Vierde Brief Ier Belgische Bisschoppen. BE OUDERS, Verschijnt alle Vrijdagen. W»' Prijskamp uit Denderhautem. N AAMRAADSEL No 1. Dc beginletters van het eerste woord van eiken regel, van boven naar beneden gelezen, vormen den naam van eene fransche stad. De laatste letters van het eerste woerd, van boven naar be neden gelezen, vormen een gerechtschap der Bar- barische staten. De 1 2 3 4 5 6 7 S is aan den slachter dien stig. Een 123456 78 zou den rader in dit geval plcizier doen. 123456 789 10 11 is een Mahometaan- sche tempel in Turkije. De 1 2 3 4 5 6 is een hoofddeel 1 2 3 4 was een wreede keizer De 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 is een zangvogel 1 2 3 is een man uit 't HSchrift LETTERRAADSEL N° 2. Stel uit de onderstaande letters een vlaamsch spreekwoord te samen. R rwrreelkggeer aatdd eeseepn n o n n REKEN OPGAAF - N» 3. Hoe kan men op eene gewone bascule die be stand is voor 50 kilogram, alle soort van brieven heel accuraat wegen, zonder dat men kleiner ge wicht gebruikt dan 10 grammen? VOORWAARDEN-PRIJZEN. De oplossingen moeten voor den 1 November, franco gezonden werden aan Desiré Robinon Denderhautem. Den 1° prijs, Boomteelt door Van Hulle. Den 2" prijs. Atlas ot reis rond de ACHTSTE JAAR N° 363 - 3 October 1870 Prijs in Bareel of winkels 5 centiemen. Met de post of U, huis gebracht 2 50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50. P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. wereld, en het fransch werk, Guerre a l'ignorance. Een derde prijs word uitgeloofd aan hem, die het eerste raadsel in dicht zal oplossen. HOPMARKTEN. Ninove, 30 sept. HOP: Men betaalt op den buiten de goede hop van den nieuwen oogst 100 fr per 50 kilo. Bousles, 27 sept. HOP: Men heeft hop verkocht aan 100 fr. De schimmel en de roest hebben een deel van den oogst vernietigd, welke niet meer dan een derde zal bedragen. Boeschepe, 27 sept. HOP: Een gedeelte van den oogst is verkocht aan 110 Ir. De landbouwer wil zelfs onder dezen prijs niet afstaan en verkiest lie ver te wachten. Ehingen, 25 sept. HOP: De oogst in de stad eri de omstreken wordt ge schat op 1800 tot 2000 kwint. De koopwaar is licht en klaar. Er hebben eenige verkoopen plaats gehad aan 200 tot 215 Rm. per 50 kilo. Nuremberg. 24 sept HOP: Markt in betere neiging en met veel afdoeningen. De prijzen zijn in rijzing van 8 tot 10 Rm. op do kwoteeringen van de vorige week. Gelijk iedereen weet, hebben de Hoogweerde Bisschoppen van België op korten tijd aan 't Chrisrene Volk drij brieven geschreven over de Scholen. In hunnen derden brief veroordeelden zij de schoolwet en verklaarden dat het aan alle Roomsch-Katholieken in geweten verboden was de scholen der nieuwe wet te ondersteu nen of er zijn kinders te zenden. - Hun vierde brief was gericht aan de Priesters en Biechtvaders; doch vermits d'ongelukkige Voorstaanders derslechte wet d'artikels van dien Brief vervalschen en verminken, daarom hebben de Bis schoppen besloten ook hunnen vierden Brief ruchtbaar te maken. De Kardinaal Aartsbisschop en de vijf andere Bisschoppen van 't Land beginnen met nogmaals voor oogen te leggen hoe de wet, in al haar artikels, regelrecht tegen 't belang is der Katholieke Religie; hoe dat al de vijanden van den Christenen Naam hun be trouwen op die wet stellen; hoe dat die manier van schoolhouden, van de kinders op te brengen in d onverschilligheid van hun Religie, hoe dat zij veroordeeld en verworpen werd door Paus Pius IX, zelfs voor protestantsche landen... In al de scholen, schreef Pius IX, van zalige gedachtenis, in al de scholen, maar bijzon- derlijk in de volksscholen moet er een godsdienstige geest heer- schen; 't gedacht van de scholen onzijdig te maken, (gelijk in n ons Land is gepleegd,) en aan de macht der Kerk t'onttrekken, a is ingegeven door den geest van vijandschap en door de begeerte a van bij de Volkeren het licht van t Heilig Geloof te verdooven. Op al de plaatsen, waar men scholen zou oprechten waarin de Kerk geen gezag heeft, zou de Kerk dus dringend verplicht zijn, ten eersten van overal scholen op te rechten, maar ook van de Ge- loovigen te vermanen dat men in geweten zulke scholen niet mag a bijwonen. Geachte' Lezer, wie zou gezegd hebben dat deze vermaning en dit gebod van Paus Pius IX op Belgenland zou moeten toegepast worden? 