Stukken en brokken van samenspraken van zijn stelling doodgevallen hij laat eeri weduwe en 6 kinderen. In den Valkeniersgang, te Brussel, is een kind uit een venster gevallen en heeft zijn hoofdeken verbrijzeld. Een dochterken van den graaf van Vlaanderen is d'ander week van 'ne stoel gevallen en brak den armdoch er zal geen zwarigheid zijn; eenige dagen nadien, Z. M- de koning reedt uit, en werd van zijn onstuimig peerd uit den zadel geworpen, gelukkig ook zonder malheuren. Hoort wat een wreed geval er d'ander week geweest is in de statie van Perwez, provincie Luik'ne man van Verviers was met zijn twee kinders bij zijne moeder geweest te Genappe en keerde terug naar huis te Perwez dacht hij in een verdere statie te zijn, en stapte af, maar dan zag hij zijne misgreep, wilde aanstonds terug op 't convoi gaan en in zijn verbabberatie liep hij zijn driejarig dochterken omver;'t kind rolt onder de wielen, de vader wilt er achterspringen, maar werd tegengehouden, aanstonds werd de trein stil gelegd, maar 't arrem schaapken was den arm afgeredenen stierf korts nadien onder d'operatie, zoodat de bedrukte vader naar huis moest keeren met een kind in leven en een kind in lijkArme moederwelken slag Schelmen en schelmeressen dat er tegenwoordig loopen,'t is te wreed! En laat eens de Christelijke Leering en de Christelijke mees ters uit de scholen zijn.de wereld zal een vuil rattekot wezen. Hoort nu welke schurkerijen: Te Wurtenberg, in Duitschland, is een kin dermeid van 11 jaren, die in verscheide huizen waar ze diende, de kinderkes met 't hoofd tegen den muur wierp en hun hoofdekes kwetste, dat z'ervan stierven; de jonge moordenares heeft het zelve bekend; Tusschen Brussel en Leuven, nabij Cortenberg, is d'ander'week een zwaren steen op de rails gelegd, om 't convoi te doen derailleeren; gelukkig dat 't convoi-marchandise den steen weggeschoven heeftde Justicie is op 't spoor der booswichten t'Aalst zagen de menschen dijnsdag morgendmetverontweerdiging, op de Graanmarkt, twee schoone lindeboomkes de schors afgekapt 't is zonde! de straatverkestegen Frankrijk, te Sint Denis, twee Belgen, de gebroeders Florimorus woonden daar; z'hadden dikwijls rusie en vrijdag heeft de oudste zijnen broeder twee kogels in de borst geschoten, dat hij dood bleef. Dat komt van zijn gramschap niet te leeren overwinnen! Te Vorselaar, in de Kempen, zatur- dag achternoen, een Antwerpenaar, zekeren Edm. P..., oud 19 jaar, kwam in d'herberg van Willemsde vrouw was alleen thuis, de kerel vroeg geld, de vrouw zeide dat zij geen geld had, de kerel trok 'ne revolver uit en schoot eerst naar de vrouw en dan naar ha ren baas, die was komen bijgeloopen. Gelukkiglijk is niemand ge kwetst, maar de onbeschaamde vagebond is door de gendarms aan gehouden. PRUIS EN BELG. PRUIS. Kozijn, je weet dat Gari- paldi in Roomen is? KOZIJN. Ja, en wat komt hij daar doen? PrUjs. Tie grosse rede is van zijn fuil lijnwaat in orde te prengen; Garipaldi is immers lid van de fooruitstrefende zedeleer... En je weet, kozijn, dat Garipaldi een prief jeschrefen heeft aan de gazetten? KOZIJN. Ja, en wat zegt hij daarin, kozijn? Pruis. Pat Italië feel gelukkiger en florantiger was, froeger, als de Paus regnéerde, en de koning van Napels, tan wel nou, onder 't pestuur der Refoluchie.... En als Garipaldi tat bekent, 't moet klaarblijkelijk zijn.... Welke les en spiechel voor al de Folkeren van Europa! DOMIEN EN TONIA. Tonia. Wel Heere God, lieven man, welke wreede malheuren in de Walen DOMIEN. 