Maria verzuchtende, biechtte hij, en bij het verlaten van den biechtstoel vroeg hij, of er geen gevaar was, dat hij Maria te veel beminde, en of hot wel passend was, dat hij, diepgevallen zondaar, altijd den Rozen- krans om zijn hals droeg. Wat meer is deze won derbare beUeerintr werd daarna in Gods handen het werktuig tot de hekeering van velen, die deelgenoot zijner zonden waren geweest. Wij komen in de Goede Week, met hare groote herinneringen, en hare hertroerende Goddelijke Diensten. Zondag, de wijding der Palmen, verbeel dende de intrede van den Zaligmaker te Jerusalem, het Laag Evangelie, 't verhaal van de week die nadert. Donkere metten, Witten Donderdag,d'Aan bidding van den Zaligmaker in 't Hoveken op den dag zelf dat't Allerheiligste Sacrament ingesteld werd; 't verraad van Judas Goeden Vrijdag, de bittere Passie en de smartelijke dood van den God-Mensch... Vroeger als de Koningen nog Christen waren en wezentlijk Koningen, in verscheide landen, de Koning legde zijn teekens van gezag af en kwam al kruipende het beeld van den Koning der Koningen vereeren. Lodewijk IX, van Frankrijk, om zijne deugden heilig verklaard, diende dan aan tafel 12 arme menschen; talrijke gevangenen werden dien dag in vrijheid gesteld. Te Roomen is 't van eeuwen en eeuwen de gewoonte dat op Goeden Vrijdag, de Paus in rouwkleederen den Trap beklimt, langs welken Ons Heer naar Pilatus is geleid. En eene on telbars menigte volgt dit voorbeeld. 't Is ook een algemeen gebruik, g'heel de wereld door, van d'hei- lige Uur, de laatste die Ons Heer aan 't Kruis overbracht,in 'tgebed over te brengen. Het Kruis Christi is de Sleutel van 't Paradijs, de steunstok der zwakken, de leidsterre der boetveer- digen, de schild der getrouwzamen, het zweerd der bekoorden, de zeilsteen der beminnenden, en de voethoorn van alle gratiën. (St Damianus). Loopende Nieuws Do pest vermindert in Rusland Dat is toch tegenwoordig iets van die razende honden! betrapen zij het misschien van zoo vele razende Geuzen die er loopen T'Antwerpen in 't Park is maandag eenen hond gedood, die teekens gaf van razernij. Er leven te St Pauwels (Waas) drij gezusters en eenen broeder die te samen 340 jaar uitmaken; (i'oudste zuster is 89 jaar, de tweede 85, do broeder 84, de jongste zuster 82 jaar; nota bene, de oudste zuster trekt nog als een zestigjarige naar Antwerpen om winkelgerief. - 't Gaat maar overal zeer stillekens met de publieke welvaart; vele bur gers en landbouwers hebben hot zeer kwaad en veel werklieden komen moeielijk aan hun brood. Een groote oorzaak daarvan is, dat er uit de steden en dorpen te veel geld wegtrokt naar 't Goevernement, en-dat, door de schuld der vrijmagonnerie, 't Land in een soort van oproer komt. Onze liedjeszanger is nu envoyage; binnen 2 weken zal hij terug zijn en de lotgevallen van John Retsin bezingen, tot exempel en spiegel voor groot en klein. W'hebben deze week twee documenten gevonden gevonden tegen de schoolwet: ten eersten eene vermaning van Z. H. Pius IX aan de Katholieken van Amerika, wegens de scholen, waarin de kennis en de eerbied tot de Religie niet geleerd wordt. «Het is van zelf duidelijk, schreef Paus Pius IX, dat dergelijke scholen, door de Bisschoppen afgekeurd, door den katholiek moeten vermeden worden, uit plicht, zelfs ten koste van zijn leven. Het tweede dokument vinden wij in 't leven van den Redemptorist Bernard Hatkenscheid; hij was toen, tenjare 1850,in Amerika en bestatigde aldaar een verlies van godsdienstigen zin; de oorzaak daarvan, schrijft hij, ligt vooral, in het stelsel van opvoeding. De openbare scholen, met,elks geld onderhouden, herkennen volstrekt geen godsdienstig beginsel hoogstens wordt daarin nu en dan gewaagd van een algemeen Chris- tendora, dat tot niets leidt dan tot onverschilligheid, ongeloef, verachting van alle geopenbaarde waar - heid, (juist gelijk Pitje