Eene treffende Geschiedenis. Een Poolsche edelman, de graaf Sokolinski had de •wapenen opgenomen tegen de Russen in den laatsten opstand, teen zij zich zoo dapper zoo wanhopig, he laas tegen hunne verdrukkers verzet hebben. Hij werd gevangen genomen en ten dood veroordeeld. Terwijl hij in de gevangenis zat en de gravin die hartverscheurende tijding daarvan had ontvangen, nam deze haar zoontje, 1') jaren oud,bij de hand,leidde hem naar de kerk, en neergeknield voor eene afbeel ding van Onze-Lievo Vrouw van Zeven Weëen, stortte zij dit gebed uit de volheid haars harten uit Heilige Maagd Maria, bid voor ons, bescherm ons, red ons. geef een echtgenoot aan zijne gade terug, een vader aan zijnen zoon. Gij moet medelijden hebben met onze tranen, Gij die men nooit te vergeefs heeft aangeroepen,Gij die uw Goddelijken Zoon zoo lief hebt en zelve ook zooveel hebt geleden De moeder en de kleine Stanislaus stonden op, niet zonder dat eene zoete hemelsche hoop balsem in hunne wonden gego ten had. De gravin, gevolgd door haren kamerbe- diende en vergezeld door haar zoontje, begaf zich naar de gevangenis waar haar man gekerkerd was. Met behulp van eonige goudstukken waarmee zij de hand vulde van den cipier, gelukte het haar tot in het donkere hel, waar haar man was opgesloten, door te dringen. Drie kwartier daarna had do graaf debovenkleederen der gi avin aangetrokken, en zijn aangezicht zooveel mogelijk verbergend, passeerde hij de schildwachten met d6n kleinen Stanislaus aan de hand, die luidop van droef heid huilde over het achter laten zijner dierbare heldhaftige moeder. Des avonds opendo men den kerker bij het doen der ronde en zie, de cipier stoot een gil uit, roept om hulp, en schreeuwt: Verraad! Verraad! In plaats van den ter veroordeel den graaf vond hij de gravin, zijne heldhaftige vrouw. Sokolinski was ontsnapt en met zijn zoontje naar Parijs gevlucht. Ruim een jaar ging voorbij. De graaf, steeds onbe kend gebleven met het lot zijner moedige echtgenoote, gaf op het herhaalde vragen van Stanislaus «wanneer komt toch mama terug- voortdurend ontwijkende antwoorden, om do folteringen van zijn angstig ge moed te verbergen. Het zoontje was op eene kostschool gedaan, door geestelijken bestierd, en groeide op in bekwaamheid, godsvrucht en christelijke deugd. Het tijdstip zijner eerste H. Communie brak aan, maar altijd dacht hij aan zyne moeder. -Ik wil, zeide hij aanhoudend, dat zij terugkomt op den dag mijner eerste H. Communie en zeker, zij zal komen.- Vol van deze gedachte, maakte Stanislaus het kruisteeken en schreef in stilte een brief aan Pieter, den huisbediende van de gravin, die in Warchau was gebleven. Die brief luidde aldus: Pieter, wees zoo goed en zeg aan Mama, dat ik mijne eerste H. Communie doe binnen eene maand, en dat zij absoluut naar Parijs moet komen om daarbij tegenwoordig te zijn. Ik schrijf aan haar niet, omdat men al onze brieven onderschept, maar ik vertrouw er op, dat gij alle voorzorg nemen zult om haar mijn verlangen mede te doelen.... Ik omhels u uit geheel mijn hart. Stanislaus. Zeg aan Mama dat ik in de kostschool ben in de straat D....« Hij slóot een prentje der H. Maagd in den brief, zegelde en deed hem op de post. Het kind was eene novene begonnen ter eere van de H. Maagd, welko op den dag der eerste H. Communie moest eindigen, ik zal zoo vurig bidden, zeide hij, dat de H. Moeder Gods wei genoodzaakt zal zijn mij mijne moeder terug te geven.» Kort daarna ontving de graaf van eenen onbekende een slordig briefje met deze weinige regels: -Helaas! geene hoop meer; vertrek naar Siberia. Overgeving aan Gods raadsbesluiten. Pieter moet oen laatste proel'nemen, maar men zegt, dat bij de eerste poging tot ontsnapping, de gravin zal gedood worden. "Wij beminnen u, maar betreuren u nog meer,« Intusschen naderde de dag dereerste H. Communie. Stanislaus had geen woord gesproken van zijn brief aan Pieter noch aan zijn papa noch aan zijn meesters; maar hij had er veel over gesproken tot onzen