KERK INGERICHTWij verwer pen en ver oor dee le n die Scholengeen Voder of' Hoeder mag er in consciën tie zijn Kinderen zenden geen Chris- tene mensch mag ongedwongen mede werken tot uitvoering der slechte Wet. Spektakel in d"Helle. Lucifer. Oppercipier dei' Helle. Cipier. Heer ende Meester. Lucifer. Wat doet ge daar foreSt Cipier. Ik bezie onze Weverij van leugens, waar P/jWya tegenwoordig 18 uren daags wordt gewerkt. I/V Lucifer. Verschijnt. Cipier. Lucifer, uw dienaar is hier. Lucifer. Citeert 'ne keer Meester Vooruit, 'k wil hem aan stonds spreken. Meester Vooruit. Heer ende meester, uw die naar. Lucifer. Ja, uw die naar. stomme gloeiende prij Meester Vooruit. Heer ende.... Lucifer. Zwijgen, ot 'k doe u voor een maand in den solferput steken, dwazen loebas. nog te dom voor ezel te worden heb ik u gezegd van alzoo te compareeren in Vlaande ren, met 't Kruisbeeld 011- def uwen voel"? Meester Vooruit. Sire, de vrijmetselarij.... Lucifer. Zwijgt, ge zijt vrij en lieber, gelijk 'ne staatsmeester, maar 't eerste woord dat u nog ontsnapt zonder dat ik u vraag, of uw eerste moveinent buiten ons orders, ge zijt uw plaats kwijt... De vrijmagonnerie spant ook dikwijls den wagen voor de peerden en verklikt ons spel. Maar gij, meester Vooruit, wat hadt ik u bevolen en wat moest gij en uw escadrons duivels doen Meester Vooruit. Sire, ons orders waren van de scholen t'overmeesteren en alzoo de zieltjes der christene kinders in uw handen te leveren. Lucifer. C'est. ca, en hebt gij dat gedaan Meester Vooruit. Sire, ge weet toch dat al de scholen van den Staat in ons handen zijn. Lucifer. Daarmeê zijt ge vetscholen zonder leerlingskes, dat is een helle zonder vuur; vei sta-de-dat,lompe stoffel,dommen kwispel, luie helleveeg dat g'het zijt.. Ge valt daar in de scho len gelijk 'nen os in 'ne poreeleinwinkel.. En ons fiamassons ook hebben te klaar ons inzichten veropenbaard. Zeg, vangt men hazen met trommels? en als de bende van Jan De Licht of van Baekeland, uitstelen ging, stormden ze botsweg de pachthoeven binnen. Hé, loeder! wat deden ze? 'ne strooiman vooruitzenden, die op beleefde, civiele wijze logist vroeg, zijnen dienst aanbood, zich als knecht verhuurde, schoon vertelselkes deed, 's avonds rond 't vuur, zoodat iedereen bleef heurken en dat ze dan in 'ne vaste slaap vielen. Thans veranderde 't spektakel, de belcetde strooiman stond op, liet de dieven binnen en hielp stelen, rooven, branden en moorden. Zoo, onthoudt het wel, zoo, hoort maar, ei- pieren van d'hellc, zegt het voort in al de Framassonskroegen, zoo moeten wij doen om de zielkens der werkmanskinderen te krijgen. Ons plan is gemaakt, de wei is aan ons, veel der tegen woordige schoolmeesters moeten ons(als strooimans dienen, om de christene kinders in ons scholen ie houden, maar eens dat wij er goed in gevestigd zijn, en dat de katholieken geen mieoe van beweging doen, dan, erdabial de maskers af en de scholen naar onzen zin en naar ons hert gebrodeerd. Is 't verstaan, mees ter Vooruit? Meester Vooruit. Ja, sire, wel verstaan. Lucifer. En ge zult het aan ons Vrijmassons in 't hert planten, Meester Vooruit. 'k Zal 't doen, of d'helle zal uitgebrai d zijn, 't geen onmogelijk is... Meester Luciler, d'eer van u te gr<-' ten, den dezen gaat. (Hij meer.t weg te vliegen). Lucifer. Haltof 'k breek u hals en beenen, 'k raabraak 'k verwurg u, onzinnige krawat. Wacht, ge n.oogt in dat kostuu niet terug in de wereld gaan... Cipier. Cipier. Heer ende MeesLer. Lucifer. Roep den Cipier-Karnaval, met zijn maskaradt kisten (Cipier-Karnavai verschijnt en plaatst zich voor Lucifer). Lucifer. Ge ziet daar meester Vooruit?.... Steekt hem eens in een ander ploenje,... in een treffelijk habijt, dat zijn ooren en klauwen goed verborgen zijn. maakt er een eremijt van, met schapulier rond den hals en paternoster in d'hand.., En aan stonds. want de schurk verprost ons zaken gaal er meê in 'nen hoek en als 't gedaan is, komt hem mij presénteéreii. Chmer-Karnaval. Meester, voila, 'k presenteer u onzen man, gekleed als eremijt, met scapulier en paternos ter; Lucifer. Redelijk goed,... hij hoeft nu ten minste een deftig