ZEVENDE JAAR N® 35o 4 Juli ,879- Verschijnt alle Vrijdagen. Den Brief der Bisschop pen. 'ifna-a PARLOIR. - Uit Urs. alles wel ontvangen. Vr. D. D. teS. D. K. ontv. de 5,00; vriendelijke groetenis. Vr. R te Sm. ja. 't zal gedaan wor den, ten gepaste tijde. Ontv. uitB. van O. V. "2,50 voor't loopende jaar. V. te W. komen ze nu goed toe? Uit Capr. alles wol ontvangen. M. H. te D. ja, die hoedanigheid is vol doende; er is een bijzondere prijs voor de oplossingen in verzen, maar voor den grooton Prijs (Borstbeeld) mag meêloten al wie de raadsels heeft opge lost Heer te H. de verzending'ge schiedt nogtans regelmatig;ik zoek op, waar 't blad mag blijven haperen of binnengepalmd wordt. SPREUKEN. D'aardsehe vreugd is korstondig en ij vergankelijk; op een oogenblik van vreugd volgt dikwijls de bitterste r droetheid. - Wat gij zijt, dat zijt gij i en gij kunt door het zeggen van ande- y ren niet grooter worden dan gij zijt. b Heb een goed geweten en gij zult im- iv mer blijde zijn. Leer verduldig zijn 7 in hot verdragen van eens anders ge- breken en krankheden want gij hebt er ook veel die van de anderen moeten verdragen worden. Kunst en kan j1 men niet koopen. Moedige paarden Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huls gebracht 2 50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 AALST, P. Daens-Mayart, Leopoldstraat, 77. scherp gebijt. Hij is best, die best doet.Maat staat, en onmaat vergaat. Zoo 't weer is, zoo is 'tVolk. - Gezondheid is een onbekende rijkdom. Daar er twee kijven, hebben dik- wijls beide schuld. Men moet veel lijden of vroeg sterven. Haar men bij zit, wordt men mee besmit. Kleine winst» wel gespaard, daar is t - dat men best mee vaart. Geen zweerd maakt ooit zoo diepe wondon, als achterklap en booze vonden. Vinden en werken. Ik kan geen brood vinden voor mijn gezin - klaagde eens een luiaard- "Ik ook niet, sprak een ijverige melenaat; ik moet er voor werken. In de vacancie zaten te O.... eenige jonge studenten aan de herbergtafel. Het gesprek liep op studie en geleerdheid. Een van hen (vast de slimste niet) beweerde dat men latijn en grieksch moet kennen om een man te wezen; anders is men eene croüte. l)e oude baas die nog geen woord gesproken had, komt bij de tafel, schrijft en leest: pacta tuis tisbestat. Leg nse dat latijn uit, zeide hij tot-den student, die beter boffen dan vertalen kon. De jongen stond paf en bloosde. Dan schreef de grijzaard er onder. Pakt dat 't uw is. 'tis best dat. (Tableau') NIET POËTISCH. Een dame vroegaaneen matroos die schipbreuk geleden had: Mijn goede man. hoe voeldet ge u wel toen de golven over u heenkwamen. Nat mevrouw! heel nat! luidde het antwoord. Het groot nieuws van den dag, is den Herderlijken Brief der Bel gische Bisschoppen aan al de inwoners van Belgenland. 't Gevaar moet wel groot zijn, dat de Bisschoppen zich vereeni gen, en ten derdenmale, eenen gesamentlijken brief rondsturen, zoo krachtig van redeneering als van besturende maatregels. De Bisschoppen, in hunnen brief, spreken tot de harten en tot de gewetens. Ze zijn immers Vaders en Rechters; ze toonen in hunnen Brief, dat hetgeen de Vrijmetsers nu doen, een oorlogsmiddel is, dat de goddeloosheid reeds in ander landen ge bruikt of gebruikt heeft om 't Chrïstene Geloof uit te roeien. Er was in de Kamers gezeild en in gazetten geschreven, dat de on zijdige school was goedgekeurd geweest door de Pauzen en in Ame rika en Ierland aangenomen. Ziehier, geachte Lezers, wat de Brief der Bisschoppen daarover zegt; waarlijk, 't is om verbaasd te staan over de stoutmoedige leugens, welke de Voorstaanders der slechte Schoolwet durven uitkramen: Niet alleen, in PROTES- TANTSCHE LANDEN, is die manier van schoolhouden afgeraden en afgekeurd, maar z'is er streng verboden geweest. Hoort wat de Herderlijke Brief daarover zegt: De ondervinding, gesproken hebbende in de Vereenigde Staten van Amerika, in de Engelsche koloniën, in Holland en in andere landen, alsook in Ierland, heeft de H. Stoel niet geaarzeld het stelsel der onzijdige of verwereldlijkte school te verklaren als gevaarlijk en schadelijk van aard, te erkennen dat hetzelve is inge geven door eenen geest van vijandigheid tegen de kerk en door ae begeerte van bij het volk het goddelijk licht des geloofs uit te coo- ven (Zie den brief van Z. H. Pius IX aan Mgr Vicari, aartsbisschop van Freiburg. De XLVIIen XLVIII propositiën door denzeltden Paus gedoemd. De onderrichting van de Congregatie van het H. Officie aan de Bisschoppen der Vereenigde Staten, 3o Juni 1870). Eene proef van toepassing van dit stelsel, zelfs op zeer gematige wijze, eerlang in de lagere scholen van Rome door het plaatselijk stadsbestuur ingevoerd zijnde, is door Z. H. den Paus Leo Xlll, in uitdrukkelijke woorden afgekeurd geweest als een maatregel waardig