Een ooggetuige schrijft Drij wijken van Szegedin staan gansch onder water't was 2 uren van den nacht als de noodklok klepte de straten zijn vervuld van vluchtelingen te voet of in rijtuig; ten 3 ure stond de groote markt reeds onder water; d huizen storten in de waters nemen de stad in. met eene ongeloofelijke snelheid de duisternis van den nacht verbergt hartverscheurende tooneelen,doch men hoort genoeg welke wreede ramp eensklaps op de 80,000 in woners van Szegedin is gevallen. OVERZICHT. Het fransch ministerie mag als dood aanzien worden sedert donderdag 13 Meert; het is gestorven onder de algemeene verachting. Zonder de rechterzijde ware het reeds vervangen door roode republikeinen met Clemenceau aan 't hoofd. Deze vent heeft met eene onweerstaanbare Iogiek getoond dat de fransche republiek, om waar te zijn, rood en ra- dikaal moet wezen. Hij is de minister der toekomst. De ministers van Mac Mahon moeten dus voor de rechtbank niet ver schijnen, maar de valsche republiekeinen schandvlekken als plichtig aan hoog verraad, als vijanden van land en vrijheid; en toch durven ze hen niet voor 't recht brengen, 't Is waar wat een radikaal bladje zeide: die ministers zijn benauwd van hun eigen zeiven. De fransche Kamer is tegenwoordig in drie bijna gelijke deeien gesplitst: de konser- vateurs, de gematigde republikeinen en de rooden. Deze laatste komen ras op. Men gaat welhaast in dat landeken een repetitie hebben van de jaren negentig en achten veertig Om den toon te kennen welken de kleine gazetjes in Parijs aanslaan, is 't genoeg de volgende woorden te hooren van de Makseillaise Het gedrag van Gambetta en consoorten is weerdig van het goevernement, weerdig van het ministerie, weerdig van de Kamer, onweerdig vftn Frankrijk Om de radikalen een weinig te paaien vindt het ministerie niet beter dan den hals te wringen aan de vrijheid van onderwijs. En dat noemt zich liberaal In Rusland, te St Petersburg, wederom 'r.e kornel der gendarmen vermoord door de nihilisten; 't wordt daar een dageiijksche mode van de hoofden der policie eenen kogel in 't lijf te jagen. 't Brobbelt zelfs in het huishouden van den czar. De kroonprins zou een geheel andere politiek willen als zijn vader, vrijheden en Grondwet aan de Russen geven; maar daar wil de oude keizer niet van hooren. Na een hevig gesprek en groot lawijt, is de kroonprins van zijnen degen beroofd uit de kamer van den keizer cekomen en zit in zijn paleis opgesloten. Op 20 minuten afstand van de Statie van Vilvoorde, is een pachthofken te Penthy, bewoond door den weduwenaar Keulers. Dander week, in den nacht, zijn dieven in dat huis gedrongen, hebben den eigenaar voor dood laten liggen en al 't geld meegeno men. Een gebuurvrouw, die 't vee gaat bezorgen, vond 's morgends den man in eenen plas bloed. Hij heeft nog eenige inlichtingen aan de Justicie konnen geven. Op twee kerels wegen groote vermoe dens; ze zijn ondervraagd en aangehouden. De wever K. L. Laureyssens, van Lokeren, die beschuldigd wordt vau moord op den veldwachter van Zeveneecken, gaat korte- telings voor d'assisen van Oost-Vlaanderen verschijnen.... Laureys sens loochent de misdaad. De Procureur du Roi van Kortrijk schijft ons dat aan 't lijk van M. Van de Walle, geen spoor van geweld of van diefte is. De man zal ongelukkiglijk in 't water gesukkeld zijn. Vrijdag namiddag, omtrent 4 1/2 ure, heeft in Dampoortstraat, te Gent, eene vergiftiging door onvoorzichtigheid plaats gehad. De genaamde Rohart, winkelier, wonende in gentelde straat, was be zig met op zijne binnenplaats een hondenkot te timmeren, toen hij terug in huis kwam om iets te drinken. Op de tafel vond hij een glas met vitriool, dat daar gezet was door zijne vrouw, om er den vloer meê te schuren. De man, meenende dat het een onschadelijke drank was, dronk het glas in een teug uit. Dit werd te laat bemerkt door de vrouw, die angstig uitriep: Gij hebt vitriool gedronken. Spoedig liep men om geneeskundige en geestelijke hulp, doch voor aleer den priester bij den man was gekomen, was deze reeds een lijk. Eene arme vrouw van Charleroi-Faubourg, die door haren man verlaten was, had