voorko men;... als de prij maar wel op zijn woorden let, zijn oorens en klauwen stopt en niet te veel genever drinkt... Meester Vooruit, ge zijt nu deftig ge patroneerd, ga alzoo Belgenland in, bijzonder in Vlaanderen, blaast uwen adem in al de schoolmeesters die bij ons biijven, in volle vrijheid, maar welke wij later zullen priegelen. Die schoolmeesters moeten worden, gelijk waalsche sergeant-majors:.. Meester Vooruit, trekt nu op en speelt wel uw uw komedie, of in 't gloeienste forneis zal men u ankeren;... aliez, allen weg, 't is mijn uur van meditatie... malïlflllltiWll Na die plechtige veroordeeling, blijft er nog eenigen twijfel over en wat moeten alle Cliristene Ouders of Voogden doen Liever alles verlaten, alles lijden, als eon christene kind in scholen stellen, die veroordeeld zijn door de wettige en eenige kerkelijke Overheid. Nog een afzonderlijke vraag Wat moeten wij gelooven over de schielijke kazakkeering van minister Van Humbeeck Dat het een bekeering onder de galg is en 'ne serpentenlist om de kinders in de scholen te houden. De kazakkeering geschiedt voor de Vlaamsche Provinciën, maar te Brussel houdt de Framasson zijn godde- looze kazak aan. De kazakkeering is tijdelijk en zal zeer kortstondig wezen. Een circulair kan alle weken veranderd worden; de goddeiooze wet blijft... Een laatste woord hierop; Niets zoo kostelijk als de ziel en de deugd van een kind; dit kan, zelfs voor de stoffelijke welvaart der ouders, met geen geld betaald worden. Daarom, zonder aarzolen, geen Christene kinderen'in scholen gelaten die bestuurd worden en cansch onderworpen zijn aan de rampzalige en booze kopstukken der Vrijmet selarij. v SCHIPBREUK, 21 DOODEN. Zaturdag zijn te Antwerpen aangekomen de schipbreukelingen van den Louis David, die vergaan is op de kust van Rretanje, ten half tien 's avonds. Alsdan gevoelde men een geweldige schok, 't schip was op eene rots geloopen, 't ging zinken, en 22 man, waar onder al de Overheden, sprongen in zee, om al zwemmende hun leven te redden ongelukkiglijk werden zij door de tij meegesleept, behalve De Pauw, die met een reddingsboei zich den ganschen nacht boven water hield en 's anderdaags door een Fransch schip werd opgenomen Meer dan een uur had de kapitein Broek nevens De Pauw gezwommen, met verscheide andere, totdat eindelijk hunne krachten zich begaven en zij in de diepie zonken. Benevens De Pauw zijn er nog zes matrozen gered, die op'de toppen der mas ten geklommen waren, en er den ganschen nacht bleven, in den bit- tersten doodsangst. De Pauw heeft een omstandig verhaal der ramp meêgedeeld. Vier minuten, zegt hij, na den schok, was 't schip in zee gezonken en wij spartelden dooreen in 't water, 't welk op die plaats eenen stroom heeft van 8 mijlen vaart. T'Antwcrpen, bij den hotelhouder K..., Kammenstraat, was sedert 8 dagen een Duitsche garcon, beleefd men kan niet meer, hij kon buigen gelijk een knipmes. Zaturdag ging de vogel slapen, na mijnheer en madam den guten nacht gewenscht te hebben maar 's morgens was hij te plaat gepoets en twee tuizend franken waren vertwenen of pinnengepalmt. Er lag juist ne stoomboot ge reed voor Philadelphia. De Pruis zal erop gevlucht zijn. De jacht wordt een maand later geopend, als ordinaris. In September is een karavaan naar Lourdes uit Luik en op zelfde maand een karavaan uit Bergen naar Roomen... Verdere in lichtingen zijn in ons Bureelen te bekomen. Menschen, menschen, Iaat u toch niet bedriegen en peist wel op 't deze AL de slechte gazetten van 't Land prijzen de scholen der nieuwe wet aan; ALLEN trachten zich een schijnheilig masker om te hangen; maar ze brengen zelve hun deugenieterij uit, en ter wijl zij de Christelijke Leering aanprijzen, ze schrijven: Al wat zwartgerokt is, (dus al de Priesters), 't is een bijeenraping van volks bedriegers. Hoe zouden de weldenkende Belgen hun devoiren met doen, om een Christelijk Onderwijs te hebben; t Heyst, aan de zee, is veel vreemd volk Franschmans, Duitschen, Engelschen, Polakken, en allen, met de meeste liefde der wereld, helpen den Pastoor voor t inrichten zijner Christelijke school.

De Werkman | 1879 | | pagina 2