en er is geen een prochie of met October ze zal haar Katholieke School hebben. TONiA. Welk affront voor die Framassonnerie DOMIEN. En welk geluk voor ons land ■v TONIA. Want 't is uit die Framassonnerie, dat al die leelijke t' zaken tegen de Religie en tegen 't menschdom komen't is uit de di Framassonnerie, dat gedurig opstokingen komen: Toe, mensch, staat op tegen God, ge zult dan grooter. geleerder, verhevener zijn. DOMIEN. Ja, alzoo spreekt de volksbedriegerij, en och armen, J als 't menschdom naar die vuile plaasters der vrijmetselarij luistert, 't wordt een kot van wanorde, 'ne ruspennest, die achterna met den j groven borstel moet gezuiverd worden... TONiA. Domien, mijnen man, zou-je peizen dat de slechte scholen veel kinders zullen houden DOMIEN. Veel, dat en is precies 't woord niet; indien al de menschen raisonneerden en goed van hert waren, er zou niemand gaan, noch naar de slechte huizen, noch naar de slechte scholen; f maar hoe gaat het? g'hebt er die van 't slecht overwonnen zijn; 1 g'hebt er die voor 'ne vlasdank hun ziel zouden verkoopen g'hebt er,bij wie 't zelden gepast is en nooit wel; die alles best willen weten, TONIA. Ja, en die naderhand met hunnen trotschen kop in 't slijk vallen. DOMiEN. Ja en g'hebt dan lomperikken die zoo dom zijn, als of z'uit 'ne wilgen tronk gekapt waren. Per exempel, er zijn er die zeggen dat de staatsscholen niet slecht zullen zijn, waarom omdat de schoolminister het geschreven heeft. TONIA. Is dat su een rede die 'nen boer in zijn kloeffen zou willen; omdat de schoolminister dat geschreven heeft! maar dienen kadé heeft intrest om dat te schrijven; zijn scholen, zonder scholie ren, dat is'nen bril zonder gelazen...'t Is precies alsof g'aan 'nen dief gingt vragen komt ge morgen stelen De wet, daar ligt de knoop, en zoolang de slechte wet bestaat, zijn de scholen slecht. DOMIEN. Alia, 'tis te kleêr; ge vindt er dan, hier en daar éenigte,die naar de schoolmeesters luisteren,welke in den dienst zijn en blijven van Pitje Van Humbeeck, den schoolminister. TONIA. Waarom blijven z'er bij? uit ambitie en om aan 'ne vetteren trok te liggener en is geenen éenen meester of in zijn ei gen, in 't binnenste van zijn ziel, hij moet zeggen en bekennen, dat de schoolwet een wet is, die direki uit d'helle komt... Maar, die meesters en die ongelukkige ouders, hoe maken z'hun consciëntie Er is immers een geestelijk gezag; dat gezag berust op den Paus en de Bisschoppen of zou'n ze misschien durven peizen dat meester Pitjen, daar te Brussel, gezag heeft over de zielen der kinderen? DOMIEN. Gezag? hijdien geus en framasson God weeten is 't geen 20 jaar leen dat hij geen kruis gemaakt heeft TONIA.Twintigjaar! DOMIEN. Ja, zulke kerels zijn er, die leven gelijk ossen en zwijnen, den eenen dag uit en den anderen in, die eten, drinken, op staan en slapen gaan, en zich in de 7 Hoofdzonden wentelen, zon der 'ne keer te peizen dat ze redelijke schepsels zijn van den Almach- tigen God. En alzoo komen zij ook eens aan hun endeken TONIA. Dat moet een wreed sterfcedde zijn van zulke men schen. als ze dan God en d'eeuwigheid promentig voor hun oogen zien. Brrr.. Domien, laat ons toch van verre of van bij, geen deel ne men aan 't goddeloos onderwijs; want, 'nen ouder, die zijn kinderen naar slechte scholen gezonden heeft,of 'ne meester, die voor een hand vol geld, de framassonnerie blijft dienen, hoe moet hun wanhoop wreed en groot zijn DOMIEN. Ja, God beware er iedereen van... Zie, vrouw, boe dat 't menschdom toch zoo zot kan zijn van tegen den almachtigen en goeden God te willen opstaan Wie kan tegen Hem? wie moet erin Zijn handen niet vallen?.. En wie zal Zijn goedheid beschrij ven?... Zóö bermhertig is God, Tonia, dat Hij zelf zegt in 't heilig Schrift: Ge valt duizendmaal, en als ge tot mij komt, ik kom tot u.. En zijt het zeker. Van Humbeeck, is zeker 'ne groote goddeloozen. TONIA. We mogen