De Vlucht uit Siberië. (ECHT VERHAAL UIT ONZE DAGEN). 20s Vervolg. De vluchtelingen stonden dus gereed om hunne lange reis voort te zetten. Thadeüs had maar eene bekommernis. Zou er niets ontbreken aan zijne lieve beschermelingen? hadden zij proviand genoeg, vleesch en bloem? was hunne slede wel genoeg bedekt? zouden de fleschkes van schors, waarin brandewijn was, zouden zij niet breken? en de pistolen en de verborgene munitiën, de messen, desneeuwschoenen was alles wel in staat? Die ruwe man was zoo zeer bezorgd, dat men zou gezegd heb ben een moeder die voor den eersten keer haren zoon voor t Colle gie of voor een verre reis ziet vertrekken,die twintig keeren een kof fer open en toe doet, en die, alhoewel alles nog zoo juist en zop wel is, die peist dat er iets moet ontbreken. Binst dien tijd, twee ander vrienden, Nox en den Verworger liggende op den sneeuw voor de hut, knaagden aan 't zelfde been dat zij, in broederlijke overeenkomst, elk met 'ne kant vasthielden Eindelijk sloeg het oogenblik van 't vertrek, en de Berg-Koning met eene donderende stem, gaf het teeken van den optocht. De eerste slede reed voort, geleid door den overste van den trein en d'andere volgden, in de schoonste orde, op korten en gelijken afstand, d'eene van d'andere. Elke geleider ging nevens zijne rendieren en achteraan kwam de slede der vluchtelingen, waarop de Koning ook plaats genomen had, de karabien rond den schouder, want hij wilde zijn vrienden tot aan de grenzen van zijn distrikt vergezellen. De afstand was niet groot. In 't begin werd er geen woord gesproken, de herten waren te vol. Doch Thadeüs, zich een uiterste geweld aandoende, bedwong de gevoelens van diepe ontroeri, g en sprak met zachte stem, in zijne lievePoolsche taal welke hij misschien voor den laatsten keer hoorde; hij sprak van de reis, en van de voorzorgen welke moesten geno men worden. Onze vrienden aanhoorden met dankbaarheid zijne nuttige raadgevingende weg tot Veliki-Ostroug, die soms verschei dene maanden duurt, was van allerhande gevaren omgeven; en Tha deüs, zijne rijke ondervinding raadplegende, zocht alles op, wat eenigzins tot nut zijner lievelingen kon dienen. Na eenige uren was men in een groote vlakte, omgeven van zwarte rotsen; achter die rotsen begon het grondgebied van eenen anderen volkstam. Halte gebood de Reus De sleden hielden stil en de geleiders vereenigden zich rond hun nen Koning. Hij gaf, op korten en gebieden toon, zijne laatste bevelen, en zond ze terug naar hunnen post. Daarna drukte hij teederlijk in zijn armen de drij Vluchtelingen, kuste Marfa op de schouder, volgens Poolsche manier, de andere op voorhoofd en oogen, en maakte op de borst van alle drie een kruis; bijna alles zonder spreken; want, hij vreesde voor zijn onderdanen teeken van zwakheid te geven; dan als ze wel in hunne slede g'inst^lleerd waren, hij drukte voor de laatste maal hunne hand en zich met geweld achteruittrekkende, hij riep Voorwaarts Nu naderde de droefste oogenblik;'t convoi van sleden vertrok en onder al dat ruw volk, vier personen stonden met betraande oo gen en benepene harten. De drij vluchtelingen op de slede, die ras voorwaarts reed, en den armen Berg-Koning, die daar stpnd, de oogen gericht naar de vrienden, die zich verwijderden, metontbloo- ten hoofde en tot teeken van heilwensch zijn muts zwaaiende. Ne vens hem stond zijn groote hond, die droefgeestig naar Nox zag, welken zich verwijderde, en scheen te zeggenKom toch mee! Eenige oogenblikken nadien, de sleden waren tusschen de bergen en Thadeüs zag niets meer dan de naakte vlakte en de zwarte rotsen. De eeuwige scheiding was voltrokken. XXI. De Reis. Plannen. Dagen volgden op dagen, weken op weken, gedurende den lan gen tocht door de bosschen. In Syberië haakten de Bannelingen