t Verschijnt alle Vrijdagen. De W erkrnan 1 «8>«8>«8>«8>«8>«8>««><8!8>«8>=3lfi» <8;e>«e> (*-s Maria's Maand. 1. feSoLo Gegroet, o maand der bloemen, r Maria's maand zoo schoon O Mei, zoo waard te roemen Üw luister spant de kroon Gij wekt tot reine vreugden, rT Al wie Maria mini g En op het pad der deugden g. Een waar genoegen vindt SÊKoor Gij wekt tot reine vreugden, \lwie Maria mint En op het pad der deugden Een waar genoegen vindt 2. SS* ^Solo d'Herschapen velden geuren cg> In haren lentedos Het bloembed spreidt zijn kleuren 95> En groet den ochtendblos Het biedt entloken rozen, Viooltje en lelie daagt Wijl bonte mikers poozen Iiij 't beeld der Moedermaagd. Het biedt enz. ^Koor Solo k S5> 3. De nijvre bietjes zweven Zij kozen bloem en kruid En kussen, hoogst bedreven, Er d'eedlen honig uit. De lieve vogels wringen Hun gorgel8, hel en teèr. Wij kristen scharen zingen De moeder Gods ter eer. De lieve, enz. ZEVENDE JAAR N° 341 - 2 Mei 1879. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2 50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. 4. Solo Zeflertje komt al suizend. Langs 't weoldrig dal gerend, Waar 't beekje zachtjes bruizend Zijn rimpelgolfjes ment. Alom is jeugd en leven. Alom wordt liefde en min. Uit 's harien grond gegeven. Aan d'Hemelkoningin. Kook Alom is, enz. 5. Solo Met God voor haren Zone En 't aardrijk aan heur voet. Regeert ze in Salems wone Der zaalgen blijden stoet- Zij. deelt met volle handen* Gena, die 't harte siert En doet haar kinderen landen Waar m'eeuwig Meimaand viert! Ko or Zij deelt, enz. F -Wv Parloir Ontvangen uit C. 't beloop der rekening alles juist en wel, Verkleind, mees- .fj ter Van Sirytliem, dat wil zeggen verkort, bij voorbeeld Sis is een verkleiniging van Francis- cus, Neilis van Cornelius, Tistvan Jan Baptiste enz. enz, ls 't niet kleér? allo go ei koeragie Wij teekenen ons gazet met onzen naam. en al die ons iets mededeelt, moet zich ook doen kennen. Kaarten op tafel. Outvangen uit R. 2,50 tot Maart 1880. y Nog onvangen voor China. Onbekend Aspelaar 10,00. J. M. Beveren 4,50. Uit Strijpen K. Ls. V 1,00. 2 vriendinnen, Thielrode ©,40 OVERZICHT. Rusland. Den Rus is droef en verveerd! hij is van geen menschen aan te spreken en schijnt van zin naar den Krimée te gaan wonen en d'oproerig Provinciën aan zijn generaals over te laten. En ge weet wat het spreekwooord zegt van 't militair bestuur: Onder trommels en trompetten, zwijgen alle goede wetten. De russische generaal Selwestrof is te Parijs aangekomen, om al daar de inrichting der Policie te leeren; de Policie te Parijs is zooda nig ingericht, drt er geen vreemdeling kan in de stad komen ot de Policie weet het; dat in bijna alle herbergen, agenten der Police- secrète zittenzoo wordt dat volk daar bewaakt... En ze zeggen dat ze vrij zijn, en ze willen met hurr slechte stelsels meer en meer vrij worden... Slaven worden ze, omringd van gendarms en cipiers.. Och, de ware goede oude Vrijheid blijft nog altijd in de Deugd en in de Religie; indien eikendeen de voorschriften der Religie volgde, er waren geen tribunaals, geen gendarms, geen prisons noodig, en als preuf, hoeveel gemeenten hebt ge niet, waar de champetter des zondags mag bollen ot met de kaart spelen? Te Parijs is 't anders: daar zijn hun oogen aanhoudend gebrakkeerdop inwoners en vreem delingen. 't ls generaal Gourko, een overwinnaar van den Turk, hij lag in Chipka, geloof ik, enfin 't is toch generaal Gourko die St Petersburg commandeert; een zijner eerste orders is geweest van te bevelen dat er aan elk groot huis dag en nacht, 'ne portier moet op schildwacht staan, maar 't komiteit der Nihilisten heeft op zijn beurt laten weten dat alwie aldus 't ambt van portier aanneemt, met den dood bedreigd wordtAls een volk opstaat, 't is moeielijk daar handen aan te stekengelijk het nu in Rusland gaat, Godweet hoeveel Nihilisten hebben zich laten inlijven bij de Policie en zijn met al de secreten bekend! 