Verschijnt alle Vrijdagen. Rampen, - Misdaden en Ongelukken Parloir. Geachte weduwe te H. de 5 Leopollekes zijn ingekomen. Over de Raadsels moet ik zwijgen of 'k zou van den partijdigaard krijgen. Die zoekt vindt, en geen koeragie ver loren. De moeielijkste komen van^ achter. Ontvangen 2,50 van M. D. k, R. te Mech. tot april 188l).— Kemseke en Sinay alles wel ontfangen. L. te y C. als 't u believen zal, er zijn schis- matieken onder de L. Prysraadsel N. 14 L (Men gelieve d'opl. te zenden in Juni). Hoort eens wat wondere zaken, 4) Wie gaat er nu uitgeraken? L 't Eerste wordt gezeid, in 't verkleind, Voor den naam eener vrouw, 't is ge- t) (meind; L Het tweede is ook al een vrouw, Vriend Rader, wat zegde gij nou In 't heele weêral van 's gelijken, 4. Den naam eener vrouw ziet gij prijken. Voor d'uitgehongerde van China, nog (j ontvangen, uit Smetlede 1,00 uit Malderen, 1,00. Overweging voor de Meimaand De Moeder t Gods, schrijven de Theologanten, de kleinste eer die men Haar bewijst, wordt beloond met groote gunsten. Wetenschappelijke Voor drachten, van den heer Kanunnik Mertens, een schoon boek deel, voor onze Lezers als Premie te 'bekomen aan 1,00 Er zijn reeds vele aanvragen gedaan; zoodra de boeken komen, beginnen wij op te zenden. 30 Gezangen 0,25 Maria's Vlaandoren 1,25 Keukenboek 1,60 Is verschenen bij M. Van der Schelden, Onderstraat, 26, Gent, en te koop ia onze Bureelen, Leopoldstraat I en MolenstraatMaria, Moeder - van Jesus, geschiedenis der Allerh. Maagd en Moeder Gods, door 0. H. T. Jam ar, Priester, derde aanmerkelijk -verbeterde uitgaaf, in 8° van 640 -bladzijden; de vorige uitgaaf kostte 8 fr.; de personen die het boek van Jamar bezitten mogen zeggenIk heb het schoonste werk dat in de Vlaamsche taal over de Moeder Gods is geschre- ven. De prijs is 4,0® j Onze Lieve Vrouw van Lourdes, doer Hendrik Lasserre; zesde uitgave, vermeerderd en omgearbeid, in 8° van 400 bladz. 2,00 De Deugd van alle Staten 0,60 Het Masker van de Wereld) 2,50 ZEVENDE JAAR N° 340 25 April 1879. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2 50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Niet ver van Bergen, in de gemeente Frameries, is eene koolmijn van 7 putten, de koolmijn Agrappe, die sedert drie jaar geen ar- beiders kon krijgen, omdat zij meer dan alle andere mijnen gevaren van ontploffing oplevert. Maar vermits het zoo slecht gaat in de mij nen, bijzonderlijk voor de machienkolen, daarom was er weer volk in de gewaarlijke mijn gaan werken, en tot hun groot ongeluk:want donderdag van d'ander week ten 7 ure 's morgens, als er 210 perso nen beneden in de mijn waren, 5oo meters diep, eensklaps is er brand ontstaan in de mijn, van den spiritus der kolen, en g'heel het bovenste der mijn stond in vlam en'vuur; rond 10 uren begonnen d'ontploffingen, die al de gebouwen rondom deden instorten en verschelde menschen doodden; grooten angst en schrik heersqhtten in den omtrek, uren en uren verer werd geenen slag werk verlegd; de eenige bekommernis was van de ongelukkigen te redden die daar beneden lagen, onder die vuurkolom en misschien verbrijzeld en verpletterd, 't Was rond den avond, als men eenen weg naar de diepte kon banen en d'eerste mijnwerkers uithaleng'heel den nacht en de opvolgende dagen werd er dapper gewerkt, te midden van 't gehuil en 't geween der duizende menschen die eenen vader of eene moeder of een zuster of 'nen broeder of een kind in de mijn had den!.... De ramp is te wreed om te beschrijven; 't is een algemeene katastrof voor de gansche streek; 24 uren na de ontploffing,had men 108 personen bovengehaald, waarvan 87 in leven en 21 dooden d'andere ongelukkigen, wat was er van geworden? Men berekent dat er door die ramp 1000 vrouwen en kinders in den druk en d'el- lende zijn. Aanstonds zijn inschrijvingen geopend door de Geestelijke en Wereldlijke Overheden; minister en goeverneur, ingenieurs, gendarmerie en soldaten alles was ter plaats, om maaatregels te ne men en de orde