Lieven Heer, de dagen en uren geteld, en alles zoo uitgere kend, dat zijne novene juist zoude eindigen als hij de lieiiiire absolutie ontving. De laatste dag brak aan, en de ouders waren in de spreekkamer om liunn# kin- ders den oudorlijken zegen, volgens oud gebruik, te verleenen. De graaf Sokolinski was aanwezig zoowel als de anderen. Stanislaus naderde hem, vloog hem om den hals, en ontving den vaderlijken zegen. -Papa, nu heb ik uwun zegen ontvangen, maar ik verwacht hem ook van Mama.» De vader zweeg. Gij weet dat Mama komt? hernam Stanislaus. -Zoo, zoo, - zuchtte de ontroerde graaf. Ik. wil, dat zij bjj mijne eerste H. Communie tegenwoordig zij, en zij zal er zijn. Zie, papa, ik heb eene novene gehouden ter eere der H. Maagd, zij eindigt om 5 uur, om 4 uur ontvang ik de heilige ab solutie, dan zal ik zuiver zijn als de Engelen en ik zal de Moedor van den goeden God smeeken mij heden avond mijne Mama terug te geven, of zonder man- keeren morgen vroeg. «Och kom! onderbrak de graaf, en zijn best doende om even te glimlachen, verliet hij zijn zoon; hij konde onmogelijk dat gesprek langer verduren. Het werd 's avonds 5 uur. Stanislaus ging naar het vertrek van den portier, toen hij door een der geeste lijken van het huis werd ontmoet. -Waar gaat hij heen, mijn kind?» «Eens zien of niemand naar mij gevraagd heeft.» -Maar uw vader was dezen morgen al hier.» «Eerwaarde Heer, ik verwacht nog een bezoek, ik verwacht Mama -Maar, uwe Mama is niet te Parijs.- «Zij zal wel komen, ik ben er zeker van.» -Kom, kom, beste jongen! ik begrijp uw verlan gen en uwe gebeden; pas op, geen verstrooiingen, mijn vriendje, de uur van bezoek is voorbij, ga naar uwe kameraadjes terug.» De novene was geëindigd en hot kind verbeeldde zich dat de Hemel Koningin hem onmindelijk zijne moedor zoude terug schenken Het Yvas voor hem eene groote versterving, niet naar den portier te gaan hooren, maar hij onderwierp zich toca met groot moedigheid. «In alle geval, zeide hij bij zichzelven, als mijne moeder komt, zal zij naar mij vragen.» Het slaat 6 uur, het wordt 7 uur, 8 uur.... en nog is niemand gekomen. Men gebruikt het avondmaal, en maakt zich gereed om te gaan slapen. Stanislaus ontzinkt ietwat de moed.... Zie echter, op het laatste oogenblik meldt zich eene vrouw bij den portier aan,van een armoedig uiterlijk, vermagerd en mismaakt, om Stanislaus Sokolinski te mogen spreken. De portier, dit laat bezoek wantrouwend, weigerde het kind te roepen; maar eindelijk moede van al dat bidden en smeeken, staat hij toe, dat zij voer het raam ging staan om de kweekelingen te zien, welke over de binnenplaats wandelden. Stanislaus die altijd neg hoopte op de terugkomst zijner moeder, ging eon weinig buiten de rijen, om een oogje te kunmen wer pen naar den portier; meer was er niet noodig om de gravin want het was wel de verwachte Mama te laten uitroepen: «daar is hij!... daaris hij!...» en een gil latende viel zij in bezwijming. Hoe kon de gravin zoo komen op het uur door Sta nislaus voorzegd Zij was ontsnapt aan de soldaten die haar escorteerden naar Siberië, had zich ver momd,was naar Frankrijk gevlucht, zonder hulpmid delen, zonder geld en eindelijk te Parijs aangekomen. Gelukkig had Stanislaus in zijn brief het adres van zijn kostschool opgegeven en zoo gebeurde het, dat de gravin in do groote wereldstad waar zij geen weg of steg wist, direct by haar zoon was terecht gekomen. 