kere rijke juffer in de zaal, gaat, volgens de gewoonte, den heer des huizes en zijne vrouw groeten, wendt zich dan tot den rijken jonge ling, trekt eenen revolver uit en schiet hem doodDe juffer is aangehouden, zij bekent hare misdaad, doch weigert alle verdere inlichting. Men wilt hebben dat zij een vonnis der Nihilisten uitvoerde. Koning Humbert van Italië is ziek in verscheide deelen van zijn lichaam, maar partikulier meest in zijn hert; om wel te doen, zou hij geen koning van Roomen mogen zijn; den Paus alleen mag dezen titel dragen; al d'ander, die het doen, komen aan een mise rabel einde. Hola! 'k lees in ons duitsche gazet dat te Dusseldorf, daags na halt vasten, een groot getal dienstmeiden op straat liepen; z'had- den g'heel den nacht uitgezeten en waren 's morgends buitengevlo- gen... Zulk volk wordt in Vlaanderen, slonsen genoemd;enmetrede! Het groot lot van 100,000 fr. is gevallen aan eenen werkman te Rijsselde man is er uitGodweet had de man meer dan eene actie van 100 fr.; waarschijnlijk had hij die gekocht, als hij jong was, met zijn spaaroordjes; want 't is in de jonkheid dat er voor een ap pelken tegen den dorst moet gezorgd worden.... BINNENL ANDSCH NIEUWS. De beweging en verzetting tegen 't projekt van slechte Schoolwet groeit gedurig aan; 't regent, in de Kamer, brieven van protestatie, sterkopgestelde stukken, bekleed met talrijke deftige handteekens; in alle deelen van 't Land zijn reeds Vergaderingen geweest en nog een menigte andere worden aangekondigd, bij zooverre dat zelfs groote dagbladen de Beweging uiet kunnen volgen of melden. Bei- genland wilt den duivel voor Schoolmeester niet; 't moet gaan, gelijk het van over honderde en honderde jaren, van ouders tot ou ders is gegaan; geene nieuwigheid, maar het oud Vlaamsch, deftig, katholiek gebruik. Op Tweeden Paaschdag zal er Landdag zijn op meer dan 3o plaatsen, onder andere heeft men ons uit EXAARDE geschreven dat er daar een Oproep is,om dien dag een groote Betoo ging te houden, tegen de Scholen zonder God: om 3 ure namiddag in de groote zaal van de Koninklijke Harmonie. Onder de Rede naars die't woord zullen voeren, noemt men: M. Van Goethem, oud-burgemeester van Lokeren; M. Vermeiren-Magis, Schepene van St. Nikolaas en M. D'Hooghe, leeraar in de Normale School van St. Nikolaas. Men verwacht een ontzachelijke opkomst van 't Volk uit alle standen, want iedereen heeft belang en plicht van de goddelooze projekten te bestrijden en zijn stem te laten hooren tegen degeen die zich de Grafmakers van 't Christene Geloof noemen! maar hun graf staat gereedde stem van't Volk roept heten aide Vrijmassons der wereld, geholpen door al de zwarte Vrijmassons der helle, zijn onbekwaam het Christene Geloof in zijn graf te leggen; Voltaire sprak ook van graf, maar juist op d'uur, als hij de Kerk moest leveren, hij lag te sterven gelijk een verworpeling; Napoleon I, Napoleon III, Cavour, en zooveel ander machtige mannen, de schup die ze namen om 't graf te delven van 't Christendom, die schup heeft hun handen en hun rijk verbrand. En al de nieuwe grafmakers zullen varen gelijk d'ander: den put in Op 3 Juni vertrekt een Belgische karavaan naar Lourdesdie 't begeeren, kunnen al de noodige inlichtingen bekomen in ons Bu- reelen.... Die heilige Plaats wordt gedurig meer en meer bezocht gepasseerd