Te LUIK, op een publieke plaats, viel onlangs een zevenja rig jongsken plat op den grond en bleef liggen men ging zien hij was smoordronken en ligt nu erg ziek onder docteurs-han- den.... Schelm is hij die zulke jonge kinders in dergelijken toe stand brengt Bara heeft aan de Gemeenten geschreven dat zij geen ge bouwen mogen verhuren, dan onder conditie van er geen school in te houden. De Minister gaat hier zijn rechten de wet te buiten. De Gemeentebesturen hebben 't recht de inschrijvingslijsten der Gemeentescholen te sluiten, de vreemde kinders te weigeren en de wet te doen uitvoeren. Om niet uitgevoerd te worden, moest er geen wet gemaakt worden. De niet-uitvoering der slechte wet, dat is de kat die haar oogen sluit, om d'achterdocht van hare prooi weg te nemen. Dander 'week is t'Antwerpen in de Nationale Bank, een gaz-ontploffing geweest; schildersgasten, als ze 's morgends naar hun werk kwamen, bemerkten dat er een sterke gaz-reuk was ze waren met tweeën de eene liep naar buiten om volk, en de andere ontstekt een phosforken om te zien langs waarde gaz uitkwam. Aanstonds was er een hevige ontploffing dat al de ruiten braken en de kelder stond in vlam en vuurde schilder Lenaerts liep al brandende naar den koer, alwaar zijn gezel Van den Hoever, 'nen Brusselaar, hem in d'armen greep en de kleêren van 't lijf rukte en van eene schielijke dood redde. Nogtans was Lenaerts zoo erg verbrand, dat hem ter plaats zelve de laatste Sacramenten werden bediend; Van den Hoever is ook met erge wonden naar 't gasthuis gedragen PAKIJS wordt een waarachtig Babylonen moorden eu schelm stukken, bijna elk uur van den dag; zelfsmoorden in elke stiaat, en een kwakzalverij, die alle palen te buiten gaat: ze leuren er met ver! om d'oude oogen te doen blinken en schitterenze verkoopen er zalf, om de rimpels weg te nemen, om dik en rond te wordenom de plekskes van ouderdom uit 't gezicht weg te nemen; om, als ge zelf 70 jaar zijt, een fijn velleken te hebben.... Er mankeert niets, als een zalfpotteken tegen de Dooddan was de Parijsenaar joumaar elk zou dan nog een beurzeken van fortunatus moeten hebben! Overwegingen van ill. Precies. Wilt gij iedereen doen verschieten en een kaart op 'ne minuut in een zwart blad doen veranderen? Dal geschiedt op de volgende wijze: iedereen zal peizen: 't is tooverij, maar niets is simpelder Ge mengt salpeterzuur mei water, den helft van ieder, ge mengt dat mengsel op zuiver kwikzilver en laat het eenige dagen staan. Bestrijkt ge nu met dit mengsel eene kaart, de kaart blijft gelijk zij is komt echter de kaart in de warmte, zoo zal zij dadelijk ge heel zwart worden.Met dit mengsel kunt gij een kaart in al lerhande ander kaarten doen veranderen. Een verkwister, die bijna zijn gansch vaderlijk erfdeel doorgebracht had, ontmoette eene kennis in een frak die juist niet naar de laatste mode was, en vroeg hem daarom of dit nog de frak was van zijn overgrootvader. Ja, antwoordde de andere, en ik heb daarenboven nog mijn overgrootvaders landerijen; dat kunt ge niet zeggen, he?» Onrebelijke wensch. Een luie bliksem die zoo lang als hij was, op 't gras lag, zeide: Och. wat wilde ik dat dit liggen wer ken heette en goed betaald werd Om mostaard lang goed te houden, doe er een weinig zout en een weinig suiker in. Kalmus-wortels knauwen versterkt en zuivert de tanden. 