1 I I Steunende^ zoo spreken de IJls- schoppen, op het gezag van den H. Stoel en luisterende naar zijne Leering, in vereeniging met de Bis schoppen van de gansche Katholieke Wereld, verklaren Wij dat de school- inriehting, door de wereldlijke macht aan ons kand toegepast, gevaarlijk en nadeelig van aard is Wij verklaren dat zij de voortplanting van het onge loof en van de onverschilligheid be voordeelt en eenen aanslag is op 't Geloof, de Godsvrucht en de godsdien stige Hechten van het Belgisch olk en om die redens keuren Wij ze af en doemen ze. Bijgevolg nog, ons schikkende naar de Leering van den H. Stoel, be sloten in den brief van Pius IX tot den Aartsbisschop van Freiburg, en de woorden zelfvan den Paus gebruiken de, vermanen Wij alle geloovigen en verklaren Wïj~hun dat men volgens consciëntie naar diergelijke scholen niet kan gaan, vermits zij ingericht zijn tegen de Katholieke Kerk. Bijgevolg, geen huisvader, geene huismoeder, mogen volgens consciën tie hunne kinderen plaatsen op eene openbare school die aan het beheer der wet onderworpen is. OVERWEGINGEN. De Werkman oo *g oo -vj CO 11 Ja. de derde schreef is er De Wet van Ongeluk is gestemd, geteekend en afgekondigd. Gestemd in de Kamer, met 7 stemmen, dank aan de vèrvalschmg der kiezing en aan de i3 Representanten welke Brussel mag kiezen. Gestemd in't Senaat, met 1 stem, nadat Prins de Ligne, de Voorzitter sinds 3o jaren, in krachtige woorden de wet had afge keurd en veroordeeld. Geteekend door Koning Leopold II, ongelukkiglijk ja wij we- ten niet wat er in 't koninklijk hert omgaat, maar ne Christene Ko ning, eerder als zulke wette te teekenen, zou kroon en troon moe ten afstaan want wat zijn kroon en troon_ in vergelijking van de rust varj geweten en van de zaligheid der ziel? De wet is geteekendj r. 1,- De gemeentescholen zijn staatsscholende Steden en Parochiën hebben geen recht meer op hunne scholen; krachtens de wet, vallen meesters, scholen, kinderen, onder de macht en de hand van den minister-vrijmacon Van Humbeeck die in 1864 t Antwerpen den redenaar der LÓgie was en de volgende woorden uitsprak n Er is een kadaver in de wereld, dat den vooruitgang belem mert" dit kadaver van't verleden, om het rechtuit te noemen, is t CHRISTENE GELOOF. (l Ja,'t Christene Geloof is een kadaver in zijne verdrukkende Geloofspunten, die overal het vrije onderzoek verlammen het is kadaver in zijne opperpriesters, die een algemeene heerschappij wiL len voeren. Dit kadaver hebben wij heden onderzocht en hebben wij het in den put niet gestooten, wij hebben het ten minste opgelicht en eenige stappen dichter bij den put gebracht. De uitspreker dier ijselijke woorden is nu aan 't hoofd van al de goevernementsscholen om zijn helsch plan uit te voeren. Het zal onnoodig zijn hier veel beslag van woorden bij te bren gen. Onze geachte Lezers kennen de wet, dit wreed helsch wapen in handen der Vrijmetselaars gegeven, om wezentlijk van t Chris tene Geloof een kadav er te maken... Wordt er niet gewaakt en gewerkt, binnen 20 jaar zullen er voor 't arbeidende volk geen ker ken of kerkhoven meer noodig Zijn... En 't is daarom, door hun ambt gedwongen, dat de Bisschoppen zoo streng en zoo uitdrukke lijk de wet en"hare scholen hebben veroordeeld. Mogen zij, de Op volgers der Apostelen, de Leering door CHRISTUS zelf op de wereld gebracht, laten verdrukken en verbannen? Hoort nu, geachte Lezers, wat reeds op de preekstoelen is afgelezen en waartoe al de- geen die Christenen willen blijven en Christenen sterven, waartoe zij gehouden en verplicht zijn: Ziedaar d'eigene woorden van Hunne Hoogweerdigheden de Bisschoppen, woorden die wij in groote letters stellen, opdat elkeen ze zou zien en met aandacht lezen, 't Zijn woorden die gemediteerd zijn en die als Bevelen der Geestelijke Overheid zullen blijven, zoo vast als een rots, en zoo lang als er 'ne mensch op aarde leeft. 