jaar zijn er geweest 40 bisschoppen,en 65,000 pelgrims in stoet, zonder de duizenden en duizenden die afzonderlijk gekomen zijn. Op 't 't einde van Februari was de Prins van Wallis, ergenaam van den Troon in Engeland, aan de rots van Lourdes; die Prote- stantsche Vorst toonde veel eerbied en was getroffen over de innige godsvrucht die aldaar heerscht. Men verzekert dat de schade te Pamel tot meer dan 40,000 fr. zal beloopen. Niet alleen de toren en een deel der kerk, maar hoogzaal en orgel zijn beschadigd't Is een hard verlies voor die Parochie. Te Nijvel is er groote feest geweest voor een mensch uit 't Oud-Vrouwkes-Huis dat 100 jaar teldena de plechtige Mis, was 't receptie in de groote zaal van 't Gesticht en aanspraak van den President, in welke hij over dit lang leven sprak en over al de ge beurtenissen welke vrouw Maria-Francisca Hallard had bijgewoond: de regeering van den Oostenrijker, de Fransche Revolutie, Napo leon, den Hollander, het nieuw Belgisch Koninkrijk, de eerste ijze ren wegen enz. enz. En iederen keer dat de President een tijdstip noemde, 't honderdjarig meêken knikte, om te bedieden dat zij zich nog alles herinnerde.... Verders was er dien dag grooten diné in 't Vrouwkes-huis en 's avonds sernade en vuurwerk. Er is te Thielt, op 8e Meert, zijnde een vastendag, een open baar eetmaal gehouden, van vleesch en visch, ter eere van M. Van der Cruyssen, den kantonnalen Schoolopzichter. In g'heel de stad kon men geene keukenmeid vinden, om de spijzen gereed te maken er is een vreemde moeten komen.... Deze openbare verergernis geelt ons een gedacht van hetgeen de School-Overheid zou zijn onder de direktie der Vrijmassons. T'Antwerpen wordt er bijzonderlijk over twee zaken gespro ken, over de Meeting die zondag heeft plaats gehad tegen de slechte schoolwet en waar M. WOESTE, Representant van Aalst, M. JACOBS van Leuven, en 'nen Heer van Mechelen, deftig en krach tig gesproken hebbenhet tweede voorwerp van d'algemeene be kommering is 't Proces van Retsin't Assisenhof is dagelijks ge stampt volze zijn nog altijd bezig met de getuigen t'hooren de Familie van Retsin, die .verklaren dat die jongen, sedert eenigen tijd, een zwaar verdriet was voor zijn Grootmoeder en eenen gewel digen verkwister; do Policie, die eerst ter plaats zijn geweest; de Wetsdoktors, die de wonden der vrouw uitleggen en onder eed be vestigen dat John Retsin, niet ver van 't lijk zijner grootmoeder, in een gemaakte bezwijming lag. D'advokaten van den Beschuldigden trachten bewijzen te vinden, dat er nog ander personen, den avond der moord, in 't huis der weduwe Steppe geweest zijn dat mensch, een rijke verkoopster van houillekolen, woonde alleen John kwam er dikwijls geld afbedelenhij en zijn moeder ontvingen groote sommen, zelfs spraken sommige getuigen dat het totaal wel op 20,000 fr. zou beloopen... De zaak wordt neerstig tot in de kleinste zaken onderzocht, en de President der Rechtbank heeft deze week aan de gazettiers bevolen van een onpartijdig verslag te geven. Hoe het ga of niet,'t is een droeve zaak, die toont hoedanig 't geluk eener Familie kreveert en naar de knoppen gaat, als d'ondeugd erin komt. Belg en Pruis. Dries en zijnen Kozijn uit Duitschland. DRIES. Zetj a neêr, kozijnge zult 'ne keer een potteken vlaamsch bier drinken dat en hebt ge al uw kanten