kinderen en meubelsnaar een vreemd land trekken, waardat er vrijheid van Religie is.... TONiA. Ja, liever dienen in een vreemd land, als hier de ziel van ons kin deren aan den duivel te moeten leveren. DOMiEN. Daarbij, Ons Heer heeft ons twee handen gegeven die twee han den zijn ons brood weerd, g'heel de we reld door TONiA. En 't leven is hier toch maar kort, en een deurpassagiearm en rijk schuiven op naar d'Eeuwigheid RUSLAND. De Keizer is IN EEN IJZEREN VOITUUR met zijn Familie naar Livadia getrokkener waren sterke maatregels der Policie genomen, en g'heel d'ijzeren baan van St. Petersburg tot Livadia was bezet van kozakken te voet en te peerd; St. Pe tersburg wordt door soldaten bestuurd, juist gelijk in tijden van belegering; de Rechtbanken zijn vervangen door krijgsraden niet meer als twee personen mogen op straten of markten bijeenstaan de stad Orenburg (16,poo inwoners) is bijna gansch atgebrand en men presumeert met veel grond van waarheid, dat-de Nihilisten 't vuur aan de stad hebben gesteken men spreekt van drij groote dames, gravinnen en mevrouwen, die g'allieerd zijn aan de sekte der nihilisten. Rusland heeft eenige eilandekes in Japan, en 't is daarheen dat ganscjie schepen met nihilisten vervoerd worden. Een droeve positie voor den Rus! In 't Land der Zulu's, waar d'Engelschmans vechten en waar de kleine Napoleon zich g'engageerd heeft, 't is daar zoo heet dat een groot getal ossen, die de voeieragiewagens trokken, bezweken zijn. De zomer zal een geduchte vijand zijn voor den Engelsman... En in d'Ardenen, 's nachts van 3o april tot i mei, 't heeft sterk ge sneeuwd.. Zoo is 't overal iets Schijn bedriegt dikwijls In Frankrijk is een agent van assu rantie gestorven; iedereen meinde dat hij rijk was; en nu, 't komt uit dat hij in krot zat en in een schuld van 1,200,000 fr. Ze zeggen dat de Banque de Belgique eraan verliest... De mensclien, die tegen woordig geld uit hebben, dragen hun kruis. In Italië is 't maar g'heel soberkes Garibaldi zelf heeft onlangs geschreven, dat dit land, sedert dat de Paus zijn goederen afgenomen is, achteruitboert met rasse schreden... Onrechtveerdig goed gedijdt niet... En de rechtvéerdigste goederen waren toch wel de Staten van den H. Stoel. Hier moeten wij een bemerking doen, over de trouweloosheid der slechte nazetten, dié gedurig alles beliegen en vervalschen, en die durven schrijven dat men slecht doet met 'giften te zenden aan eenen rijken Paus. De tegenwoordige Paus, Leo XIII, is zekerljk een gefor tuneerd Man voor zijn eigen zeiven heeft, hij geen centiem noodig of zou hij geen centiem vragen Hij leeft met eenige franken daags - en geeft al 't overige aan den ar nen; maar als Bestuurder der Kerk heeft hii "roote noodwendigheden er zijn Christenen tot in de verste streken van Australië; aan dhi Christenen moet de Paus, Bisschoppen en Pries ters zenden, en jaarin en jaaruit in briefwisseling zijn. In vele landen worden de Christenen verdruktmag de Kerk die ongelukkige broe- ders verlaten?... Ziet eens 't Bestuur van Belgenland, hoeveel geld vraagt dit niet? En 't Bestuur van 2b0 millioen zielen, verspreid in al de deelen der wereld, wat onkost moot dat niet bijbrengen!. 't Is daar om van als 't Christene Geloof begon verspreid te worden, dat de Ka tholieke Vorsten malkander gespróken hebben, om aan den Paus een onafhankelijk bestaante geven, en eene bron van inkomsten, door 't bezit van eenige Provinciën daarvan zijn authentieke stukken dit onafhankelijk bestaan der Pauzen heeft in al de eeuwen de gelukkigste uitwerksels gehad; in welk eeuw dan ge gaat of niet, ge ziet de Pauzen van Roomen, onafhankelijk op hun plekske grond, da stem verheffen te<*en de verdrukkers van 't volk en van de gewetens Napoleon den Eerste, als de hoogmoed hem nog niet verblindde, hij boog het hoofd voor die stichting: De Paus, zegde hij, is in Frankrijk niet; en't is wel hij is te Londen niet, en 't is wel Pruisen heeft hem niet als in woner, Rusland, Oostenrijk of Spanje niet, en dat is wél hij is onaf hankelijk en aan 't hoofd der geestelijke macht.»