'M Verschillig Nieuws. Het bestier der Spaarkas van Iseghem heefteen allerschoonste portret aan mijnheer Vandendriessche in geschenk gegeven. Een even schoone photographie van onzen bestierder van eertijd zal in 't kort de muren van onzen volksbank versieren. Alzoo zal dien ievervollen Priester ons te Eeghem niet vergeten, en wij zullen te Iseghem met nieuwen moed en zelfsopoffering, om zoo te zeggen onder zijne oogen, aan het nuttige en voordeelige werk van onzen werkzamen insteller voortwerken. X. Bravo, kannonnier, Lebot, van de 29,te batterij, die te Brus sel aan de statie van 'tNoorden,eenportefouillemet 200 fr.vindende, dezelve aanstonds ter beschikking van den Eigenaar hebt gesteld; bravo kanonnier, g'hebt deftig uw plicht gedaan... Godweet, van wie was dat geld? misschien van een arme weef, van weezen, van iemand die het gaan halen was om huishuur of om 'ne wissel te betalen, of om een oude schuld te voldoen.... Die geld vindt en het niet weergeeft, kan de schuld zijn van schrikkelijke malheuren, van kriemen, kattastroffen, kataclysmen, hertzweeren enander dergelijke zaken. Daarom, zelfs voor de BurgerlijKe wet, 't gevonden geld achterhouden is pari met diefstal; en ware 'k juge, 'k zou daar een groote straf op zetten; niet dat ik iets verloren heb, neen, maar de waarheid moet gezegd worden. Op zevenden November des middags is Jacobus Mortier,land man te Stekene, in het huis van Domien Smet, overvallen door de gendarmen van Stekene, terwijl hij bezig was met zijn broek te naaien, zoo men zegt, met eenen kogel doodgeschoten; het parket van Dendermonde heeft er zaterdag geweest, zoo zullen wij het gerecht in zijnen gang niet stooren, en voor alles stil te laten, heeft men hem des nachts begraven, want geheel Stekene is in opgewon denheid, schoon Mortier gestraft en twee jaar en half vluchtig was en zijnen anderen broeder Francies werd de muts van het hoofd ge schoten, terwijl hij door een vensterken vluchtte, van nog geen zes tig centimeters vierkantin al deze is de hoofdoorzaak, de jacht zonder akte, zoo, alle die daar nog met behebt zijt, neemt daar een les aan en het zal U daar van afschrikken Den 1 dezer tusschen 6 en 6 1/2 ure 's morgends, zijn twee kwaaddoeners bij de kinderen De Waele, landbouwers te Oostak ker, gekomen, onder voorwendsel er wat melk te drinken te vragen, toen eensklaps een hunner E. De Waele vastgreep en hem op den grond wierp, terwijl de andere zich meester maakte van twee frakken, een blauws kiel, een zwarte muts, eene broek, eene zekere hoeveelheid boter, alsook 10 of 12 fr. in zilver. Deze kerels schenen van 20 tot 3o jaren oud te zijn en spraken gentsch. Te Kortrijk aan de Leibrug, heeft men 't lijk opgevischt van Marie Baert, meisje van 19 jaar, sedert 14 dagen vermist. De veronge. lukte -was gewond aan 't hoofd. Te Rolleghemcapelle hing er op Allerheiligen aan een wilge te midden van de velden een vreemde jonge vent,tot nu toe onbekend gebleven. Die hem vond, liet hem hangen, tot dat de Burgemeester k-wam, en hem afhing. 't Schijnt dat er nog al veel menschen zijn die voor hun oogpitten geen verhangenen zouden losmaken, uit vrees van in klodden te geraken Een rondleurder van Luik en zijn wijf, waren zoo dronken dat zij op hun beenen niet meer konden staan. De vent dronk voort, en stekte nog drij glaasjes reke. Nauwelijks had hij 't laatste binnen, of hij viel dood Te W'orteghem kreeg een landbouwer, in de herberg, kwestie met een gebuur, en stak hem dood met zijn vorke, en te Roeselare heeft een jonge kleermakersgast van 18 jaar zijnen maat, waarmee hij op den billard gespeeld had maar met wien hij rusie gekregen had langs strate, ongelukkiglijk vermoord, 't Wordt gezeid dat zij in de laaiste dagen, meer dan eens, te samen woorden gehad hadden. Die zijne gramschap en slechte driften niet bedwingt, wordt vreeder dan een wilde beest Een man van Florée had zijn twee meisjes