't Is ijselijk Tonia. En wat moet er daar afgezien worden, in die putten! van die mijners, als ze van honger en ellende sterven! en boven de putten, van al die ongelukkige vrouwen en kinderen. Wat mogen de menschen zich gelukkig achten, die boven den grond werken! DOMIEN. Och, 't is daar ook al iets, vrouw, 'ne mensch is van zijn leven niet kontent. TONIA. 'k Wed dat de Keizers en Koningen ook klagen DOMIEN. Klagen! en zijn er geen rede, vrouw? 'k zit liever in mijn vel, al hebben wij dikwijls maar patatten te voet, liever in mijn vel als in 't vel, gesupposeerd van den keizer van Rusland; we gaan toch gerust over straat, terwijl de keizers gestadig, van alsz'uit hun bedde komen, in een karas moeten zitten, uit vrees voor danjé van doodgeschoten of omvergestoken te worden. Tonia. 't Is waar, gelijk ge zegt, man; den Troon is tegen woordig een gedurig schavot en de kroon is een doornen kroon. IN 'T PALEIS VAN DEN RUS. Czar Alexander en zijnen Minister. DE Keizer. Schtzjhfkraiko (dat wilt in 't russisch zeggen 't Spookt in mijn land). Gortschakoff, wetje mij geenen middel tegen die Nihilisten? Ge moetj, venterstroo, die slechte gazetten verbieden! Gortschakoff. Sire, ze komen uit den grond, wij weten niet van waar. DE KEIZER. Roept mijn Kozakken bijeen, dat z'optrekken tegen die schrijvers en verspreiders, tegen die komiteiten en moor denaars! Gortschakoff. Sire, de vijand bestaat en is machtig en talrijk, maar wij zien hem niet! DE KEIZER. Verbrandt de steden waar de Nihilisten wonen! GORTSCHAKOFF. Sire, dan moet gij den helft van Rusland afbranden; de vijand is nergens en hij is overal. DE Keizer, in wanhoop. Almachtigen God! nergens en overal'k zit dus in 'ne kring van vuur en van staal'k ben overge leverd aan den draak met zeven koppen, die gedurig andere vormen neemtWelke positieWie weet hoeveel Nihilisten er niet zijn onder zijn eigen domestieken, ondermijn generaals!.... Minister, geef mij raad wat is er te doen GORTSCHAKOFF. Sire, Rusland is ziek aan zijn hert. DE KEIZER. Roept dan de geneesheeren, d'advokaten, de chirisconsilten, de schrijvers, de gazettiers, dat ze die ziekte gene zen.... Ge zwijgt? waarom?... Spreek!... ik wil het! GORTSCHAKOFF. Sire, er is maar éenen die 't hert der men schen kan meesteren en genezen Dat is GOD, dat is de Religie.... Sire, in 't binnenste van mijn ziel moet ik bekennen: de Keizers en Koningen van Europa hebben God miskend, in zijn eeuwige ware Religie, in 't Roomsch Katholiek Geloof. DE KEIZER. Zwijg! ach zwijg! Polen verschijnt voor mijn oogen! 'k Hoor een gekerm uit Syberië opgaan! 'k zie bloed, overal bloed, van onschuldigen, van martelaren! GORTSCHAKOFF. Sire, er is niets schrikkelijker dan een Volk van God aftrekken en bederven. DE Keizer. Weg! weg!... of zijt ge misschien ook Nihilist uit mijn oogen! 'k betrouw niemand meer! ach! wat ijselijk leven! hoe kan ik, zonder beven, nog eene spijs aanraken Korte Vraagskes en Antwoorden. Is 't waar ja of neen, dat het wetsontwerp op de volksscholen zijnen oorsprong genomen heeft in de Vrijmetselarij, en dat de Vrijmetselarij openbaar verklaart als zijnde zijne zending van 't Christene Geloof te bevechten en te vernietigen? Ja, dat is waar immers, de 7 ministers zijn alle zeven VrijmassoBS. Is 't waar, ja of neen, dat voornoemd wetsontwerp 'ne schromelijken onkost zal zijn voor 't Land Ja, dat is waar. Is 't waar, ja of neen, dat voornoemd wetsontwerd allo macht ontneemt aan Gemeente, Burgemeester en Schepenen, en het