REVUE- -- MANNEN BET BAARDEN Te Talton, Engeland, is een exprestrein door een ander con- vói in tweeën gesneden in de dertig personen zijn gekwetst; den expres was ten achteren en zoo is de ramp gekomen. De Paters Jesüieten geven nu te Shang-Haï een tijdschrift uit in de Chineesche taal't Is omdat de Religieusen zoo geleerd zijn en zoo deftig met de Geestelijkheid werken om de Leering van den Goddelijken Heer Jesus uit te breiden, 't is daarom dat't boos ge slacht er zoo kwaad en zoo duivels op is... Maar, wat geeft dat? De Groote Meester heelt het voorzeidMij hebben zij vervolgd! om mijnen Naam zult gij lijden en onrechtveerdig verv^gd worden; maar zalig, die vervolging lijden voor de Rechtveerdigheid In Amerika is onlangs overleden zekeren Asa Packer, die een fortuin heeft van 100 millioen fr..Asa Packer was arm geboren en in zijn jonkheid, eenvoudige schippersknecht; hij stelde zich op zoek om koolmijnen te ontdekken, gelukte in zijne pogingen en klom aldus tot de hoogste fortuin. Maar altijd herinnerd^ hij' geerne zijne nederige afkomst. Onlangs was't gouden bruiloft in zijn huis en op de eereplaats der tafel bemerkte men de twee koperen stukken keukengerief, waarmeê zij over 5o jaar hun huishouden hadden in gespannen... Dat is deftig handelen Italië. Spuwing van den Vuurberg. 't Is wreed gelijk Italië bezocht wordtvan den eenen kant, aan den Po, zijn 't de waters die overgespoeld zijn en op sommige plaatsen 3 meters hoog, zoodat er een groote ellende is, van den anderen kant is 't de vuurberg Etna, die sedert eenigen tijd is begin nen te grollen, en stof en vuur te werpen. Behalven den grooten mond van dien berg, zijn er nog andere nieuwe openingen geko men, die een zwart stof in de lucht gooien en uren in de verte ver spreiden. Als de werkingen in d'ingewanden van den vuurberg begon nen, 't was een gerucht gelijk van honderde wagens die op eenen steenweg rijden...Men was bevreesd voor groote onheilen, maar gelukkiglijk de vuurberg is in zijne woede niet voortgegaanDe Kamer heeft een eerste krediet van 5oo,ooo fr. gestemd, voor de slachtoffers der overstrooming in 't noorden, en deruitbersting van den Etna, in Sicilië. Demenschen moeten toch geholpen worden! Op éenen dag zijn er in de faubourgs van Brussel 3 zelfmoor den geweest; een bakker, die verdriet had over 't slecht gedrag van zijnen zoon; 'ne gendarm en een dame van 3o jaar. Inde koolmijn Denain, bij Bergen, zijn twee arbeiders ge dood, met te vroeg in eene mpn te gaan, waarin kardoezen waren gelegd, om een groet te doen springen. Te Roux, nabij Charleroi, is een werkman door een koopwa- rentrein overrompeld en letterlijk in twee gesneden. Zaturdag is de bierkarre van den bierbrouwer De Lettre te Lede, t'Aalst, Lange Zoutstraat, in de groote vitrien geloopen der jufvrouwen Callebaut. Alles komt toch te voorschijn mettertijd: te Bergen, al een ri- opl te graven, hebben ze 'ne gekalseiden weg gevonden, met stuk ken boomen, beenderen, en ander oudheden die dagteekenen van over 2000 jaren, uit den tijd der Romeinen. Te Leuven, een knecht was dezer dagen bezig met zijns meesters wapens te kuischen, toen eensklaps een revolver, die bui- tgn zijne weet, geladen was, afging en de dienstmeid kwetste, zoo gevaarlijk dat 't mensch aanstonds is moeten bediend worden; haar toestand is gevaarlijk maar niet hopeloos. Ge moogt zoo kwaad-slim zijn als ge wilt, de straf volgt altijd op de misdaad: zoo is het tegenwoordig