zeggen, de voorlooper van Antichrist. DOMiEN. Nogtans, zulke menschen hebben nog momenten van gratie, en als ze de genade willen waarnemen, ze worden ont vangen gelijk den Verloren Zoon... De kinderen gaan komen en ons eten is gereed, peis ik TONiA. Jar sibiet; maar't dees moet ik nog zetten: zotte menschen zijn 't, die 't zeker voor 't onzeker niet nemen 't zeker goed onderwijs hebben wij in de katholieke scholen; 't onzeker, 't aangebrand, t veroordeeld is in de geuzenscholen. Gemengd Nieuws. De Osservatore Romano verhaalt dat verleden dinsdag, in de via di Ripetta, vier kerels een jongen priester hebben aangerand Daar is er nog een riep een der kwaaddoeners uit, terwijl hij den geestelijke zulken hevigen slag aan het hoofd toebracht, dat de ongelukkige in bezwijming viel. De held nam daarop de vlucht, ter wijl zijne drie makkers bij den gevallen priester bieren staan lachen. Aanstonds had eene samenscholing van volk plaats; de priester werd in een rijtuig naar zijne woning gebracht. Twee karibiniers, die voorbijgingen en het gebeurde vernamen, lachten ermee en haalden de schouders op. In Elzas-Lotharingen is eene bende brandstichters, en van de gevaarlijkste die er zijn. Te WlNSCHOLEE, (dat ligt in Holland), het Huis Mulder en Zoon was in failliet;'t Volk is in oploop gekomen en heeft al de vensters van 't Bankhuis in stukken geworpen..De schutterij werd onder de wapens geroepen. 't Stedeken VOLEANO, in Amerika, is vernield dooreen schrik- kelijken brand. Groote olievaten petrol relden er brandend in de straten en zett'en de huizen in brand, zoodat bijna niets gespaard bleef. Te Londen is zaturdag avond een wreed geval geweestEen telegraafpaal was omgevallen en eenige draden waren blijven in de straat hangen. Korts nadien, een rijtuig reed in volle galop voorbij en de koetsier werd rat den kop afgesneden. Te Zwitserland, in 't dorp Rubigen, is brand geweest in een huis, en vader, moeder, twee kinderen en eenen pompier zijn in de vlammen omgekomen. Te Parus is een dievenbende ontdekt en veroordeeld, be staande uit jongens van 14 tot 19 jaar 't waren geslepene booswich ten die gestudeerd hadden, om hun slachtoffers te treffen en te doo- den, zonder dat zij eenen schreeuw konden laten... Als 't gedacht van God en van eeuwigheid weg is, dan blijft er niets over dan vuil heid en wreedheid! Te LiGNIÈRES, Frankrijk, is de stoomketel van een dorsch- machien gesprongen 4 personen werden op den slag gedood de mecanicien en zijn vrouw, de landbouwer en zijn zoon 5 personen zijn erg gewond, onder andere de twee kinders van den mecanicien en een jongen van 10 jaar die uit nieuwsgierigheid was komen zien. Stukken der machien, die 5oo kilos mogen, zijn op i5o meters af stand gevonden. Vergiftiging door geld tellen. In de fransche bank te Valencijn (Frankrijk), werden herhaaldelijk ziektegevallen waar genomen, die aan metaalvergiftigingen deden denken, zonder dat men in staat was de oorzaak te ontdekken. Door heel nauwkeurige nasporingen is men er in gelukt aan te toonen, dat koper- en zilver- verbindingen de oorzaak der ziekteverschijnselen waren. Daar de beambten soms weken achtereen geld moeten tellen, zijn zij bij voortduring blootgesteld aan heel fijne stof, dat zich ontwikkelt, ten gevolge van het wrijven der vijffrankstukken over elkaar. Ten einde nu den nadeeligen invloed der koperverbindingen te ontgaan, heeft men voorgesteld voor de alliage der geldstukken zink in plaats van koper te nemen. Eene goede, frissche luchtverversching is intus- schen het eenvoudigste hulpmiddel, en deze laat op groote kantoren, eilaas, soms veel te wenschen over. In de koolmijnen van JUMET is een dochter van 14 jaar onder 'ne wagon geraakt en doodgereden 't was haren eersten dag dat zij er werkte en tegen den wil harer Ouders... Eert vader en moeder, opdat gij lang en gelukkig moget leven op deze aarde. Verscheide agenten van Policie t'Elsene zijn tot kot en boet veroordeeld, voor willekeurige aanhouding en slagen toegebracht aan de echtgenoten Van Camp. Te Gent, in een gemeen huis, is brand geweest en twee doch ters zijn verbrand en in de schrikkelijkste pijnen bezweken. Op de linie van 's Gravenbrakel is een kind door het deurken des wagons op den spoorweg gevallen. De vader sprong achterna en werd op den slag gedood, terwijl men het kind ongedeerd terug vondDoor honderde gevallen wordt bijna zienlijk de bijzondere zorg der Engelen-bewaarders voor de kinderkes bestatigd. Op de foor te St.