VOLKSLIED. fgi geboeid of geketend worden! 't Is vervolging! tijd van bidden en tijd van werkendoch als er iemand zuchten moet, dan zijn het de- geen die tegen den Grooten Meester durven werkenen ze moeten met geen geveinsde exkusiën afkomen 't en zijn de Vrijmetselaars niet die moeten oordeelen wat er tegen 't Recht van Gods Kerk strijdt; de Bisschoppen zijn daartoe aangesteld en ze spreken eenpa rig en krachtdadigja, dat aldegeen zuchten die in dees beroerde tijden onverschillig blijven; immers, wat zegde Ignatius van Loyala een der geleerdste Ordestichters? Twee dingen, zegde hij, twee din gen verwonderen mij in de wereld, ten eersten dat de mensch die God niet dient, 'ne moment van vreugde kan hebben, en dat eenziel die den Grooten Meester dient en bemint, dat die ziel een oogenblik kan treurig zijn. Brief van Z. E. Mgr. Dechamps aan de Katholieken te Mechelen vereenigd op 10 meert 1879. Mijnheeren, Ik bevind mij in de onmogelijkheid, mij in uw midden te begeven, hoe levendig ik wensch in uwe vergadering tegenwoordig te zijn en uwe beslissingen te zegenen. - Het nieuw wetsontwerp op het lager onderwijs, brengt in heel het land een altijd grooter wordenden indruk te weeg. Ik had u willen zeggen hoe wettig die beweging is, maar wat ik niet met luider stem j-, doen kan, zal ik weldra doen in een geschrift, waarin ik hoop al dego- nen te overtuigen, die nog moeten overtuigd worden. - lie bisschoppen bemoeien zich niet met vraagpunten, die enkel politiek zijn; maar 't is hun plicht, zich te bemoeien met alle gods- dienstige kwestiën, de zaak in handen te nemen van de rechten der Kerk, te waken op de verdediging van de vrijheid der kristene gewe- tens. Eene wet van onderwijs besluit altijd in zich eene kwestie van god.-dienst; zij raakt aan wat er het heiligste is in het heiligdom der familiën en der zielen. - Zij die aan het land, in dergelijke stoffe, eene wet zouden willen opleggen, gestemd, niet met de algemeenheid der twee Kamers, gelijk de wet van 1842, maar met eene meerderheid, moeielijk, zwak en - armzalig verkregen, en niettegenstaande de protestaties van eene aanzienlijke minderheid, die stellig in deze omstandigheid sehier alle de belgische familiën vertegenwoordigt zij, die dit deden, zouden niet als staatsmannen handelen. Overigens, Mijnheeren, de toestand door dergelijke daad daargesteld, zou geweldadig en dus zonder vasten grondslag zijn. Al wat in dien aard de geuzen der ld" eeuw, de republiekanen der 18°, het Josephism en het Orangism gepoogd hebben, heeft geenen duur gehad. De vrijmetselarij zal evenmin iets bestendigs voor den dag brengen Het kan daarover den rouw aannemen. Nogtaus zou haar werk, hoe voorbijgaande ook, een openbaar enge- - luk zijn en wij moeten alles aanwenden wat mogelijk is, om er ons va- derland voor te behouden. - Maar indien de pogingen, welke de katholieken aanwenden tot dit doel, niet gelukten, zullen zij zich krachtig en altijd wettig, tegen de rampzalige uitwerking vau de schoolwet verzetten, zooals dit gedaan wordt door de katholieken van Holland, in de provinciën waar dit stel- set wezenlijk in voege is. Bij ons, gelijk bij hen (en bij ons meer dan bij hen, dewijl België gansch katholiek is) zullen de rijke familiën, daar waar zij wonen en op haar zeiven, kristene^scholen stichten; de minder rijkefamiliën zullen zich vereenigen om hetzelfde te doen; daar waar geen rijkdom is, zal de Katholieke Schoolpenning zijne macht doen zien en de scholen, der logiën zullen ten