m 4 Verschijnt alle Vrijdagen. De erkman onzer Blijdschap (Causanestrffl laetitite.) Zeven kruiskens van tien jaren Had de werkman doorgevaren Op het ruwe werelisplein, En hij ging aan 't einde zijn Veel gewerkt en veel geleden, Harde dagen doorgestreden. Had de brave goede ziel, Maar de moed hem nooit ontviel. Geen fortuin van huizen, schatten, Kon hij in zijn leven vatten. Slechts zijn karig dagelijks broed Had de brave echtgenoot. Nu, zijn hoofd knikt naar de aarde; Nu, de dood die niemand spaarde Treedt te voorschijn met haar zeis, Wenkt hem naar de groote reis. Zeven kruiskens van tien jaren Had de werkman doorgevaren, Op het ruwe wereldsplein. En hij ging aan 't einde zyn Menig Vorst, die elk doet schrikken, \ls de dood voor zijne blikken ZEVENDE JAAR N° 344 - 23 Mei 1879. Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huls gebracht 2 50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. Hare zeissen flikk'ren doet, Menig Vorst verliest den moed Maar de man slaat onbewogen Naar de schouwplaat zijne oogen, (L Daar prijkt'tbeeldder Moeder-Maagd Die zijn ziel ten hemel draagt Menigmalen in zijn leven, Eiken dag die God wou geven, In den zegen, in het kruis. Bad hij met geheel zijn huis Wees gegroet o Maagd verheven Die ons JESUS hebt gegeven, Wees gegroet, hier in den tijd Wees gegroet in d'eeuwigheid \I9 Geef, dat wij, arme zondaren, Onze zielen rein bewaren Staat ons bij, uw macht is groot, Staat ons bij in d'uur der dood Geene vrees komt hem nu prangen, Hij hoort reeds der Englen zangen. Leedt hij in zijn levensbaan, 't Is raet lijden nu gedaan Voor geen ceuwe van vermaken Zou hij 't kleinste nu verzaken. Wat hij in zijn levensiijd Aan Maria heeft gewijd. AALST, 20 MEI 1879. LOOPENDE NIEUWS. Die pest! die pest! Wat is er weêr? zal men vragen. Och, moet het gezegd worden? die pest van schoolwet welke de liberalen in't Land willen brengen.En t gaat voort? Voort gelijk een lokomotief, alhoewel er 3oo,ooo Kiezers en Huisvaders tegen die wet hun handteeken hebben gege ven.... 't Is droef van op zulke wijze 't Land te verscheuren.... Er wordt nu al 14 dagen in de Kamer gepleten, en 't ministerie en zijn mannen, in plaats van naar goei gezonde rede te luisteren, ze gaan verder en verder.... Waarom? zij zijn op een slecht standpunt ge plaatst. Zij steunen zich op 't princiep dat 't Roomsch-Katholiek Geloof geen recht heeft op de zielen der kinderen, dat de Staat al leen met die groote zaak is belast.... Welke boosheid! want geachte Lezers, wat is de Staat? tegenwoordig 7'ministers framacons en 70 advokaten die in de slechte universiteiten gestudeerd hebben, en waarvan er misschien geen 5 nog hunnen Paschen houden... En de Staat, aldus bestuurd, wilt zich stellen boven den eeuwigen God en boven de Kerk welke Hij bestiert en beschermtMaar, ze zullen in hun boos plan niet lukkenze zullen aan de Christene Ouders geen onderwijs opleggen, waarvan zelfs de Gereformeerde en de Smousen niet willen; de Gereformeerde en de Joden maken scholen waarin de kinders hun Religie leeren kennen en eerbiedigen; en de Christene Kinders van Belgenland, ze zouden in scholen gaan, die 'ne mengelmoes van onverschilligheid, een zee van verwarring zijn, in scholen, gelijk de minister zelf het gezegd heeft, alwaar slechts zou mogen gesproken worden van al de Godsdiensten, in t gene raalMinister Van Humbeeck zelfs heeft dat Publiek in de Ka mers gezegd. Er valt dus niet meer te twijfelen. Die met de nieuwe wet doet, hij mag onder 't Evangelie niet meer rechtstaan, want hij helpt 't Christene Geloot vervolgen en verdrukken... Waarschijnlijk zal de slechte wet binnen een 10 dagen in de Kamers gestemd zijn. Dan komt ze voor 't Senaat, en er zijn slechte gazetten die hopen dat die wet den 11 Juni zal kunnen geproclameerd worden... 