te ^Upeenbootdstad verkeert in een zeer neteligen toestand, die van dag tot dag slechter wordt. De winterfeesten zijn niet taliijK. geweest, de faillieten daarentegen worden van dag tot dag tal rijker De vreemdelingen komen niet meer naar Brussel, en de eeiiige handel welke nog goed gaai, is het bedrijf van de greffie der rechtbank van koophandel en van de kurators. Zekere geu" zenadvokaat is gelast met de ontwarring van niet minder dan 23 faillieten. goddeloos onderwijs maar er zullen scholen genoeg komen en wat er ook gebeure, d'overwinning is aan ons. al waren wij maar met 16, met honderd man; 't Recht en de Waarheid kun nen verdrukt warden, maar triomfeeren dat doen ze... Kom, geen verdriet gemaakt, malkander wel verstaan, dat de laf aards wijken óf bij de vijanden overloopen, maar wij blijven voor 't geen dat in al d'eeuwen den luister van ons Vaderland en 't geluk der Huisgezinnen heeft uitgemaakt, voor de Christe lijke Opvoeding. Vervolg van 't Loopende Nieuws. Te Berlin zijn veel soldaten ziek door 't eten van slecht verkensvleesch. In Honga- rië is nog altijd grooten nood, door 't hoog water. De Chinezen gaan nu ook telegrafs leggen. De koning van Spanje gaat her trouwen, maar de zuster van zijn vrouw-zaliger is nu ook overle den De'dood en rust niet; houden wij ons gereed, vrienden, en bijzonderlijk zwichten wij ons van tegen God en zijn Geloot te werken; want die dat doen, zuller er schromelijk tegenvliegenOns Heer is'bermhertig voorde menschen die uit krankheid vallen, Hij verbeet en vergeelt, maar die zielen uit zijn handen willen trekken, geluk het tegenwoordig in Belgenland gaat, Gods Rijk op aarde willen vernietigen, werken opdat Lucifer over de wereld zou heer- schen, is er iets schromelijker? En ze kunnen hun eigen met geen valsche redens paaienvan den eenen kant staat de Kerk. van den anderen kant de Framaconnerie,..,. die tegenwoordig met de slechte doet kan geen verschooning bijbrengen ot op geenerleiwijze zijn ge weten stillen... Van BONA FiDE, ('k en wist het niet), kan er in dees punt met gesproken worden; de CORPUS DELICTI (bewijzen van overtuiging), zijner overvloedig, langs alle kanten. In Spanje de hertog van Medina is overleden, ten gevolge van een ongeval op de jacht In den fleur van zijn leven, maar 28 jaar oud; hij had op zijn teweer gestronkeld, 't wapen schoot af en de kogel ging in zijn borst0 In Zwitserland is, bij algemeene kiezing, vastgesteld van de doodstraf terug in voege te brengen.'t Is maar recht ook! De wetten -moeten altijd niet gemaakt worden ten voordeele van de booswichten. Te Brussel, ge zult verder zien en lezen of hooren lezen, hoe twee jonkheden zich kapot gemaakt hebben, voor een kwestie van trouwen; in dito Brussel 'ne man liep met een juweel van een vrouwmensch en zijn echte vrouw heeft 't juweel omver- geschoten; als iedereen zijn eigen zedeleer mag maken, gelijk Van Humbeeck zegt, ge zult nog ander streken zien. Luther zegde ook dat iedereen zijn eigen Religie mocht maken, en in korten tijd wa ren er wel 3oo verschillige Religien. Hoort: Er is maar éen rechte weg, maar duizende valsche en kromme; meester Janson vertelt wel in de Kamer dat Adam de eerste mensch nietis geweesten wie was 't dan, schoonen Sire? legt dat 'ne keer uit 't Is niet genoeg met grootè teugen te drinken en groot lawijt te maken.... En door zulke venten wordt ons Land bestuurd!... Maar patiëntie. Sinte Peeter staat daar nog altijd met zijn zweerd, ge zult al die mannekes zien tuimelen. Te Brussel, inTerkamerenbosch, een officier heeft zich