Rampen- Misdaden en Ongelukken De ramp in de koolmijnen zal i3o slachtoffers gemaakt hebben; i3o huishoudens en familiën in den druk in g heel de streek, ter oorzake dier wreede ramp, zal er dees jaar geene kermis gevierd •worden. Men verhaalt over de ramp droeve bijzonderheden: Vader en zoon geraakten door vuur en rook boven langs de ladders; eensklaps ziet de zoon zijn vader in den afgrond neervallen; men moest hem vasthouden, of hij zonk meê. Een mijnwerker, zijn jongsken werkte in den put der ramp langs duizende gevaren haalt hij 't kind op zijn schouders naar bovendaar gekomen, hij ziet dat hij zich vergist heeft en een ander mijnwerkerken voor zi|n zoon ge- nomen. De Pastoor met zijn twee Onderpastoors waren, van 't eerst af. aan den put en zouden aanstonds neergedaald zijn, zonder 't strikt verbod der Ingenieurs, die hunne dood voorzagen. G'heel den nacht zijn de Geestelijken daar gebleven om de slachtoffers te helpen en de overblijvende te troosten. Onder de koolmijners, welke de dood zoo schielijk is komen halen, waren er veel die hunnen Pa- schen hadden gehouden d'andere, als zij hun einde zagen, hebben gebeden en hunne ziel aan God bevolen. Niemand kan onbewogen blijven en ongeloovig, op het plechtig uur, als de groote stap gezet wordt. Och, zegde een mijner die met zijn 2 zoons werd gered, och wat hebben wij gebeden! wij hadden geen ander hoop als in God en God heeft ons in 't leven bewaard. Leve Ons HeerEr wordt verhaalt vaneen andere koolmijner die op wondere wijze werd gered over drij jaar was hem't zelfde gebeurd: den morgend der ramp, hij had zich overslapen; hij komt, tegen zijn gewoonte eenige minuten te laat op zijn werkmen zegt hem dat hij maar ten q uren mag in den put dalen en zoo werd hij in 't leven behouden. De uithaling der lijken gaat voort; die aan dit grouwelijk werk bezig zijn, hebben alles bedekt, behalve hun oogenzij moeten cigaretten van kamter smoorenherkend of niet herkend, de lijken worden gelichterd, overlezen en christelijk begraven. Er zijn nog 4 gendarmen en 1 brigadier ter plaats, om de orde te handhaven. De werkstaking is geëindigd't schijnt dat die werkstaking op dees tijdstip een jaarlijksche koolmijners-gewoonteis.en genoemd wordt de patotter-grèvedie menschen hebben bijna allen een ak kerde land, en nemen in april de minste rede op, om 't werk te laten staan en hun patotters te gaan planten.... Zoodat er geen zwa righeid bij de werkstaking was. CHARLEROI, 28 april. Eene moordpoging heeft zaterdag avond te Haine St-Pierre plaats gehad. Een inwoner dier gemeente speelde met de kaarten in eene herberg, toen een persoon binnen- tpad en twee revolverschoten op hem loste. De twee kogels dron gen door de kaak van het slachtoffer en braken twee tandende toestand van den gekwetste levert geen gevaar op. Men denkt dat eene kwestie van jaloezie aanleiding heeft gegeven tot die moordpo ging de misdadiger had vrijdag avond zijn revolver te La Louviere gekocht. Hij is aangehouden en naar de gevangenis gebrachthij denkt dat hi] zijn tegenstrever heeft vermoord en toont zich daar over zeer te vreden. BRUSSEL. De slechtigheid in sommige kwartieren dier stad gaat alle gedacht te boven. Er is daar een soort van volk. die maar leeft bij schrokkerie, bij diefstal, bij laster en leugen, bij vuiligheid en an dere geuzerijen. iiie naar Brussel gaat, moet wel zijn oogen meedragen. W'hebben over tijd 'ne keer onze kop in die stad gesteken er woont deftig volk maar de krawatten zijn er niet vervrozen en hadden de lappérs niet vooreen vitrien een groote schilderij gezet, met't opschrift: Goeden V r ij d a g 1 en die schilderij verbeeldde d'eetplaats van een klooster en al de Paters die er vleesch aten en zich aan dronkeschap overleverden 1 Dat doen die Geuzen hunne eigene schelmstukken op den rug van brave kloosterlingen werpen aldus vertoonen zij hunne vuige lasterziel! en met dezelfde inzichten werken hun gazetten! .foei, foei. d'helsche deugenieterij 1 den schromelijkenlaster Er flo réren nu te Brussel 2 soorten van nieuwe dieven: Dieven Au Bonjour, die als stoute stuivers in huizen en hotels trekken, in de kamers gaan, daar 't eerste 't gereedste meênemen en vertrekken met een macht van saluades; men heeft, ten tweeden, de Dieven Au Comptoir, die aan toog of aan bulfet komen, een goudstuk neêrleggen terwijl er besteld wordt, het goudstuk wegscherren en dan met verontweerdiging roepen dat de baas of de bazin des huizes scherreweg gegaan hebben, juist gelijk de Geuzen doen met 't Katholiek. 