Gemengd Nieuws. Antwerpen. Zaak John Retsin. dit, dan is 't grauw meester van alles; en tegen dat de Kamers te Parijs zullen zetelen, zijn de Com'munards van Noumea en Caledoniö te Parijs terug; en dan zal de kat op de koorde dansen. De Vrijmagons hei-ben van koning Humbert de genade bekomen of lie ver afgedwongen voor hunnen vriend en gezel Passanante. Sterven zal hij niet, maar hij moet voor eeuwig, 't is te zeggen tot aan d'eerste re volutie, in't kot om daar gevoed te worden op de kosten van het rijk Italië en te mediteeren over zijne theoriën van vernieuwing der maat schappij. 't Is waarlijk 'ne zegen voor Italië van zulken gast in 't leven te behouden, en Humbert mag nu gerust op zijne twee oorcn slapen. Hoe dat een malheur toch komtTe Lyons zijn twee kinder- kes gestorven, met papier van visietkaartjes te knabbelen. In Frankrijk zijn er plaatsen waar de sneeuw nog 2 meters hoog ligt, langs de kanten Yan Provencië en Savoyën. Talrijke hutte- kes waar de kaas in bereid wordt, zijn vernield... Nog is daar geen comparatie aan met de waterramp in Hongarië, De treffelijke soort in Frankrijk werkt geweldig voor het her stellen der Zondagrust. In de stad Evreux zijn de kruideniers over eengekomen om allen 's zondags hunne winkels te sluitent Is immers de dag des HeerenDe Zondag is Gods eigendom en moet Hem toegewijd worden. Er is in Frankrijk 'ne jongen van 16 jaren die zijn grootmoeder vermoord heeft, met een bijl. Men vindt tegenwoordig jonge booswichten. OOSTENRIJK. 4000 arbeiders werken om de dijken rond Szegedin te herstellen. Men zegt dat de ramp gekomen is met te willen den loop eener groote rivier veranderen. Een oude boom wil niet verplant zijn, en een rivier niet veranderd.Verscheide andere steden van Hongarië worden door de waters bedreigd. 't Moet er wreed gaan te Berlijn: van 17 tot 23 meert heeft de Policie 768 personen aangehouden voor bedelarij; 't is 110 daags! In Pruisen is een keizerlijk Prinsken overleden, een manne ken van 11 jaar. In Rusland wordt het een leven van wolven en tiegers: Eenige dagen geleden, te Moscou, op de kamer van een hotel, is een jonge ling vermoord gevonden, met drie dolksteken in de borstop zijnen rug lag een stuk papier waarop met potlood geschreven stond Verrader, spion, gevonnisd en veroordeeld door ons, Russische Revollutionnairs. 't Schijnt dat de vermoordde, Nihilist was en de geheime drukkerij had uitgebracht. Wie heeft dat ooit gehoord? In Rusland, op de linie Rjasan- Koslow, terwijl de trein reed, is een rijtuig van ie klas in brand geraakt. Er waren in 8 vrouwen, 4 mans en 3 kinderen. De trein reed voort en de ongelukkigen rukten de deuren open en sprongen of vielen op den weg, behalve een oude vrouw, die spoedig dood- verbrand was. Van de reizigers die eruit gesprongen waren, zijn er 4 dood, (3 vrouwen en 1 kind) al d'ander zijn min of meer gekwetst. Goede waar prijst haar zelve, en ondervinding leert: 't is nu al zooveel honderde jaren dat al die van razende dieren gebeten is, naar St Hubert trekt en genezen en verassureerd afkomt... D'helle lacht en spot daarmee, maar de menschen blijven voort naar St Hubert trekken en ze varen er v.el mee. Onlangs nog hebben personen uit Wicze die Bedevaart gedaanLaat de slechte soort maar lachen; lest lachen is bestengelijk dichter Gezelle zingtMet kruis in top - Zoo varen wij Door 't wereldtij, Ten hoogen Hemel op. De geuzen-ministers in ons Land zijn voor alles dat vreemd is; zoo hebben zijn nu in Pruisen voor 3 millioenen fr. kanons doen gieten 't Is te zot 1 Een geuzinne te St Joost-ten-Noode, die 's morgends uiteen bal komende, 'ne Priester beleedigd had en hem Scherreweg achternageroepenz is veroordeeld tot 20 Ir. boet. 