Boekhandel 7 2,00 Verschijnt alle Vrijdagen Als Premie der geëerde Lezers van De Werkman zullen wij eerstdaags in magazijn hebben de Wetenschappelijke Voordrachten van den E. H. Martens, Professor en Kanunnik een boekdeel in 8° 't is te zeggen van groot formaat, 194 bladzijden;klaar en duidelijk wordt daarin gehandeld over de aarde, hare bewoners, voortbrengsels enz.over de I zee en 't geen er in leeft over den sterrenhemel en zijne wonderbare ge heimen. Dat boek is een mijn van we- I tensehappen, nuttig en aangenaam voor groot en voor klein. En hoeveel kost het? Voor ons Lezers maar de somme van 'nen enkelen frank. Van -heden afschrijven wij de namen op j die willen bediend z'';n, sturen ons 'ne j frank op in timberkesof postmandaten, of vragen het boek by ons Heeren a Medewerkers. Verders, wij hebben voor de maand f'mei verscheide boeken, o a 30 gezan- A gen met muziek 0,25 c. Een allernut- 7 tigste boekje voor Scholen en Confre- F1 riën. A O. L. V. van Lourdes door Lasserre F Bezoeken bij O. L. Vr. van het H. Prijs in Bureel of winkels 5 centiemen. Met de post of te huis gebracht2 50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Hart en den H. Joseph 1,75 Maria's Vlaanderen 1,25 O. L. Vr., kleine volksmaand door* den E. H. Jamar Guldenboekje van Maria's lijden 0,60 enz. enz. enz. y Prijsraadsel N. 13 (Oplossingen te zenden, einde juni). Door mijn eerste kont gij zien, Op mijn tweede kont gij planten, Zaeien, delven, ploegen, wiên, Pikken, maeyen, oogsten, zanten. Doet er nog twee letters bij, 't Wordt 'ne man, lijk ik en gij. Pari oir. Ontf uit K. L.2,50 voor een nieuw abonnement tot april 1879. Willekom, man, en hope u lange jaren te behouden.I. Wij vermeinen 4, nietin januari dien brief ontfangento^ hebben; die ons iets zendt, en binnen d'acht dagen geen antwoord krijgt, hij L gelieve te reclaméren aanstonds, sitoA want'tis een teeken dat zijn brief* ons niet is toegekomen. Heer Vr. te L S., van nu af, ze komen regelmatig, alle weken, als 't God blieft. L, Te S, tot maandag. 7 OVERZICHT. ROOMEN. Paus Leo XIII heeft eenen brief geschreven over 't onderwijs, welken begint al volgtMen weet maar al te wel door eene droeve ondervinding, dat in den oorlog aan de Kerk verklaard.de vijanden van tegenwoordig, voor bijzonder mikpunt nemen, de jeugdige jaren, met het stellig opzet van de opkomende geslachten volgens hunne gedachten op te brengen en ze van jongsaf voor hunne zaak te winnen. Aldus, na aan de Kerk alle macht in 't openbaar Bestuur geweigerd te hebben, en verleend gelijkheid van rechten aan alle gods diensten en eerediensten, nu wilt men nog 't openbaar onderwijs onttrekken aan de waakzaamheid en aan 't gezag van de Kerk, die voor eeuwig moeder en meesteres is van alle wetenschap. De H. Vader toont verder hoe die vervolging in alle landen geschiedt en wekt iedereen op, om hem d'hand te geven,tan einde het Christelijk On derwijs in eere te houden.... Heilige Vader, hier in Belgenland en overal, dat zal gedaan worden, door al de zielen die nog eenigzins willen Chris- tene zijn. Rusland. Moordpoging op den Keizer. Gewichtige tijdingen. Men telegrafeert uit St Petersburg, 14 April. - Heden morgend, ten 8 ure terwijl de Keizer zijne gewone wandeling deed in den omtrek van het winterpaleis, is een goedgekleed persoondie eene uniformfrak met de kokarde droeg. Zijne Majesteit genaderd. Toen hij nabij den Keizer was,trok hij een revolver uit den zak van zijn frak en loste verscheidene schoten op den Keizer. Voorbijgangers even als policie-agenten grepen den plichtige vast, die nog een revolverschot loste en een persoon der omstaanders licht aan de wang trof. Aanstonds was g'heel St Petersburg, de groote hoofdstad van^ Rus land, in rep en roer en in de hevigst# opschudding. Men liep naar 't Pa leis, om den Keizer te begroeten, naar 't gevang om inlichtingen over den moordenaar, 't Is zekeren Sokolow, beambte in het ministerie, 27 jaren oud. Hij had niets op hem, zelfs ge#nen neusdoek, niets dan twee vergiftigde pillen, waarschijnlijk om zijn eigen kapot te maken...'t Gaat er in Rusland. Te Krakeu, ook op den tweeden Paaschdag, is opjden keizerlijken Goeverneur, als hij te peerd uitreed, geschoten in een der bijzonderste straten. Gendarms te voet sprongen er achter, maar de moordenaar ging ontsnappen, als een boer, die daar juist passeerde, hem zijnen stok op 't hoofd sloeg, dat hij neêrviel. In een ander stad, te Pultawa, hebben de Nihilisten eenen agent der policie secréte, op de wreedste wijze ver minkt: hem aan eenen boem gebonden, neus en ooren afgesneden en hem daar gelaten met het volgende schrift op do borst: Wij hebben zijnen neus afgesneden, omdat hij een speurhond is, en zijne ooren, omdat hij getoond heeft een groote ezel te zijn. Garibaldi, de ware stichter van 't italiaansch koninkrijk, is d'ander week te Rome toegekomen, gedragen op eene matras, want die man is zijn twee beenen