Itairpm Slisdailfii en Ontluiken. MEESTER VOORUIT EN DE WANDELENDE JODE. De hatelijkste zijde van uw wetsontwerp, zegde hij tot de Mi- nisters, iets dat uwe wet meest onteert, dat is de wreede en on- verdraagzame dwingelandij, welke op de behoeftigen en op de armen wordt uitgeoefend. De rijken, de gegoede familien zullen n zich zoo goed mogelijk uit den slag trekken, maar de kleine werkman, de armen zullen, in menig geval, tegen wil en dank, het juk uwer scholen moeten dragen. 't Is te peizen van NEEN niet alleen de Christenen zullen goede scholen oprechten, maar ze zullen zich vereenigen om, al die t wilt, uit de handen der zielver drukkers te krijgen en in hun volle vrijheid te herstellen. Er is te Brussel weêr een wreede moord gepleegd. Nabij den Grooten Zavel, in St Jacobsgang, woont de familie Patenotre, die rond de 3o kostkoopers houdt, meest metsers en schrijnwerkers. Woensdag van dander week, rond 4 ure, wasde briefdrager Rongé op zijn ronde en werd door eenen jongen werkman aangesproken en gevraagd om eens mee te gaan in t huis Patenotre. Daar geko men. zag de fakieur met verbazing de vrouw van den huize, een mensch van 5o jaar, nevens de tafel liggen, badende in haar bloed en 't hoofd bijna van haar lijf gesneden... Aanstonds werd de poli- cie verwittigd, die de misdaad kwam bestatigen en dadelijk haar opzoekingen begon, om den moordenaar te vinden; op order van den Procureur-du-Roi, werd het huis aanstonds gesloten; al de kostkoopers die 's avonds inkwamen, werden ondervraagd, de man van 't slachtoffer, die daghuurman is bij den due d'Arenberg, werd ontbodenten 2 ure had hij zijne woonst verlaten de misdaad moet gepleegd zijn, tusschen 2 a 3 uren, op't oogenblik dat de vrouw bezig"was met pataten te schellen de jongeling die den fak- teur binnenriep, is voorloopig aangehouden,doch na 't eerste onder zoek vrijgelaten... Er is geen diefte geweest.... Een ander persoon die in St Pietersgasthuis gekomen was, de handen en kleêren vol bloed, is ook onder presomptie aangehouden, doch uit het onder zoek is gebleken dat die man, een lanteernontsteker, die wonde in zijnen dienst had bekomen.... Het onderzoek over die geheimzin nige zaak wordt ieverig voortgezet. Te Luik zijn twee vrouwen aangehouden, ware heksen, met permissie; zij wilden met petrool en vodden, uit jalousie, de woonst van eenen' jongeling in brand steken. Gelukkig, dat de brand bijtijds kon uitgedoofd worden. Tegenwoordig zijn er te Brussel madammen, chik gekleed, die zich uitgeven als van goeden huize te zijn, ten einde koopwaren te bekomen, welke zij niet betalen.... 't Is te verwachten dat die soort naar de Provincie zal afzakken. Opgelet Schoon gekleed of nietdie onbekend is en geen borg heeft, of geen recommandatie, boter bij den visch, dat is gewonnen RECHT IS RECHT. Dander week hadden wij geschreven dat tegen Antwerpen de garde-convoi Eggen 's avonds van den trein was gevallen en nog denzeltden nacht ontdekt, 't Is heel anders ge beurd Toen de trein in de scatie kwam, is d'afwezigheid van Eggen bemerkt :«doch er zijn geen pogingen gedaan om den bediende te ont dekken i) 's Anderdaags morgens heeft een kantonnier den onge- lukkigen gevonden, aan't lijk te zien had de arme man een harde doodstrijd onderstaan. D'Administratie zou dit feit moeten onder zoeken en de nalatigen strengelijk straffen. D ander week is t'Antwerpen aan de Werf een moedige daad geweest, gevolgd van een spijtig ongeluk. Een voerman die te veel borrels gedronken had, was opst punt van roet wagen en paard in de Schelde te vallen, toen eensklaps een werkman kwam toegesneld en 't peerd in een ander richting zette; doch de dappere arbeider stron- kelde, viel onder den wagen en een der wielen reed hem over den linkerarm. Hij ligt in 't gasthuis, alwaar een Schilder die op de Meir van zijn ladder viel,,overleden is. In Spanje, dieven hebben den trein van Saragossa aangevallen en 35,ooo peceta's geroofd. De reizigers zijn gespaard. 5 gendarmen, die op den trein zaten, hebben op de dieven geschoten een der bandieten werd gewond en een ander gevangen. Te Wittersdorf, Duitschland, heeft 'ne koopman in kruide nierswaren zijn huis in brand gesteken, met, een brandende bougie in d'hand, naar den kelder te gaan, waarin vaten petrool lagen. De man heeft zijn onvoorzichtigheid met de dood bekocht. In't kas van storm en tempeest, we zijn hier nog van de beste: in de staten Kausas en Nebraska heeft een orkaan gewoed, waarbij 40 personen 't leven verloren. Meer dan 100 menschen wer den gewond en 5o gebouwen zijn vernield. Ik zeg in Amerika. Te Brussel, aan't Justiciepaleis dat men opbouwt, is weer een werkman doodgevallen.'t Is al 't vijftigste slachtoffer aan dit batiment. Rond Aalst is overtijd 'ne mensch dood gevallen op de bollebaan. terwijl hij zijn bol uitzette.... Weest altijd bereid! T'Antwerpen in een