't Zal haar leeren! Fortamps, gewezen goeverneur der Bank de Belgique, komt voor een jaar te Dendermonde, in t staats-pensionnaat. Brugge heeft eene honderdjarige, Constantia Priem, een arme vrouw. Schoone plechtigheden hebben t'haier eerplaats gehad, Mis in St. Salvator, muziek, Feest-diné bij den Armmeester der vrouw, fakkeltocht en vuurwerk. 'ne Schelm, te Blankenberg, heeft d'ander week de touwen van een visschersboot losgesneden en het vaartuig in volle zee doen vliegen. De visschersboot is gered en de schurk wordt opgezocht. De wet van 1842 is nog niet afgeschaft, en reeds in de Walen, zijn er meesters die't Christusbeeld wegnemen. Als Ons Heer uit de school gaat, al de Christene kinderen zullen volgen... En hoe zouden zij niet volgen? Een onderwijs zonder Godsdienst dat is een duivelsche zaak Hoort wat een Engelsche Mylord daarover zegde te Londen, in 't Parlement: Ik zou liever sterven, riep hij uit, vooraleer mijn kinde - ren over te leveren aan de grillen van zulke meesters zonder Religie M. GuiZOT, protestant maar deftig man, zegde De School zonder Godsdienst is een gevaar voor de Samenleving. M. COUSIN, ook een Fransciie geleerde, voegde erbij: 't Is de plicht der Familiëu en der Geestelijkheid van - die Scholen te bestrijden. - M. Gladstone, de groote Minister van Engeland, zegde: Een stelsel, dat de Religie in t Onderwijs achteruit zet, dat is verderfelijk. Wat komt er van zulk stelsel? De Bisschoppen van Belgenland hebben de jammerklachten aan gehaald van een Fransche Minister, na de Revolutie en nadat t godsdienstig onderwijs 10 jarenuit de scholen was gebannen geweest In 183g, 't Christelijk Onderwijs was weer bevochten en verban nen en de Nationale Akademie bekroonde een werk waarin te lezen stond: Ik schud en beef, als ik overpeis het oneindige kwaad, dat zulke scholen doen. M. Guizot, den eerlijken Protestant, te dien tijde minister, was gedwongen van 70 directeurs der normaalscholen, er 5o af te stellenin de normaalschool van Evreux waren 20 toekomende meesters, die hunnen Paschen niet meer hielden. En ze w:llen in ons katholiek Belgenland hetzelfde invoeren, dat overal zoodanig beweend en betreurd werd!!! Neen 1 nooit 1 wilt 't Goevernement, 't Volk roept: Duizendmaal NEEN Te Rotselaar, langs Antwerpen, is d'ander week de mulders- zoon Van Doren tusschen 't raderwerk van den molen gevallen en wel honderd keeren rondgedraaid; ge moet niet vragen of hij dood was weinige dagen te voren was tegen dien molen 't lijkje van een kind gevonden. De akt van beschuldiging is verpletterend voor den jongen, Hij is geboren in 1858, werd van jongsaf als geveinsd en wreed gekend, en nadien bedorven door de slechte compagniën en in de slechte huizen; hij verteerde veel en vroeg gedurig geld. Den 28 Novem ber, ten 9 ure, hoorden de geburen der Keistraat in 't huis der rijke grootmoeder van Retsin, 't gerucht eener worsteling; een gebuur- vrouw heeft zelfs hooren roepen: «Och Jan, Jan! Een uur na dien brak de Policie in 't huis en vond de weduwe Van Roy wreede- lijk vermoord, en niet ver van daar John Retsin gebonden en in be zwijming. Doch de docteurs verklaarden aanstonds dat Retsin in een gemaakte bezwijming lag; er waren op zijn lijf geen likteekens van 't binden zijn antwoorden kwamen niet overeen; hij had bloed aan zijnen onderfrakin zijne zakken vond men vezeltjes van de zelfde koord waarmede hij gebonden lag; de wonden in 't lijk sche nen van zijne nagels te komen. Retsin verklaarde dat twee zwartge maakte kerels zijne grootmoedervermoordhaddenen hem gebonden; maar de geburen rond 't huis hebben niemand zien vluchten; er was niets gestolen, en wie, vraagt de akt van beschuldiging, wie kan de weduwe vermoord hebben, tenzij den ontaarden kleinzoon, die al dus aan een groote erfenis zocht te geraken? Er zijn 71 getuigen tenlasreen 175 ter ontlasting. De