om een oogenblik tegen malkaar te mogen klappen; nu waren zij gedurig bijeen, in het eentoonigste leven dat kon uitgepeisd worden: gedurig boomen en velden die aan malkander gelijken geen enkel gerucht dan 't eeuwig geplof der rendieren, zelfs geen vogel in de lucht zien vliegen, of geen insekt hooren gonzen, en zulks niet éenen dag, niet tien, twintig, dertig, maar verscheide maanden, die toe stand brengt, zelfs de sterkste en ongevoeligste menschen in eene soort van sombere droefgeestigheid. Nu eens in hunne sleden, dan te voet op den harden sneeuw, om de rendieren niet te straf te vermoeien, zoo sleten de vluchtelingen hunne dagen, malkaar vertroostende,en besprekende tot in de klein ste bijzonderheden wat er zou gedaan worden na de komstte Veliki. Het simpelste plan was voorzeker van op Vologda te trekken, 200 uren "an daar, en dan op St Petersburg. eenen afstand van42o uren, waar bijna dagelijks middel is, om direkt 'naar Frankrijk in te sche penMaar, was dit niet den wolf in de muil loopen? Op welke wijze ontsnappen aan de russische policie Misschien ware 't beter zich op Arkangel te richten; dat is eene russische zeehave in't hooge noorden, weinig bewoond, en waar gedurig uit alle landen der wereld koopvaardijschepen aanlanden en vertrekken. En nog,te Arkangel zijnde, was er geen schip, men kon tot aan Finland geraken, er doorsukkelen, en dan op Zweden zijne redding zoeken.... Al deze plannen waren omgeven met moeielijk- heden, want om tot de Vrijheid te geraken, tot de vrije landen van Europa, en was kwestie noch min noch meer dan van een duizend tal uren af te leggen. Want, waarlijk, het Siberië van Rusland ma eene hel genoemd worden; als ge peist dat er karavanen gevange nen zijn, die twee jaren noodig hebben om in hunne droeve be stemming te geraken Bah! zegde Hendrik, een weinig min of meer te wandelen, wat geeft dat? En alles wel ingezien, 1000 uren zelfs, dat is toch geene zee om uit te drinken, en als men de voorzorg neemt van tijd tot tijd eens te rusten en ander botten te nemen, er komt toch een einde aan. Och, bemerkte Marfa,er zouden ook ander beenen moeten ge nomen worden, want ze zullen drij maal versleten zijn, Ter contrarie, sprak de artist; ter contrarie, mensch; d'oefe- ning versterkt, al de meesters in gijmnastiek leeren heter is niets voordeeliger aan de gezondheid als de wandeling. Ja, zegde Cesar, we zijn er 't levende bewijs van; ziet ons eens gaan. niet 't vel over de beenen. Des te beter,mijn liefste,des te beter, w'hebben te min te dragen en de beeren zullen geen goeste hebben om zulke magere gasten aan te vallen.Ten anderen,gelijk'tliêken is,moet het gezongen worden. Zoo hield Hendrik den moed zijner gezellen op d'hoogte, gedu rende die lange eentoonige reis, welke niets is voor de Volkeren dier streken, maar die voor den Europeaan bijna eenen doodstrijd is. Allengskes werd de natuur min woest, men was uit de bergeng- ten van den Oural; eindelijk kwam er een effene streek,, op -velke de rendieren rapper vooruitsnelden, en zekeren avond of beter zekeren nacht, want 't was vier uren van den namiddag cn de zon- nenondergang had reeds plaats gehad, zekeren nacht bij 't flikkeren van een prachtig noorderlicht, de overste der karavaan, in de verte de torens eener stad toonende, riep uit: Hoera, broeders! wij zijn ep! ziedaar Veliki-Ostroug. XXII. De Stad Veliki. Rusland, na de ware Religie verlaten te hebben, heeft voor zijn onderdanen een ander Religie gemaakt, een soort van Staats-inrich- ting, waarvan de Czar het opperhoofd en den paus is, en die regel matig werkt,dank aan vette subsidiën en onbermhertige dwinge landij. Die Staats-Religie heeft kerken, kloosters, bisdommen in menigte, zelfs te Veliki-Ostroug, waar onze vluchtelingen gingen intreden, er waren