Toestand en Toekomst. d'onverscbilligheid en't ongeloof druppelt Durft er iemand zeggen dat al de Staatsmeesters de wet van 1879 niet met angst en schroom hebben te gemoet gezien en dat ze nu mnar uit gedwongendheid dezelfde wet verschoonen en durven aanprijzen Wij beweeren en maker, ons sterk tegenover elk te bewijzen. 1° Dat de Staatsscholen van nu af, door de wet, scholen zonder God zijn, en tegen God zijn; de Paus en de Bisschoppen hebben gesproken en is 't geen uitzinnigheid voor een geloovige van tegen zijn Geestelijke Overheid op te staan en dan nog te schrijvenOns scholen zijn niet god deloos. 2° Dat, al ware de Schoolmeester 'nen heiligen, hetgeen onmogelijk is vermits d'eerste conditie om goeden christen te zijn, da gehoorzaamheid is aan de Kerk, al ware de Meester 'nen heiligen, als de Schoolminister hem schrijftOnze tijd van veinzen is uit, 't masker afgeworpen geen Religie meerDe Schoolmeester moet gehoorzamen of is zijn plaats kwijtEr zijn er die zeggenDan zal ik weggaan Ja, de blinde zal 'tzien nu biijven ze, als er hun een occasie wordt aangaboden, zullen ze dan weggaan zonder hoop van occasie 3° Nog een vraag aan de Staatsmeesters die, op hooger bevel, met vuile leugens d'Ouders willen bedriegen: Durven de Staatsmeesters loo chenen dat Yan Humbeeck, hun opperhoofd en leidsman, in de Kamers heeft gezegd Men zal in ons Scholen mogen van God spreken, maar niet van den God der Christenen; wij herkennen maar Zeven Geboden Gods; de eeredienst tot Maria is een afgoderij,... Zegt, Meesters, durft ge loochenen dat uw Kommandant dit gezegd heeft? Durft gij loochenen dat uw Koramandant ook gezegd heeft in 1856: De Katholieke Religie is een lijkdat lijk moet den put in? Durft gij loochenen dat al de schroe- bers en vrijdenkers van België, de vuile vloekers, priesterbespuwers en siokslagers van den 2den Sinxeadag, dat ze nu op d'eerste linie staan om de Staatsscholen te verdedigen? Dat alles kunt gij niet loochenen en daarom zijn uw manifestjes aan de Geachte Ouders een der grootste valschheden die er ooit zijn gepleegd! Ge zult toch niet peizen dat nie mand buiten u in staat is van te redeneeren, om te zien dat Wit wit is en zwart zwart, en dat de Gemeentescholen ganseh veranderd zijn en nu Staatsscholen, veroordeelde scholen geworden. S, -j- ,i aan de Schoolmeesters van den Staat, t 1.S >erDOaCH van jn scholen den Catechismus te leeren. Waarom? omdat de Geestelijke Overheid hare gerust stelling niet heeft dat die leering er ongeschonden zou blijven. En de Meesters kunnen den Catechismus niet leeren, omdat in al de lessen hunne veroordeeling te lezen staat... De Minister-Vrijmasson steekt ioo fr. uit aan al de Schoolmeesters die tegen 't gebod der Kerk, den Catechismus voortleeren, om d'Ouders te bedriegen. De Meesters, die deze ioo fr. aannemen, zijn dubbel plichtigten eer sten ztj beloven iets te doen, dat zij niet mogen doen, en ten twee den, als zij het doen, ze bedrijven een heiligschenderij tegen de leer ling van ChristusDat is zoo klaar en zoo natuurlijk, dat wij er niet verder willen op aandringen. UP ja er is nog moedig werkvolk in de wereld, werkvolk "-"l* ÏSj met eer in zijn lijf en met christelijke gevoelens; werkvolk dat vrij durft spreken en aan de tirannen en beulen van meesters, gelijk er eenige zijn, zeggen: G'heel de week ben ik uw onderdanige dienaar; zes dagen werk ik voor u maar mijn kinde ren zijn mijn kinderen en 'k en lever ze niet over aan de slechte scholen!. Eere aan die dappere werklieden; Ons Heer, die al machtig is, zal hunne dapperheid beloonen, want als 'ne mensch ter eere van God iets lijdt, 't wordt hem duizendmaal teruggegeven; en al gebeurde het dat 'ne werkman, voor zijn getrouwheid aan 't Christene Geloof iets moest lijden, zijn lot is duizendmaal beter