Verschijnt alle Vrijdagen. PARLOIR. W'hebben uit Roomen ontvangen allerschoonste Portretten van Z. H. Paus Leo XIII, van den geleerden en krachtdadigen Man, die in zijnen hoogen ouderdom geroepen is, om de Christene Kerk te besturen en die met zulke won derbare wijsheid en buitengewonen iever, zijn verheven ambt bekleedt. D'eerste portretten, die van Paus Leo verschenen, behalve die uit Bo- lonia, 't waren bespottelijke namaak sels; nu is er iets echt en aan zeer gematigde prijzen: in gewonelijke photographie, aan o,5o c. franko 0,60 om properkes te kunnen opzen den in photographie, even als d'eer ste op dik karton, 10 centimeters op 16, maar 1,00 en als 't moet opge stuurd worden, onder groot enve loppe, i,t5. 't Zijn de schoonste en best gelijkendste Portretten die kun nen verschijnen. Ontv. 2,50 uit St-Jan. Hem. tot 9 Juni 1879. Wie heeft er en wie zendt er mij nu 3i7, 10 centiemen voor den eersten Juf. C. V. L>. V. Yeurne. de oplossingen der raadsels moeten al te samen in éenen perdeum, ZEVENDE JAAR N* 347 - 13 Juni 1879. Prijs ln bureel of winkels 5 centlemen Met de post of te huls gebracht 2 50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. komen, anders mag ik ze niet aan- veerden ons reglement zegt het dui- delijk Ontv. van M. A. S. 1,50 tot 31 Decemb. 1879. L Onif. uit Aaltre 2,50 voor Brabant. -f) Prijsraadsel N' 21 4, Nog eens zes letters in 't geheel, v Mijn eerste drij ze maken deel, En 't grootste deel van een apostelsnaam, y En d'ander drij, ze zijn van groete faam ia Ja zeer gekend, een soort van bitiment v Uit d'oude, overoude tijden, M En *t heel moet nog al dikwijls lijden, 7 Al is het hooggeplaats, mijn lieve man, \1 drinkt het wijn nit eene gouden kan, Al heeft het gelden goed voor honderd kisten, w 't Zijn hedendaags maar bitter droeve tisten. Boekwerken te koop in onze y Bureelen. Wetenschappen 1,00 Keukenboek 1,00 Ji Baokeland 1,0" Bert Bart met 142 platen 2/25 Het ware Licht >',15 A De school van 't menschelijk Hart 7 ,5(1 Jesus' Hart, eene bron van troost.0,30. Het masker van de wereld, afge- y trokken door Adrianus Poirters 2,50 Nieuw Tooverboek 0,50 Thyl-Uileospiegel, 0,5'J I 67 60—1 Ge ziet daar, menschen, een schreef, en de cijffers 67, 60 en 1 Wat willen wij daarmeê zeggen Dat de Kamer van Volksvertegenwoordigers de slechte schoolwet gestemd heeft met 67 stemmen tegen 60 en éen onthouding. Den i6sten komt 't Senaat bijeen; waarschijnlijk zal er maar een zitting zijn; en de wet gestemd, dan komt er nog een schreefken bij Daarna wordt de wet aan den Koning voorgelegd, opdat hi) ze zou teekenen. En als de Koning teekent, dan komt er nog een schrabbe bij, dat is DRIJ en DAN, dan is t hoogen tijd van voor al de kinderen van Christene Ouders naar een ander school uit te zien. De boomeu zelf moeten het hooren en zien; onder t nieuw stel sel, de Staatsscholen zullen slecht en verderfelijk zijn. Aan 't hoofd staat 'ne Minister-Vrijmacon De Geestelijke Overheid is zonder eenig gezag; De Vrijmetselaars leveren de schoolboeken De Vrijmetselaars te Brussel noemen de school-kommiteiten Niemand mag Meester worden, of hij moet zijn jaren gepasseerd hebben in een goddelooze normaalschool van den Staat. Indien de boomen konden spreken, ze zouden tot al de werkende Ouders roepen: Wilt gij geen nagels kweeken voor uw doodkist, trekt uw kinderen seffens, zonder wachten, uit de slechte scholen. Beter niet geleerd als slecht geleerd. Hoe geleerder zonder deugd, hoe fenijmger en arglistiger in de boosheid. Eén punt herkennen al de liberalen Dat de school zal ONZIJDIG zijn. Welnu, onzijdig tegenover God, tegenover t geweten, tegenover de tien geboden, dat is een schromelijke zaak. De grond moet goede vruchten voortbrengen of onkruid en distels. In Ierland en in Amerika is d'onzijdige school ook in voege ge weest, eenige jaren; en de misdaden vermenigvuldigden zoodanig dat, zelfs in Amerika waar alle godsdiensten zijn, dat de misdaden op een schromelijke wijze vermenigvuldigden en dat de katholieke