SftMENSPRAAK AAN DEN HUISLIJKEN HAARD- niet; 't mensch heeft haar schrikkelijke droefheid overleefd. ln Frank;ijk, de Jesuieten riskeeren van in 't kort al hun schoon Kol- le'M-n en Pensionnaten te zien sluiten; ze zullen met duizende stu denten naar Engeland trekken, en er, volgens dat de grootste pro- testantsche gazet schrijft, zeer wel ontfangen worden DOOD VAN PRINS LOUIS NAPOLEON. De zoon van keizer Napoleon, die 23 jaar oud is, was naar Afrika, op rekening van d'Engelschmans. tegen de Zulu's gaan vech ten. Er werd veel werk gemaakt van den keizerlijken Prins; reeds was zijn naam met militaire gloriol omgeven zijn partisans maak ten de grootste plannen; ongetwijfeld zou hij Juffer Beatrix, d'oud- ste dochter der koningin van Engeland, ten huwelijk gekregen hebben, als er eensklaps een depêche langs over Londen naar Parijs kwam; DE PRiNS IS DOOD. Inderdaad, 't iszoo; de Prins was met verscheide officieren een verkenning gaan doen aan 'nen hollen weg gekomen, ze stappen van hun peerd, worden door de Zulu's overvallen men vlucht; en een weinig later, men ziet het peerd van den Prins, maar den Prins niet meer; op zoek gaande, er wordt bevonden het dood lichaam van Louis Napoleon, doorsteken met 17 steken van een wreed wapen dat de wilden daar gebruiken, den assegay; de 17 steken waren allen doodelijk. Bij 't vernemen der tijding, zijne Moeder is in de wreedste wan hoop gevallen en zijn partisans in Frankrijk, loopen met den kop tegen "den grond, 't Is voor de Napoleonisten een wreede slag. Er blijft nu nog 'ne stam der Napoleons in Italië, maar Prins Jeromi- nus Bonaparte heeft, om zoo te zeggen, de Keizersgezinde verraden. Een Fransche gazet doet bemerken, hoe de grond van Afrika rampspoedig is voor de Napoleons. De eerste Keizer stierf erop S'-Helena, en de eenige zoon van Keizer Napoleon III valt erin een hinderlaag, onder de pijlen van eenige wildemans. De Napo leons. sedert eenigen tijd. mochten als verraders van 't Christene Geloof aanzien worden. Nogtans, ze zeggen dat de weef van Keizer Napoleon een brave ziel was en van zin is haar dagen in een kloos ter te gaan overbrengen. Alla, 't is effenaf eerlooze krawatterijte Lyons kondigde een liberale gazet af, dat zekere broeder Ricanus voor slechte zaken was veroordeeld't Feit onderzocht zijnde, zoo kwam het uit dat die broeder Ricarius geen kloosterling was, maar een liberale we- reldsche onderwiizer Zijn die liberale gazetten nog voor een spelle te betrouwen Binnenlandsch Nieuws. SCHROKKERIE. Zekeren Vogeux, handelsbediende te Tour- coing, was aldaar gevlucht met 20,000 fr. van zijnen meester;^te Brussel leefde hij op grooten voet, zegde graaf de Pimodan te zijn, maakte kennis met een rijke dame, gaf haar groote cadeaux en liep weg met al haar juweelen. Te Luik is kadé aangehouden en zatur- dag deed hij zijne intrede in de Klein Karmelieten te Brussel. Op minder dan een maand had hij de 20,000 fr. verteerd. Te St-Gilles Fonsnystraat, au comte deFlandre, gingen zaturdag de 2 dienstmeiden slapen rond 11 ure 's avonds; terwijl zij zich ontkleedden, viel de petrollamp om: beiden werden geheel door de vlammen omringd en bekwamen vreeselijke b'andwonden. Ze liggen nu in St-Pietersgasthuis. Maandag te Brussel, in de Beenhouwersstraat, is een klein meisje erg verbrand, 't speelde met tosfoo'stekskes, deze geraakten in brand en't dochterken meteenen. Men vreest voor haar leven. Te Naninnes in t Naamsch, is de werkman Martien Stienon, door een lokomotief getroffen en armen en beenen letterlijk afgesneden. De dood is bijna oogenblik- kelijk geweest. Uit Laken is ook ne jongeling naar Afrika getrokken om er de Missionnarissen bij te staan. Zondag morgend heeft hij nog met twee Hollanders, een Mis bijgewoond ter eere van den H. Geest; dan is hij naar Parijs vertrokken om woensdag te Marseille in te schepen, met de hoop van dijnsdag gelukkig te Algiers aan te ko men.... Heil en