niet; 'ne waar, ze maken daar geenen uitzet? KOZIJN. Neen, Tries; maar peiersch en rijnsje wijn. DRIES. Ja, zé van botermelk. Ge moogt de wereld rondgaan en g'en zult geenen uitzet vinden, gelijk in ons Land. KOZIJN. Ja, Pelgenland is taarom vermaard. DRIES. En mijn zilveren slaapmuts'k versta niet waarom veel menschen altijd aan dien genever zitten dat z'een votjen bier indoen of's zondags 'ne goeie lieter bier doen uithalen en hoe is 't in Pruisen, kozijn KOZIJN. Ons Duitsche Vaterlant preekt in stukken vanein; ondanks al sijn soltaten en sijn kanonente belastingen slaan op, de frouwen loopen te Perlijn al krijsjende over de straat en die So cialisten treigen alles af te preken. Dries. Maar, kozijn, 'k meende dat alles nu beter ging, met de strenge wetten van Bismarck? KOZIJN. Alles-peter met de strenge wetten van Pismarck?ter contrarie; 't geweld verpittert een Folk, en onse oute Kaizer heelt het zoo wel gezegd dat er maar een mittel is om zijn land te retten, en tat is die Christelijke Leering en de plichten van iedereen jegens Got en sijn eigen.... Maar Pismarck heeft den povenzang en dioute Kaizer staat in den hoek, te lamenteeren, over den truk en den on- tergang van zijn schoon Vaterlant. Dries. Wel, vertoekt, toch! KOZIJN. Watiser, Tries? DRIES. Als ge nu peist, dat terwijl uw oude Keizer, door d'ondervinding geleerd, de Christelijke Leering als zijn eenige red ding aanroept, dat de Ministers van ons Land een wet gereedmaken en per force willen doen stemmen, een wet die de Christelijke Lee ring en de Religie uit de scholen bant! KOZIJN. Doen ze tat? DRIES. Ja ze doen dat; de wet ligt gereed en na Paschen komt ze voor de Kamer. KOZIJN, En tat gepeurt bij de katholieke Pelgen! maar dan moeten de liperalen zoo slecht zijn, als onze Pismarck zelfs nog slechter; want Pismarck, kon hij herdoen, zou zijn oorlog tegen de Kerk en de Christelijke Leering niet meer ferklaren... Maar, Tries, ge zegt dat om mij ferfeerd te maken? DRIES. Bakkendoe, kozijn; gaat 't Land rond, en ge zult overal met schrik en schroom van die slechte projekten hoorea spreken. KOZIJN. Aber, maar, wat zegt uw koning? waarom doet hij zulke ministers niet weg? zij verprossen zijn lant en verprijselen zijnen troon, of sijn hier misschien geen socialisten? Dries. Kozijn, jongen, er zijn langs alle kanten socialisten die hunnen kop omhoog steken de werkende klas wordt bevochten, beloofden bedreigd door zendelingen der Socialisten, die g'heel 't kot overhoop willen smijten. KOZIJN. En op tat-oogeblik willen ze "t Folk opprengen, gelijk zwijnen en honten't prandt en ze gieten petrol in 't vuur: maar, Tries, kozijn, dat d'ezels konte spre ken, seggen sou den ze toen aan die lip e- rale MinistersU zijt grooter ezels dan wij, U zijt tuppel e- zels komt geliên in ons fel en rijdt naar ten molen, en krijgt te slagen op uw lijf; wij, ezels van gepor- te, zullen in uw plaats, ezels van ver- twaling, Pelgenland pesturen. En kozijn, ze zouden het dui zendmaal peter toen en ferstandiger. Dries. Wel, kozijn, g'hebt gelijk, 'k moet er om la chen daarop gaan wij nog een potteken bier drinken. Kozijn. Gelijk ge wilt, 't is goed pier; maar, hoe kan, in een katholiek lant, zulke dwaasheid gepeuren Dries. 'k Ga u dat uitleggenwe scheed doen. zullen eerst 'ne keer be-

De Werkman | 1879 | | pagina 2