's Anderendaags men kan het begrijpen, woonden do graaf en de gravin, wederom vereonigd, na zoo veel lijden, vol vreugde en als dronken van gelukza ligheid, de eerste H. Communie van Stanislaus, hun geliefd kind, bij, wiens blijdschap, godsvrucht en dankbaarheid op dien zaligen dag niet te beschrijven M ARKTPRWZEN AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 2d a LATER NIEUWS. God zij gedankt! PRUISEN' begint eenen anderen weg in te slaan en trekt met rasse schreden naar den Godsdienstvrede. In AMERIKA staat in brand de stad en zeehave Port-au-Prince't is d'hoofdstad der republiek Haïti; T'ARLON is 'ne muur ingestort; 7 werklieden waren er aan 't arbeideneen was stokkendood, en zijn zoon werd met verbrijzelde beenen opgenomeneen derde is in levensgevaar, en drij andere zijn gewond. Te BASEL is d'an- der week brand geweest in de kerk: rond midder nacht, 't koor geleek aan eenen gloeienden vuuro ven, ten half drij was 't vuur overmeesterd, dank aan de dapperste werkingen; van een der Paro chianen, Cl. Buytaert, verbrandde de klak op zijn hoofd. Keizerin Eugenia is beter; waar schijnlijk zal 't mensch naar Spanje, haren pays gaan, om in d'eenzaatnheid eenig solaas te vinden voor haar bitter hertzweer. Engeland neemt groo- telijks deel aan hare droefheid. In den Elzas, in Bcyeren, in Engeland, Brabant en Vlaanderen, overal d' H O P vraagt warmte; te Bischwiller, al waar eenige sterke zonnige dagen zijn geweest, vertoont zich nu het honingzoet en 't ongedierte. Aan de Seheldedijk te Baasrode is maandag Al. Peelman, oud lo jaren, al spelende met ander kinders van den dijk getuimeld en werd met gebroken been opgenomen. Sparen, met overleg en goed pro poost een appelken voor den dorst sparen, niets nuttiger en aangenamer voor Ouders en voor Jonkhe den; de vruchten der goed-ingerichte spaarzaamheid zijn te blijken en te zien telseghem, door de werkin gen der algemeeno Spaar en lijfrentkas. Deze voortreffelijke inrichting komt een boekje uit te ge ven, VERHANDELING OVER DE SPAARKAS, een boekje dat overal zou dienen verspreid ongelezen te worden. Wij hebben er 100 doen komen en verwachten den prys om ze te koop te stellen. Parloir. Omvangen 2,50 van M. V. D. II. te Moerz. tot 1 Juli 188O Ontvangen uit Eegh. en alles wel in aandacht genomen Ontvangen 7,50 uit SI. Ja M. 't uwe is betaald tot 31 december 1SS0 Wat ontmoet ik deze week treffelijk'ë bétaalders! wat achtbare Compagnie' 'k zon mogen zeggen gelijk Petrus Laat ons de tenten bij die soort van volk opslaan. Ontvangen 2,50 van A. N. Isa. tot Juli 1880 Rogge Masteiuin Haver Hoppe (1878) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo 19 00 a 22 50 a 28 20 00 23 - 20 a 23 10 0 7 1 4 a 13 72 09 25 sm. 25 SO 2L 50 17 50 22 50 17 50 2 67 1 74 1 3') GEERAARDSBERGEN, Tarwe per 100 kilo fr. Masteiuin Rogge Bounen Aardappels Boter per kiio Eieren per 25 Vias per kilo NINUV'E, 's dijnsdags. Tarwe per loO kil. 27 28 Rogge, 18 19 Aardappelen, 15 16 lie Boter, per 1/2 kilo 1 35 1 45 LUKEREN, 's woensdags. Tarwe up.1051. 22 24 Rogge 1U5 1. 15 25 lö 25 Garstu. 1051. Haver 1591. 14 76 16 Zo ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 11 a ver 159 Boter per kiio Kiep per 11 kilos 56 25 50 15 56 16 2 54 Z 63 10 84 11 15 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoel. 65 stuks uilauusch ras. Van 25 j tot 0380. 556 hollandscD ras. Van 320 tot «760. Binnen de stad. 20 stuks iulaiidsck ras, van 220 tot 535. 111 stuks kollandsch ras, van Z95 tot 475. ST. N1KOLAAS. Tarwe per HJö liters Ir. 24 Poidertarwe 21 Rogge 16 Boekweit 19 Haver 15 5# Duivenboonen, - 22 50 Erwten - 18 55 Vias, - 4 20 Aardappelen, «19 Boter, 2 59 Hoei, 100 bussels, 25 50 Eieren per 26, 2 08 DENDERMONDE, Witte tarwe fr. 26 Rogge - 18 Boekweit 21 Vias per kilo O Kemp 0 Boter per kilo 2 Eieren per 25-2 Aardappels 11 Lijnolie Lijnkoek - Raapkoek 's maandags. 50 a 27 a 18 50 a 21 50 a O 97 a 0 98 54 a 2 72 00 a 2 10 50 a 12 65 75 21 50 14 50 KORTRIjK, s maandags. A-udappels, gom, fr. a— lOaUn —,—a Boter J.C. J '2 alio 1,39a 1,58 Kooizaadono.lOJh.» 69,25 Lijnolie, luó k. 66,00 ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 35a36, 2de 33a34,— 3de 29a3U,— Roggebloem 26a28,— Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: ^8 stieren, 0,75 c. 119 ossen, 0,90 tot 1,05 137 koeien, U,7o tot 0,87 u5o kalveren, 1,05 tot 1,18 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 29 Rouile dito, 27 Rogge, 21 50 Haver, 21 50 iijonen, 24 50 Aardappelen per 10Ü kilo, 15 50 Boter per kiio, 3 12 Eieren par 25, 2 10

De Werkman | 1879 | | pagina 4