Van Humbeeck in zijne wet voorstelt). De vruchten, die daarvan geplukt i worden, zijn zoo bitter en noodlottig, dat van alle kanten de kreet opgaat dat katholieke scholen moeten opgerecht worden, indien het opkomende geslacht niet geheel en al bedorven, zedeloos en onverschillig zal worden.. Nu reeds, onophoudelijk o hoort men van de akeligste misdrijven, kinder- moord, vrijwillige doodslag, om niet te spreken van die duivelsche drift, die hier zoovelen wegvoert, om door brandstichting zich op zijnen evennaaste te wreken. De toestand is alhier een waar heiden- dom. De Koninklijke Familie is terug uit Engeland. In de Nationale Bank te Brussel is woensdag 20,000 fr. gestolen de dief is aangehouden. Tus- schen Hasselt en Curingeu is dijnsdag ten 5 ure 's morgends de boerenknecht Pieter Hondonx verplet terd hij had zich op de rails te slapen gelegd. Voor Bismarck is te Keulen een monument opgerecht'. Dijnsdag is t'Antwerpen, op de Meir, don policie- agent Waver door den tram omnibus de twee beenen algereden en' zelfden dijnsdag avond viel M. Soliac, op dezelfde plaats, onder eenen tram-omnibus en zijn twee voeten werden gepletterd. Die convois, te mid den der stad, op de straatkalsoien loopende, niets is gevaarlijker MENGELINGEN In een dorp rond Parijs kwamen deze week twee mannen met eenen beer. 's Avonds werd het dier ge muilband en in eene schuur opgesloten. Natuurlijk werd over dit geval onder de boeren gesproken en er was een prij die een weddingschap aanging, dat hij den beer zou brood gebracht hebben eenige wijze personen deden hem 't gevaar zien van zulke daad maar de prij hield aan, ging in de schuur en werd van den beer tegen den muur gedreven, dat zijn hoofd verbrijzeld was. De Destelvink. Dat vogelken, schrijft Buffon, is schoon van plu- magie, zacht van stem, fijn van instinkt, hij is wonder vlug en leert gemakkelijk; er ontbreekt ham niets om hoog geschat te worden, tenzij dat hij raar zou zijn en uit een vreemd land komende. De schoonste kleuren zijn in de Destelvink gemengd: karmozijnrood, flu weel zwart, goudkleur; 'tis daarom dat hij in sommige talen wordt genoemd goudvink, roodvink, asteres, astrolinus, wegens het schitteren zijner pluimen. De Destelvink begint te zingen van d'eerste schoone dagen, en blijft zijn gezaag laten hooren g'heel den zomer door. Er zijn natuurkundigen die hem op den 2den rang der zingende vogels stellen; anderen geven hem maar de 6de plaats. Weinige vogels maken met ineer kunst hunnen nest; van bui ten is hij gevlochten met fijn mos, vlechtkruid, lever kruid, rietjes, afval van wollangs binnen is 't nestje getapisseerd met droog gras, peerdshair,wol en dons. Ze zetten gemeenelijk hunne nestjes op boomen en bij voorkeur op notelaars en pruimelaars, en kiezen de dunste takken uit die veel in beweging komen. Som wijlen nestelen zij ook in kreupelhout of in doorn struiken. Er is te Maintz, Duitschland, eene Destelvink ge weest, die 23 jarenoud was; al de pluimen waren sneeuwwit geworden zij ken moeielijk recht zitten en at niets meer dan heulzaad. Verscheidene, schrijft Buffon, heb ik er gezien van 16 a 18 jaar. Die vogel- kes zijn onderhevig aan vallende ziekte, aan vetsmel- ting en sterven dikwyls in 'truiven. Een rijke heer woonde tusscheatwee smids;en't was van 's nuchtens tet 's avonds een geruchte van al de donders. Dat spel eindelijk moede, roept hij op zekeren dag die lawijtmakers in zijn huis en biedt hun elk een handvol goudstukken aan, bijaldien zij willen verhuizen. Zij lieten 't hun geen twee keeren vragen, namon al gauw de geluwe blinkers en zegden van seffens te verhuizen, 't Geruchte hield een dag op, maar van 's anderdaags was 't lijk van te voren. Nom de quatre sous, zei hij hun, is 't alzeo dat gij te werke gaat? Weihoe, zei Karei, wij hebben gedaan 't geen gij gevraagd hebt, wij hebben alle twee verhuisd, ik in Jans winkel en Jan in den mynen. