Rogge EENE LIJKREDE. Vriend te Haasdonck, ge vraagt ons en metdrin" gendheid.om de lijkrede over tedrukken,dieuitgespro ken werd by het graf van uwen zeer geachten en diepbetreurden heer Pastoor E. H. Danneels al hoewel het ons onmogelijk is lange artikels over plaatselijke belangen over te nemen, vermits De Werkman een blad is voor alle steden en gemeenten, nogtans, wij voldoen u, omdat die lijkrede het leven der Priesters toont, hun aanhoudend streven om goed te doen en de zedelijke ziekten der samenleving te genezen en te bevechten. Een Land of een Parochie, gedurende 10 jaar zonder Priesters, zou een verwil derde en rampzalige streek zijn 't is daarom dat in Pruisen, veel gemeenten zoo ellendig zijn en dat de Keizer en zijn Familie, langs alle kanten 't bederf ziende aankomen, snakken naar 't einde der vervol ging. Niet langer als d'ander week, in uitvoering der slechte wetten, de Broeders moesten een groot Wee- zenhuis verlaten; en wat gebeurde er? Daags te vo ren zond do Keizerin Augusta aan de Breeders eenen Brief van hulue en bedanking, als een soort van getuigenis dat zij ook lijdt en zucht over de ver drukking. Want de Vrijmetselarij verdrukt zooveel de Keizers en Koningen als de Volkeren.... Ziehier nu wat men ons uit Haasdonck schrijft: Onze gemeente komt een smartelijk verlies te on dergaan, in den persoon van onzen gewezen pastoor den Eerw. Heer Danneels een volieverige Herder, eenen goeden raadgever, eenen vertrooster der enge- lukkigen, een voorbeeld van godsvrucht en deugden, eenen voorstaander van onderwijs en opvoeding. God- vruchtiglijk na eene langdurige ziekte in den Heer ontslapen den 7 April. Bij de begraving welke woensdag plaats had, was de toeloop van volk overgroot-immers alle paro chianen, vrienden, kennissen,en vele Geestelijken van het omliggende, elkeen wilde aan onzen diep be treurden Weldoener eenen laatsten blijk geven van de liefde en achting welke zij hem gedurende zijnen langen levensloop hebben toegedragen. De volgende lijkrede is aan zijn graf door den heer Verbrugge, onderwijzer, uitgesproken Mijne Heerew, Onze oud-Pastoor, de eerw. heer Danneels, die ons meer dan 25 jaren, op de baan des Heeren leidde, is niet meer! Hij heeft het tijdelijk met het eeuwig verwisseld Ofschoon wij ons allen sinds lang aan die droeve tijding verwachtten, troffen u gewis, evèn als mij, die nare, die koude woordenPastoor Danneels is dood Zie, voor u, in dit graf, ligt het zielloos lichaam uws Herders Nog eenige oogenblikken, en de kille aarde zal dit stoffelijk overblijfsels dekken! Nog eenige oogenhlikken en wij gaan, 't hart vol droef heid, van^ hier weg! Want, vrienden, 't is waar." Pastoor Danneels is dood Zijn gemis is diep gevoeld', rechtzinnig betreurd, algemeen medegedeeldniet alleen, van zijne broeders en zusters, maar van ons allen want hij was van iedereen bemind, geëerd, ontzienHij was onze troost, ons voorbeeld, onz© roem En hij is niet meer maar zijne werken, zijne deugden, zijn leven en zyne dood, die ons tot les ver strekken, blijven ons bij. Staat mij dan toe, inwoners van Haasdonck, dat ik u zijn levensloop herhale, opdat gij beter in uw ge heugen bewaret, wie bij was en wat wij hem ver schuldigd zijn. De eerwaarde Pastoor Danneels, werd in 1802 te Meulebeke geboren. Na met vrucht zijne studiën geëindigd te hebben, werd hij als Priester gewijd te Gent in 1829 en werd als Onderpastoor te Zemergem geplaatst. Dat hij daar met iever werkte, is alge meen gekend. Ook heeft hij daar mannen gevormd, die door hunnen luister. Kerk en Vaderland tot eere strekken, bij zoo verre dat heden nog, na meer dan 35 jaren, er zijne gedachtenis in zegenis. Van Zomergem, werd hij pastoor te Moerbeke bij Geeraardsbergen, van waar hij in 1859 naar hier kwam, om deze parochie te bestieren, 't welk hij ge durende 28 jaren gedaan heeft, zich met iever van al zijne plichten kwijtende. En of hij