Jantje Van Lier, met zijn liêkes is hier. Ja, menschen en burgers en boeren en geachte ambachtmans, die rond mij vergadert zijt, ik heb d'eer cn 't genoegen mi; weder om in uwe achtbare presentie te bevinden na den toer gedaan te hebben van aide groo- te steden in den Bel- gique, en overal def tig aanveerd geweest te zijn door arm en door rijk, door bur gerlijk en door wereldlijk, ik ben hier terug... En die mij kent, zal mij niet vragen; met wat komt gij? mijn repe- tatie is gemaakt, tot zelfs in vreemde landen en iedereen weet dat ik altijd voorzien ben van nieuwe Liedekes, stichtend en vermakelijk om lezen, waarin groot en klein lessen cn^exempels zal vindenVandage, geacnte Om- staanders en ge moogt het voorts zeg gen, vandage presenteer ik mij voor Ulieden met vijf liedekens een nieuw liedeken van den vuurberg in Sicilië die losgebroken is en vuur heeft gespuwd ge weet dat erin Europa twee groote vuurbergen zijn, den Vesuvius, tegen Napels, en den Etna, groote bergen die van binnen solfer en vuur zijn die gedurig koken en die op tijd en stond losbreken en al 't omliggende met asch en puinhoo- pen vervullenge vindt ei de beschrijving van op mijn liedeken dan hebt ge nog de dood van prins Louis-Napoleon, waarvan ik u den eersten 't officieel bericht breng; dat keizerlijke kind, de eemge afstammeling der Napoleonisten, had over eenige maanden zijn moeder, de keizerin Eugenia verlaten, om voor d'Engelschmans in Afrika te gaan vechten; Mijn kind, had Eugenia gezegd, blijf toch aier, w'hebben geld en goed, fortuin en goud genoeg, om te leven gelijk bliekskes in 't water. Moeder, zegde de Prins, gelijk ge zult gedrukt vinden op de liêkes, mama, ik moet eer en roem ïn- oogsten, den naam van Bonaparte verheerlijken; ik wil u uit de malfortuun helpen enterug op den troon van Frankrijk brengen. (i Maar, kind, sprak Eugenia, dan in tranen losberstende, ik heb uw vader verloren, (Napoleon den derden) en u alleen blijft mij over; verlies ik u, dan is de wereld mij een droevig graf. Mama, sprak de Prins, ge weet, mijn hert bemint Beatrix, de dochter van Viktorina, de koningin van Engeland laat mij als simpelen officier gaan vechtenik zal met lauweren terugkeeren, als generaal, en dan krijg ik Beatrix, en mijn schoonmoeder Victorina helpt ons in Frankrijk installeérenwant Frankrijk, daar moet ik zijn en regee- ren. En Eugenia, zijn mama, gal hem de benedictie en hij ver trok Helaas, ze moest hem nimmer levend terug zien denkt op haar droefheid, menschen, als de telegraf d ander week de tijding bracht dat Prins Louis-Napoleon, terwijl hij uitreed, wreedelijk door de Zoulou's was vermoord. De keizerin viel bots op den grond en is nog tot spraak niet gekomen. Ge zult lezen, hoe de docteurs en de ministers van Engeland haar ledekant omringen, met de tra nen in hun oogen... Enge zult mij vragen, geachte vrienden, of ik geen liêkes van moord en brand heb?.En ik zal u antwoorden: Sedert eenige'n tijd, de gazetten zelf, die dagelijks verschijnen, loo- pen verloren in de talrijke wreede moorderijenen ander schelmstuk ken; de vriendschap endeerlijkheid gaan van onder de menschen weg, en 't is daarom, geachte Omstaanders dat ik een nieuw heken gedicht heb van een algemeene moorderij die in ons Belgenland be raamd wordt, 't is 't is te zeggen van 't goddeloos onderwijs, waar van ik u onmiddelijk 't eerste voosken ga voorspelen en voorzingen. Dander week te Mechelen, en'k was daar op een kwartuur tijds, s'heel mijnen bussel liêkes kwijt; hoort nu en luistert naar t eerste komplet van 't nieuw liedeken over 't GODDELOOS ONDER- BI ARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe Rogge Mastel uin Haver Hoppe (1878) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo fr. 26 19 00 24 19 14 0 7 1 4 a 28 50 a 20 50 a 25 a 21 25 a a 17 - 45 a 9 00 74 a 1 9J a 5 25 KORTRIJK, i Aardappels, gjie, iojIj Boter pc: 1 <2 s iio Koolzaadone,103 Lijnolie, 105 k. maan Jags. V-. 