daar twee kloosters, twee kathedralen met ver gulde koepels, en 22 torene in 't geel geschilderd, welke dienden voor de 22 parochiën der stad. Veliki, eene russische stad, en een rijke stad, zou nevens 't arm ste dorp van Vlaanderen niet mogen staan de straten, zoo breed als een markt,zijn niet gekalseid, bijgangen zijneronbekend.de huizen, meestal in hout,zijn maar van e'ene stagieen hoe is dat stedeken dan zoo rijk? Om de eenvoudige rede dat het de entrepot is der on schatbare voortbrengsels welke Siberië aan Europa levert. Onaf zienbare magazijnen zijn er volgestapeld met vlas, smout, gezouten vleesch, teer, hout en pelswerkenduizende schuiten varen gedurig naar Arkangel, om die voortbrengsels op de schepen van al de we- relddeelen te laden. Vaste inwoners heeft Veliki er maai1 10,000. maar in het zomergetijde mag dit getal wel drievoudig vermeerderd zijn. 't Was donkeravond en 't noorderlicht had zijn vuur uitgedoofd, nauwelijks zag men hier en daar eenige flikkeringskes van licht aan de vensters, als de eerste wagen der IJslandsche karavaan schie lijk stil bleef voor eenen balk die over den weg was neergelaten. Wie daar? riep in 't russisch en met beroeste stem, den bar- reelwachter, die aanstonds uit zijn wachthuizeken kwam, een lan- teern in de hand. Bij het hooren van die russische klanken, onze vrienden die in verscheide maanden die taal niet gehoord hadden, onze vrienden sidderden en Marfa greep den arm van Cesar. De vleugelman sprong van zijne slede, toonde aan den soldaat zijn reispas, bekleed met den russischen zegel; dan haalde hij zijnen neusdoek uit, maakte 'në knoop los waarin een roebel verborgen was, en behandigde dien roebel (4,00) 't barreelrecht van eiken rei ziger, die anders als te voet, op 'ne russische steenweg komt. De tollenaar onderzocht zorgvuldig het stuk geld, deed het op zijn nagels klinken, en keerde naar zijn schilderhuisje terug; dit baraksken was rood en geel geschilderd en er stond, stijf als 'ne stok een schildwacht nevens; grollende gelijk 'nen beer, die door zijn meester met den voet wakker gestampt is, de tollenaar deed den barreel open, en hief de lanteern in d'hoogte, om de wagens te tellen. De trein zette zich op marsch. Een twee, drij, vier. vijf, telde de Rus, namate de wagens defi leerden, zes, zeven, acht, negen, tien. De tiende, waar de Vluchtelingen op zaten, ging passeeren, als eensklaps de balk der barreel neerviel; ze moesten blijven staan. (Wordt voortgezet). LOOPENDE NIEUWS. In Italië is generaal Nunziante krankzinnig geworden - In Algiers is opstand 8ÖO0 Fransehe soldaten zijn der waarts gezonden. De Prins van Oranje is hersteld en genezen.. ProficiatDe Bisschop van Amiens is overleden. Gourko, in St Petersburg, heeft 2U,000 personen verbannen, wier paspoorten niet in regel waren; waar gaat al dat volk loopen? De papierfabriek van Wavre is in failliet; (500,000 fr. te kort. Sedert korten tijd zijn uit Rusland naar Siberië 50,000 personen verbannen. Te Brussel, maan dag, een soldaat-correctionnist, Van Schelle, die voor zijn rechters stond, nam eenen steen uit zijn zak en wierp hem naar 't hoofd van den militairen auditeur, M. Tempels en bracht hem eene diepe wonde toe. Eender officiers wilde hem den degen door 't lijf steken, maar ver scheide bedienden sprongen er tusschen. - Te Pin, tegen Namen, op een huwelijksfeest, maandag,' werd er geschoten met vuurpijlen; een der vuurpijlen ging niet af, maar op't oogenblik dat ze'ere jongeling Remy den vuurpijl ging oprapen, ontplofte hij en doodde hem op den slag. Zondag te Yperen, op'nen bout in de vaart de soldaat Sengier vischtte met A. Went.en, een oude visscher, Sengier viel op den boot in slaap, deed 't bootje omkantelen, rolde in 't water en verdronk.

De Werkman | 1879 | | pagina 3