ieverig was Spreekt gij, eerwaarde heeren Geestelijken, die zeo lang zijne medehelpers waart in den wijngaard des Heeren. Hebt gij er niet dikwijls over verwonderd geweest P Met recht mocht men van hem zeggen: Dat de dienst Gods en het heil zijner parochianen hem trouw aan het hart lag. Hij spaarde tijd noch moeite om dit oogmerk te bereiken; en mochte tijd en kommer dit geheugen verzwakken, deze prachtige kerk, wiens opbouw zijn vurigste verlangen was, zal aan onze nakomelingschap van zijnen onvermoeibaren iever en godsvrucht getuigen. Ja, hij was godvruchtig Hoe dikwijls zijn wij niet getroffen geweest, door die diepe godsvrucht, welke in al zijne oefeningen doorstraalde Hoe dikwijls zagen wij hem niet, de eerste in het huis Gods, zelfs dan, wanneer hij reeds door ziekelijkheid was afge mat, om er het voorbeeld der godsvrucht te geven. Het was niet alleen ons geestelijk welzijn, welke hij zoo behartigde, ook onze tijdelijke belangen waren hem duurbaar. Met ons verheugde hij zich over onzen voorspoed en bedroefde zich over onzen tegenspoed; en wanneer eene ramp ons bedreigde, stond hij daar, om ze af te keeren, ze te verzachten of om ons te troosten. Maar wat hij voor ons allen was, dit was hij voornamelijk voor u, oude, zieke en gebrekkelijk© menschen: eenen waren vader, eeHen zekeren troost. Het verbeteren van uw lot was zijn bijzonder streven- aan de welvaart van het Hospitaal, die toevlueht der ongelukkigen, wijdde hij alle zijn krachten, dan zelfs wanneer deze hem begaven, deed hij er hem nog heenvoeren, om er met u te zijn. Daar in 't midden van u,was hij vergenoegd, tevreden. Doch het waren vooral de kinderen die hij het meest bemindde! Hoe minzaam wist hij niet met hun om te gaanmet welke zachtmoedigheid kon hij hen tot zich trekken; met hoeveel kenais kon hij hunne misslagen, welke uit jeugdige onbezonnenheid ge schiedden, van kwaadwilligheid onderscheiden en verontschuldigen! Geen wonder dus dat hij van hen ook bemind wierd, en dat zij hem dikwijls op de baan omringden om het hem te bewijzen. Doch hij besefte ook dat men op hun bijzonder moet waken, daarom maande hij hun dikwijls aan om de straat, die bron van alle kwaad, te schouwen, en vaak de school bij te wonen. En die schoone, die edele ziel, is uit ons middenO! voor dezen die aan Gods oneindige goedheid twijfelen, die geen beter leven hiernamaals hopen, moet zulk eene bittere dood oneindige smart en dolle wanhoop inboezemen.' Maar wij die door zijn woord en voor beeld geleerd hebben onze oogen boven het stoffelijke te verheffen, wij vinden dwars door onze tranen den weg des Hemels. Yan daar komt verzachting, heil en troost, niet alleen in het smartvolle scheidingsuur, maar nog in de rouwvolle dagen wanneer gemis en eenzaamheid het hart folteren van daar zal hij als een tweede patroon over ons waken! Doch daar de besluiten des Allerhoogsten ondoorgrondelijk zijn, zuilen wij hem in onze gebeden niet vergeten. Gy dan, Broeders en Zusters van zulk eenen Broe der, herinnert u met hoeveel liefde hij u bemind heeft en vergeet hem niet. Gij, ouderlingen, zieken en gebrekkelijken, weest indachtig wat hijj voor u gedaan heeft, toont u nu dankbaar en vergeet hem niet Kinderen,gij die zijne bijzondere lievelingen waart, komt en stort tranen op zijn graf, en vergeet hem niet! Medeburgers van Haasdonck,vrienden en kennissen, gij allen die mij aanhoort, geeft uwen boezem lucht in tranen Komt, gij ook zijt hem veel verplicht, Vergeet hem dan niet En gij, eerwaarde Pastoor Danneels, va» het hoogste der Hemelen, waar, wij hopen het, uwe schoone ziel reeds troont, gij ook vergeet ons niet; spreek voer ons ten beste, opdat wij het geluk mogen hebben eens met u vereenigd te zijn, en gy in don laatsten oordeelsdag, tot uwen en onzen Rechter moget zeggen Zie Heer, van alle deze die gij my hebt toevertrouwd, niet éénen is verloren gegaan En in dit vertrouwen, duurbare