... Maar korts nadien, Napoleon te hoog geklommen zijnde, was verbitterd over 't vrije woord van den ouden Paus, en den 17 Mei 1809 zond hij zijne troepen in de Pauzelijke Staten, 's Anderdaags was ©p de kerkmuren van Roomen de bulle van excommunicatie geplakt tegen de Overweldigers. Napoleon lachtte met 't woord van den ouden Pius VII, en zond zijn generaal Radet naar 't Vatikaan, om den Paus van zijn Staten te doen afzien oi hem ge vangen te nemen Liever de dood! antwoordde Pius VII en hij werd, in zijnen ouden dag, naar Frankrijk gesleurd.... Maar de straf Gods sleurde Napoleon niet zijn leger naar Rusland en korte jaren nadien, in DEZELFDE kamer, op dezelfde tafel waar hij den Paus zijn rechten heeft willen doen afteekenen, hij, de groote Keizer, moest de pen in d'hand nemen en zijn demissie schrijven van Vorst en van Keizer. En welk verschilAls Pius VII uit Roomen gesleurd werd, de Volkeren omringden hem met tranen van eerbied als Napoleon den 18 April 1814 tusschen vier kommissarissen naar Elba trok, de menschen zouden hem verscheurd hebben de moeders kwamen hem 't bloed hunner kinderen afvragen en hij moest zich verkleeden als Oostenrijksche soldaat. Zoo vaarde Napoleon en zoo ook zal het altijd gaan in Italië, tegen woordig, nooit is een koning zoo diep vernederd, als de zoon van Viktor Emmanuel het nu is Garibaldi, een gemeine krawat, komt te Roomen; hii proclameert dat Koning Humbert de slaaf der clubs is;en de zoon van Viktor-Emmanuel, in plaats van legen dien schavuit te doen proces verbaal maken, hij komt uit zijn paleis en gaat de schoenen kuischen van Garibaldi.... Let er op, menschen, dit Vorstelijk Huis van Savoye zal dieper en dieper zakken, en er zal maar vrede komen in Europa, ais de Paus terug is in 't bezit zijner vrijheid en zijn wettige goederen. In Persië is een aardbeving geweest, die diffrente dagen duurde. 21 dorpen zijn vernietigd, g5o personen zijn dood, 2266 schapen, 25 ossen, 124 peerden en 55 kemels. In Duitschland zijn tegenwoordig 340.000 werklieden zonde r werk en 14,000 personen zonder plaats; meer danöoo.ooo menschen zijn voor 't recht gedaagd, omdat zij hunne belastingen niet betaald hebben. Zaturdag ten 6 ure 'smorgends.iseen dienstmeid, 65 ]aren oud, in de kerk van St Joost-ten-noode dood gevallen, t Mensch had een geraaktheid gekregen. Twist tusschen twee duivenmelkers. Moord. Zondag is te Buysingen, tegen Hal, een wieed geval geweest; Twee geburen, J. Deleener en J. Mathys, alle twee vaders van fami lie, hadden rusie over de duiven't scheen dat Deleener, duiven van Mathys had binnengelokt en te Hal verkocht. Rusie tusschen dui venmelkers, dat is geen mirakel; en hier, Mathys zegde wel dat De leener zijn duiven niet meer zou nemen, maar niemand peisde dat deze twist zulke wreede gevolgen zou gehad hebben, 't Was in een herberg, in 't Nachtegaalken, dat de duivenmelkers twist hadden gekregen; vandaar ging Deleener naar een ander herberg en ge raakte er aan 't kaarten; nauwelijks was hij aan 't spel, als Mathys binnentrad en 'nen druppel vroeg; hij werd gediend; hij dronk ervan, ging zich achter Deleener plaatsen, legde hem zijn linker hand op den schouder en met zijn rechterhand een mes nemende, stak hij het tot aan den hecht in zijn borst. 