-Joost-ten-noode is zondag avond rond den elven in een wafelhuis een petrollamp ontploft. De wafelhuisvrouw Van Dyck geraakte in brand en zou in de menigte geloopen hebben en nog meerdere rampen veroorzaakt, maar de Policie hield haar tegen De mensch mikt en God schikt. Te Woluwe hadden de menschen het laatste schof van hunnen oogst binnen gedaan. Den nacht daaropvolgende, er ontstaat brand; huis, schuur, oogst, 't wordt alles de prooi der vlammen. Men schrijft uit Sinaij (Waas) De luisterrijke processie der H. Kindsheid, welke jaarlijks eene ontelbare menigte vreemdelingen uit St Nicolaas, Lokeren en de omliggende dorpen naar onze Parochie trekt, zal haren gewonen omgang doen op zondag 14 September,namiddag. De onvermoeibare werkzaamheid waarmede de Ieveraarsters sedert weken de kinderen tot dien plechtigen uittocht voorbereiden, de voorzorgen waarin de gemeentenaren wedieveren om hunne woningen op den door tocht te versieren, alles voorspelt dat de alomvermaarde processie dit jaar zal waardig zijn van den Juister welken zij in vorige jaren heeft opgeleverd. De processie zal aanvang nemen aan 't klooster en haren plechtigen om tocht sluiten in de kerk, alwaar er te dier gelegenheid zal gepredikt worden door den befaamden Redenaar, don eerw. heerClaeys, professor in dichtkunde aan 't, klein Seminarie te St Nicolaas. Wij mo gen verhopen dat, indien de Hoei ons op voornoemden dag gunstig en aangenaam weder vergunt, het getal vreemdelingen welke in vorige jaren dien prachtigen stoet en zijne zeldzaamheden kwamen bewonderen, dit jaar nog talrijker zal wezen. DENDERMONDE verheft zich meer en meer in den goeden defti- gen zin sedert 't bestuur van zijnen waardigen Burgemeester en van deszelfs'achtbar" Schepenen en Raadsheeren, 't en is dezelfste stad niet meer; groote openbare werken, tot elks nut en profijt zijn uitgevoerd; overjaar is er een Standbeeld opgericht voor den Belg die in Amerika 't meest beroemd en bemind is, voor den grooten Pater De Smet; 't Kol lege van Dendermonde neemt rang tusschen de grootste Gestichten van België; met de klas van Rhetorika, welke er dees jaar geopend wordt, zijn de Studiën er volledig en met de klassen van Koophandel die er reeds bloeiend bestaan,is 't Dendermondsch Kollegie eene voorzaal van Univer siteit en Seminarie, en een bekwame Opleider voor allerhande vakken van Koophandel en Nijverheid... Een andere eertitel voor Dendermende is het Feest van Zondag, d'eerste Algemeene Vergadering van den Katholieken Schoolpenning. Duizenden en duizenden zullen de Beroemd heden van dien das 't gansche land door verkonden, en zeggen: welken machtigen en deftigen toeloop er was,uitBrussel,Gent,Aalst,Antwerpen, RijssefHalle en de aan Dendermonde palende Gemeenten; hoe de ont- 1 vangst' hertelijk en tevens prachtig was; welke schoone en nuttige Redevoeringen er zijn uitgesproken, die bewezen hebben dat de Katho lieke Schoolpenning een Voorzienigheid is, om België in zijn Christene Beschaving, in zijn Christene Religie en in zijn Christene Zeden te be houden. Er wérd, onder andere, door den Heer Burgemeester gezegd en algemeen toegejuicht dat, als de katholieken nu aan t hoofd komen, hun plan en vast besluit is van de Vrijheid van Onderwijs uit te roepen Ja, weg, voor eeuwig weg het Staatsonderwijs!

De Werkman | 1879 | | pagina 2