gezelfsmoord. Attentie, Vrienden, als ge soms ne peerenboom uitdoet: te Eisleben, (in Saksen) heeft iemand 27,000 mark, in gouden specien in den grond, onder zijnen peerenboom gevonden. Al d'Hollandsche Bankiers steken hun angstige koppen bijeen. Te Rotterdam, een groot geldhuis, d'Afrikaansche Handelsvereeni- ging, is gesprongen ;de twee directeurs,twee gereformeerde, zijn ge vlucht 't schijnt dat z al 7 )aar valsche bilans maaicten; d een spreken van 6 millioen gulden die verloren zijn, d'ander van nog veel meer; de vallende Bank, zal er waarschijnlijk nog ander in haren val mee slepen Die tegenwoordig geld heeft, 't best is van wel uit zijn oogen te zien en met kleinen intrest tevrede te zijn, als't kapitaal goed verzekerd is.... Wedden, spelen, naar grooten intrest jagen, t'hooc willen vliegen door luxe of door woorden, dat zijn allemaal zaken° die, gelijk onrechtveerdig leven, een vuil einde hebben... Te Rotterdam, al die geld hebben, loopen met hun hoold tegen den grond 't'ls een krisis, 'ne kattaclism! die Bank scheen rotsvast te staan Men vreest voor den dag van morgen, 't Is beter nooit geld gehad te hebben, als neergeslagen te loopen onder groote verliezen. Een der directeurs van die bank heeft zich t'Antwerpen willen ka pot makendoch hij is aangehouden en zal aan de Justicie van Holland overceleverd worden. Wat zullen wij nog hooren? Te Leeds (Engeland) heeft men gepoogd het justiciepaleis in de lucht te doen springen, juist op 't oogenblik als het stampvol was. Er lag buskruid gemengd met kopkes van fosfoorstekskes, dicht tegen den stoel van den President; deze moest, al naar zijn plaats te gaan, op 't buskruid treden en het doen ontploffen. De deurwaarder heeft het ontdekt, en de dader ot daders zijn tot heden onbekend. Te Brussel is een dubbele zelfmoord geweestne jongen en een meisjen hebben zich van 't leven beroofd, niet uit gebrek of ar moede; ze schikten te trouwen; d'ouders van 't meisje hoorden dat de jongeling een speler was voor duizende franken als voorzichtige ouders zij zegden 't huwelijk op; en uit arragie zijn de twee geliefde naar een kamer getrokken; eerst heeft de jongen ne kogel in zijn hert geschoten en daarna 't meisje 'ne kogel 111 haar borst.... Zoo gaat het als men geen sterkte of troost aan de Religie vraagt. Laat 't goddeloos onderwijs komen en ge zult zulke gevallen overal zien vermenigvuldigen... De jongeling was bots dood, de dwaze dochter leeft nog, en er is ëen klein weinigsken hoop van haar in 't leven Zondag avond, ten 11 ure, is t'Antwerpen aan de Zuiderstatie een groot ongeluk gebeurdde genaamde Petrus Bruylants, 21 jaar oud, geboren te Denderwindeke, soldaat bij de militaire broodbak kerij, is onder een reizigerstrein gevallen zijn twee beenen werden afgereden. Zaturdag avond had t'Antwerpen een ander vreeselijke ramp plaats in de Van Schoonebekestraat woont zekere Van Ou denhoven, klerk op 't Stadhuis te middernacht kwam hij thuis en vond in de kelderkeuken 't verkoold lijk van zijne vrouw. Men pre sumeert dat ze van de trappen gevallen is, en dat de brandende olie haar kleêren zal gevat hebben. D'ander week werd t' Antwerpen op de melkmarkt een onbe kende heer van 60 jaar, kwalijk; men bracht hem in een huis alwaar hij schier aanstonds overleed. Hij was van Mechelen. Te HAESDONK is er een schoon Feest geweest voor de Inhuldiging van een Christelijke School, een Feest vol vreugd en vol vertroostingwant tegenwoordig, op ons droeve tijden, is er geen grooter geluk voor eene parochie, als nopens 't punt van On derwijs een geruststelling te hebben, en