't Se naat komt bijeen den 2Öen dezer maand mei. Eenige exempels uit de Kamers, hoe dat de Geuzen hun eigen zei ven beschamen: Artikel 4 in de wet zegt dat de Priester een lokaal in de school zal hebben om voor of na de klas te mogen les geven. Op dezen thema werken de liberale agenten om 't volk te be driegen, maar de liberale gazetten van Brussel schrijven dat dit artikel 4'ne list is, onweerdig van't Goevernement, en in de Kamer is verklaard dat al de députés van Brussel zoodramo- gelijk dit artikel zullen afschaffen. Daarbij, minister Olin heeft beloofd dat 't krucifix in de scho len zal mogen blijven. Van den anderen kant verklaren de mi nisters dat geen enkele Religie in de school mag beledigd worden. Legt me dat uit, vroeg M. Jacobs in do Kamer aan de Ministers, wat zult gij met 't kruisbeeld doen, als een Joodsch kind daar tegen opkomt ge zegt immers dat Joden en Prote stanten, in de school geene voorwerpen van kwetsing mogen zien De Ministers zwegen gelijk zalmen, maar in een volgende zitting is een hunner mannen met al die Christene Voorwerpen komen spotten. En, vreeg M. Jacobs verder, het O. L. Vrouwbeeld mag dit in de school blijven De minister zweeg, maar M. Lippens, uit 't arrondissement Gent, antwoordde: NEEN. 't Is in de Kamers bewezen dat de ministers en hun volk niet weten welke zedeleer in hun scholen zal geleerd worden met hun 70 man daar, ze zijn verdeeld in vele fraktiën; Frère denkt over God en de ziel g'heel anders als Bara en Goblet, Jottrand gaat nog verder en Janson komt opentlijk verklaren dat de 10 geboden en de val van Adam en de Verlossing, dat hij daar nietmendalle van gelooft. Een duivel uit d'helle zou niet erger spreken als Janson in de Kamer heeft gedaan, zaturdag en maandag, 't Doethertpijn van dit te lezen. Men ziet dat Jan son een apostel is van't Ongeloof, dat hij, in een slechte school opgeleid, zijn leven lang niet gelezen heeft als slechte boeken en niet anders verkeerd als met slechte kerels, en die van zijn leven zelfs geen kruis makende, aldus met lijf en ziel aan 't kwaad is overgeleverd. Daarbij, Janson is gekend. Hij zegde publiek in de Kamer dat wij geen affairens hebben met een an der leven, maar alleen moeten peizen op het tegenwoordige. (Ergo, rooven en branden, moorden en stelen), hij randde niet alleen de Kerk aan, de Sacramenten, de Priesters, die hij uitgaf voor alles dat slecht is; maar God zelf... En ge zoudt denken, de liberalen speelden op, zegden dat hij te verre gaat, neen, ze keurden goed en riepen bravo Ziedaar, sprak M. Beernaert, de oud minister, ziedaar 't model uwer school Ja, geachte Lezers, ziedaar de kopstukken der nieuwe schoolwet. En hoortDe Werkman komt in geen politiek tus- schen, maar in dees kwestie moet en zal hij spreken, nu en later, al stond zijn bureel vol ciepiers en vol garnissairs, want 'tis hier een zaak van leven en dood voorde werkende klas. Watze zullen een kind van zijn Religie en van zijn Deugd gaan berooven, opdat de kinderen 't hertzweer van Moeder zouden worden, 't kruis van Vader, de schande der Familie en de ramp der Maatschappij. Ze kunnen de wet stemmen, z heb ben de macht, en om nog meer macht te hebben, ze gaan de kleine steden en den buiten nog eenige duizende kiezers afne men; ze kunnen de wet door den Koning doen teekenen maar afstonden z'in staal en ijzer, te tieren en te huilen, met al hun geweld, de Framagons, een arme ziel dwingen van hun prin ciepen aan te nemen, dat kunnen zij niet; de brave ziel dat is een forteres voor welke al 't helsch geweld moet blijven staan; ten tijde van d'eerste Christenen, een Christene kind, Agnès, beschaamde en vernederde de Romeinsche keizers en hunne wreede rechters; gij moet, riepen zij, de beulen staan daar, ze zullen uw lijf in stukken trekken, we zullen u overleveren aan vuile dieren.... Maar Agnès, het kloekmoedig christene kind 't zegde: neen; mijn lichaam is aan u, als t God blieft, maar mijne ziel blijft vrij te midden van al uw geweld. Ge kunt mij geen woord doen uitspreken dat ik niet wil. Ik zie met mijn ziel, mijnen Heer en Zaligmaker, den Gekruisten God, die als Hij ten Hemel klom, tot zijn Volk zegde: Gelijk ik geleden heb, zoo zult gij lijden en vervolgd worden, maar vrees niet mijn juk op te nemen, het kruis brengt u ten hemel, in 't oneindig geluk voor alle eeuwigheid... En de Christene Maagd werd in hare eer mirakuleus beschermd, haar lichaam werd vermoord, maar hare ziel bleef vrij en vloog naar 't eeuwig geluk... Voor dit Christene Kind is te Roomen een prachtige kerk gebouwd, en alle jaren gaat de Paus hare gedachtenis vereeren en hare hulp voor de Christene Jeugd afsmeeken... De forteres der ziel kun nen de Vrijmetsers van ons land niet innemen, nooit of nooit daarvoor moeten ze blijven staan liever geen onderwijs als een

De Werkman | 1879 | | pagina 1