13,al5,50 - 14,—al7 - - I 36a 1,54 68,50 67,50 GEERAARDSBERGEN, 's m Tarwe per 100 kilo Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kiJo Eieren per 25 Vlas per kilo fr. 25 50 19 50 17 50 21 50 14 75 2 71 1 64 1 30 NINO^E, 's dijnsdags. Tarwe per 100 kil. 27 28 Rogge, 18 19 Aardappelen, 15 17 00 Boter, per 1/2 kilo 140 1 50 ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 35a36,— 2de 33a34,— 3de 29a3ü,— Roggebloem 26a28, Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 16 stieren, 0,75 c. 092 ossen, 0,95 tot 1,06 136 koeien, 0,7ü tot 0,85^ 041 kalveren, 1,10 tot 1,25 voor de kie- er veel men- grooten intrest WIJS, op d air; ik spring hooger als gij 1 'k zal 't eerst eens spelen en dan de woorden van t eerste complet geven 't Zijn tegenwoordig aardige dingen, Sedert die geuzenministers aan 't hoofd 't Is om 'ne mensch uit zijn vel doen te springen, Elk ondervindt bet die 't nu niet gelooft. Lang hebben wij hun een masker zien dragen, Maar als men nu hunne daden beschouwt, Moetiedereen, die rechtveerdig is, klagen I)at gaat te ver! dat gaat over zijn hout Ja, achtbare Omstaanders, hoeveel menschen zijn zing niet door de schoone beloften bedrogen, gelijk schen hun geld verliezen door de beloften van wacht u van een mond die soetjes lacht, meer als hij gewoonlijk placht, zegt de Hollander. Volgens de liberalen, vóór de Kiezing, België ging een luilekkerland worden, een Paradijs van wellusten en ging het ooit slechter als nu? is de commercie een spierken ver beterd Is de krisis van den landbouw op zijn orde? Neen, ze pei- zen daar niet op, de vogel is in de valle, 't fluiten is gedaan en de Belgen gaan gefopt worden, met 't goddeloos onderwijs, dat, ge ziet het gefigureerd op ons schilderij, dat een zee van tranen zal veroorzaken en den doodsteek geven aan 't leste betjen volksgeluk. Apropo, van die wet, Ambachtsmans, Buitenlieden en Vrienden der Burgerij, ik moet u iets vertellen, van 'ne nieuwe Profeet die opge staan is; ge weet, Jantje van Lier klapt geerne, 't is zijnen stiel en zijn broodwinning, maar toch van zijn leven met geen enkel leugen bevonden kan er 'nen advokaat alzoo spreken en 't corpus delicti bijbrengen?.. Hoort nu het tweede komplet, hoe dat de Geuzen de Belgen geschoren hebben, zonder zeep Als zij. npg niet aan het schotelken waren, Riepen zij jjllen.- «Het land is bankroet!» Zij zijn gekozen: ze zullen gaan'sparen 't Is er al wel meê, ge kent ze niet goed Allep die tegen den paap kunnen bassen Krijgen nu plaatsen en zwemmen in 't goud. Als men zoo roekeloos 't geld ziet verbrassen, Roept dat geen wraak I-Iet gaat over zijn hout Erdabigelijk ze t'Aalst zeggen zoo worden de boeren beloond, die naar de valsche beloften en de schijnheilige woorden geluisterd hebben. Erdabi! nu zijt ge beloond en getrakteerd, van de klavers in de biezen, van den kant in den gracht; menschen, als ge wel zijt, houdt u wel; maar 'k heb beloofd u iets te vertellen van 't geen dat de minister van 't onderwijs in de Kamer heeft gezegd, d'ander week, in