landverhuizers riepen en schrevenEr moeten ander scholen ko men, onze laatste eens moet daaraan besteed worden, ander scholen of 't laatste christene kind is zijn Geloof kwijt! En hier, in ons katholiek Belgenland, waar de grond van over duizende, jaren bezaaid ligt met Christene lijken, hier zou zulke slechte manier van onderwijs komen?... Dit onderwijs zal er komen, ja, maar d'Ouders, d'ontaarde Ouders, die de zielen van hun kinder- kes zullen verkoopen, die Ouders zullen er bliksems raar zijn. In de groote steden zijn er al scholen, gelijk men er op al de Ge meenten zou willen inrichten. Te Brussel, onder anderen, is meer dan éene school waar de kinderen, volgens de nieuwe manier worden opgebracht. En wat hooren wij daarvan? Zondag nog, een gazet van Brussel, gaf een staalken van t geen die scholen worden Don- derdag van d'ander week, de Generale Berechting passeerde langs 't plein waar de kinders dier school speelden. De goddeloosheid beschrijven welke die jonge knapen van 8, 9 en 10 jaar aan den dag legden, is onmogelijkallen bezagen die Berechting als iets ongehoord, bleven met gedekten hooide en dreven den spot met een of twee kindeis die hun muts afnamen. De grootere bengels lachten luid met het Venerabel en riepen: AHOE! AHOE! SCHER- REWEGi) En de Meesters stonden er onverschillig op te zien! Dat gebeurt in ons Land!!! 't Vast voornemen genomen van zulke scholen te vluchtende wet is nog niet gestemd; wij mogen vrank en vrij spreken: al die een hert heett voor zijn geluk en voor zijn kinderen, hij weet wat hij doen moet; of anders, brave Arbeider, Christene Moeder, ge zoudt den tijd beleven, als iemand in uw huis of gij zelf den Laatsten Troost der Religie ontvangt.dat uw eigen kinderen den spot zouden drijven met den God van Hemel en Aarde, die de laatste uren van uw leven komt verzachten en vertroosten; dat zou uw eerste bittere kastijding zijn. vermoorden, is worden. De vonnissen in Rusland met al er zou GEMENGD NIEUWS. Solowiet, die den keizer van Rusland wilde veroordeeld om opgehangen te worden. De worden strenger zelfs de pijnbank bestaat daar nogdoch die strengheid,'t volk verbetert niet;'t is naar 't hert dat moeten gegaan 'worden; en de Religie alleen kan dat; precies gelijk in d'huishoudens.waar troebel en twist en discordantie is; heteenigste middel is van zijnen toevlucht te nemen tot de Religie. Slaan of tem peesten of buiten werpen helpt niet, als die groote middel wordt verzuimd; integendeel, onderdanen gelijk kinderen, verbitteren en met d'eerste gelegenheid, 't kot staat overhoop. Te Plock, in Rusland, is 't Bisschoppelijk Huis in een prison herschapen. Te Oberdollendorf, in Duitschland, ging 'nen landsman van 83 jaren in 't Hooi slapen waarschijnlijk had hij zijn pijp niet wel uitgedaan,want 't huis geraakte in brand en verbrandde de arme man totterdood. 't Is groote bruilofsfeest aan 't hot van den PRUIS; maar veel tellooren zullen blijven leêg staan, omdieswille dat verschelde Mo- narken niet gaan komen, wegens de troebele tijdenden Rus had zijn presentie beloofd, maar hij heeft het afgeschreven.... 't Schijnt dat de Keizer van Pruisen gaat afstand doen van zijnen troon, ten voordeele van zijnen zoon, prins Frederik Wilhem, die tegenwoor dig moet 48 jaar oud zijn. .jijt Frankrijk. Er komen schoon exempels uit dat land: le Parijs worden de Broeders uit hun scholen gedreven, tot groote droefheid der weldenkende ouders te Bertry is een proklamitie uitgehangen, onder de roode vlag en een oproep tot de wapens, om de Fabrikanten te vermoordenZou 't dan beter gaan? Te Tours op de foor, schoot men naar posturen, die 'ne Priester en een Gasthuisnon verbeeldden.... 't Isd'Helle die uitgelaten wordt Gevolgen der Dronkenschap. Te Saint Dems, in Frankrijk, een dronken werkman heeft in zijne zatte razernij een jongsken van 7 jaren vermoord, 't eenige kind eener weduwe. Szegedin, d'overstroomde stad in Hongarië had vroeger 70,000 zielen en telt er nu nog 19,000.

De Werkman | 1879 | | pagina 1