als den millionnair, die 't Christene Volk durft verdrukken, die gedurig afgebeuld wordt door knaging van geweten en die zekerlijk aan den wrekenden arm van God niet zal ontsnappenLijden voor 't Ge loof, is 't edelste op aarde; 't Geloof vervolgen en bijzonderlijk 't Geloof vervolgen, gelijk Herodes, in de christene kinderkes, dat is iets om van te schudden en te bevenNOOIT OF NOOIT heeft een vervolger van 't Christene Geloof een goed einde gehad. Men ver- gete het niet GEMENGD NIEUWS. T'AALST, aan de Vaart, is 'nen hond die pretentie had van razend te zijn, door de Policie gedood; uit vrees voor verdere mal heuren zijn er maatregels genomen tegen de ongemuilbande straat- loopende honden. Zondagavond, ten io ure, is te KORTRIJKin d'herberg Cour de Bourgogne, den genaamden De Smet bijna vermoord door twee manskerels, die met mes en ijzers gewapend, hem onverwachts ten lijve vielen; de moordenaars zijn gekend. Te Brussel, in de Ridderstraat, was er maandag avond bataille tusschen een officier van 't leger en 'nen burgerden officier werd vastgegrepen en tegen de glazer.|herbergdeur geworpen, dat zijn hoofd door de ruiten stak. De namen der vechterszijn opgeschreven. Te LUIK hebben zaturdag twee kadeëen van i3 tot rö jaar wreed gevochtep met messen; den oudsten is in zijn schouderblad gekwetst. De garde-chasse van Soniënbosch heeft een daad verricht die hem erg spijten zalInde gebuurte werd veel fruit gestolen, de veldwachter van St Genesius-Rhode was met een ander persoon op ronde, en de garde-chasse peizende dat het kwaaddoeners waren, schoot er naar en trof den veldwachter op ernstige wijze. De treinwachter die een nacht der verledene weekte Mechelen de twee beenen werd afgereden, is nu dood en begraven. Een groot getal spoorwegbedienden woonden den lijkdienst bij. Hola, 't lichtwerk begint nog niet en er is reeds te Cureghem een petroollamp ontploft, en brandramp ten gevolge geweest.. Met petrool opgelet, geen vuur met petrool ontstoken, de petroollamp langs beneden uitgeblazen, niet te driftig, de lamp gerust op tafel laten staan, en op geen waggelende tafel, want als de lamp valt, 't vat vuur en 't is erop. En die met de malheuren zit, weet het best.. Elk is nu verwittigd. Nu komen er ook schapen uit Amerika. Te Cherbury zijn er reeds 5oo aangekomen. Als Amerika ons maar geen Geuzen zendt, want daarvan hebben wij ons volle goesteen 'ne Chris tene die geus wordt, is slechter als 'ne geus, direkt uit de wilde bos- schen komende. Te Marseille heeft een meid zich met een veertienjarig kind vermoord, omdat zij 's avonds te voren niet naar de komedie had den mogen gaan.... Dat komt van slechte schriften en slechte ro mans te lezen... 't Hoofd wordt stapelzot. Er is in Duitschland, te Grandenz, over de Weizei, eene brug gelegd die 1443 meters lengte heeft... De langste van Europa! 't Gonvoi rijdt erover. Te Munster is een der rijkste inwoner overleden, 'ne gieri gaard van d'eerste klashij was ziek, en te beest, om 'nen Docteur te vragen, hij ging bij 'ne kwakzalver, de kwakzalver gaf hem een remedie, waarin te veel arsenik was, en de gierigaard stieri ervan. In Engeland, te Brombey, is een stokerij afgebrand. Men taxeert de schade op 1 millioen fr. en in Duitschland heeft een ge leerde 't middel uitgevonden, om d'oogen te kleuren, zonder eenige pijn hij heeft het geprobeerd op een kat en 'nen aapin Schotland is d'oudste vrouw dier streek overleden ze was van 't jaar 1773 en rookte geerne een pijpken. 