met 't Kindt; die rampza lige kerel zit in 't celgevang te Leuven, zonder lust of koeragie; de drij eerste dagen dat hem de gamelle der prisonniers werd voorgezet hij wilde niet eten; de bestuurder dreigde hem met geweld het voed sel te doen nemen, en dan is hij beginnen iets te profiteeren; maar hij vervalt van dag tot dag.... Nogtans, in plaats van slafelijken ar beid te moeten doen gelijk d'andere, hij mag schriften kopiëeren vóór d'Advokaten en Studenten der stad.... En droeve, maar wel verdiende posit'e.... Pincoffs, de hollandsche Bankdief, is in Ame rika, en zijn konfrater in schelmerij, zit vast in Antwerpen. Te Hamme-veer, voor de brugge, is zaturdag een schuit ge zonken, die geladen was met steen. De manschap heeft zich kunnen redden. T'Antwerpen is uit den bassin gevischt 'tlijk van Gommarus Van den Wyngaert, schipper, oud 38 jaar, geboren te Lier en die sedert Vasten-Avond was verdwenen. Te Gent, in de statie, kwam onlangs 'ne reiziger toe die een Ifruis van Eer verdient: hij had onderwege verloren zijn kind, zijn parapuie en een pak klcederen.., Ze moesten hem professor maken voor reizende lieden Te Gent vischtte zondag morgend een manneken van 7 jaren in de Nederschelde, en viel in 't water; Lodewijk Van Daele sprong 't kind ter hulp, doch de stroom was zoo hevig dat 't kind naar een ander richting gesleept werd; dan liet de pompier Braem zich met een koorde door een venster in 't water- glijden, tot zes maal, doch zonder goeden uitslag; hij nam toen een ander richting, maar zijn krachten schoten te kort en zonderde hulp van advokaatPenneman en een tiental ander personen, zou de pompier zelf verdronken zijn. 't Kind is niet kunnen gered worden. Er is t'Afsné 'ne kerel aangehouden, herkomstig uit Polen,die ging bedelen en als hij niet kreeg, uitviel in verwijtingen en bedrei gingenonder andeie, bij een landbouwster dreigde hij 't huisin brand te steken De Procureur-du-Roi heeft hem nu onderhanden. Te Brugge voor d'Assisen, staat voor de Vierschaar een die venbende van 21 personen, die langen tijd de banen en wegen onvei lig en de nachten benauwelijk maakten. Er zijn drij vrouwmenschen onder; de kerels hadden zich in hun dieventaal bijnamen gegeven; velen zijn oud-veroordeelden en stonden onder surveillance der Po- licie. Er zijn 170 getuigen. CARLO. Dick, zijt ge thuis? DlCK. Ja, omute dienen. CARLO. Laat ons eens uit de venster kijken naar Europa, hoe dat de zaken er draaien en waaien. DlCK. Subiet, 'k ben hier, maar 'k moet eeist mijnen bril opzetten.. Waarmeê beginnen wij? Met de naaste lan den? CARLO. Comme de juste eerst ons -eigen spiegelen. Wat leeren ons oogen ons over Belgenland DlCK. Een statuet zou 't zien: dat er een slechte ploeg aan 't hoofd is, die ons land tot op d'uiterste palen van d'ellende zou bren gen. In plaats van voor den intrest der Inge zetenen te zorgen, en goeï wetten te maken voor landbouw en commercie, ze ver meerderen den inlandschen twist, ze doen, chernitwee, de lasten dobbel dik opslaan en maken scholen die te slecht zijn voor laplan- ders en hottentotten. CARLO. En zou die sjanfoetersche tirannie blijven duren DlCK. Neen, duren zal ze niet; ge gaat spelen zien, alsde wet gestemd is, of 'k wil van mijn leven uit mijn zoldervenster niet meer komenzult g'ander spelen zien... Nu, naar de gebuurte eensom- gekeken. CARLO. Ja, naar HOLLAND; wat observeert ge daar? DlCK. Troebel en onrust in de geldwereld. CARLO. Ja, 't is iets tegenwoordig er wordt gevreesd van degeen die geld hebben, en gezucht van degeen die geld hadden Enijzijn de dieven aangehouden DlCK. De kleine dieven pakt men, de groote laat men loopen; de voornaamste Bankroover, 'ne Geus gelijk 'nen hooiwagen, hij zit gerust in Amerika... Zoo miserabel is de menschelijke Justicie! CARLO. 