te handhaven; want meer dan een vrouw, meer dan een kind zou detj put in gesprongen zijn, bij de welbeminde, die daar beneden stervend of zieltogend liggen, zonder eenige hulp. Nadere bijzonderheden over die wreede ramp. Frameries, 19 april. Men werkt voortdurend en met den grootsten iever inde twee putten, om de verstoppingen te doen verdwijnen,die door de instorting en brand veroorzaakt zijn. Een der geredde werklieden verhaalt dat hij na de ontploffing zich op 510 meters diepte bevond met elf zijner makkers, in eene der gemeen- schapgaanderijen. Het water kwam hun tot aan de knieënde ongeluk kigen hadden niet de minste hoop op redding behouden, en in afwachting van den dood, biechtten zij aan malkander. 19 april, 's middags. De onderingenieur Jacquet heeft op eene diepte van 465 meters, de stemmen gehoord van werklieden die hem toegeroepen hebben dat zij zich op 550 meters bevonden. M. Jacquet heeft voedsel ea een lamp laten neêrdalen langs den opha- lingsput. De werklieden, waarvan men de stemmen had gehoord, waren ten getalle van vijf, waaronder een toezichter, de genaamde Libert. Men heeft aanstonds boven den put een stoomwindas geplaatst. 's Namiddags, 5 1)2 ure. De ingenieur der mijn, M. Bouchez, heeft den volgenden brief aan den toezichter Libert geschreven Libert, Men is gereed u op te halen langs den ophalingsput. Schrijf wat er plaats heeftZiehier een potlood. BOUCHEZ. - Leven de peerden nog? Antwoord. Een werkman is ten 5 1;4 ure met dien brief in den put der leer en gedaald. 's Avonds, 8 ure. De werkman komt terug met het volgende antwoord van Libert - Mijnheer, Wij zijn met vijf op 559 meters diepte. Wij lijden verschrikkelijk. De peerden leven doch wij hebben de stallen niet kunnen bereiken ten gevolge eener instorting Wij hebben ons niet kunnen redden langs den put der leeren. Spoed u, wij bezwijken van honger, het water klimt. Hartelijke groetenissen aan (of van) het gezelschap. - Ch. LIBERT. Frameries, 20 april 's morgends. Op de deuren der huizen zijn opschriften aangeplakt, aanduidende het getal der vermiste personen. 20 april, 's middags. De reddingswerken worden voortgezet, doch worden bijna eiken oogenblik onderbroken door de instortingen. Een hevige lijkreuk stijgt op uit den put van 520 meters men heeft alle hoop op redding verloren. 's Avonds 8 ure, 50 minuten. Het is onmogelijk nog in den put te dringen het grauwvuur berst langs alle kanten uitde lampen worden er door uitgedoofd. Men heeft nog drie lijken opgehaald De ingenieurs Arman en Dejaer, die de laatsten in den put zijn ge weest, zeggen dat alle hoop verloren is om de 105 koomijners te redden die nog in de putten zijn. Naar men meldt, zal het bestuur der koolmyn het dagleon der werk lieden blijven betalen, gedurende zes maanden. Men schreef uit die rampzalige streek, maandag laatst Er stijgt zuiken vuilen reuk uit de mijn, dat de redders verplicht zijn cigaretten van kamfer te rooken Men is dieper gedaald, men heeft geroepen, doch geene antwoord bekomen de redders zijn bijna aan de groote iraanderij van 520 meters, alwaar men denkt 80 lijken te vinden 96 kisten zijn gereed, om aan stonds tot.de begraving over te gaan. Eene doodsche stilte heerscht in den afgrond 't Water klimt voortdurend Alle hoop is verloren nog een levendein de mijn te vinden. Do giften stroomen van alle kanten toe, maar de ramp is toch zoo ijselijk Z. M. de Koning heeft5000 fr. gezonden; de gebroeders Rotschild, 12,000; in vele steden van 't Land hebben Concerts plaats, voor de Familiën der verongelukte, om de arme weven en weezen, die hunne broodwinners kwijt zijn, hulp en troost te geven. De jonge Retsin, beschuldigd van zijne grootmoeder vermoord te hebben, is vrijgesproken... Nogal een schelmstuk, waarvan de da der of daders aan de rechters dezer wereld ontsnappen. In mei gaat Brugge voor 't Assisen-Hof een dievenbende compareeren van 20 tian. Zaturdag morgend, ten 7 ure, is te Antwerpen 'ne werkman

De Werkman | 1879 | | pagina 1