van veroordeeling, als een nieuwe aanslag op den gods dienst en op de godsvrucht vau het Romeinsche volk. (Te zien den brief van Leo XIII aan Z. E. La Valetta, Card. vie. 26 Bijgevolg, steunende op het gezag van den Heiligen Stoel en luisterend naar zijne leering; in vereeniging met de Bisschoppen van de gansche katholieke wereld,en namelijk met deeerbiedweeidige kerkvaders van het tweede Nationaal concilie van Baltimore, van het eerste en vierde provinciaal concilie van Westminster van het eerste, tweede en derde provinciaal concilie van Quebec, van het eerste provinciaal concilie van Halifax van het provinciaal con cilie van Sydney, van het provinciaal concilie van Utrecht van het provinciaal concilie van Keulen van de bisschoppelijke vei ga- deringen van Ierland te Maynoothop 18 Augustus 1869611 te Dublin in October f871 gehouden, tot vervulling van ons herderlijk ambt, verklaren Wij dat de schoolinrichting, welke de wereldlijke macht voornemens is aan ons land toe te passen, GEVAARLIJK en NADEELIG van aard is; Wij verklaren dat zij de voortplanting van het ongeloof en van de onverschilligheid bevoordeeligt en eene AANSLAG IS OP HET GELOOF, de godsvrucht en de godsdienstige rechten van het Belgisch volk. En, om die redens, KEUREN WIJ ZE AF EN DOEMEN ZE. Bijgevolg nog, ons schikkende naar de leering van den Heiligen Stoel, besloten in den brief van PIUS IX tot den Aartsbisschop van Freiburg, en de woorden zelf van den Paus gebruikende, VERMA NEN Wij alle geloovigen en verklaren Wij hun dat men VOLGENS CONSCIËNTIE NAAR DERGELIJKE SCHOLEN NIET KAN GAAN, VERMITS ZIJ INGERICHT ZlJN TEGEN DE KATHOLIEKE Kerk. (Brief der Bisschoppen). Zoodat de katholieke landverhuizer, in Amerika, tusschen Protes tanten en ongeloovigen, zelfs op de plaatsen waar geen kerkgebouw is, dat hij zijn kinderen naar d onzijdige scholen niet mag zenden; en in een Christene Land gelijk t onze, waar de Christenen de drij vierden der bevolking uitmaken, hier zou men zulke manier van onderwijs willen inbrengen!!! 't Is waarlijk te veel den spot drijven met de Belgen! Loopende nieuws. Br is te Parijs 'na kerel gaan ioopon, met 600,000 fr't geld van kleine renteniers die het bij den schurk op in trest hadden gedaan. Uit de Russische krijgskas te St. Petersburg is een som van 100,000 roebels gaan loopen; in do plaats van t geld was een briefken van 't komiteit der Nihilisten; »dit geld, zegde hot brietken, zal gebruikt worden om 't Russiseh volk vrij to maken van do dwinge landij.» De Koning van Piëmont, die te Roomen resideert, is erg ziek; hij zal niet moeten weêrkomen.om niet genoeg verdriet uitgestaan te hebben. Er is geen week of de Tribunalen in brankrijk moeten slechte gazetten veroordeelen wegens leugen en laster tegen t geeste lijk- in Haute Savovö, de broeder der Christelijke Scholen Samoons zat sedert 3 maanden vast voor een schandalig feit, als 't uitkwam dat kin deren waren omgekocht, om tegen hem te getuigen.. Zulke schurke rijen gebeuren er tegenwoordig moet het ons verwonderen r hebben de Jóden, om Ons Heer te konnen veroordeelen, geen va sche getuigen opgezocht en gevonden En gelijk de Meester, zoo worden ook de Die naars behandeld. Garibaldi, in Italië, zal nog in zijn schande ver gaan; alle dagen komen er nieuwe schandige leiten uit, te zijnen private laste In Frankrijk zijn hevige debatten over de wet op t onderwijs; de radikalen krijgen er schrikkelijk van Weihoe riep deze week.oen achtbaar Representant, de Communards en Brandstichters roept ge terug in 't Land, en de Jesuieten.de zoons der deftigste burgers van b rankrijk, de leden van dit achtbaar korps, gij bereidt u om de Jesuieten en hun onderwijs te verbannen Is dat nu de beloofde Vrijheid? In Spanje zijn oproerige benden verschenen en in Portugaal komen nieuwe geval len van de geele koorts, een allerwreedste en besmettelijke ziekte. In Rusland herbeginnen de brandstichtingen. Die Nihilisten zijn geen menschen, maar razende tiegers z'hebben eenige dagen gerust, maar bo^innen nu weêr oproerige plakkaten aan de muren en op de straatlan- teernen te hechten. - Moer dan 10,001) personen, prisonmers en hunne familie, worden dieper in Syberië gestuurd, om plaats te maken voor de talrijke Nihilisten die voor de Rechtbanken staan; 3r is, o. a., een groot Nihilisten-proces, waar 48 beschuldigden zijn. De partij der Napo- leonisten ligt bijna in den put met den keizerlijken Prins de wettige opvolger is prins Jeröme Napoleon, en de deftigste Napoleonsgezinde willen van die Savat niet De revolutionairen te ROOMEN beginnen a) 'e zien en te zeg gen dat ze daar op hun plaats niet zijn, dat Roomen het I auzelijk Roomen blijft. Van den anderen kant, het jong en nieuw Italië be zwijkt van armoede. Broodbroodwordt overal gevraagd... Fn

De Werkman | 1879 | | pagina 1