't Is goed dat er een ander Justicie is, die de boos wichten en dieven zal vastgrijpen, al kropen ze met de mollen in den grond, al vlogen ze met de arenden in de lucht. Wat zeggen z'in Engeland DlCK. ENGELAND kijkt naar zijn troepen die deZulu's zijn gaan bevechten, maar er komt geen nieuws van. Carlo. En FRANKRIJK? DlCK. Een droeve prochie, met sobere overheden en een slecht volk dat zijn messen wet. Er wordt ook een slechte wet op 't onderwijs gemaakt. CARLO. Ge zoudt zeggen dat g'heel d'Helle uitgelaten is, om al de landen van de wereld te verpesten. DlCK. 't Is 'nen hevigen strijd CARLO. Loert nu eens naar SPANJE? DiCK. Er is daar een plaag onder de wijngaards, depolvxera. een ongedierte dat de wortels afeet. Carlo. En ITALIË DlCK. Armoede te koop; 't brood wordteen eten van luxe; z'hebben 't opgeteldjaarlijks trekken 40,000 Italianen uit hun land. CARLO. En ze riepen dat in Italië de gebradene bufstukken raar den mond gingen vliegen, met koekenboterhammekes, zoo haast de kerk- en kloostergoederen binnengepalmd waren. DlCK. Ja, de steekvogels van Italië zegden dat: z'hebben 't kerkegoed geroofd en sedertdien is Italië maar beginnen arm te wor den. Onrechtveerdig goed verrijkt niet. Carlo PRUISEN? DiCK. De Volkeren blijven ongërust; want ze weten dat de Socialisten slapen, gelijk de muizen in 't meel. Keizer Wilhem was gevallen, maar is nu herstelden bereidt zich om zijn gulden Jubel feest ce vieren. De katholieken in Pruisen en in Duischland hebben groote hoop op het eindigen der kerkvervolging. CARLO. Proficirt alsdan voor't Feest van den Pruis; ten an deren, gij mag wel eens zijn hert ophalen. De man heelt genoeg kropsalade geëeten in zijn leste jaren. En zijnen konfrater den Rus, hoe stelt hij het? zet eens uw observatorium op RUSLAND. Djck. De keizer is vol affrontatie uit zijn hoofdstad moeten vluchten; Solowief, den moordenare, is opgehangen; tot op 4en laatsten oogenblik, heeft hij de Russische Justicie getrotseerd; de Nihilisten gaan voort met hunne geheime vonnissen te geven en te doen uitvoeren. Het groot en machtig Keizerrijk van Rusland schudt ende beeft in zijn grondvesten... Een sobere positie voor den Rus; van uit zijn Kasemat tegen Sebastopol zit hij alles droefgeestig na te zien... Enfin, 'k ben liever in mijn vel als in 't zijn, en daarmeê ga ik onzen Observatorium sluiten en een pijp rooken... Kameraad, tot wederomziens. A revoir. Vriendschap. KERKELIJK NIEUWS - Heden, vrijdag, Feestdag van den H. Antonius van Padna, den grooten "vriend van 't Christene volk; den kloeken Missionnaris en Predikant van Italië. Eere, lof en dank zij hem en door hem aan den Almachtigen. Zondag, grooten Feestdag in de gansche wereld: H Sacraments processie in al de Christene steden en dorpen; d'Helle spuwt haren laatsten druppel venijn uit; d'Helsche machten staan brullend, brieschend en tierend; laat ons hulde bewijzen aan den Koning van Hernsl en Aarde, e» Genade afsmeeken. Voor die zijn rede en zijn geloof raadpleegt, er is geen grooter eer, als op dien triomfantelijkén optocht, den God van vrede te vergezellen.

De Werkman | 1879 | | pagina 2