't Schijnt dat de koetsiers van Brus sel gaan pronken.... Lat volk kan nog moeiebjk gemist worden. Tegen Luik, te Fouches, is een pachthof afgebrand; 20 koeien en 2 verkens zijn er in gebleven, alsmede 100,000 kilo hooi en strooi. De schade wórdt getakseerd op 40,000 fr. AALST. Dijnsdag noen werd Aalstin rep en roer gesteld door een wreed geval. De genaamde Backaert Henri, oud 26 jaar, schoenmaker, heeft met een schoenmakersmes een meisje bijna vermoord, waarmede hij in't kort moest gaan trouwen. Tegenwoordig werkte hij als ver- wersgast, en had rond halver twaalf in hevige gramschap zijn werk verlaten en zich begeven naar 'thuis zijner zuster op d'hoogstraat, waar hij en 't slachtoffer in den kost waren; binnengekomen vloog hij naar de dé dochter, zeggende: Gij hebt mij al lang genoeg doen Inden en voor u doen werken; dan greep hij haar bij 't hair vast., nam een der schoen makersmessen van zijnen schoonbroeder en bracht haar 14 steken toe, waarvan verseheide'in den hals de schoonbroeder die hem 't mes uit d'handen wilde trekken, werd bijna de vingers afgesneden, 't Slachtoffer is de genaamde Waegeman Angelique, oud 28 jaren, voortijds dienst meid, geboren te L'Ëcluse (Sluisen) Bradant; ze ligt in 't gasthuis, onder doctoors handen en nadat 't Parket van Dendermonde de zaak was ko men onderzoeken, is Backaert, dijnsdag avond met 't convoi van 6,40 door twee gendarmen naar Dendermonde gebracht, 't Statieplein en de Statie waren vol volk. De rampzalige, blootshoofd en in witten kiel, zag er zeer opgewonden uit.. 't Schijnt dat het, van weerskanten, maar soberkes ging. En zulke wreede gevallen volgen daar dikwijls op. ANTWERPEN. Zondag nacht, ten half twaalf, is aan de Dokken, wreed gevochten met messen,"tusschen Engelsche en Duitsche matrozen, bijzoover dat een duitsche matroos, August Hals, oud 24 jaar, eene breede wonde aan't hert gekregen heeft, waarvan hij 's morgens, ten 5 ure. is overleden. De dader Walter Marshal, Engelschman, is aangehou- houden. Telkens dat Retsin en zijn moeder in't huis der vermoordde weduwe Steppe gaan, is er volksoploop in de gebuurte; deRetsin's spra ken eerst van dit huis te gaan bewonen, maar nu hangt het te huren. Madam Retsin, natuurlijk, erft alles van hare vermoordde moeder. - KERKELIJK NIEUWS. Zondag. Patroonschap van den H. Josef, grooten feestdag in de gansche katholieke wereld, en begankenis te Aalst, in de St Josefskerk. Ter gelegenheid van dezen Feestdag, heoft de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, eenen Herderlijken Brief rondgestuurd, waarin hij iedereen opwekt tot bijzonderen iever en godsvrucht voor den Beschermer van ons Vaderland. Smeeken wij den H. Josef, zoo schrijft de geleerde Kardinaal, dat hij zijne gebeden met de onze vereenige; dat hij bidde met ons, opdat de Almogende de milddadige opofferingen zegone, welke het katholiek Belgenland zich wil opleggen om overal scholen te stichten, waar de kinderen zullen leeren getrouw zijn aan het waarachtig Geloof hunner Voorvaderen, aan het Geloot aller eeuwen. Sedert donderdag zijn wij de Maand der Moeder Gods inge treden; niets verhevener, niets verdienstrijker als de Koninginne des Hemels te vereeren; de Moeder Gods zal ons beschermen tegen 't helsch serpent en genade verwerven aan de wereld. Te Gent is overleden de Z. E. H. Dubois, Kanunnik en Vikaris van 't Bisdom. Niet te vergeten, dat de Pauzelijke Jubilé met Sinxen eindigt; voor de aalmoes, die verplichtend is, zijn tegenwoordig gelegenheden genoeg er zijn arme, zieke menschen, gebrekkelijke, kaduko menschen de ramp te Frameries heoft veel huishoudens in den druk gebracht; do Voortplan ting van 't Geloof vraagt geld; de Katholieke Schoolpenning is bijna overal ingericht; er zijn societeitjes voor 't verspreiden van katholieke schriften... Die geven kan en geven wilt, moet niet ver zoeken. Ten an deren, door uitdrukkelijke begeerte Zijner Heiligheid: die zijnen Jubile wilt verdienen, moei oen aalmoes doen Welk leger van aalmossen ver wekt do Paus niet met den j Jubilé 1 Hoeveel menschen, die anders nooit geven, zullen aldus de zoetheid der aalmoes smaken en genegenheid krij gen om den evenmensch bij staan in zijne lichamelijke en geestelijke noodwendigheden. Kunsten en Wetenschappen. Als ge t'Aalst in St