zich eenige weken geleden te Dampremy gevestigd. Ten einde in de noodwendigheden harer talrijke iamilie te voorzien, had zij eenige werklieden inlogist genomen. Op't einde van d'ander week kwam haar echtgenoot in hare nieuwe woning, en zonder een woord te zeggen, bracht hij een der logistgasten een messteek in den rug toe. Men is er in gelukt den misdadiger te ont wapenen en aan de policie over re leveren. - T'Antwerpen is zondag eene meting geweest tegen de slechte schoolwetde 58 buitengemeenten van het arrondissement waren allen vertegenwoordigd. Uit Reeth, een kleine gemeente, is de protestatie tegen het wetsontwerp geteekend door de 900 inwoners hovende 15 jaar; t'Audenaarde rekent men dat er wel 3ooo man op den Landdag aanwezig wareng'heel de markt stond vol volk. M. Planckaert heeft daar bijzonderlijk de valschheid getoond van 't wetsontwerp in den artikel die zegt dat de Priester zal mo gen komen voor of na de school om de Christelijke Leering te on derwijzen. Wat is dat vóór de klas? vroeg hij. Ten 7 of 7 1/2 ure 's morgens, als de Priester in de Kerk moet zijn, als het 's winters nog duister is! wat is dat na de klassen? Ten 5 of 6 uren 's avonds als de kinderen afgemat zijn en niets vragen dan gerust gelaten te worden. En hoe kan de Priester op dien tijd al die honderde kinde ren in de Christelijke Leering onderwijzen En als de kinders met hem spotten, als hij weet dat de onderwijzer hem uitmaakt voor bedrieger, als er binnen goddelooze boeken geleerd worden, hij moet zwijgen De verblindste menschen moeten zien dat dit lameus paragrafken eene grove bedriegerij is. T'Antwerpen is een karavaan toegekomen van 5oo Polakken die over 3 jaar, op schoone beloften naar Brazilië waren gereisd. Ze konden er zelts geen stuk droogen brood winnen en zijn nu van armoede teruggekeerd.Eenigen die nog wat geld zitten hadden, zijn naar hun Vaderland gereisdd'ander worden op kosten der stad onderhouden. In de provincie Namen, te Franières. leeft een echtpaar, man en vrouw, dat 210 jaren telt; de man. Pochet genaamd, is 106 jaar oud en zijn vrouw Trien Remo, 104. Ze zijn nog goed gezond en vol levenslust. Ander rareteitte Teralphene, bij J. Pollet, zijn op éenen avond 2 solo-slims gespeeld, door B. Van Nieuwenhove en P Van de Winckel.... Dat is fameus! en te St Gillis, bij Brussel, heeft de dood de genaamde Marie Threse Roba, in den bloei van haar leven weggerukt: ze was oud 100 jaren 2 maanden en 17 dagen. De koopman in vette beesten Josei Quintelier, kocht onlangs te Waasmunster, bij Frans Poelman, eenen os voor 272,1/2; bij 't geld waren 10 kardoezen van 1 frank; na de revue der kardoezen bleek het dat er eene bij was met goudstukken, ter waarde van 270 fr. Onnoodig te zeggen dat die misgreep aanstonds aan den kooper werd bekend gemaakt en de goudstukken teruggegeven.... Godlof, in Vlaanderen is nog eerlijk gevoelen eerlijken handel. Doch, moest er een onderwijs zonder God komen, ge zoudt d'eerlijkheid zien wegsmelten gelijk sneeuw voor de zon, en den eenen mensch zou den anderen voor geenen eens meer betrouwen. 1 loo werklieden uit de departenenten zijn te Parijs aangeko men, om er werk te zoeken.... Droeve positie? In Pruisen, 't Land der liberale vrijheid, is 't onderwijs VER PLICHTEND. D'ouders zijn voor hunne kinders verantwoordelijk, op pene van boet Heurkt nu: te Keulen is een meester schrijn werker, die vroeger met gasten werkte; hij moest een boet betalen, voor zijn kinderen die uit school gebleven waren... En de meester schrijnwerker, geen geld hebbende, is voor zijn boet gaan in 't kot zitten. Zoo gaat het in Pruisen en dat is geen nieuws, kameraad: in de jaren 1600, nadat de Geuzen hier hunnen boer gespeeld hadden, waren de steden in Vlaanderen zoo arm, Aalst, onder andere, dat den helft der huizen leeg stonden en dat in 1586-87 de stad secreete aalmoesen moest geven aan eerlicke huishoudende burgers, of ze zouden van honger gestorven zijn... Al die goddelooze sekten belo ven met de hand en betalen met den voet... God beware erons van! In Amerika, te Dunclin, is een brug van den ijzeren weg inge stort, op 't oogenblik dat een reizigerstrein er voorbijreed. Aide waggons vielen 5o voet hoog in de rivier Mulberry. 