't Zijn in Belgenland moeielijke tijden maar geen viktorie zonder strijd en God leeft die 't alles geeft. Er is een Voorzienigheid, men- schen, die waakt en zorgt voor degene die van goeden wil zijn. Ziek zijn is erg, doch men kan weêr gezond worden, arm zijn is bit- ter maar die arm is, kan met tijd en vlijt, welhebbend, ja zells rijk worden; zijn vrienden zien sterven is pijnlijk, doch t is hier voor elk: komen en gaan; - MAAR, een misdaad in huis hebben, dat is een doorn die blijft, die steekt en altijd dieper blijft steken En wat zegde Prins de Ligne, dien waardigen Grijsaard, wat zegde hij, van de nieuwe Schoolwet: Ik ben altijd liberaal geweest, zegde hij, maar nu moet ik mij van die partij scheiden; dc schoolwet is onge past, is gevaarlijk zij bant de Religie uit d herten en zal aldus de MISDADEN doen vermenigvuldigen. Hoort gij dat, Vlaamsche Ouders? en wie spreekt aldus? een onafhankelijk rijk man, die bijna aan den boord van 't graf is en naar niemand moet zien om de waar heid te zeggen. De wet, zegt hij, het onverschillig of goddeloos onderwijs, zal de misdaden doen vermenigvuldigen.» En als er mis daden zijn, wie wordt eerst gepijnigd en geschandvlekt? wie d Ou ders! ziet dien ouden man daar gebukt gaan. Hij heeft do jaar ge werkt en gezwoegd; hij beeft kloeke gezonde kinderen, die geld winnen; maar de misdaad is in hun hert; zij verachten en verstou ten hunnen ouden Vader en de man gaat met opgekropt gemoed Ziet die oude moeder! och, 't mensch heeft gewerkt en geslaafd, maar altijd den kop in de lucht, met koeragie en vreugd nu de dochters zijn groot, maar niet deugdzaam; menschen wist gij wat er in huis gebeurt, hoe die dochters 't hert hunner moeder afvrctten; en 't Mêken weent zonder hoop; o, 't en is juist haar schuld niet: goede ouders kunnen slechte kinders hebben, maar degeen die t Goddeloos onderwijs aankleven, zullen de schuld zijn dat hun kin ders met een misdadig hert leopen... De deugd beminnen, is lastig, d'ondeugd bevechten is moeieiijk; en ge zoudt willen, dat een kind, 't welk in zijn school niets goeds, niets stichtend hoort, dat dit kind, zonder macht of wapens, deugdzaam, eerlijk, zedig zou wezen, dat dit kind vader en moeder zou eeren, behulpzaam zijn en dienen? Wel' dit ware een mirakel van God! Er zijn deftige Hccren Onderwijzers die zuchten en treuren, maar de schuld van a les, dat is de Vrijmetselarij Wie heeft de wet gemaakt? zonder Bisschoppen, Inspekteurs of Onderwijzers te raadplegen, tegen den dank van al- len? De Vrijmetsers... De H. Kerk is eene Moeder vol goedheid en vol teederheid als 'ne mensch ziek is, al de wetten van versterving vallen; is er nood, zelfs van de zondagrust wordt gedispenseerd; geen Moeder zoo teeder voor haar kinders, als de H. Kerk maar, ook geen Moeder zoo waakzaam, als de Kerk... Een moeder, haar kinders zitten aan tafel, ze verneemt dat erin den kaffe vergif is, wat zal ze doen? opspringen en liever de tafel met boterhammen, melk, kaffé en alles omstooten, als 't vergif te laten drinken. Nadien

De Werkman | 1879 | | pagina 1