kanten af't Is zeker ook al met vreemden steen gebouwd! Er zijn te veel vreemdelingen die zich te Brussel moeien; en sommige ar- chetekten zijn te koppig; in plaats van de voorouders in hun bou wen na te volgen, ze willen iets nieuws, en brengen groote kemels en olifanten voort... Maar, 't is toch den boer, die 't al betaalt.'.. Die archetekten trekken op Van Humbeeck enzijnsoort, die een nieuwe manier van onderwijs willen inbrengen, tegen degeen die van over duizende jaren in voege is. Ze zullen 'nen hennen vangen met dit onderwijs; alles in de samenleving doen vaneenbrokkelen! In een herberg te Fressies, Frankrijk, waren twee kinderen aan de flesch cognac geraakt: een meisje van 8 jaren dronk er zooveel van, dat het bots op den grond viel en na eenige oogenblikken overleed. T'Antwerpen is uit de Schelde gevischt 't lijk van den schipper Josef De Le'e; op de hoogte van den Doel was de ongelukkige over 8 da gen door 't omkantelen van een bootje in 't water gevallen. De werken aan de Statiën te Brussel, die per enteprise geschieden, zijn meest allen aanveerd door Duitschers, voor een snee droogen brood... Als daar maar niets achter zit WEST-VLAAMSCH NIEUWS. Te Meulebeke is overle den in den hoogen ouderdom van 101 jaar, Jantje van Houtte, ge meenteraadslid.Hoe oud hij was, zijn herte bleef nog JONG, en 't is nog maar een goed jaar geleden dat hij naar Sweveghem zijnen vriend Broekerius kwam bezoeken, die reeds zijnen jubilè van 100 jaar gevierd had. BRANDEN in 't Kortrijksche; Brand te Tieghem Brand te St Denijs in twee plaatsen; Brand ie Wevelghem in de hofstede Feys: Groote brand te Moescroen in de Spinnerij Carrette (een millioen schade 25o werklieden zonder werk.) Hier zijn de menschen verschrikt an vergruwd, en in Frankrijk gaan ze de Branders feestelijk weerhalen Arm Frankrijk! Te Brugge is zondag de statieoverste onder eenen trein ge raakt en bijna al de rijtuigen zijn over zijn lichaam gereden. Zijn lijk was geheel vermorzeld; hij laat een weduwe en 5 minderjarige kinderen achter. Te Langemarkt is ten nadeele van den her bergier Quanqué een peerd, van 1000 weerde, gestolen. NINOVE. VERZENDING DER GOEDE GAZETTEN, OPROEP TOT DE KATHOLIEKEN 't Komiteit der goede drukpers, Afdeeling Ninove, vraagt fransche en Vlaamsche dageiijksche gazetten om in tweede lezing te verzenden. De personen die ons hunnen naam zullen aangeven, zullen, zonder uit stel, gedrukte en gefrankeerde banden, tot die verzending be stemd, gratis ontvangen. Men gelieve bij zijnen naam 't opschrilt van 't blad te voegen. Namens 't Komiteit DE GEHEIMSCHRIJVER, DE VOORZITTER, K. DETROCH. K. VAN DEN BORRE-HAEGEMAN. BRAND VAN 'T KASTEEL TE TERVUEREN. D'Ongelukkige keizerin Charlotte, bewoont het paleis te Tervueren, met haren geneesheer, eenige hofdames en de noodige dienstboden Dit groot paleis, waar het sedert eenige jaren kloosterstil is en waar men niets ziet dan bij tijd de rijtuigen der Koninklijke Familie, maandag morgend stond het aan de 4 hooken in brand;de dienstboden bemerkten 's morgends rond vijf ure, 't vuur in de kelderkeukens, en gaven aan stonds 't alarm prinses Charlotte werd verwittigd, liep uit het kasteel en in den dreef waar zij gewonelijk wandelt, blijvende staan, riep "t on gelukkig schaap: Mijn Paleis! mijn arm Paleis! Ze werd naar de woning van Doeteur Hardt geleid, alwaar de Koningin die aanstonds verwittigd was, haar ging bezoeken. A.ls rond 7 uren, de pompiers van Brussel kwamen, bleven er van 't schoon en groot Paleis, maar de vier muren over. Rond half een is prinses Charlotte in 't open koninklijk rijtuig naar 't kasteel van Laken vertrokken. De schade wordt op i millioen berekend. De brand moest vroeg begonst zijn want oen horlogie, door d'hitte van 't vuur stil gevallen, wees 3 ure 32 minuten. 