geen grooter eer voor een Familie die 't kan doen, als tot dit einde mede te_ werken. Een ge dicht, te dier gelegenheid opgesteld, dat hopen wij in ons volgende nr te konnen opnemen. LATERE TIJDINGEN. De rechtveerdigste en de oudste Scherreweg komt te Brussel 'ne man in den bloei van zijn leven mee te scherren; 't is Mr Anspach, den Burgemeester der hoofd stad.... De Vrijdenkers durven zeggen dat de Dood, aldegeen die ze scherrewegt, onderwege verloren laat liggen: Maar wat'veten de Vrijdenkers daarvan? Bij al de Volkeren die ooit geleefd hebben, al de deugdzame personen geloofden aan een ander leven; en wij, Christenen,als wij willen, w'hebbendaar vaste inlichtingen en openba ringen over. Al de Vrijdenkers, al de Godsloochenaars mogen loochenen zooveel ze willen, op hunnen moment zullen z'ook van 't wereldsch tooneel getrokken worden. De geldschrik in Holland blijft duren; en over Rusland, al de telegrams die komen, bevesti gen dat dit groot Keizerrijk kraakt in zijn fondamenten; t is spijtig dat dit niet gebeurt op de lange winteravonden; want we zouden er supplementen over uitgeven en ons korrespondenten uit Rusland naar hier doen komen,om alles sekuur uitteleggen; en in weerwil dat de Wet in Rusiand bui tenmate verstrengd is, alhoewel de groote steden in staat van beleg zijn, onder 't be stuur van oude Krijgsmans, die macht hebben op leven en dood, de Nihilisten gaan voort met de samenleving te bevech ten, de Nihilisten gaan voort met schrikke lijke wraaknemingen uit te voeren: Zoo is 't gebeurd met een officier van t leger, een rijke kadet, zoon van 'ne generaal en ordonnans van graaf Paul Schuwaloff; hij was met ne vriend, in een groot huis op Soirée geleid, en hoorde daar complotten maken tegen 't Goevernement; de jonge officier liet hierover zijn ongenoe gen blijken en maakte zich gereed om aanstonds te vertrekken; maar op denzelfden oogenblik wordt hem zijnen sabel afgenomen; een revolver werdt opzijn borst geplaatsten hij moet zweren, onder doodsbedreiging, van niets t' openbaren hetgeen hij daar gezien en gehoord heeft. Den officier gaat naar huis; maar zijn eer van krijgsman begint hem te knagen en weldra maakt hij aan zijn oversten alles bekend; den dag nadien waren al de samenzweerders aangehouden. Eenige dagen later, de Post brengt bij den Officier eenen brief waarin hem bericht wordt dat het oproerig komiteit hem ter dood heeft veroordeeld eii den dag zijner dood aangeduid. Dien dag, de Officier gaat expres in een verzekerd huis wonen dit huis wordt zorgvuldig bewaaktniemand kan erin, niemand kan eruit, of de Policiê moet het zien; tot 's avonds was alles goed; dan gaat men naar boven zien de officier ligt DOODop zijnen sofa; s middags had hij zijn eten uit'ne restaurant doen komen, en dit eten was vergiftigd.... De Nihilisten zeggen: leven om leven, wij dood of de Samenleving veranderdAls 't zoover gaat in een land, 't is slechte kommerschap 't Brandt tegenwoordig zoo dikwijls in Rusland dat de Sociëteiten van Assurancie in sommige steden geen affairens meer willen doen. Te Orenburg zijn 17 personen aangehouden, be schuldigd van brandstichting. Een telegram van den gouverneur-generaal van Orenburg, van 16 dezer, meldt dat te Nischniwalsk, bij een hevigen storm, een nieuwe brandis uitgebersten. Verscheidene gebouwen vanhetdomein der Kroon, waaronder ook, dat van den rentmeester, zijn vernield. Een nieuwe en hevige brand woedt in Orenburg. Een aanzienlijk deel van de voorstad, dat bij den vorigen brand gespaard was, is verwoest.

De Werkman | 1879 | | pagina 2