Overweging van Lucifer, WET Zondag, 20, ten 5 ure, te Buggenhout, Feest van Davidsfonds; de E. H. Claeys spreekt er over: «De Moeder, terugblik op de eerste christene eeuwen. Volgens de Wet zijn d'heeren Burgemeesters in 't g'heel of ten deel niet verplicht van plakkaten t'ontvangen of aan te plakken over eene zaak die nog niet als wet gestemd isDe Minister mag dat zelfs niet vereisschen. Te Brussel is een meisje gestorven met zurkelzout in te ne men voor engelsch zout. 'ne Garde convoi van Brussel had 'ne reiziger op den trein een klets in 't wezen gegeven. Hij moet een maand in 't prison, om de welgemanierdheid te studeeren. T'Halis de Katholieke Schoolpenning ingericht door eene dame, die gezien had dat leerlingen en surveillant der staatsschool een Berechting liéten voorbij gaan, zonder eenig teeken van eerbied te toonen. Na weinige dagen had de Schoolpenning 200 Leden.. Ge zult het ziende iever ven 't goed volk zal wonderen verrichten T'Antwerpen ging een herbergier, met zijnen zoon die schip per is, op Schelde; op d'hoogte van Cruybeke werd hij door eenen rukwind over boord geslagen en verdronk, niettegenstaande al de mogelijke pogingen om hem te redden. Hij laat een weduwe en 7 kinderen achter. A Maandag avond, t" Antwerpen, in de statte van den Ouden God, is M. Ladam. luitenant-kolonel bij het linie regiment, over den ijzeren weg willende loopen als de trein aankwam, hij is om vergeworpen en de twee beenen afgereden. Rond middernacht is hij in zijne woning overleden, na bediend te zijn van de H. Sacramenten. In de Gezondstraat is de genaamde Michael Reuses van de trap pen zijner woning gevallen en was dood op den slag. Te Bor- gerhout is Frans Belien, een depêc hen dragerken onder de wielen van den tramweg gevallen en met gepletterden voet opgenomen. De stad Leuven gaat voor 200,000 fr. eene schilderij koopen van Quintyn Metsys, die nu in de St Pieterskerk is; met ditgeld zal die merkweerdige kerk hersteld worden. Te Verviers, nabij de statie, is een werkman ten 6 ure 's mor gens verongelukt; waarschijnlijk den trein niet gezien, met den smoor, omver gevallen en 't hoofd door de wielen afgesneden, Te Luik zijn ook valsche 2ofrankstukken in omloop... Opge let en eens laten klinken! Te Baal, in Limburg, zijn d'ander week, man en vrouw, op denzelfden dag gestorven ze waren 59 jaar getrouwd en schilden maar éen dag in ouderdom. In 185 1 werd ineen fransch dorp, een jonge onderwijzer, op aanklacht van den meyer, van brandstichting beschuldigd, en tot eeuwigdurend gevang veroordeeld; over eenige jaren stierf hij in 't ^evang en nu is "t uitgekomen dat niet hij, maar de meyer zelf de brandstichter was..,, 't Is 28 jaar geleden; de booswicht van meyer is aangehouden en heeft zich in 't prison opgehangen. Te Avignon, (Frankrijk) is een kind van i5 maanden in zijne wieg dood verbrand, door eenen warmen steen, welken d'ouders tegen 't kind zijn voetjes hadden gelegd. Te Troyes, een stad in Frankrijk, is de zwarte typhus in de kasern der kurassiers. In Amerika en in Engeland zijn nu ook lijken gevonden, gansch in stukken gesneden 't Is ijselijk! waar geraken de men- schen aan zulke tiegersche gedachten?... En ze spreken dan nog van beschaving en vooruitgang zonder Religie.... 't Is 'ne werkman van den ijzerenweg die te New-York 't lijk eener vrouw in eenen koffer gevonden heeft.... Over eenige dagen is een jong ierlandsch meisje verdwenen en men presumeert dat zij het is die zoo wreedaardig werd vermoord. 