Herder, zeg ik u in naam van allen, geen vaarwel maar tot weder- ziens! MARKTPRIJZEN. AALST, zaturdags. Tarwe fr. 26 Rogge Mastel uin Haver Hoppe (1878) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren "25 Vlas per 3 kilo 18 23 - 20 - 36 10 - 0 7 24 1 63 a 4 a a 27 50 a 20 a 25 a 23 a a 12 00 a 8 72 1 80 5 25 GEERAARDSBERGEN, 'sm arwe per 100 kilo fr. 25 GJBiHrtAAKUaHr Tarwe per 100 kilo Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo 20 17 22 - 09 50 2 90 1 60 1 25 KORTRIJK, 's maandags. A ardappels, gele, lr. 9,OOal0,OO roods 10,—all,— Boter i-ci j '2 kilo Koolzaadonc, 03 k« Lijnolie, 105 k. 1,40a 1,60 68,00 62,- NINO^E, 's dijnsdags. Tarwe per 100 kil. 26 28 Rogge, 18 19 Aardappelen, 10 10 50 Boter, per 1/2 kilo 1 40 1 50 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 23 75 Haver 159 14 50 14 75 Boter per kilo 2 45 2 66 Kemp per 11 kilos 00 -r LOKEREN, 's woensdags. Tarwe n p.105 1. 21 50 23 50 Rogge 105 1. 15 16 Garstn. 1051. 16 75 17 75 Haver 1591. 13 50 15 ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 35a36, 2de 33a34, - 3de 29a30, Roggebloem 26a28,— Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 03 stieren, 0,78 c. 017 ossen, 1,00 tot 1,00 828 koeien, 0,75 tot 0,85 097 kalveren, 1,15 tot 1,27. Laatste Nieuws. St Petersburg. De moordpoging op den Keizer is het werk der Nihilisten; men zegt dat er nog i5o hooge person- nagiën veroordeeld zijn; te St Petersburg verschijnt een gazet, die overal verspreid wordt, zonder dat men den drukker kan vinden of de personen die het verspreiden; die gazet schreef overtijd dat het geheim komité der Nihilisten 19,000 leden telt en beschikt van 2 millioen roebels. Gedurende de verloopene nachten werden bijna eiken nacht op de muren der hoofdstad oproerige en stoute plakkaten geplakt. Wij zetelen als rechtbank, zoo schrijven de Nihilisten op hun plakkaten, enzullen ons man- daat ten uitvoer brengen zonder opzicht van iemand, zonder ooit terug te deinzen voor eenig middel dat ons edel doel zou dienen. Wij zullen de helsche steunpilaren der bloedige dwinge- landij vernietigen door het ijzer en het vuur Zoo ver gaat 't klein volk, als het door de Religie niet ondersteund wordt en boven zich goddelooze en hartlooze meesters en rijken ziet! Antwerpen Die Stad jjlevert veel nieu ws tegenwoordig; op dit oogenblik ligt Retsin er onder zijn sententie; een lastige positie op 15 april is op de nieuwe Route van Tbienen Moll, te Schoer, bij Baelen, de lokomotief ontriggeid en heeft 6 wagons van voyageurs meêgesleept; de machine liep in eene laagte en de rijtuigen vlogen in stukken verbrijzeld langs den anderen kant Men kan zich geen ge d acht maken van de vernieling een der wagons steekt uit, boven de telegrafdraden. De verwarring en 't eeuwig gejammer beschrijven, is onmogelijk men spreekt van verscheide dooden en van schromelijk veel die gekwetst zijn. De reizigers die er met den schrik zijn afgekomen, hebben gezien dat een hoofd, gescheiden van de romp lag; een ander reiziger kwam uit een verbroken waggon gekropen, enkel met een oor van zijn hoofd gesneden. De machinist zou gedood zijn en de stoker erg verbrand. ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonea, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, fr. 23 21 - 15 00 17 00 14 50 19 18 50 4 7 53 2 56 25 50 1 90 DENDERMONDE, 's maandags Witte tarwe fr. 25 a Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels Lijnolie Lijnkoek Raapkoek 17 a 20 a 20 50 1 55 a 1 56 0 92 a 1 00 2 80 a 2 90- 1 75 a 2 9 a 10 50 61 25 22 16 - MEOHELEN. Veemarkt op Neckerspoel. 60 stuks inlandsch ras. Van 220 tot 360. 542 hollandsch ras. Van 3Ü0 tot 750. Binnen de stad. 17 stuks inlandsch ras, van 220 tot 385. 119 stuks hollandsch ras van 220 tot 385. WAREGEM. lste soort per kilo 2de 3de Werk, per kilo Vlas. 0,00 a 0,— 1,60 a 1,85 1,40 a 1,53 1,05 a 0,—

De Werkman | 1879 | | pagina 4