21 reizigers hebben zware wonden bekomen en drij bevinden zich in levensge vaar. OVERWEGING. 't is Vasten.... De christene volkeren zijn in tijden van versterving en mediteeren op 't bitter Lijden var. hunnen Heer en Zaligmaker Madalena, de bekeerde zondares, ging na d'Hemelvaart in de woestijn en leefde er nog 32 jaren van den beginne af toonde God haar waar- meê zij zich 't voordeeligst moest bezig houden, want een engel ver scheen en plaatste voor de deur harer cel een kruis, opdat zij altoos hot teeken der Passie Christi voor haar oogen zou hebben.... 't Is Vasten en juist dezen tijd wordt door ongelukkige verdwaalde Landgenoten gebruikt om Ons Heer een tweede maal te kruisen in de christene kin- derkes.... Wat deden de Joden? Terwijl zij in de rechterzaal vanPilatus den God-Mensch valschelijk beschuldigden en zijn vonnis gereed maakten Hij werd in 't voorportaal gebracht, aldaar een kroon op 't hoofd gezet, met een purperen mantel bedekt en een riet als scepter in d'hand gege ven Zoo doen zijn vijanden op onze dagen nog, en klaarblijkelijk in hun projekt van schoolwetUit de school is zijn Beeld en zijne Leering ge jaagd binnen de school wordt hij behandeld als booswicht en kwaad doener snaar in 't portaal der school, daar wordt hij gedoogd, tot spot en schande van iedereen; de kroon die de geuzen hem daar op 't hoofd zullen zetten, zou een kroon van pijn en van spotternij zijn zijn scep ter zou eenen scepter van riet zijn, eenen scepter zonder eerbied, zonder gezag;... is 't niet precies gelijk ten tijde der Joden En waarom, waarom, achtbare menschen die mij aanhoort, waarom moet het beeld van den Verlosser uit de Scholen? 't Is er nu al zooveel eeuwen Wat kwaad heeft het er gedaan Waarom, o liberale Ministers, waarom mogen de kinderen de school niet beginnen met het teeken des H. Krui zes, en met den Onzen Vader, en den Wees Gegroet Waarom mag de Moeder Gods in de scholen niet meer aanroepen worden? Waarom mo gen de kinders er den catheehismus niet meer leeren Wat leert de cathechismus Hij verbiedt mei overtuiging, al wat de Burgerlijke Wet mef geweld wilt beletten. De Catechismus gaat verder als de Burger lijke Wet: De Burgerlijke Wet verbiedt dat de kinders hun Ouders zouden mishandelen, maar de Wet van God leert dat de kinders tun Ouders moeten eeren, behulpzaam zijn en beminnen, zoo lang zij leven... Kan de wereld blijven staan, als de wet van God in de scholen niet mag geleerd worden De Burgerlijke Wet verbiedt het stelen, de eerrooverij, het openbaar zedebederfmaar de Wet Gods, zij verbiedt zelfs de be geerte van te stelen, de begeerte van iets onzedelijk te doen zij gaat zoover dat ze zelfs de liefde en het goeddoen aan de vijanden beveelt De Burgerlijke Wet toont den gendarm, aan wie er zooveel schelmen en dieven ontsnappen de Wet Gods toont de Dood die elk vroeg of laat bij den schabernak neemt en voor den Grooten Meester brengt.... Minis ters, Ministers! Frère, Bara, Van Humbeek, waar zijn toch uw arme gedachten Zijt gij zoodanig verblind of is 't wetens en willens dat gij Belgenland naar zijn verderf stoot Gaat toch in uw gemoed en denkt dat gij eens sterven moetEn misschien eerder a!s gij peist Alle dagen worden er van die mannen gelijk gij plat gelegd..... En dan Er valt te schudden en te beven voor u en voor al degeen die uw leger uitmatten Eene ziel bederven verergernis geven aan éen kind, dat is reeds een boosheid die wraak roept, en gj>, Ministers, wat doet ge, wat wilt ge Gij wilt de grofste verergernis geven aan al de kinderen van 't Vaderland en dan nog aan al de beminde kinderen der werkende klas, aan de kleine, lieve schepselkes, die met de tranen, 't zweet en den arbeid hunner achtbare Ouders worden gekweekt en groot gebracht! Is 't niet om te sidderen en te beven Alia, 't is te wreed, 't is te dom, 't is effenaf prijachtig en't is een geluk voor u, dat de Volkeren van Belgenland, mannen en vrouwen, broeders en zusters, dat z'alle gelijk, zich voor de kinderen, tegen de zielstroopers zullen verzetten.

De Werkman | 1879 | | pagina 2