De Vlucht uit Siberië. Gemengd Nieuws. De groole stadshorlogie is knpotgebrand. Uie schade is reeds groot, maar ze kon oneindig grooter ge weest zijn, als men denkt hoe digt dat de woningen nevens dien toren staan en hoever dat destukken vuur vlogen, en de bran dende schaliën vielen. Na den eersten oogenblik van verrassing, dank aan de medehulp der Burgers, van Pompiers en Policie, er js een goede orde geweest en een perfekte manier van blusschen. In 't, hevigste van den brand en voorziende wat kon gebeuren, men had, per telegram, de Pompiers van Dendermonde gevraagd; maar na dien is de vraag ingetrokken; nogtans zijn d'officiers van 't Dender- mondsch Pompierskorps herwaarts gekomen. Maandag, ir'heel den dag, werd de toren bewaakt door't Pompiers korps van tijd tot tijd steeg er nog rook 8n vuur uit. Eene groote me nigte van 't omliggende i3 de ramp en 't verlies van Aalst komen aan schouwen. be beijaard, een der eerste en schoonste van Belgenland, was ge plaatst in 1461 door den Aaistenaar COECKE, en werd 300 jaar verbe terd en volmaakt tot in 1766,alswanneer de 28kiokken hergoten werden en gebracht op.38; 't zijn klokken van de zuiverste spijs, en iedereen verhoopt en verwacht dat de overblijfsels der klokskes spoedig zullen hergoten worden en een nieuw klokkenspel geven. Roomen.Terwijl de zoon van Victor Emmanuel bijna zijn oogen op Italië nietdurit slaan en verlaten wordt van zijn Ministers, dé'Opvolger van den Grooten Pius, Paus LEO, omringd «an ver kleefde Kardinalen bestuurt met wijsheid en kracht, en zendt langs alle streken, Brieven die hemelsche lichtstralen zijn. Nu is hij bezig met Bismarck, die van zijn Kerkvervolging zou willen afzien. Inden Oosten zijn groote bekeeringen geweest; en,een preuf van de macht der Waarheid: een edele Pruisman, gezant in d'Hoofdstad van den Rus, heelt zich aldaar bekeerd en is Katholiek geworden. RUSLAND. Te Bolchof, Lublin, Piuski, zijn talrijke brand rampen; te Moscou was de joodsche fabrikant Klein gedagvaard van 5o,ooo roebels aan de Nihilisten te leveren; hij gaf den brief aan de Policie en 's anderdaags zijn fabriek stond in brand. De stad Uzi- anji is tot polver verbrand4 dagen liep het vuur er rond twee ker ken, 3oo huizen, al de meubels, het vee, en 't droevigste van al, 14 personen, alles werd de prooi der vlammenZoo gaat het in Rus land! 'ne Mensch, zonder de vreeze Gods, wordt een monster van wreedheid. De zegel der Nihilisten is een pistool, een ponjaard mes en een bijl. ENGELAND. Te Glasgow, in de mijn High Blantire, is eene ontploffing van grauwvuur geweestde ploeg dagwerkers was juist vertrokken en er bleven 140 nachtarbeiders; 27 dooden zijn in die ramp te betreuren in zelfden put was in October 1877 een ont ploffing geweest, die 't leven kostte aan meer dan 200 werklieden. Frankrijk. Het groot nieuws aldaar is de Vrijspraak van den Napoleonist CASSAGNAC, Representant en Gazelschrijver, be schuldigd van in zijn schriften 't Goevernement aangerand te heb ben. Cassagnac is een oprecht en hevig Katholiek, en verre van iets te herroepen, men randde mijnen God en mijn Geloof aan, riep riep hij voor d'Assisen uit, is 't dan wonder dat ik mij met ziel en met drilt heb verdedigd De Jurés spraken hem vrij en't Volk applaudisseerde. De Partij der Napoleonisten sukkelt en dom pelt. Mei de'dood van Prins Lowie-Napoleon valt het recht van opvolging aan iemand die er gansch onweerdig van is, aan Jeröme Napaieon, mer.onkel van den Prins, en drijdobbelen deserteur De Bonapartistcn dubben zich dood. 