uit de Nonnenschool setrokken om ze in de Jufvrouwschool te steken. Men zou peizen dat God hem gestraft heeft: laatst is hij van 'r.en notelaar gevallen,en korts daarna gestorven.Hij heeft met moeite tijd genoeg gehad om te biechten, en om te zeggen aan zijne bedroefde vrouw Trees, doe maar zeere ons kinders weder bij de Zusters Te Ousselghem kwamen over korte dagen twee jonge lieerkes in een herberg, 't Wierd gezeid dat zij kwamen om bezit te nemen van de geuzeschool, en als 't volk van Ousselghem dat vernam, ze keken zoo 'ne keer op malkander, en vandaar 'ne keer naar die vreemde lingen' Zeere, zeere. mannekens, zei de baas die dat kijken verstond, 'k geloovedat 'thier tijd wordt voor u. En gaan dat ze deden 't Was 't voorzichtigste, want, wie weet hoe iemand altemets ontvanger geraakt En sedertdien zijn die heerkes te Ousselghem niet meer weergekeerd, en andere geuzenmeesterkens ook niet. Én... dat is langs de Leije gebeurd. ïn andereplaatsen zijn de geuzemeesters zoo wel onthaald, dat zij noch nat noch drooge en krijgen, met 't geld in d'hand Men schrijft uit Koewacht moerbeke: Van des's avonds van 4 November hoorden wij het geschut van het kanon en het gelui der reu- zenklokken van Stekene, met blijden klank, die ons aankondigden, dat 's anderdaags de groote en prachtige vrije Katholieke School zou inge zegend en geopend worden; van 's morgens vroeg was er schier geen huis meer waar de Nationale en Pauzelijke vlaggen niet wapperden, en van om half negen was de kerk al schier bezet, en waarondermeer dan zeshonderd scholieren, van het vrij katholiek onderwijs waren om negen uren werd den Eerwaarden Heer Deken van St Nicolaas, begeleid door de heeren geestelijken van Stekene, de heeren van het katholiek schoolkomiteit en andere leden, en onder het spelen van de beste muziekstukken in de kerk geleid, om daar eene plechtige Mis te helpen celebreeren tot dankzegging van den H. Geest, en waaronder den Directeur van het Pensionnaat der Broedersschool van St Nikolaas, zulke plechtige woorden tot de ouders en kinders van op den stoel der waarheid wist te spreken, dat eenieder als het ware daardoor getroffen was, voorts bedankte hij al de Stichters en Medewerkers van dees grootsch Werk; na het eindigen der heilige Mis zijn allen naar het schoolgebouw gegaan en daar heeft de eerw. heer Deken de School en Beelden gezegend, dn onder dien tijd zamelden de heeren Leden van den Schoolpenning vrije groote sommen in, en binnen dien tijd was het feest ge undigd. 's Namiddags was er een plechtig Lof. Zoo een feest zal lang in het geheugen blijven van alle Stekenaren en andere die het hebben bijgewoond. (na 't lezen van de gazet.) 't Is inderdaad wreed gelijk er malheuren op den ijzerenweg zijn! en altijd met dieconvooi expres;... 'k en zou niemand aanraden van met die expres te voyagérenen bijzon derlijk 's avonds en 's mor gends.., In Frankrijk maken ze nu vliegende treinen; daar zult ge nog spelen van zien... Arm Spanje! met die wreede waterramp! watmoet er daar afgezien worden!... en ge ziet weeral dat 't Geestelijk er edelmoedige akten van devoir ren doet om de menschen ter hulp te komen!.., 'k zie verder 't akkoord van Pruisen en Oostenrijk .waarbij nog den Rus komtDe diplomaten onthouden lang. Den oorlog van Krimée is »og niet vargeten; gelijk dan, hebben wij nu den Rus tegen Frankrijk en Italië; Engeland monfreert ook tegen den Rus met den voet;... We zullen't afwachten, alsmede wat er in ons Kamers gaat gebeuren; in alle geval, de zaak is gevonnisd zonder dat er appel op staatLeve 't Vrij Onderwijs Mengeiingskes.

De Werkman | 1879 | | pagina 2