pmm W er schijnt alle Vrijdagen. Eenige bemerkingen. Groote Overstroomingen in Spanje. LOOPENBE NIEUWS. - 't Heeft rond Verviers al gesneeuwd. Cas- sagnac, de fameuse Franschman, is te I Brussel geweest. Te Saint-Louis (Amerika) is den vermaarden luehtrei- zer Jhon Wise, epgegaan en men heeft 1 van hem niets meer vernomen.Hij was 71 jaar oud en aan zijn.462ste reis. Bij een beenhouwer te Steenrijk (Hol- 1 land) heeft 't meissen met een bank- briefken van 4ü gulden de lamp ont- steken. Breydel zal in 't vervolg voor- jt ziehtiger zijn en geen bankbriefkes op de tafel laten liggen. Er is te Gent een Sociëteit ingericht om de slachtol- j) fers van den schooldwang te bescher- men. Attentie! er worden te Brussel Engelsche penningen in verguld koper, voor goudstukken van 20 Irank uitge- geven. Te Zele zijn in de katholieke r scholen 2215 kinders, daarbij 2oO op 5 den Heikant. Die gezegende uitslag zal C. een eeuwigdurende eertitel voor Zele - wezen. In 't begin der naaste week zal de Almanak gereed zijn, en g'illus- y treerd. PARLOIR. Ora de maand Octo ber 1879 te vieren, de maand der ope- ning van 't Vrij Katholiek Onderwijs, en om onze dappero vrienden te vieren, ACHTSTE JAAR No 366 - 24 October 1879 Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huis gebracht 2 50 's jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Hblland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. geven wij nog dees N- op kloeker en fijner papier; daarna volgt de gewone trant; L. te H. wat nieuws L. te D. d'andere wel toegekomen, P. bijna hersteld, God zij gedankt! W. 'k zal u verwachten. Vr te M. over de hoornen zal u geschreven worden. V. N. te G. 'k verwacht het beloofde. Heer te S. P. Ja, zendt maar Ontv. 2,50 uit W van M. P. M. vriend 'k zal 't aankondigen; en 2,50 uit Ad, Vriend 't is goed, de naaste week, waarschijnlijk. M. D. H. Mons, her- telijke Groetenissen, de complimenten van den President, die hef, bijzonder goedstelt. Vr. te Londen, de wreede dwang der Geuzen duurt hier voort; 't is helsch; 't zal een maladiktie op de daders en hunne Familie trekken; ach, wqlke misdaden worden er niet bedre ven, welke verdrukking van weduwen on weezen, om eenige kinders in de Staatsscholen te krijgen. Vriend, ik Groet u. Te koop in onze Bureelen. De Voorspreker der Geloovige Zie- len 0,40 A Eene week toegezegd aan de aeloo- vige Zielen 0,40 Er staat geschreven dat de goddeloosheid haar eigen zeiven ont maskert en wij zien dat dagelijks' Wat wordt er tegenwoordig niet gedaan én geschreven en gelogen om de kinders in de geuzenscho len t'houden« menschen die over eenige maanden in de Kamer alle kwaad zegden van den Catechismus, nu ze dragen hem met devotie 00 hun hert ,zb zeggen dat de Catechismus in hun scholen periekt en aanhoudend zal geleerd worden... Bedrogen anders mets! hoe kunnende menschen die tegen't Christene Geloofzi)n, hoe kunnen zi] den Catechismus met vrucht leeren?. 't Ware precies alsof ne Fra- masson en solidair een roket aandeed en ging [plaats nemen in den Biechtsioel Daarbij, menschen, terwijl ze dat pretendeeren, wat schrijven hun gazetten t' Aalst was cr een die schreef: Als er een hel is dan is God eenen tieger, en te Brussel, een hunner pnnci- Daalste gazetten, ze schreef dander week de volgende IJselijke blas- femiën de God der katholieken is, volgens den Catechismus, een afschuwelijk despoot, die aan den monsterachtigsten eigenbaat, de verschrikkelijkste tirannie paart. Zoo wordt God door de Geuzen afgeschilderd! Geliefde Lezers, 't ware U een affront doen van te peizen dat der aoddeloozen bedrogU van den waren weg zou afleiden. Ge kent dat volk* 't zijn wolven, die om imden schaapstal te geraken, zich een herdérskleed zullen om 't lijf hangen; 't zijn vossen, die allerhande listen en streken gebruiken om d'arme schaapkes van Christene kinders in hun handen te krijgen... Maar, ze rekenden zonder den waard - de schoolopening in alle plaatsen heeft bewezen dat al t vrij, al 't deftig volk het vrij en christelijk onderwijs bemint en aankleeft. Er zijn er hier en daar die onder den dwang liggen, die, om hun daseliiks brood te behouden, hunne kinders naar de geuzenscholen moeten zenden. Ten eersten, dat die menschen zich bedaren en troosten en hunne Geestelijkheid gaan raadplegen; ten tweeden,dat ze bijzonderlijk thuis oppassen, om de kinders in hun Geloof te