'ne Lapper te Parijs, die in een herberg zittende, achter een Onderpastoor geroepen hadKanailje, raaf, zwarte beestis veroordeeld tot i5 dagen cachot.... Hola, schandevel, 't en is nog geen commune Algiers. De opstand is geëindigd en gekenmerkt door een wreede gebeurtenis: 3oo opstandelingen die naar de zandwoestijnen waren gevlucht, zijn er allen van dorst bezweken. Et-n mag-azijnliou Ier te Rotterdam legde gisteren morgend een bankbiljet van lmiO gulden op de keukentafel. Terwijl hij zich een oo genblik verwijderde, nam de meid oen ketel met kokend water van het vuur, zotte dien op het biljet, meenonde dat het eeu stuk papier zonder weerde was. Er bleef enkel wat zwarte asch over van do lUGO gulden. D ander week is de Dood, zonder zelfs te kloppen, Renard, den Minister van Oorlog, komen halen.... Hooge plaatsen heeft hij in zijn leven bekleed, dat is ijdelheid, VANITAS hierna,in 't eeuwig leven, een goed plaatsken hebben, dat is een ander zaak, een réeei belangrijke zaak! "T'ElseNE in de Zwaanstraat woont eene familie ENGELEN genaamd; leefde keizer Karei nog, hij zou ze DUIVELEN doen noe men. Onlangs was er twist; de man verweet zijn vrouw, over 't slecht gedrag hunner dochter, dat het haar schuld was, dat zij de dochter'bedierf, enz.; daarmee ging vader slapen; zoon kwam thuis, en hoorende wat er gewee"st was, begon hij te tempeesten; vader werd wakker, greep een mes en stak naar zijnen zoon; de zoon verweerde zich en bracht zijn vader een schrikkelijke wonde toe in't been.... Liefelijk, niet waar? een tooneeltje van de zede- leer, a la Van Humbeeck; zoo zal 't overal gaan, waar de kinderen in 't onzijdig kleurloos onderwijs worden gedompeld. Te CHARLEROI, niet ver van de statie, is 'ne garde-convoi uit- geslibberd en op 't spoor gevallen de wielen hebben zi]n hoofd ge- pletterd. 't Is 'ne jongen van in de twintig jaren, die ging trouwen met een meisje van Marcinelle. T'ANTWERPEN is zaturdag avond, ten 6 ure, een huis inge stort, het huis genaamd den Gouden Appel, den hoek uitmakende der Wisselstraat in Oude Beurs. Een i5tal werklieden waren juist bezig met in de kelders van dit huis fondementen te maken voor een nieuw huis; gelukkig konden er 14 bijtijds vluchten en de i5de werd er ongehinderd uitgehaald. De schade is groot; verscheide om liggende gebouwen zijn geschalotterd. Antwerpen. Ossen op den loop. Maandag tussehen 2 ure en half 3, is een groot deel van de stad in rep en roer gebracht door drie amerikaansche ossen, welke op den loop wa ren gegaan, toen zij naar de statie van den ijzeren weg moesten geleid worden, 't Is niet, zooals veel burgers denken, dat die amerikaansche dieren, wilde ossen zijn maar die beesten zijn veertien dagen opgeslo ten geweest, gedurende den overtocht, an zijn bij liet doorgaan in onze stad wel wat onrustig, zij, die aan de vrijheid gewoon zijn. Kon men nu die ossen aan koorden leiden, 't ware goed maar daar aan zijn ze niet gewend. Het stadsreglement eiseht dan 00'; dat bij ieder zeker getal ossen, eeri vast getal drijvers zouden zijn. Het schijnt wel dat dit gisteren door een franschen veekoopman, die twaalf ossen had, niet is in het oog gehouden. In de Belle Vue gestald, had de baas uit dit hotel hem aangeraden .0 wachten tot dat men hem de noodige hulp kou geven om zijn naar de statie te brengen Naar dien goeden raad niet luisterende, zou de koop man eenige jongens van de straat genomen hebben om zijn dozijn Ame- rikaners raar de statie te doen geleiden. Al spoedig gingen drie ossen op den loop, hetgeen in de drukke stra ten van onze stad eene groote opschudding teweeg gebracht en veel schrik bij de burgers deed ontstaan. Ook liepen de ossen, storm door onze straten Men baalde de kinderen binnen vele menschen sloten de vitrienen en de deuren toch zijn een aantal personen, die poogden de ossen tot staan te brengen, gekwetst geworden. Zelfs een werkman, die op de Eiermarkt een der beesten trachtte tegen te houden, is ge kwetst naar het gasthuis gebracht De policie klopte en kaptemet den sabel op den kop; paraplues en stokken werden aan stukken geslagen, mannen sprongen vooruit om den os met de horens te vatten, doch zij werden uiti do baan geworpen men