'i i'l'.Q Hl n 0 O 111 1 (AVONDPRAATJE). Dries. Ja, ja, Nelen gebuur, 1880 zou ons nog al aardige dingen konnen brengen Nelen Is 't waar, gelijk de geruchten loopen, dat er kwestie komt tusschen den Rus en den Engelschman? dat ze kwansuis vechtens- gereed staan? Dries. Zoo wijd is't nog niet, Nelen, doch er komt een movement 't welk mij niet aanstaat. Ge weet dat den Engelschman eu don Rus veel bezittingen hebben in Asia; ze palen daar bijna aan malkander. Nelen. Ja, 't zijn alle twee machtige kaffers. Dries. Tus-schen twee rijke heeren die nevenseen palen,komt dik wijls jalousie, bijzonderlijk als z'allo twee een slokopziekte hebben. Overtijd nu zijn de gezanten van den Engelschman in Asia door den volksstam Afghanista vermoord en ze presumeeren dat den Rus ge wrocht heeft om d'Afghanistans op te maken. Nelen. Zou dat waar zijn? den Rus is er toch kapabel voor, was 't hij niet die in den Oosten door allerhande valsche streken den Turk ondermijnde! Dries. Of't waar is, weet ik niet; maar zeker is 't dat de gazetten in Rusland sterk tegen Engeland uitvallen en effenaf schrijven dat de Engelschmans uit gansch Asia zouden moeten gedreven worden en in hun eiland gejaagd. D'Engelsche gazetten antwoorden daarop, en geven den Rus van opslokkerij, van valsche prii en ander diergelijke zaken.. Van den anderen kant, den Pruis fladijt den keizer van Oostenrijk. Nelen. Als't maar niet is om hem te pieren. Ru* ofPrui», be trouwt dat volk niet! Keizer Frans Josef, zijt voorzichtig Dries. Den Pruis, zeg ik, fladijt den Oostenrijker, Italië broebbelt overeen en in Frankrijk, de communards die terug gekeerd zijn, gaan thalvent de straat en zouden iedereen d'oogen uit zijnen kop kijken, 't Is gedurig van frater niteit dat men er hoort. Nelen. God beware iedereen van zulke fraterniteit. Enfin, Dries, voor 't slot der rekening, we mogen zeggen dat Europa aaneenhangt gelijk mosselschelpen. Godweet of 1880 geenen oorlog bereidt, wreeder als hetgeen wij tot heden hebben gezien. Dries. Hadden wij nu maar een in ons land een stil schuilplaats- keu Nelen. Ja, 't ziet er 't schuilplaatsken uit, met die Geuzen hoe wreed hebben ze toch de menschen gefopt en belogen! waar zijn nu hun beloften? ze beloofden alle goed en er komt niets dat deugtze vermeer deren de tweedracht. Dries. Ja, dat doen ze! Nelen. Ze brengen ons Belgenland g'heel de wereld door op sen slechte reputatie; ze verzwaren de bloedwet. Dries. En is dat, nondechiese, noodig! Is dat geen straf van God wnnt let er op, Nelen, al de landen die groote legers krijgen, 't is een teeken dat er'nen oorlog aanstaande is... Belgenland speelt met zijn geluk; maar laat ons 'ne keer in oorlog vallen, laat de kanons door de velden en steden rijden met de dood erc^ien'tmens eken- bloed in de vooren loopen; dan zult ge 'nen anderen parlé hoeren van zooveel rijke mensehen, die zoo dwaas handelen en als dan zullen gereneweerd zyn. In den Oosten hebben d'eigenaars in geen 6 jaar 'ne eens pacht ontvangen, d'huizen liggen kapot of staan ieêg... En de menschen blijven blind... Nelen. Hoe is't Een vette muis peist niet dat er dierentijd kan komen... Enfin, ons landdoebbert wreed, en 't ergste van al, die wetten tegen de Religie en die schandaleuse wet, om de volksscholen aan de vrijdenkerij vast te ketenen! Wie zou dat ooit gepeisd hebben in ons Land, Dries Dries. 't Is effenaf te wreed Nelen. En zou 't lukken, dat helsch spel? Dries. 't Kwaadt werkt dag en nacht; ze zeggen dat Van Hum beeck te Brussel zit te briesschen dat g'hem bij stille weêr vijf prochiën ver kunt hooren. Nelen. Des te beter als hij briescht;'t is teeken dat zijn pampie- ren slecht staan. Dries. En alle dagen geeft hij nieuwe decreten en bevelen uit. Ware 't in zijn macht, hij brak de laatste vrije school af; van den eenen kant tracht hij zooveel mogelijk de meeste schoolmeesters in zijn net te krijgen. Nelen. De beste ontsnappen hom toch. Dries. En van den anderen kant, hij verbiedt dateer grond van kerken, pastorijen of armbureelen diene om er katholieke'scholen op te bouwen.

De Werkman | 1879 | | pagina 2