beschuldigde is rijkelijk gekleed en wordt verdedigd door twee advokaten. In zitting van maandag is John Retsin ondervraagd; hij spreekt stout en frank,en wilt de moord op andere leden der Familie leggen. Op talrijke vragen van den Voorzitter antwoordt hijIk weet het niet. Wat iedereen weet en ziet, is dat Retsin 'ne jongen van zeer slecht gedrag was en in slechte compagniën verkeerde, bijzoover dat hij, zoon van een welhebbende Familie, reeds veroordeeld is geweest voor diefte. Tegenwoordig zijn ze bezig met de getuigen tondervragen. Wandelende Samenspraak van Nikodeem en Jef. Nikodeem. - Jef, gebuur, kom we gaan ons zondagsbollingsken doen! Jef 't Zal nog een half uurken te vroeg zijn 1 Nikodeem. We zullen dan eerst d'akkers eons rondgaan En wat nieuws in de wijde were>d, Jef? jef Wat nieuws zou er zijn Prisjaieuws; langs alle kanten troe bels en onlusten; zelfs in Rusland begint het nu te stuiven; de volkeren staan met schuim op de lippen; ze complotteeren in 't geheim! g'hebt dat gelezen van die secrete Rechtbanken Nikodeem. Ja, dat de samenzweerders 's nachts bijeenkomen, een Rechtbank formeeren, zelfs de grootste mannen veroordeelen en dan maatje trekken, wie dat 't vonnis moet uitvoeren. Jef. Is er iets wreeder in de wereld? Als dat gebeurt in een land, de boeken mogen toegedaan worden. En't on is seen klein volk dat opstaat, geen arm volk; 't venijn gaat tot in de rijke huizen, en tot in de Paleizen. Nikodeem. 't Is God, die den wreeden Rus straft, en hem van zijn eigen luizen laat bijten! den goddeloozen kerel, den tiran van Polen, hij is nogtansdikwijls vermaand door den Paus; maar al die groote godde- looze kerels zijn te glorieus en zullen tot in 't modder moeten vernederd worden En wat zulllen we zeggen van ons Bandeken Jef. Nesterijen, Nikodeem, prisjerijen Nikodeem. Dat zijn nu die liberale Patriotten Jef. Ze kernen meteen wet af, door niemand gevraagd NikodeemAls door de duivels uit d'heile en hun bedrijf. Jef. Is 't van zijn leven gebeurd Nikodeem. Hebt'g'al geteekend tegen dia wet jef Met hert en ziel, man; wie zou daar niet op teekenen en als 't noodig is, we zullen nog meer doen. Ze moesten, janverdi," naar Brussel trekken, en daar janverdi, geen ruiten uitsmijten, gelijk de Geuzen doen, geen menschen insulteeren, maar de vuisten toonen en zeg gen we zijn hier! met uw vervloekte wet Nikodeem—.Ja,en'nu kennen d'heeren schoolmeesters hunne liberale vrien den. 't Eerste werk van dia vrienden is een wet te maken die de school meesters ijselijk pijnigt in hun intresten naar ziel en naar iichaam jef Ai de vijanden van 't Christene Bloed zijn ter allen tijde wreede bloedzuigers geweest, 't Is gelijk Sniedkrs schrijft in zijn Goochelaar Van den eenen kant de driften voldoen en van den anderen kant u de keel afbijten.... Maar, sapperdeboeren z'en hebben met geen schoteldoe ken te doen.... Nikodeem. G'heel Belgenland springt op tegen hun slechte wet. Laat ze maar komen. Z'hebben't Volk tegen. Jef Van den kleinsten pachakker tot den oudsten grijsaard, allen staan op tegen de siochte wet. Nikodeem. En die't Volk en't Recht tegen heeft, hij moet vallen, al had hij de macht van een millioen reuzen Goliath. Jef. En die met't goed doet, hoeft niette vreezen.... Er zal geld genoegzijn; wat zoude katholieke menigte beletten van eon confrérie te maken voor de christene scholen; por hoofd 25 centiemen 's jaars, ziet eens welke som 1 Dat zou pakken! Nikodeem. Des te meer, dat het iedereen voor zijn vel en voor zijnen intrest U; wat zou er volgen op 't goddeloos onderw'ijs Onrechtveerdig- heid en dieverij, omhoog en omlaag... Ge zendt konseketief met 'nen tweeloop moeten op jacht staan en van uw eigen Volk nacht en dag be stolen worden... We zijn nu aan ons akkers 1

De Werkman | 1879 | | pagina 2