houtzagerij is 'ne werkman zijn hand bijna afgezaagddank aan spoedige zorg was weldra alle gevaar geweken. Idem t'Antwerpen op de markt zijn 400 eiers gestolen; en te Turnhout is een schandalig feit gebeurd, waarop, een groote straf zou moeten staantwee kerels, twee groote loebbes, zekeren JVan G.... en Fr. M..., gaan ze daar niet genever geven aaneen kind van 5 jaar! en zooveel genever dat t kind de stuipen kreeg en korts na dien, onder doctoorshanden, overleed. Ge moet helschen krawat zijn 'om dit te doen, de twee schurken en lappers dat ze 't zijnDe Koning moest z'alle twee affrontelijk uit zijn land jagen. - Als ne mensch in 't malheurstraatje is, geraakt er uitnu heeft de keizer van Duitschland 'ne val gedaan op zijnen knie de knie is gezwol len. 's Lijders toestand is goed; maar 'ne mensch van zijn jaren, met een vallingsken, hij trekt ordinairs op; hoe dikwijls zien we dat met? Ach wat is de vreugd hier kortstondig en vervliegelijk! Thomas a Kempis schrijft dat en 't wordt alle dagen ondervonden: Hoort wat er gebeurt is in Frankrijk, te Sauvigny t was bruiloft in die gemeentede bruilofstgasten haddenwel geëeten en namen juist een potteken kaffé, als er eensklaps 'nen balk zich begeeft en 't huis instort: 3 personen dood en 6 personen gewondWelk wreed geval De Prins van Oranje ligt ziek te Parijseen ziekte op de borst en 't pleuris daaarbij. In Engeland, te Tiptin, is de exprestreis van zijn spoor geloo- pen. Het getal slachtoffers, dooden en gekwetsten, is dertig. Meester, meester, ge loopt zoo driftig en zoo woedend? Laat mij gaan 'nen anderen keer klappen wijik ben Meester Vooruit en ik moet vooruit. I« ook, Moester, ik moet vooruit, do wereld rond, zoolang er ne wereld bestaat, dag noch nacht heb ik rust.... En waarheên zijn uw schreden gericht? Mo,;t gij dit vragen, wandelende Jode, naar Belgeniand we zijn daar bezig mat onzen oogst op te doen 't Rijk van den Gekruisten moet omver v.' Omver?! o Meester, ik doorwandel al 1800 jaren de wereld, en ik zie dat geduriir het Rijk van den Gekruisten zich meer en meer uitbreidt, en verspreid wordt in al de werelddeelen. Wandelende Jode, is Asia niet christene geweest en terug m ons handen gevallen?. Is een doel van Alrika niet aan t Christendom ont rukt? en hebben wij geen scaeuring gebracht in Europa Ja, maar, ze zijn in die landen onweerdig geworden aan de Leering Christidie landen zijn ons overgeleverd maar nu keeren zij terug... En ge gaat uwen stek slaan in Belgeniand Gelijk ge zegtLucifer heeft al zijn maatregels genomen ons partisans, de Vrijmetsers zijn daar boven; wij veroverende wet van 1842; al de scholen zijn aan' ons.... Ha, ons plan is gelukt de klenka- len, bobben ons helpen scholen bouwenHa, nu doen wij Scherreweg met al die scholen ze liggen allen nevens ons hertdaar, aan ons borst zuilen de geslachten zicli laven Arnf Belgonland1 Dat Dekken wij ons niet aan het helsche Rijk. uitbreiden,dat is ons eenigsle werk.. Hi, hi, wandelende Jode, kom 'ne keer terug m Beigenland, binnen 10 jaar, als 't volksken uit ons scholen zal man en vrouw geworden zijn Maar, Meester Vooruit, de Belgen zullen uw scholen vluchten. Vluchten w'hebben twee pezen aan onzen boog; wij vervalscben en wij dwingen; hebt gij niet g'hoord hoe in de Belgische Kamer, ons Volk met alle listen en sireken den beker beeft verguld, waaruit wij de kinderen zullen te drinken geven? Hunne leugens waren te tastbaar, Meester. Tet tet tet, mundus vult DECiri, stout gelogen is hall gewonnen; en komen de kinderen niet vrijwillig tot ons, wij zullen ze halen vrij; heid staat wel op ons vlag, maar dwang is ons recht, ons bloed en ons leven. Wij zullen dwingen door den armen, dwingen door de rijke tra- massóns, dwingen door de wet, dwingen doorpolicie en genuarms. De Belgeh verdragen goen slavernij ze zullen uw mannen atkie-^ zen.... - Wij zullen de kiezingen derwijze inrichten, dat wij meester zijn eue* meester blijven. En nu laat mij gaan; 't spant er; de groote slag wordtc gegeven; ik. moet spreken en werden Overweging van den wandelende Jode. - Arm Belgeniand, moet dat gebeuren De vruchten van 't onderwijs dat men u gaat opleggen, heb ik gezien in Holland, in Ierland, in Amerika, en ik zelt, ik Jood, ik menschenhater, ik was «r verbaasd en verschrikt af.... In Amerika, na eenige jaren van onderwijs zonder godsdienst, er was noch zedelijkheid, noch eerlijklioid, noch schroom voor de grouwelijkste misdaden 'twas geene wereld maar een helle 'k Heb, in mijn lang bestaan, veel ellende gezien, maar nu ga ik, als do slechte projektea niet tegengewerkt worden, ik ga een Land in zijn tranen zien verdrin ken. 't Volk van Belgeniand spreekt Wij willen van geen geuzenscholen weten! nooit of nooit! Als de wet gestemd is ea gaat uitgevoerd zijn, d'algeraeene roep zal wezen: Ander scholen! ander meesters!

De Werkman | 1879 | | pagina 2