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 26 a 28 Rogge' Mastel uin Haver Hoppe (1878) - Aardappelen, r. w. Boter per 3 k. Eieren "25 Vlas per 3 kilo 18 23 20 36 10 0 7 1 4 a 20 a 24 a 22 a a 11 28 a 9 00 02 a 1 80 a 5 25 00 Iets uit het Plantenrijk. DE AARDAPPELEN. Onder al de vruchten, welke de Heer tot onderhoud van den mensch geschonken heeft, zijn de aardappelen wel van de bijzonderrte. Deze zijn oorspronkelijk uit Amerika. Toen de Europeanen dit land ontdekten, \u.nden zij daar de aardappelen overal aangekweekt. In 1586 bracht de tweede wereldrondvaarder, Frans Drake, de eerste aardappels naar Engeland over. Ge durende meer dan eene eeuw werd deze vrucht slechts in eenige hoven als een voorwerp yan nieuwsgierig heid gewonnen. Door Karei Van Sluis, op 't einde der 16de eeuw in Holland en in België aangebracht, bleef de aardappel er, om zoo te zeggen, onbekend tot in 1620, toen de ierlandsche gevluchte karthuizers er de voedzame eigenschappen deden yan kennen. Van dan af werden de aardappelen meer en meer geplant, en thans zijn zij een der bijzonderste levensmiddelen ge worden. DE TABAK. De tabak, wiens gebruik heden zoo algemeen is in al de landen derwereid, komt uit de provincie Tabako in het eiland Sint-Domingo. In het jaar 1520 werd het tabakskruid eerst in Europa gebracht en weinig ge bruikt in den beginne. De Europeanen leerden het tabak rookea van de Indiauen, die de gedroogde blade ren samen rolden, aanstaken en den rook rond zicli bliezen om de lastige muggen te verjagen. Voor som mige lieden kan de tabak nuttig zijn, doch de meesten maken er gebruik van om te doen gelijk een ander. 25 50 21 - 17 - 20 - 1)9 75 2 90 1 64 1 23 GEERAARDSBERGEN, 's m. Tarwe per 100 kilo fr, 25 50 Masteluin Rogge Boonen - Aardappels Boter per kite Eieren per 25 Vlas per kilo KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele, fr. 9,00al0,00 roode 10,—all,— Boter per 1/2 kilo 1,40a 1,00 Koolzaadolie, 103 k» 70,50 Lijnolie, 105 k. 62,— NINOvE, 's dijnsdags. Tarwe per loO kil. 26 27 Rogge, 18 19 Aardappelen, 10 11 0 0 Boter, per 1/2 kilo 1 35 1 45 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 21 50 Haver 159 0000 Boter per kilo 2 42 2 81 Kemp per li kilos 00 ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 35a36, 2de 33a34,— 3de 29a30,— Roggebloem 26a28,— Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet,: 21 stieren, 0,70 c. 097 ossen, r- 0,9u tot 1,02 153 koeien, 0,70 tot 0,82 0Ü1 kalveren, 1,20 tot 1,20. LOKEREN, 's woensdags. Tarwe n p.105 1. 21 50 23 50 Rogge 105 1. 14 75 15 75 Garstn. 1051. 16 50 17 50 Haver 1591. 13:50 14 ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, tr. 23 21 - 15 00 15 50 15 - 20 17 00 4 7 00 2 63 25 50 2 09 a 26 18 a 20 a 1 55 a 0 97 a 2 70 a 1 70 a 9 a 20 50 1 56 1 00 2 80 10 61 25 21 50 De Jood en de Kozak. Een Jood reed te peerddoor 'een boseh en ontmoette daar eenen Kozak (russischen soldaat),welke hem zijn peerd afnam. Aanstonds liep de Jood den Kozak bij diens majoor aanklagen, ten einde zijn peerd terug te krijgen. De Kozak verscheen voor de rechtbank met de grootste onbeschaamdheid en verklaarde eenvou- diglijk dat hij het peerd gevonden had. Weihoe? antwoordde de Jood, ik zat er echter op Dat is wel waar, hernam de Kozak, ik vónd u beiden, doch daar ik niets met eenen Jood doen kon,liet ik u loopen en nam alleenlijk het peerd. DENDERMONDE, 's n Witte tarwe fr. 25 Rogge - 18 Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels Lijnolie Lijnkoek Raapkoek WAREGEM. Vlas. lste soort per kilo 0,00 a 0, 2de 1,60 a 1,85 3de 1,40 a 1,53 Werk, per kilo 1,05 a 0, MECHELEN. Veemarkt op Neekersp oei. 60 stuks inlandsch ras. Van 220 tot 360. 542 hollandsch ras. Van 300 tot 750. Binnen de stad. 17 stuks inlandsch ras, van 220 tot 385. 119 stuks hollandsch ras, van 220 tot 385.

De Werkman | 1879 | | pagina 4