't Slachtoffer had maar den tijd van eenige woorden uitte spreken, zonk neer en gaf zijnen geest. D'herberg stond in rep en roer, en de moordenaar nam die verwarring te baat om te vluchten maar weldra waren de marchesse's er achter, en éen uur nadien arrêteerde de gendarm Kalvenaer hem t'Hal, in een herberg. Hij bekende zijne misdaad, met eene verfoeielijke onverschilligheid. Drij peerden verdonderd. Vrijdag, te Givry, in de Walen, een boerenknecht kwam thuis met een gespan van vier peerden op dit oogenblik viel dé bliksem drij peerden werden op den slag gedood en 't ander lam geraakt in de beenende knecht is tot den dag van heden stom en doof Ze kunnen niet wachten De slechte Schoolwet is nog niet gestemd en reeds komende Geu- zerijen af: te Ixelles zijn in een school de gebeden afgeschaft; zelfs de kinderen waren zoodanig door die verandering getroffen dat ver- scheide scholieren al weenende naar huis kwamenen s ander daags, alhoewel Ixelles aan Brussel paalt, er waren zooveel banken leêg, dat men hijpocrietelijk 't gebed voor en na de school herbegon. Te" Molenbeek zijn sedert de Paaschvakantie al de Christusbeelden uit de school verdwenenZoo gaat het nu reeds. Te Luik is zaturdag een magazijn van verf en vernis afge brand; de knecht was met spiritus van wijn uit den kelder gekomen; de spiritus geraakte aan 't vuur't ontplofte en weldra stond t gansche magazijn in brand. Zoo erg was de brand, dat men tot zondag achternoen water beeft moeten spuiten op de puinhoopen. Eene vier-en-zeventigjarige vrouw, mad. Lion, wonende in de Tasson Snelstraat, te St-Gillis, is zaterdag het slachtoffer geweest van een dier behendige gauwdieven, die de hoofdstad exploiteeren. Mad. Lion had eenige weerden uitgewisseld bij een wisselagent, en drie loten van Brussel 1862 gekocht, welke zij te samen met 2 bank biljetten van 100 fr. en 18 fr. in zilvergeld in hare kabas had gelegd. Op den Waterlooschen-Boulevard zette zij zich een oogenblik te rusten op eene bank en plaatste hare kabas naast haar. Toen zij haren weg wilde voortzetten, was de kabas verdwenen. Onmiddel lijk had er eene samenscholing plaats en een voorbijganger verklaarde dat hij drie kerels naar de Hollandschestraat had zien loopen. Een policie-agent begaf zich aanstonds naar die straat en kon weldra, in eene heiberg, een der dieven aanhouden. Deze werd in bezit ge vonden van eene zekere hoeveelheid engelsche goudstukken, doch hij had geene bankbiljetten noch weerden bij zich. De herbergier verklaarde echter dat de kerel op de binnenplaats der herberg een papier had aan stukken gescheurd; die stukken werden teruggevon den en bijeen gebracht; zij maakten deel van een der bankbiljetten door den wisselagent aan Mad. Lion gegeven. De kerel werd, na die ontdekking onmiddellijk naar de gevangenis gebracht en ter be schikking van den prokureur des konings gesteld. T'Antwerpen vierde de Suisse derO. L. Vrouwkerkwoensdag zijnen Jubilé van 25 jaar dienst. Op 2den Mei is te Mariakerke uit de vaart gehaald _'t lijk van den genaamden P. De Wilde, timmerman, diesedert 21 april'snachts in de vaart gedompeld was. Hij laat eene, weduwe met 8 kinderen achter; den oudsten begint maar zijnen stiel te leeren. LAATSTE NIEUWS. T'Antwerpen is de majoor Litum, van 't 6de regiment, van zijn peerd gevallen en erg gewond. Een geuzenschool, in Frankrijk, te Villepreux, is moeten gesloten wor den voor d'eeuwige schandalen. Ze schrijven dat t klein Na- poleonske ziek ligt; zijn partisans in Frankrijk zijn ervan aangesla gen 't Slachtoffer der moordpoging t'Aalst is aan de beterzij hare wonden waren niet doodelijk; Er zijn nog altijd te bekomen in ons bureelen Wetenschappelijke voordrachten van den heer Kanunnik Mertens, aan 1 fr. Premie; verders keukenboeken, 1,00; Baekeland, 1,00; Genoveva, 0,75 c. Leven van Napoleon, 1,0c; enz. enz. Edelgesteenten, o,85c.; O. L. V. van Lourdes, groote historie, 2,25. InVt Bureel der Molenstraat, rijke keus van Prenten enkaders; verders, bevelen wij onze Drukkerij, voor ons omlig gende; De liberalen in de Kamers vallen nu opentlijk uit tegen den Catechismus, omdat erin gesproken wordt van 't zesde en 't ne gende gebod ze zijn tegen d'Heilige Geschiedenis, omdat de straf van Spdoma erin staat..." Ze zeggen dat de scholen moeten zijn, ge lijk de kasernsWie, na deze bekentenissen, nog niet klaar ziet, n de liberale bedoelingen, hij mag zijn oogen en ooren toemetselen.

De Werkman | 1879 | | pagina 2