'k En wete niet of het iemand zich rappeleeren zalmaar in September 1878, hebben wij gemeld dat in Zwitserland, 700 man, die van een openbare maaltijd kwamen, allen onpasselijk werden en 6 overleden. Den herbergier en de twee beenhouwers die 't vleesch geleverd hadden, zijn voor de Justicie gebracht en thans is de ver oordeeling uitgesproken: de beenhouwers, tot 2 jaar gevang en 63,ooo fr. schadeloosstelling, den herbergier tot 100 fr. boet.... 't Volk zegt dat de herbergier te weinig heeft. Natuurkunde.-De beste der zangers, de nachtegaal, verkondigt het goed saisoen en begint zijnen zang, als de boomen hunne bladers krijgen, gewonelijk van d'eerstc dagen van april tot einde juni. Er zijn verschei- de vogels die verrukken door hunnen aangenamen zang: de leeuwerik, het sijsje de vink, de zevenzanger, de vlasvink, de destelvink, de meerlaan', als zij alleen zingen, worden geerne gehoord; maar zoodra de nachtegaal begint, moeten zij allen zwijgen, omdat de nachtegaal in zich alleen de hoedanigheden van al d'ander vogels bezit. De leeuwerik, bü voorbeeld, is gelijk een orgelpijpje, terwijl de nachtegaal in zijn kleine keel een gansche volmaakte orgel heeft zitten... Hoe is't moge lijk dat de nachtesaai, die maar een half once weegt, zulke kracht in zijn ton^ske bezit! Hoe wonder is toch de Schepping In Italië komt de nachtegaal van in maart en blijft er tot november; in Engeland komt hij maar op einde april of besrin mei en rolt zijn mattekes op van in au- gusti Vroeger, ingezien dat den nachtegaal g'heei den nacht zingt, men peisde dat hij binst den zomer niet sliep en hij werd het zinnebeeld der waa'-zaamheid benoemd maar 'tis onderzocht en bewezen dat de nach tegaal in den dag slaapt en ;dan, zelfs al droomende, eenige stukskes muziek laat hooren 't Woord is samengesteld uit nacht en gaal, ge zang galm; in 'tduitsehnachtigall. in t deensch, nattergal, in t engelsch, ncihtingale; in d'oude taal was gadelen, zingen; daarvan nachtegadel of nachtzanger. Militair Onderwijs. Sergeant. Wat is de grootste vijand der krijgs discipline? Soldaat. Sergeant, dat is den dorst. Op School. De Meester. Let op! kinders, de rekenkunde! optel len' Twee en twee is vier, drij en vier is zeven. Jantje Versys, g'hebt drij Tppels en ge neemt er nog vier, wat bekomt ge dan - Slagen van mijnen vader, meester Errdabi! 'k verlaat mijn hel en'k ga èn voyage; de wereld rond staan ons zaken florantigzoek nog een ministerie, dat niet vrijmas- son is!.... Ha, ze willen mij 't hoofd verpletteren!.... Ha, ze gaan mij vast binden, na korten tijdMaar eerst, zal ik nog mijn perten spelen op de wereld en 'k zweer het bij mijn zwarte ziel, ik zal er zooveel meeslijpen, gelijk op de mosselbanken van OostendeIn Italië is't goed; in Frankrijk speel ik d'eerste viool; Pruisen ligt nevens mijn hert; aan Rusland ga ik een tasken opgieten... Ha, ha, hi, hi, ze meenen op de wereld dat ik voor hun geluk kom... hi, hi, hi, wij beloven, wij steken een blieksken uit; wij brengen eenige zoetheid aan de lippen;.... mais, als de koorde rond den hals is, de slachtoffers meêgewipt in de tormenten.... En Belgenland, daar, le moment est venumet Belgenland doe ik ScherrewegEr is daar al te lang vrede met Belgenland ik zet mij daar scherlings op de wet van 1842... Ik leg mijn hand op al de scholen van al de Steden en Prochiën, en