on- derrichten, door woorden en voorbeelden ten derden dat ze ne Vadrons meer bidden als naar gewoonte; ten vierden, door de beweging der katholieke scholen, zullen de geuzescholen in t begin nog zoo^slecht niet zijn; waien er geen katholieke scholen opge richt de Framaconnerie zou alle Godsdienst uit de scholen hebben sebannen en de wet van 1879 aanstonds uitgevoerd ten vijfden nu hliilt 't gevaar toch groot; al 't opzicht der scholen is maconmek en viiandig aan 't Geloof; zijn er nog meesters met goei gevoelens, die door 't geld overwonnen werden, al de toekomende meesters moe ten komen van nevens den borstlap, ja van nevens den borstlap van I ucifer - er is beslist dat de Staats-Normaalscholen al de toekomen de meesters moeten leveren; en dat is een rechtstreeks, een extra groot gevaar; zulke meester, al leert hij nog Catechismus, hij grim lacht eens hij trekt de schouders op, en werpt alzoo t zaad van Ongeloof in de jonge harten; ten zesden, de slag is gewonnen, als wij aanhouden en uit ons oogen blijven zien; ten zevensten, de rechte we" L1NIA RECTA, dat is t zuiverste; en de rechte weg, dat is doen met de Kerk, met den Paus, met de Bisschoppen, met de Geestelijkheid. Werkstaking in den Borinage. De koolmijners zijn weeral op hunnen draai en doebber geweest er zijn daar kerels die in troebel water willen visschen, die 't werk volk opmaken en als er nu en dan een rede van ontevredenheid is, die deze rede en't misnoegde werkvolk exploiteeren... Er zijn erge tooneelen geweest; te Chatelineau is er geschoten en gevochten ge weest- de Burgemeester met 12 gendarmen, was omringd door 1000 personen, die schreeuwden en dreigden de Burgemeester riep dat men hem moest door laten, 't volk wilde niet, zijn toestand werd gevaarlijker, hij deed de gendarms charge'eren. de muiters wierpen steenen. de'gendarms kapten er met den sabel in, en't bloed vloeide lanvs alle kanten; een der werkstakers is met gekloven schedel op genomen- anderen zijn erg gekwetst; er zitten veel werklieden ge vangen te Charleroi. Wat zullen wij zeggen? droeve, spijtige zaken, die aan 't Land een slechte reputatie geven,en die op den duur, ons kolen-nijverheid zullen kraken en breken.... Wat zullen wij zeggen? er is geen overeenkomst onder de menschen. de vriendschap gaat weg; er zijn te veel meesters, die maar alleen peizen om geld te winnen en die hun werklieden aanzien, als stomme machienen, welke zij gelijk een stuk hout en ijzer mogen gebruiken van den anderen kant, er komen slechte leerstelsels Onder 't Walenvolk, ze vergeten hun Religie; ze luisteren naar slechte inblazingen; ieder een kan toch niet even rijk zijn; er moet gewerkt worden en ge commandeerd maar over alles moest een oprechte broederliefde heerschen, welke maar kan ingeboezemd worden door de gevoelens van Religie.... Let er op gaat het werk van ongeloof voort in de Walen, ge zult er nogwreede schromelijke tooneelen zien gebeuren. Latere belichten melden dat de werkstaking bijna geëindigd is; de besturen van verschillende koolmijnen hebben aan de werklieden beloofd dat er zal zoohaast mogelijk vermeerdering van dagloon ge geven worden. Te Gilly waren zondag niet min dan 70 gendarmen, voor eene meting die aldaar moest gehouden worden. ONGEHOORDE RAMP. 't Schijnt dat de Volkeren daar veel afzien van d'overstroomin- gen 't is in de provincie Murcië dat de waters overstroomd zijn vier'dorpen liggen in puin, duizende boeren zijn van alles beroofd en vragen om hulp. Er zijn reeds 119 lijken gevonden; de Koning begeeft zich naar de overstroomde streken en overal wordt inschrij ving tot karitaat gedaan. - Rond Maliega en Alicente is ook watervloed ontstaan 2000 hui zen zijn vernield, en te Muria is de zee overgestroomd en brengt vele rampen en verwoestingen te weeg. Spanje is nog al onderworpen aan overstroowingen, ten gevolge der hooge steile bergen, welke somtijds een schromelijke macht van water afzenden. Reeds wordt de ramp geschat op 5oo aoouen en 3 millioen fr.; en men vreest voor nieuwe tempeesten. De watervloed in de spaan- sche provincie Murcië, is zoo erg dat er sedert 200 jaren zulke ramp niet is geweest. 't Was tusschen middernacht en twee ure, dat de waters der Segura en van den Mundo, na eenen storm van 7 uren, in de vallei Murera rolden en g'heel die lage streek in eenen oneindigen water plas veranderden.

De Werkman | 1879 | | pagina 1