onderwijs overlevert aan eenen minister die tegenwoordig een der grootste Vrijmassons is Ja, dat is waar, memand kan het lochenen. Is 't waar, ja of neen, dat de opstellers van voornoemde wet geen ander inzicht hebben, dan het Christene Geloof uit de herten der volks kinderen te rukken Ja, dat is waar Is 't waar, ja oïneen, dat hot wetsontwerp stellig zegt: De Christe lijke Leering is uit de scholen gebannen Ja, zekerlyk ja. Is 't waar, ja of neen, dat artikel 4 van voornoemd wetsontwerp maar toelaat dat de Geestelijkheid na of voor de schooluren, hot Christelijk Onderwijs komt geven, omdat de opstellers der wet zeker weten dat 't Geestelijk, onder zulke conditiën niet mag of niet zal komen. Zoo dat dit artikel zin heeft gelijk mostaard na het eten Ja, dat is waar. Is 't waar, ja of neen, dat de Staatsnormaalscholen reeds vergeusd zijn, en dat, volgens de nieuwe wet al d'onderwijzers zullen moeten ko men uit die geuzennormaalscholen, 't is te zeggen dat de Staat ze drij vier jaar zai moeten in handen gehad hebben,vooraleer dat die meesters in de Parochiën komen Ja, dat is waar. Is 't waar, ja oïneen, rechtuit gesproken, dat die wet goed is voor papegaaien, apen, honden, eksters, katten, konijnen en ander onredelijk gedierte Ja. Deugt die manier van onderwijs voor christene menschen JSeen. Voor redelijke schepselen Neen Wat moeten wij peizen van de liberale ministers die nu beginnen uit te geven dat 't Kruisbeeld in de scholen zal mogen blijven, dat die wet niet goddeloos is Geachte vriend Lezer, ik zal u met een vraag antwoorden Hoe heb ben de Geuzen in den ouden tijd Dendérmonde en Antwerpen ingenomen? op 't open veld waren ze te zwak, om de stad te beschieten hadden ze geen middelen; ze verkleedden zich dus in schippers en zeilden de Schelde af, binnen de stad. Schippers? Ja. - Geladen? met hout. Men passeert. 't Schip is binnen de stad; eensklaps gaan de planken open en men ziet dat 't schip geladen is met gewapende Geuzen, die er uit springen, de wacht vermoorden en de stad innemen. De Vrijmassons zien dat Belgenland vergramd opspringt tegen hunne slechte wetten met rechten handel vliegen zij buiten; daarom gaan zij langs omwegskes; zij willen, al kruipende, in 't genipt, hunne wet doen passeeren nu verschijnt minister Rolin, als een eenvoudige schipper; maar eens dat het geuzenschip binnen de stad is, dan zal de minister Van Humbeeck zich rechten en roepen Hier is bij, de doodgraver van 't Christene Geloof Menschen, bij alles wat U dierbaar is, let toch wel op tegen de listen der Vrijmetselarij. OVERZICHT. In Frankrijk is Blanqui met groote meerder heid lid der Kamer gekozen Blanqui is 'ne man van 74 jaar, en van die 74 jaar heeft hij er 34 in 't kot overgebracht en 10 in bal lingschap, voor zijnen opstand tegen't orde en de wet. In 1871 stelde de Commune aan Thiers voor van den Aartsbisschop van Pa rijs en den rechter Bonjean vrij te stellen voor Blanqui. Thiers wei gerde. Tegenwoordig zit de Gekozene in't prison... Stillekens aan worden in Frankrijk al de groote afbrekers der Samenleving in d'hoogte gebracht.... We zullen nog vieze toeren zien in dat Frank rijk en in g'heel de wereld, want de tuit wordt meer en meer verward. Gelijk in België, verdedigen zich de fransche katholieken met won derbare dapperheid tegen den franschen Van Humbeeck, FERRY genaamd, die-ookden hals wil breken aan de vrijheid van onderwijs en de fransche jeugd geheel en'gansch verbeesten envergoddeloozen,

De Werkman | 1879 | | pagina 2