zegen aan die dappere Christene JonkhedenVoor spoedig moge hunne reis wezen en vruchtbaar voor 't Christendom hunnen arbeid in Afrika! Te BRUSSEL, in de Nationale Bank, is aan de weduwe Ver smessen, van Antwerpen, eene groote som ontstolen t mensch ging naar de Bank uitwisselen, 5 briefkes van 1000 fr.z'had in haar kabas nog i6,35o fr. in papieren-geld; ze wisselt uit, legt 't geld in haren kabas zet 't zakje een oogenblik neêr, en als z'het wilt terug nemen 't is weg. Madam Versmessen herinnert zich dat een oud heer met deftig uitzicht haar in de zaal had gevolgd.. Tegenwoordig 't geld, lijdt geweld. 4 En is nog maar Juni, veel te vroeg om te gaan zwem men en reeds is de zwemming g'installeerd door een ongeluk.Te Gent buiten de Dampoort, in de rietgrac.ht, drie jongelingen gingen in 't water; zekere Van den Bossche, oud 18 jaar verloor grond en verdween in de diepte. Zaturdag reed uit TURNHOUT t rijtuig der celgevangenis raar Hoogstraeten, bespannen met 2 paarden en inhoudende i5 gevangenen. Aan de Vaartdok, de peerden verschoten van t zeil ee- ner schuit en liepen met rijtuig en al 't water in; aanstonds kwam u:t alle richtingen hulp, men kapte de panneelen van 't rijtuig aan stukken en kon aldus 14 gevangenen levend boven halen; de i5de, zekeren Hvpoliet De Schryver. oud 33 jaar, gebortig van Aalst, was een^ij^E CoNCOURS MgT DE DUIVEN op Madrid heeft te Luik plaatsgehad. Er zijn 20,000 fr. prijzen. Vooraleer naar Madrid te trekken, zijn de duiven in'ne versierde camion rond de stad ge voerd dan zijn ze in 19 keven opgestuurd. Ze moesten los gelaten worden zaterdag of zondag, op een der publieke plaatsen der Spaan- sche Hoofdstad. De afstand in vogelvlucht is i38o kilometers. Men denkt dat z'op 4 dagen dit reis kunnen afvliegen. Er zijn 483 dui ven gekomen, uit alle steden van België, ook uit Maastricht, Aken, Keulen, enz. TE NessONVOUX, Bij Luik, in de statie, is een heldhaftige daad gepleegd Een ouderling en zijn zuster stapten langs 'ne ver keerde kant af, reeds was de zuster op de rail, waar aanstonds een exprestrein ging overvliegen, als de trein-overste, rap als de wind, komt teruggesneld, met d'eene hand, den grijsaard in't convoi te- rugstampt, en met d'ander de vrouw van de rails. Tien centimeters van hun borst passeerde de trein expres; al de personen in de statie stonden bleek van schrikM. Henroy, de moedige redder, bijge staan dooor 'ne werkman, hield de vrouw sterk vast. en redde aldus 't leven der beide ouderlingen. Eere aan hem en aan den heldhaf- tigen werkman Er gebeurt iets; tegen Luik, te Ogrée, vader B.... en zijn zoon Frans geraakten in twist, en zelfs, o gruwel! in gevecht; de vader greep zijn zoon vast en wierp hem op den grond de zoon nam een geweer, schoot naar zijn vader, mistte hem, maar trof zijn broeder, wiens arm verbrijzeld werd. T'AALST is zondag op den tragel 'ne mensch uit't water gevischt, en maandag noen uit 't convoi van 12 ure, werd 't lijk uit gehaald van 'ne man, die zich te Brussel 't hert had afgeloopen om den trein te hebben, 't Was 'ne man van rond de 5o jaar, met name Germaux, en die naar Ostende ging werken... Weest altijd bereid, zegt de wijze-Man, en wilt gij gerustleven, zegt vanniemand kwaad. Hoort en leest wat z'uit de Walen schrijven over hunnen oogst te weegZe beginnen met te klagen over de natte en koude lente op de graangewassen, in 't algemeen, is geenen stoef; de lage landen, niet uitgehuisd, zullen weinig opbrengende tarwe die vroeg gezaaid is, vertoont zich de beste de rogge is uitgebloeid en er op boffen, kan men nietde veldboomen staan prachtig; de olie gevende planten vragen warmte; 't vlas staat flauwkes; de koude en een zeker gevleugeld insekt hebben er veel kwaad aangedaan. D'aar- dappels beloven veel, d'eerste worden verkocht aan schrikkelijk hooge prijzen hooi en klavers vragen zachte en warme dagen de betteraven, die sedert eenigen tijd veel geplant