de presentie van al d'heeren en 't staat gedrukt in de Sandalen van 't Perlament. M. Vilain XIIll vroeg hem direktelijk of er dan toch niets van den Catechismus in de scholen zou mogen geleerd worden en de minister, moetende spreken of bersten, hij zegdeJa, er zal iets geleerd mogen worden wij zullen iets toegeven aan 't Christene Geloof, zoo sprak meester Van Humbeeck en als den Onderwijzer wilt, van de Tien Geboden Gods, hij mag er ZEVEN aan de kinders leerenü! Peist eens welke goedheid de Minister zal in zijn school van 't nief model ZEVEN Geboden Gods leeren kennen... Toe menschen, dien Apostel tusschen twee vindeelkeer- sen gezet en op uw knienen voor hem... Hoort nu hoe onzen Dich ter dat geval beschreven heeft en houdt maar altijd die dood en die tranen in d'oog; dat zijn de vruchten van die wet; maar, eer dat ik voortga, me permissie van de Compagnie, 'k zou wel 'ne sjooren bier drinken; hé, pachtes, zeg 'ne keer aan de bazinre van met 'ne sjooren bier te komen... 'ne Second, menschen, en we gaan voort met't derde kompleet, van de Zeven Geboden. Raadsel-Prijskamp. Bemerking. In Raadsel 19 wordt van dag gesproken dat is 'nen dag van 24 uren, dag en nacht samengenomen, gelijk als ze zeggen 't jaar bestaat uit 365 dagen, natuur lijk de nachten ziju er ook bij; schuilplaats eiken dag. dat kan ook zijn 's avonds voor den nacht. "Wij meenden nog een Raadsel te geven, doch verscheide oplossingen zijn reeds gekomen en 't is eerder gespaard als gewonnen; ergo, ons kapittel gehoord hebbende, wij slaan de boeken toe. De Prijskamp is geslotend'oplossingen mogen komen van heden tot 14 Juli Feestdag van den II. Bonaventura, Patroon der schriftgeleerden. Als 't u blieft heeren, franco, en vous nu LATER NIEUWS. 't En gaat maar soberkes met de mama van den overleden prins Louis Napoleon. De Koninginne van En geland is haar komen bezoeken en troosten. Een blijde tijding komt uit Pruisen Er is grooten schijn dat de Godsdienstvrede gaat uitgeroepen worden; reeds zijn er Geestelijken uit hun ballingschap geroepen, en men verwacht d'algemeene Herstelling der Katholieke Vrijheden... Laat ons God bedanken, en onze Duitsche Broeders loven, voor hunnen iever en hunne deftige standvastigheid -Te Woumen, (West-Vl.) is door den Senateur De Co'ninck een katho lieke school gesticht en geopendAL de leerlingen der Gemeente school hebben zich doen inschrijven; de Gemeenteschool staat leêg. In Rusland zijn aan den Staat verscheide millioenen roebels ontstolen de Rus steekt zijn geld nogtans goed weg; want 't lag in zeven ijzeren kisten, in kelders gesloten met ijzeren deuren. De 3 kisten, waar meest geld inlag. zijn opengebroken. Er is spraak dat ons Governement voor 5o millioen nieuwe belastingen gaat vragen. Ze zullen 't Land nog wel in Bankroet krijgen, met al hun dwaze onkosten Er is nieuwe Aalstersche Hop verkocht, omgte leveren in oct.-nov., aan 55 fr. per 5o kflo. Te Dixmude staat de Tarwe 19,31 a 21,72; de boter, 311 a 3,5o; - ie Dendermonde, witte Tarwe, 26 a 27; Rogge, 18 a 18,5o; Kemp, 0,97 a 98; Boter. 2,72 a 3,oo; Eieren, 1,81 a 2,18; Aardappels, i5a 16 ir. - Kool zaadolie, 71 ir.. Raapolie, 69 fr.; Lijnkoeken, 22 fr.. - Te Lokeren was de markt van woensdag lest goed voorzien, verkoop traagzaam; Tarwe 2i,5o a 23,5o; Rogge, i5,oo; Haver, 14,50 a 16,00; Ninove Tarwe, 27a 28; Aardappels 17 a 18; Boter, per halve kilo 1,45; eieren, 1,78. Te koop: Het ware Licht, over de Scholen, i5 c.

De Werkman | 1879 | | pagina 4