wierp met kasseien op het beest kortom, in de verschiLende straten waar die drie dieren zich bevonden, hadden dezelfde tooneelen plaats. Al dat gewoel maakte de ossen nog woester indien men ze heel een voudig had laten gaan, zonder gedruisch te maken, zou men ze hebben meester geworden. Een der drie ossen heelt tot vijf ure toe opschudding gemaakt on men is er met de grootste moeitè in gelukt nem, op de Museumplaats, achter aan het beenhouwerskarke van M. V. O., van Berchem, te binden. I)it echter ging niet zoo gemakkelijk en men is er eindelijk op öt- Jansplaats in gelukt den os af te steken, na dat eeu jong beenhouwer M. V. O. hem de spieren der pooten had doorgekapt- Een andere 03 heeft de richting van Wilrijck, dus liet vrije veld ge kozen. Veel heeft dat dier in zijnen loop verwoest. Hovingen en velden heeft het org beschadigd en men is er slechts te Wilrijck ingelukt hem neer te slaan en af te steken. Het schijnt dat de eigenaar, voor aange richte schade, -Tl fr. heeft, betaald. - De derde os is kunnen tegengehouden worden. Hoe het zij, het is noodig dat er goede voorzorgen worden genomen vtor het vervolg, en dat die moeilijkheden worden vermeden. Ook zaterdag moet er een os van do landingsplaats op den loop zijn gegaan, in de richting van Stui- venberg. Ook'dit beest is moeten afgemaakt worden. Wij vernemen nog-, dat twee der amerikaansche ossen eenen winkel zijn binnengeloopen in de Wiegstraat, in de keuken eenige koeren heb ben rondgedraaid, daar, natuurlijk, het een on ander hebben gebroken, en weêr naar buiten geloopen zijn. Zooals wij zeggen is er een os afgemaakt, een tweede naar Wilrijck geloopen en een derde aan Kasteelplein, met het werpen eener strop, gevansren. De werkman die op de Eeiermarkt gewond werd, heeft den knoezei gebroken en zal wel zes weken in het gasthuis moete» blijven. De man wer 1 door den os meer dan tien meters ver meegesleept. De koopman heeft den gekwetste eene som van 50 fr. ter hand gesteld. Loopende Nieuws. Rond Mayenne, in 't Fransch, zijn er hagelsteenen gevallen, de dikte van 'ne marbol; spijtig voor de vruchten De Sterrekijkers hebben er dezen keer leelijk neven geslagen; z'hadden voorzegd: D eerste 6 dagen van Juni, hevige hitte z'bebben 't ons anders geleerd, hebben ze Te Leuven is godvruchtig overleden den Poolschen prins Thomas Massalski; zijn zoon is Professor der Universiteit. Er is 'ne wreeden oorlog tewege tussehen Chili, tegen Peru en Bolivië; urij machtige Staten van Amerika. Tc Marokko is de sultan bestolen van zijn kost bare juweelen en antikiteiten eene som van 200,000 fr. is uitgeloofd voor die de dieven kan ontdekken. De luitenant Carrey, zal voor eenen krijgsraad gebracht worden, omdat hij zich zoo slap gedragen heeft, als prins Napoleon door de Kaffers werd overvallen. De wijngaardziekie is nu ook in Italië verschenen, te Boimida, in min dan twee dagen werden al de planten vernield. (ECHT VERHAAL UIT ONZE DAGEN). 24" Vervolg. XXIII. Arkangel; nieuwe moeielijkheden. De Vluchtelingen gaven hunne reiskaartjes aan de soldaten; ze mochten doorgaan en voegden zich onder de menigte die den omtrek der kaaien vervulde. 't Was daar een beweging, een werking, gelijk ne mierennest men zag niet van d'eeuwige koppen, die als een zee dreven tussehen de stapels tonnen, planken, koorden, balen, gedroogde visschen, zakken graan gedurig circuleerden scheepskapiteins uit alle lanaen en natiën der wereld, in de grootste bedrijvigheid. Er waren daar Amerikaners, Engelschmans, Hollanders, Zweedsche, maar Fransch- mans zagen onze Vrienden niet. Ze volgden de kaai, gingen een lange brug over, en zakten af naar de have- Daar, ze voelden en zagen het, moesten de voorzorgen \erdubbeld worden een woord, een beweging kon hen verraden Arkangel is de voornaamste brug van Syberië naar Europa, en daar heelt Rus-

De Werkman | 1879 | | pagina 2