't Kasteel Tervueren was gebouwd in 1815, als een hulde voor den prins van Oranje zijn dapperheid in den slag van Waterloo; in 1822 nam de prins van Oranie er bezit van in 1830 werd die eigendom in beslag genomen en in 1853 den Hertos: van Brabant afgestaan. (Samenspraak tusschen twee buitenlieden). Ka. Wel, Sabina, hoe is 't, mijnen engel SABINA. God zij gelooid, nogal veel, Ka; enfin zoowel als 't gaan kan in dezen droeven tijd. Ge wetj wat dat er op handen is in ons land?'t Gaat nog te wel! er zijn nog te weinig ouders die met hertzweer loopen er is nog te veel goed volk! en daarom gaat 't Governement verbieden dat er in zijn scholen nog van God of zijn gebod gesproken worde. Ka. Maar, Sabina, zijn de zaken toch zoo erg? SABINA. -Of ze zoo erg zijn, Ka maar als er publieke gebeden gedaan worden, tegen wetten die 't Governement voorstelt, kan 't erger gaan de Bisschoppen weten wel wat ze doenze zouden sterven, liever als zonder rede, onrust te verwekken maar ze zou den ook sterven, liever als tezwijgen, alsz'uit plicht moeten spreken. Ka. En dat slecht projekt gaat voort? SABINA. Voort gelijk 'ne stroom die uit d'helle over Belgen- land komt, 't ligt voor de Lippens van de Kamer.... Ka. Ge zoudt toch zeggen: 't Christelijk Onderwijs! dat reeds >an 't kindsgebeente van ouders tot ouders en overouders be staat, dat Christelijk Onderwijs wegnemen.... Sabina, Sabina, waar komen z'aan die gedachten SABINA. Is 't kwaad van 't begin af, in de wereld niet geweest, Ka? Ka. Ja maar, mij dunkt, ge moet toch stekelverken en zee- merminne van boosheid zijn, om die arme kinderkes van 't volk van God en van zijn gebod te willen aftrekkenEn zal daar eenig goed uit voortkomen SABINA. Voor geen spelle goed "t is uit pure boosheid dat 't liberaal dien moordpriem in't hert der Oude-s gaat steken.... Zie 'ne keer; 'nen Ouder heeft met zuren arbeid zijn kinderen opge bracht; ze worden 7, 8 jaar; en de Staat pakt ze, ze moeten in scholen waar van Ons Heer niet mag gesproken worden; en als hun driften opschieten, ze staan daar zonder macht of kracht, zoo flauw als 't ijs van eenen nacht.. Alia, 'tis wreed 'tis onmenschelijk! Ka. Jamaar. er zijn in "t Land veel deftige Burgemeesters die dat zullen beletten. SABINA. Indien ze konden, ja; maar de Geuzenwet bindt d'handen der Burgemeesters, zoodatze't huisen'tgeld der Gemeente voor slechte scholen zullen moeten geven.... Ka. Maar, Sabina, dat is verdrukking SABINA. Wraakroepende verdrukking! 't is daarom dat al de goei Burgemeesters en Schepenen zoo verbitterd zijn tegen die vod- dewet, tegen dat kruis, afin tegen die mallediktie Ka. En een mensch,dat peist, de winter is uit't zal nu gaan beteren SABINA. Ja beteren, als de booze wijven kaffa gedronken heb ben! 't Is den dui vel die krawiettelt om 't christene bloed te versmach ten; hij kan niet lijden, d'onrede- lijke, nijdige prij, dat in 't armste hutteken van den buiten, een vrije christene ziel God zou dienen en daarin troost vin den voor 't leven en hoop voor d'eeuwigheid.... 't Is nu zomer, alles gaat bloeien en herleven de vogelkes in de boomen gaan zingen en klingen; de Landsman zou zoo tevreden zijn na zijnen arbeid. Ka. Inderdaad,'ne mensch heeft weinig plaats en.weinig goed noodig om gelukkig te zijn. SABINA. Maar, Lucifer kan dat niet verdragen en hij zendt zij» vrijmetselarij af, met zijn zeven hoofdzonden en zijn vier wraak roepende zonden, om van de wereld een helle te maken KA. En zou dat duivelsch spel hier lukken SABINA. God geve van neen want een geslacht, opgekweekt door de Vrijmetselarij, zou een geslacht van Caïn zijn, een geslacht van vuil en slechte kerels, van filous en bedriegers, van booze, on dankbare en wreede kinderen, van bandieten, schelmen, boeven en brandstichters en moordenaren KA. Och, Sabina, ge doet mij schudden en beven SABiNA. 't Is partan zoo; 'k en mag er geen letter afdoen; alzoo zou ons Landeken varen, indien de Vrijmassons hier alleen op thea ter moesten staan maar 't Christene Volk heeft nog Voogden en Voorstaanders; God, de meester van alles, leelt nog; en Ons Lieve Vrouw, en den Heiligen Josef KA. 't Is nu juist zijn maand, en we zullen hem in 't avondge bed partikulier aanroepen. Sabina.Daarbij, d'Engel-Bewaarders, d'Apostelen, die ons Belgenland bekeerd hebben, Sint-Amandus, Bavo, Livinus, zullen nu ook met de Geestelijkheid en de ontelbare menigte van Christene Volk d'armen omhoog heffen en ontferming vragen voor ons Vader land, opdat 't licht van 't Waar Geloof hier niet zij weggenomen

De Werkman | 1879 | | pagina 2