kwijt. Wat hij in de hoofdstad komt verrichten, weet Ons Heer,-in alle geval zijne tegenwoordigheid maakt het goevernement zeer bevreesd, want Garibaldi zal waarschijnlijk den troon omversmtj- ten dien hij opgericht heeft. Humbert, de droeve koning is ook benauwd, en hij is den revolutionnair een bezoek gaan afleggen dat wel ééne uur lang heeft geduurd. Welke vernedering voor dit gekroond hoofd en Garibaldi schrijft publiek in eene gazet, dat het Huis van Eiemont de oorzaak is van al de rampen die Italië teisteren wantrouwen en ver achting bij den vreemde, ellende en wanhoop in 't land Egypte. Over eenigen tijd is de Khedif of onderkoning van Egypte Ismail pacha,onder de voogdij gesteld van Europeesche ministers die zijn land moeten besturen om de schuldeisschenaars van Europa te betalen. Dit akkoord stond maar weinig aan den Khedif aan, die al zijn ministers zonder trommel of fluit heeft weggezonden en zegt dat hij zelf zijne schulden zal betalen Natuurlijk spelen Engeland en Frankrijk op hun nen poot en dreigen den onderkoning te doen afstellen doer zijnen opper- baas den sultan, maar 't schijnt dat deze onderduims t'akkoord is met den Khedif. Volgens latere tijdingen laat de sultan zijnen vriend den Khedif varen en maakt zich gereed om hem af te stallen. Zijn opvolger wordt reeds genoemd, 't is Hulim pacha. Die leeft, zal zien. Holland. In de Oost-Indiën, te Atchin, is de toestand der Hollanders verbeterd; verscheidene hoofden van vijandelijke stammon hebben zich onderworpen; maar de gezondheid der troepen laat veel te wenschen. Pruisen. De kerkvervolging duurt altijd voort, tegen den dank der keizerin en waarschijnlijk van den keizer ook 't, is Bismarck die te koppig en t'hoovaardig is dm zijn mea culpa te zeggen. De Broeders der Christene Scholen die te Coblenz een weezenhuis bestuurden, yvorden nu verbannen maar voor hun vertrek heeft de keizerin hun eenen eigen- handigen brief van vaarwel geschreven en daarbij een gouden kruciflx gevoegd, als teeke» harer diepe verknochtheid. Weet gij hoeveel marks (want 't is met marks dat men in Pruisen rekent, één mark doet een frank en 25 centiemen), Bismarck jaarlijks meer vraagt aan zijn volk voor 't onderhoud van legers, forten en ka nonnen honderd zes en zestig (166) millioenen marks meer Rekent dat uit. Belgenland. Achter den langen en strengen winter welken wij beleefd hebben, hoe zoet vallen nu de zachte zonnestralen op de vruchten en op de menschea; alles herleeft; de vogelkes zijn terug uit de warme landen en heraemen hun jaarlijks Concert voor den vlijtigen landbouwer en voor den welgezinden wandelaar. Hoe goed is de Schepper toch ge weest! indiea den aardbol wegens de zonde niet vervloekt ware, wat een paradijs zoo het niet zijn? bemerkt 'ne keer den zoeten dauw die alle nachten de jonge vruchten komt laven, komt to drinken geven, juist namate van hunne noodwendigheden; bemerkt hoe dat de zon zachtjes afkomt en dagelijks meer warmte geeft, namate de vruchten ouder en kloeker werden; bemerkt die ontelbare Vogels die den Landbouwer, door hun gezang verlustigen en verkwikken; bemerkt.... maar er is geen einde aan; alles in de wereld, geeft stol tot overweging; alles zegt: de wereld zou een Paradijs zijn indien 't kwaad er niet ware en zich zoo schromelijk niet vermenigvuldigde... Ziet eens in ons Belgenland, wat troebel er nu te weeg is met dit ongelukkig projekt van Schoolwet! 't gaat den schoonen zomer van 1879 kapot maken! dat rampzalig Geu- zenspel! wat is 't anders als een verdrukking van Land en gemeente, van Burgemeester en Ouder, van Moeder en Kind! en zal dat pakken in Belgenland, waar de vrijheid steeds bemind werd Zal er een welpei- zende Burgemeester over zijn hert krijgen van te zeggen: Geuzen te Brussel, wij leveren u de zielen der kinderen en de sleutels der parochi ale geldkas. Wij, Burgemeester en Raadsleden, wij laton ons handen binden!!! neen, neen, dat zal, dat mag niet gebeuren; groot en kleiD, arm en rijk, zal malkander d'hand geven tegen de Verdrukking.... De Kamers gaan deze week open en de protocollen zullen beginnen tegen God e* zijn Recht en zijn Kerk; maar 't is te peizen dat de Framassons, met valsche complementen zullen afkomen. t'Antwerpen, veel malheuren geweest dees week en nog altijd groote beweging rond 't Pa leis van Justicie, alwaar Retsin geoordeeld wordt; dijnsdag zijn 35 ge tuigen ten ontlaste gehoord; de Verdediging tracht te bpwijzen dat de vermoordde Weduwe eene sterke vrouw was, en Retsin onbekwaam, om alleen dat schelmstuk te voltrekken.... Dan spreekt het openbaar Ministerie, d'advokaten van den Beschuldigden en men verwacht de uit spraak aan 't einde der week.... Hoe bet ga of niet, 't is een les voor d'Ouders, om hun kinderen uit de slechte compagniën te houden en r te brengen in 'ne geest van eerbied voor de Religie,.. Die met gasten J!j> - der'Geloof zit, weet het best.

De Werkman | 1879 | | pagina 1