worden, staan goed; wat de boomgaards betreft, de fijne fruiten hebben 'ne groote krak gekregen door den laatsten vorst, maar appelen en peeren zul len er in overvloed zijn. Tonia. Heiligesintemoeder Anna manlief, houdt mij vast of 'k val achterover. Oomien. Wat is er, menscli Tonia. Bezie 'ne keer de Werkman-, de tweede sehrabbe staat er al, 't Senaat heeft de slechte wet, gestemd Domien. Helaas 't was te vreezen Tonia. Zoodat er geen goei reden g'holpen hebben zoouat de wer kende menschen moeten getormenteerd worden tot in de kinderen welke zij met zooveel last en moeite opbrengen Domien. 't Is schrikkelijk en wraakroepend Tonia. Die menschen moeten geen hert in hun lijf' hebben, maar 'ne steen! 'k ben zeker, dat er te Brussel werkvolk in de Kamers zat, zelfs nog van 't sleehtse, ze zouden dien moordpriem in 't hert der wer kende ouders niet steken. Want die wet is 'ne wreede moordpriem D omien. Ja zeker is't ne moordpriem metal de goei lessen en vermaningen der wereld, 't is nu nog moeielijk goei kinders op te bren gen; wat zal 't zijn, als de scholen een tweede kasern zullen worden? Tonia. Op twintig jaar, ons Belgenland zou een wildernis van gruwelen en van boosheden zijn, en 't volk zou in zijn tranen verdrin ken Domien. Vrouw, ge spreekt daarjuist gelijk Prins de Ligne in 't Senaat gezegd heeftde Vrijmagonnerie legde zijn boontjes te week op dien president van 't Senaat, maar Prins de Ligne, den grootsten van 't land achter den koning, hij heeft publiek de wet veroordeeld en ge zegd Als er geen ander vrees onder 't volk is, als de vrees der gen- darms, ge zult de schelmstukken langs alle kanten zien vermeerderen Torna. En kan 't anders? wat is't dat de menschen recht houdt, als de vreeze Gods Ge zult wel een kind, als 't klein is, gehoorzaam houden met de roei en den spanriem, maar eens dat de jaren gekomen zijn, heeft uw kind geen goei gevoelens, 't zal tegen u opstaan, uw hert ai'vretten, en den nagel worden van uw doodkistdat is onvermijdelijk! Domien. De blinden moeten dat zien, en 't is daarom dat de scho len -kaserns geenen trok zullen hebben. Tonia. Teminste als 't volk vrij blijft! Domien 't Volk moet hierin vrij blijven. Tonia. Ze zeggen pertan, dat er Fabrikanten en Meesters hun werklieden zuilen dwingen! Domien. 'k En peis dat niet, vrouw 't ware te wraakroepend achter God zijn de kinderen den eigendom der ouders de Fabrikanten en Meesters hebben daar niets in te zien, en moest er 'ne Meester zoo schroebberachtig zijn van de kinderen zijner werklieden in de scholen- kaserns te doen gaan, 't volk zou hem op straat achterna roepen, de straffen zouden uit den hemel vallen op hem cnop zijn Familie, en van dien tirannannieken meester, de wormen zouden vies zijn van hem op t'eten Tonia.—Ze zeggen ook dat dat 't Ministerie de slechte scholen zal ver- vvjkUfihtend maken Domien. Z'en zullen niet durven; elk huis zou een forteres worden; en g'heel't kot zou overhoop vliegen. Belgenland is geen Pruisen, vrouw, is Belgenland geen Pruisen. Let er maar op. Tonia. En is de slechto wet nu definitief aangenomen Domien. Op papier ja; de koning moet ze nog teekenen;dan wordt z'afgekondigd en d'uitvoering volgt; maar.'k peis dat in ons v laamsche provinciën, de Vrijmagennerie valsch zal te werk gaan, en piano, Plaa0 de wet uivoeren; moesten ze dat met groot gerucht doen, de slechtste patatterreêker zoo zich nog te goed achten om zijn kind naar die staats school te zenden; maar, ze zullen vaisch to werk gaan, en eomge domme ouders zullen zich laten verblinden en naar den put leiden. Enfin, 't is elk voor 't zijn; die later met slechte kinders gesjerd zit, en dikke kropsalade eet, moet het maar aan zijn eigen wijten. Tonia. Wat ons aangaat, zoohaast de nieuwe wet in voege komt, ons kinders blijven thuis uit de scholen. Er zullen wel scholen komen, waar de Christelijke Leering onderwezen mag worden.

De Werkman | 1879 | | pagina 2