't Is nogtans zoo; volgens de verklaringen van Minister Van Humbeeck zelf, de Kerk heeft geen gezag meer in de scholen, de scholen moeten onzijdig zijn, en wordt de Catechismus er geleerd, 't zal zijn gelijk de heidensche geschiedenis er geleerd wordt, zon der dat een enkele waarheid der Religie zal in 't hert worden ge prent zekerlijk de jonge Volkeren zulien niet op e'enen dag, op een jaar op twee jaar hun geloof verliezen maar hun Geloof zal ver flauwen en na 20, 3o jaren zal er onder 't Volk eengrouwelijkegeest van ongeloovigheid heerschen. 't JongVolk uit de Staatsscholen zal zijn gelijk nu 't jong1 Volk uit de slechte Universiteiten. Daarom, hunne plicht vervullende, de wetten der Kerk toepas sende de Bisschoppen hebben afgekondigd hetgeen men verder zal lezen:'en bemerkt wel de woorden: De WETTEN DER KERK VOL GENDE, want gelijk de Bisschoppen nu doen, is er gedaan in alle eeuwen'en tijden, en zal er gedaan worden zoolang de Strijdende Kerk bestaat. Al 't geen er dus tegen de bevelen der Bisschoppen ge zegd wordt, is ellendigen raas; de Bisschoppen hebben gedaan het geen zij mochten doen, en hetgeen zij moesten doen; zij alleen heb ben gezag over de zaken die Geloof en zeden aangaan, en wat zij beslissen, blijft beslist en zal eeuwig beslist blijven. Aanhoort nu, geachte Lezers, de reglementen der H. Kerk voor wat aangaat en de wetten welke al de Biechtvaders verplicht zijn te volgen i) D'Ouders die verzuimen van hun kinderen eene chris- telijke opvoeding en onderwijs te geven, d'ouders die hun kinderen in scholen laten, waar 't verlies hunner i) ziel onvermijdelijk is, eindelijk, deze die, ofwel in de n nabijheid eene katholieke school hebben, ofwel de mid- dels om hun elders een katholiek onderwijs te doen geven, n en die ze niettemin in de zoogezegde onzijdige scholen zenden, zonder genoegzame rede en zonder de noodige n voorzorgen te nemen om van hun kinders de naasteoc- casie van 't bederf der ziel te verwijderen, al die Ouders, indien zij in hun gedrag volherden, kunnen in de Biecht d'absolutie niet ontvangen. Zoo spreken de Bisschoppen, in al de kracht van hun gezag, en als ware Vaders en Herders der Zielen. Hunne verklaringen zijn gewichtig en uitdrukkelijk; er kan geen de minstetwijfel overblijven. Menmoetde Kerk volgenof men neemt rang onder de vijanden der Kerk, onder de wolven die de kudde Christi aanranden en willen verseheuren. En wie zou een 00- genblik durven of kunnen aarzelen? wie, die reeds het Christelijk onderwijs voorstaat, zal nietiniever aanwinnen? en wie, die misdaan zou hebben, Schoolmeester of Ouder, zal zich niet haasten zijne schuld te bekennen om terug te keeren, bij onze Moeder d'Heilige Kerk, die hem met de teederste liefde zal ontvangen? Wie zal niet geerne iets lijden, iets opofferen om in ons Vaderland te behouden hetgeen d'Apostelen Amandus, Bavo, Livinus en menige ander Mar telaars, er met hun bloed hebben ingebracht? Laat ons met vreugd werken, menschen, en laat ons bidden, opdat't Geloof in ons Vader land, zonder eenige scheuring worde behouden, opdat al de ver dwaalden mogen terugkeeien, en zich met ons allen onderwerpen aan 't gezag dat God zelf hier óp aarde heeft gesteld; aan 't gezag dat zoo redelijk, zoo natuurlijk, zoo menschlicvend is, dat niets anders betracht als den Vrede en d'Eendracht, 't geluk hier op aarde en de zaligheid in 'tander leven. Laat ons aanroepen,'t H. Hert Jesu, de Moeder Gods, den H. Josef, d'Apostelen Petrus en Paulus, d'Apostelen en Martelaars van ons Vaderland, al de Belgen die met God in den Hemel heerschen, al d'Engelen-Bewaarders der Ouders en der Kinders; ons werken en ons gebeden zullen misschien ons Land van 'ne wreeden oorlog bevrijden of van ander straffen die onvermijdelijk zouden komen. T'AALST zijn de Vrije Katholieke Scholen geopend verleden woensdag; de toeloop is groot en algemeen; de meisjesschool en bewaarschool is nabij de Nieuwstraatpoort en staat onder de Be scherming van den H. Joseph, Patroon van ons Vaderland; eene tweede school voor kinders onder de 10 jaar is op de Zoutstraatpoort

De Werkman | 1879 | | pagina 1