slotte ledig staan. Moed, Mijnheeren, de houding van het land doet wel zien aan de vijanden van zijne rust, dat de Belgen waarlijk Belgen willen blijven: Katholieken vrij. De kardinaal DECHAMPS, aartsbisschop van Mechelen. OVERZICHT. Passanante, de Socialist die te Napels Koning Humbert met zijnen dolk heeft getroffen, is aldaar na lange pleidooien door de Assisen ter dood veroordeeld. Men heeft willen beweren dat de vent zinneloos was en de doktors hebben op zijne hersens vele proefne mingen gedaan (waardoor alleen iemand zou kunnen zot worden), maar eindelijk is hij toch wijs en plichtig aan koningsmoord verklaard. Men heeft voor de Rechtbank sommige extrakten zijner politieke schriften afgelezen ze zijn vol van ongelooflijke droemerijen over Religie en maatschappij, en revolutie enz. Men gelooft, en niet zonder reden, dat de logien wier plan Passanante uitvoerde, zijne genade aan Koning Humbert zullen afpersen. Ih Frankrijk is de Kamer benauwd van haar zelve. Er bestaat geene meerderheid; de gematigde, 't is te zeggen de verzadigde Repu blikeinen zijn in oorlog met de ultra's of uitgehongerde. Maar deze, door Rochefort en Amenceau opgehitst, worden dagelijks sterker en zullen weldra geheel het spel in Frankrijk omversmijten. De Bonapartisten zijn op de loer, want ze weten dat hun uur nadert en dat in 't kort Frank rijk den arm zal afsmeeken van 'ne machtigen verlosser. Op min dan 10 jaar is dat gelukkig land reeds aan zijnen 23sten minis ter van inwendige zaken. Rusland. Van de pest weten wij niet meer als hetgeen het Russisch Goevernement ons wel wilt wijs maken. Al de postbureelen van de besmette provinciën zijn weggenomen, en de brieven moeten eigenhan dig geleverd worden aan de fakleurs, en daarna doet 't goevernement er mede wat het begeert. De kommissie die de vreemde goevernementen gezonden hebben om inlichtingen te nemen over de besmetting, wordt ook fijnekes aan kant geschoven en ziet bijna niets. In alle geval de schrik heorscht in 't land, en somtijds komen er som bere tijdingen, dat hier of daar de pest zich vertoond heeft. Tegen de Revolutie heeft Rusland nog het leger, maar welk wapen gebruiken tegen de pest 't BUITENLANDSCH NIEUWS. In Engeland is een koolmijn gesprongen: i5 mannen en 4 kinderen waren dood op den slag. 12 peerden zijn insgelijks in die wreede ramp gebleven. In Zwitserland heeft een waterplas ver scheide woningen en bebouwde velden ingeslokt. Te Krakau (Oostenrijk) is een bom van fulminaat gesprongen; 5o vensters ver brijzeld en g'heel de stad met de dood op't lijl. Uit Pruisen wordt gemeld dat de runderpest in het geheele rijksgebied geëin digd is. Oostwest, thuis best. Van den vermaarden reiziger Rotenburg wordt gezegd dat hij te Madagascar vermoord is. -In Engeland heeft 't vrouwvolk een meeting gehouden, om 't recht te vragen van te mogen kiezen. Allemaal, aardige nieuwigheden: d'Oude liedjes zijn de beste. Uit Parijs en Frankrijk, al de tijdin gen d>e komen, zijn over moorden, van d'afschuwelijkste soort, van dierachtige wreedheid. Met al hun goddeloosheid, ze kweeken daar nesten!Te Tarbes (in Frankrijk) is een bank gesprongen en laat een tekort van 6 millioen. Hoogen intrest zoeken is een dwaas heid. Kleine winsten zijn de beste.Te Parijs is een bedelares overleden, die aan haar familie 800,000 fr. overlaat. De Minister van Italië heeft orders gegeven om een deel van 't slecht goddeloos volk uit Italië te drijven. En waar gaat dat volk heen? ze moeten toch ievers wonenDie joden