't Is hetgeen de generaal Drentehn aan den Keizer zegde Hij kwam zijn ontslag aanbieden. Ha, riep de czar, ge zijt bang? Neen, Sire, antwoordde hij, maar tegen zul- ken vijand, die overal is en nergens, weet ik geen middel. Zoo staan de boeken De schrik is overal: Te St Petersburg werd on langs een jonge officier vermoordnevens 't lijk vond men een stuk papier, waarop geschreven stondSerdonkof, verrader, ter dood veroordeeld. Het uitvoerend komiteit. Men vindt dreigbriefjes tot op de zadels der Kozakken. De moordenaar des Keizers zit in zijn gevang geboeid en geketend, en uit vrees dat hij zijn hoofd zou verpletteren, zijn de muren met matrassen behangen. Volgens nadere berichten is te St Petersburg het bestuur van generaal Gourko begonnen eerst heeft hij plaats gemaakt in de prisons en 4700 gevangenen doen verhuizen; korts nadien waren den helft der cellen vervuld; Gourko gaat er met den groven borstel door. en op de minste prescumptie, hij doet gansche familiën in de kerkers bren gen 83 verhuurders en verhuursters van kamers zitten vast, omdat zij niet in tijds de namen hunner huurders hadden opgegeven al de schildwachten van 't goevernementeel paleis zijn aangehouden, io soldaten en 1 sergeant, omdat, terwijl zij op schildwacht stonden, 's nachts, er een plakkaat op de muren is geplakt, waarin de Nihilis ten schrijven De doghonden der tijrannie zullen de dood sterven door den dolk! Wat wreede zaken! welke bittere samenleving!... En dat wordt door sommige dwaalgeesten, progrès, vooruitgang genoemd! Ja, progrès gelijk in de school van VOORUIT waar de Zwarte Meester in ons volgend nr zijn tweede les zal geven... Dunkt u niet, geachte Lezers, dat die Keizers en Koningen, die nu zoo deerlijk in palotten zitten.dat ze bijwijlen eens moeten denken op de vermaningen die Pius IX zaliger tot zijn laatste levensuur gaf en die Leo XIII, zijn beminde opvolger nog dagelijks herhaalt De Wereld moet weten, zegde Hij d'ander week nog, de wereld moet weten dat de Volkeren zouden gelukkig zijn en tevrede, indien de Christene God-dienst in eer was en bloeide; de wereld moet weten dat de Familiën zouden gel rust en gelukkig zijn, indien de Godsdienst die den huwe lijksband heiligt en vaster aaneen hecht, die 't Ouderlijke gezag bij de kinderen zoet maakt en doet eerbiedigen, in dien de Godsdienst als Vorstin in hun midden heerschtte. En in ons Land, zegde Leo XIII, sprekende van Italië, de openbare welvaart zon beter gelegen zijn, indien er geenen oneerlijkenen onreehtveerdigen oorlog werd gedaan aan Kerk en aan Paus. Deze woorden zijn waarheid geweest sedert dat de wereld bestaat, ze zijn nog waarheid en ze zullen waarheid blijven, zoolang er een levende ziel in de wereld is. In Spanje is prinses Christina overleden. In Oostenrijk vieren keizer Frans en zijn madam hun zilveren bruiloft; ze schrijven, maar 't is geen punt van uw geloof, dat als de keizer zijn intree deed te Weenen, dat er 400,000 toeschouwers wa ren, en dat 't nationaal Lied gezongen werd door ioo.coo man, (honderd duizend man). Paschen is maar rès voorbij, en 't liegen herbegint... O ellendigheid van 't aardsch geslachtroept Thomas a Kempis uit. In FRANKRIJK is de beul overleden; Rochus was zijn naam; hij was 55 jaar, had 8 jaar cipier geweest en er 54 onder zijn handen gehad. In dito Frankrijk, nog altijd stuppefaktie onder 't peizende volk over de kiezing van Blanqui, die wreeder zou zijn als Robe speer. 'ne Kerel die"al zijn leven de wetten bevochten heeft, aanstel len om wetten te maken, 't is toch dom In BOHEMEN is de veepest ingebracht door 20 russische hoorn beesten. I11 ANTWERPEN, zondag 11., eengroote Vergadering geweest van ambachtmans, tegen het goddeloos onderwijs. M. Cuyper, van Aalst, hoeft daar ook deftig gesproken en de rampzaligheid doen zien van 't geen de Geuzen willen. Een andere spreker M. D'Hooghe, van St Nikolaas, heeft gezegd en 't werd door de dui zendeen duizende werklieden bevestigd. «Zonder gewelddaden te plegen zullen wij toonen dat het Christene Geloot geen dood li- chaam is, maar een vurig levend lichaam dat op een rots is geze- ten, waar Van Humbeeck met zijn paradesabel het niet zalatstoo- ten. Zoo men den tweeden stap doet ('t verplichtend onderwijs; aan den Ouder zeggen uw kind naar onze school, of boet en gevang), zoo men uwe kinderen met geweld uit uwe armen wil rukken, dan zullen wij de vuist ballen en roepen Wee degene, die onze kinderen bederven wil! Er zijn op die Vergadering krachtige besluiten genomen. Te Opdorp is d'ander week vrijdag overleden, de E. H. Sedyn Pastoor dier gemeente. Naar gewoonte had hij d'eerste mis gedaan; hij begaf zich op reis en. op eenige honderde stappen van de pastorij, de goede Man, schrijft men ons, hij wierd eensklaps onpasselijk. Hij werd in een huis gedragen, zakte ineen en gaf zijnen geest. Hij was geboren te Wetteren in 1802 en sedert april 1868, pastoor te Opdorp.

De Werkman | 1879 | | pagina 1