Martens- kerk komt, langs de groote deur, willen ot niet, er is daar iets langs den linkerkant, dat uwe aandacht roept en uwe oogen streelt: ge treedt nader en ge ziet eenen Outaar onlangs herschilderd door M. De Galan en dat op zulke kundige wijze, met zulke harmonie van kleuren, dat de eenvoudigste aanschouwer moet zeggen: er is daar niets dat_ schokt! die marmers, die kleuren zijn gelegd met kennis en studie; dat is schoon! Maar te midden van die zachte en zoete schildering valt eensklaps uw oog op datgene waarvoor de Outaar gemaakt i«, op 't Beeld der Moeder Gods en dan zijn er uw oogen niet meer af te krijgen.Ge gevoelt eerbied, medelijden, ge zijt getroffen en aangedaan! ge gaat knielen en bidden De Moeder Gods is daar toch met zulke verhevene en biddende droefheid afgebeeld, z'is daar waarlijk de Troosteres der Bedrukten, en toont aan de Zondaars het gebenedijd Lichaam van den Hoere Jesus, dat zoo na tuurlijk en indrukwekkend op haren schoot ligt; van den eenen kant, men huivert van dit lichaam daar te zien, gansch overmeesterd door üe dood, maar toch nog iets goddelijks inhebbende.en van den anderen kant, de houding, het wezen en de oogen der Moeder Gods roepen u tot inkeer en tot overweging.... Ja, wij zeggen het, niet omdat M. Maes onze stad onze bewoont, maar, die Beeldhouwer heeft daar een meesterstukje geleverd, een nieuw gewrocht, éenig in zijn aard, dat hoe langer hoe meer zal gewaardeerd, bewonderd en hooggeschat worden «Bz jBl OVERWEGING. Wel, dat is nu toch'ne we- W W reld van valsehheid! ze zouden 'ne mensch willen bedriegen, waar ge met oogen bijstaat!.... En de grootste krawatten durven nog om 'ne prijs van goed gedrag komen... Gelijk in de kwestie van de JkM scholen 1 Is 't niet kleer, promentig kleer dat de jRÊmk slechte soort 't kontrakt van 1842 wilt breken, iSfirf 0111 van Lucifer 'ne vlasdank te krijgen 't Is niet I |||ul kleer,promentig kleer,dat ze nu gaan uitwerken,wat j{j] flU'n iMj-farws. ze ai jaren en jaren in den kop hebben? Wat hebben ■«=^®*iiJpfflBsaa3=s*ze gedrukt en geschreven, niet éenen keer, maar honderde keeren De Priesters weg weg uit de schooi 1 weg aan 't sterfbed! wat hebhen ze gedaan Gevloekt tegen God en Kerk, gelijk helsche tiegers! de menschen afgewacht en mishandeld, die rustig gin gen beêwegen Te Brussel de Processie uiteengeslagen, Ons Heer doen vluchten en de maagdekes met stokken geslagen 1... Wat hebben ze nog gedaan? Een duivelsche confrérie gemaakt, om de jonkheid van de Kerk te houden, hunnen Paschen te doen verzuimen, en sterven gelijk beesten? Wat hebben ze gedaan cipiers aangesteld om de stervende te bewaken en de Biecht en het H. Olijsei te beletten? wie zal dat-loochenen Dat hij kome.... En nu is die soort't Land meester geraakt, Godweet hoe Als er iemand 't kontrakt van 1842 mocht breken, dan waren het de katholieken, omdat in de groote steden, dit kontrakt slecht uitgevoerd werd.... Maar de vrijmetselarij heeft nog niet genoeg met de volkskinde ren uit de groote steden; haar handen eeken 0111 ook in de klein steden en op den buiten, de werkmanskinderen vast te grijpen, om die reine zielkes van Goden van 't Geloot af te trekken Achteruit, zielroovers! liever droogen brood, g'heel ons leven, als de kinderen in uw handen leveren; .de troost der werkmanshuisjes is God en de Religie en gij zoudt 't jonk geslacht zoo ver brengen dat zij spotten zouden met de prenten va* God en zijn Heiligen, dat zij spotten zouden, als hun oude zieke moeder haren paternoster leest... Neen, neen, ons tijdelijk en eeu wig geluk eischt het geen gemeens met uwe wet En om heimelijk tot uw doel te geraken komt ge blauwe voddeboekskens rondzenden vol leugens en bedriegerijen; dat 't kruisbeeld zal megen blijven hangen wat baat het dat er een kruisbeeld hangt als de Leering van Ons Heer er veracht en uitgestooten wordt, door meesters die uit den mond der Vrijmacons zullen komen, door slechte boeken, enz. Bara heeft ook t kruis op zijne borst, en in zijn hert is 't een ander paar mouwen., t Vat geeft uit wat het in heelt; deframaeonnerie is gekend;... de volkeren in Belgenland willen van die klodden niet... En hoe zou 't gaan k ben maar een simpel mensch; maar 'k wed op mijn repitatie dat achter tien jaar van 't goddeloos onderwijs, men in 't Land een nieuwe Scnelde zou leggen met de tranen en zuchten van 't werkende volk de wereld zou

De Werkman | 1879 | | pagina 2