die jodenz'hebben 't woekeren in hun lijf geroest: zoo was er te Munich een welhebbende boeren zoon, die in verscheide malen van 'ne jood geld leende, te samen rond de 82 marken, en iederen keer een bewijsschrift teekende: een jaar nadien kwam de jood met een rekening van 5ooo marken, en 't lichtzinnig boerken was gereneweerd. Te Wolschark, een vetsterkte stad van Rusland, stonden overlest 72 mannen voor de Rechtbank, voor diefstal. Op de vraag der Rechters waarom zij ge stolen hadden, was hunne eenparige antwoord Wij hadden voor ons Familie niets te eten, hadden geen werk en leden honger. De 72 dieven zijn vrijgesproken. Te St-Petersburg,uit de geheime druk kerij is een schrift verschenen, waarin verklaard wordt dat prins Krapotkinne door de Rechtbank van 't volk ter dood veroordeeld is en ter dood gebracht, om zijne onrecht en zijne wreedheden: Dood voor doodschrik voor schrikzegt die naamlooze brand brief.... Zoo gaat het, waar 't gezag van den Grooten Meester wordt miskend. De kleine meesters worden er onder de voeten ge trappeld. Stem: 't Schip des Werelds. I. Ouders, zoowel van dorpen als van steden De plicht roept U tot eenen grooten strijd Den geus wilt hier den Godsdienst geheel vertr eden, Hij zoekt 't verderf van de teère jonkheid Der. Priester moet nu ook de schooldeur uit Den geus wil dat men voor God de ooren sluit Maar niet voor Geusgafluit Christusbeeld mag de school niet meer versieren, 't Portret van geus Voltaire prijkt aan de muren Wat groote schand voor ons Belgenland Gods Zoon verstooten voor een dwingeland! bis.) II. Als uwe kinderen zijn jong van jaren, Zij gaan naar de school, gij hebt met hen geen last Zij zijn bevrijd van onheil en gevaren, De Kerk is daar, die op hun zielen past Zij groeien op, als belijders van het waar Geloof E11 blijven alle ketters dwaling doof Bevrijd van zielenroof; Zij zullen uwen mond met geen schimpwoorden stoppen, Of geene nagels in uw doodkist kloppen Zorgen met vlijt, voor u ten allen tijd Totdat God U roept ter zaligheid. (bis.) III. Men kan den boom ligt boogen ende dwingen, Als hij is in zijnen eersten groei Maar later hebt gij hem schoon te wringen, Hij lacht en spot met al uw gesnoei Zoo is het Kind dat in zijn jeugd Gods wet niet leert Later wordt zij van hem den rt:g gekeerd, En God wordt niet geëerd Ouders, wilt voor uw kinders zorge dragen Weet dat God aan U hun ziele eens zal vragen; Ach, Ouders zoet, gaat in uw gemoed, Verkiest geen school, waar men den Priester buiten doet. (bis). IV. Ziet met iever ons Representanten, Strijden voor Godsdienst, Vaderlanden School Het wordt verdrukt door geus en protestanten, - Zij herschapen het in eenen afgodspoel Ouders, toont U als Vlaamsche leeuwen fel, Roept men kweekt geen kinders voor de hel, Of men eert geen afgod Bel, Wij zullen ons kinders voor God bewaren Voor hun geluk ons geene moeite sparen, Wij zijn bereid, ten allen tijd, Wij strijden voor ons kinders zaligheid, (bis). V. Vaders en Moeders, wilt den rug niet keeren, Voor het Woord Gods. dat u roept tot uw plicht, Laat uwe kleine geen geuzenlessen leeren, Ach, Ouders lief, draagt zorge voor uw vrucht Zij is geschapen naar Geds beeld, dit weet gij wel, Draagt haar niet op voor brandstok van de hel Of voor duivelsgezel En laat ons nu allen te samen spannen, Verijdelen wij zoo al de geuzenplannen, Strijden met kracht en een trouw gedacht, Verdelgen wij aizoo geheel de geuzenmacht. Josef Van Mespelgem, Bakker, te Aalst.

De Werkman | 1879 | | pagina 2