krikkrakkratstatoe, de Christelijke Leering buiten, de goei boe ken buiten, de goei meesters buiten, de Burgemeesters, goei en slechte, allemaal uit 't bestuur der scholen buiten, geen meesters als die uit onzen vorm komengeen boeken als d'ons, geen bestuur ders als d'ons.... Erdabi!... Waarom, ja, waarom, 'k vraag het aan alle hellekrawatten, waarom zou Belgenland geen parochiën kunnen hebben gelijk er in Frankrijk zooveel zijn?.... waar dat de kerk bijna invalt,... waar dat er bijna geen menschen den zondag vie ren.... waar zelfs op Paschen, de spinnewebten rond den Biecht stoel zijn.... Dat zijn gemeenten naar onzen tanda la bonheur; danst en springt maarvoldoet al uw driften weet geen verschil tusschen kwaad of goedgen hebt geen ziel, er is geen hel(ge zult er gauw genoeg kennis mee maken)Bravo voor zoo menige Fransche Gemeente! zoo moeten wij de Vlaamsche Parochiën krij gen, en dat zal met ons scholendat zalof ik doe al d'helsche dra ken compareeren en al de bliksems rondvliegen.... Vertoekt, gelijk dat tegenwoordig in Belgenland en partikulier in Vlaanderen gaat, elke Paschen is een bankroet voor ons;'k wil verzuilen, is 't zoo niet; elke Paschen een bankroet voor ons helle datgaat te biech ten, dat trekt ons netten kapot, dat geeft 't onrechtveerdig goed weer, dat legt den haat af, dat neemt 't propoost van niet tè stelen, niet te branden, van niet vuil televen, van in zijnen staat te vrede te zijn, en getrouw aan zijn plichten.... Elke Paschen is een zuive ring en we moeten alle jaren konseketief herbeginnen.... Zoo staan de boeken maar nu, 't zal veranderen met ons wet op 't onderwijsals van jongsaf de Christelijke Leering in de scholen veracht is of eruit gebannenbinnen 20 jaar, w'hebben in Vlaande ren, Fransche dorpen, geciviliseerde parochiën.... En avant dus in Belgenland, met de wet van onzen beminnelijken konfrater Van Humbeeck.... maar niet debut-en-blanc daarmee afgekomenwij werden met stokken uit de dorpen gejaagdkoeskes, jongens, rijden en omzien, met finesser gewerkt, de liberale advokatenhun hersens gescherpt, en gezegd en geschreven dat de Religie moet en zal in eer blijven, maar dat de Staat onafhankelijk moet zijn in de scho len.... Waarom niet? Voltaire, die helsche prij, gesneden uit 't ziel- ken van 'nen duivel, hij ging wel te CommunieVan Humbeeck heeft te ver gesproken! 't is reëel, dat hij gezegd heeft 't Christene Geloof moet in den putmaar de menschen onthouden niet lang; wij zullen de dweezerikken tegen 't Geestelijk, die hier en daar in de Prochiën loopen, wij zullen die ezels optrommelen! wij, duivels, zullen hun hersens decoreeren en opsjauwen om ons wet te verdef- fendeéren.... Erdabivooruitde wet van 1879 zal de wet van 1842 bekroonen.... En gaat het niet, wij geven iets toe, wij maken op nieuw akkoord, om met d'eerste kans de beste, g'heel den krispin- kel van Christelijke Leering, nog verder uit de scholen te smijten... Hola, beter een mager akkoord als een vet proces.... W'hebben twee snaren op ons viool; de wet door, of water in onzen wijn ge daan. Een sterk Testament. Ik ondergeteekende, schreef een rijke vent in zijn testament, ik ondergeteekende laat, bij kracht dezes, al mijn goederen aan mijnen broeder, doch om te beletten dat hij mijn zuurge wonnen fortuin zou verkwisten, zoo is mijn uitdrukkelijke wil, dat zijn Erfenis hem maar na zijne dood toekome.

De Werkman | 1879 | | pagina 2