Verschijnt alle Vrijdagen OVERZICHT. -*NA- L PARLOIH. Ontv. 2,50 van Mej- S. L*V. voor een nieuw ab. tot 1 Dec. 1880. y Vr. te Luik, uw pak was verzonden, L juist volgens gewoonte, donderdag noen aanstonds, na uw bericht ontvangen te y hebben, is er in onze statie gereclameerd; A. 't pak zal ievers blijven haperen zijn; ik hope dat UEd. het in 't vervolg altijd den y vrijdag voornoen zal ontvangen; ware het fa. anders, gelief ook eens te reclamaren. A. V. U. Ja, als 't niet te lang is en y goedgekeurd wordt. Op voorhand iets 4 aannemen, kunnen wij niet. Heeren te B. en te O- uw loo boekjes zijn verzonden 7 en U wel toegekomen, heop ik: 't port is o,24 c. dus 2,24. Met achting, u groe- tends. Te koop in onze Bureelen, De Schoolwet van ie° Juli 1879. en het Geweten der Katholieken, door den E. Pater Verbeke, S. J. Datis, zonder overdrijving, 't geleerd ste en 't beste volksschrift dat over die gewichtige zaak is geschreven; Pater Ver beke doorgrondt de kwestie en legt ze zoo klaar uit, dat er geen aarzelen of geen twijfelen meer mogelijk is. En de prijs is waarlijk zeer gunstig; 8 bladzijden in oc tavo, dat is te zeggen groote paginas, 8 bladz. voor 5 centiemen per stuken 2 fr. ACHTSTE JAAR N° 370 21 November 1879. Prijs in bureel of winkels 5 Met de post of te huis gebracht Vooraf betaalbaar Voor Frankrijk en Holland. 4,50. P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. centiemen. 2 50 's jaars per honderd. Die 2 fr. ten besten heeft en A loo dezer hoekjes verspreidt, waarachtig, V. hij doet een werkvan onschatbare verdien- y ste. Goede schriften verspreiden, dat heeft een onbepeisbare kracht. Een enkel schrift gaat dikwijls voort van hand tot hand, y van huis tot huis, van 't een dorp in 't tt. ander; 't wordt gelezen, overwogen; 't goed dat erin staat, wordt onthouden en y voortgezegd, en na korte uren, dit schrift*, wordteen bron van lichtstralen! Lucifer weet dat, en 't is daarom dat zijn Framas- sous zoo gejaagd zijn om slechte schriften te verspreiden: Te Brussel, schier bij eiken stap, ge wordt lastig gevallen om slechte y gazetten te koopen; als'ne Vrijmetser of 'ne Vrijdenker of 'ne Geus uit een gazet 't fenijn gezogen heeft, hij laat die gazet op 't convoi liggen om de nieuwsgierigheid v der verdere reizigers te prikkelen, 't Is door de slechte schriften dat de groote steden zoo diep bedorven zijn, dat ge daar mengchen vindt, met een verstand zao donker als 't binnenste van een inktflesch Laat ons toch niet ten achteren blijven. Laat ons neerslig en slim zijn om de goede geschriften l'ondersteunen; De tijd vliegt, y menschen; wie weet hoe lang wij nog d'occasie zullen hebben om goed te doen., i Wij recommanderen dus straf de schriftjes y van den geleerden Jesuiet Pater Verbeke, aan 5 ct. 't stuk en 2 fr. de loo, 7 fr. 'voor 5oo. r V n GEMENGD N 1 E U VVS. Kwaad dat de Geuzen zijn, den tnd is eraan verloren; ze gaan nu trachten eenige Katholieke Scho len, wegens redens van gezondheid, te doen sluiten...'t Is nog geschreven: Hoe meer geweld, hoe min geteld! Voor éen school die ze zouden sluiten, komen er tien bij; en liever de kinders thuis houden als ze naar de Staatsscholen zenden: liever bot als boos; liever ongeleerd, als slecht geleerd.... Doch, daar is geenen nood van; er is altijd middel om een goed onderricht te bekomen. Onder de Geuzenmeesters zijn diegenen meest te beklagen, welke hun beenen afloopen om kinders in hun school te krijgen. Hoe meer kinders dat z'hebben, hoe grooterdat hun misdaad wordt tegen 't Christene Geloof! Let toch wel op en neemt attentie dat na dees jaar de italiaan- sche zilverstukken van 2 fr. 1 fr. en 5o c. niet meer gaan. Die stuk ken kunnen tot 3i december 1879 uitgewisseld worden, in de Nationale Bank of bij d'Ontvangers der belastingen... Die ermee blijft zitten, 't zal zijn eigen schuld zijn. Voor 't assisenhof van Henegauw staat da vermaarde dief Cornil; hij is ^.o jaren en is reeds tot 40 jaren gevang veroordeeld; 't is een der fijnste krawatten die er leven, slotmaker van stiel en bijzonder vernuft in de fabrikatie van valsche sleutels; op zekeren keer deed hij dooreen Policieagent de voorwerpen die hij kwam te stelen, naar zijn huis dragen, 't Is spijtig dat zoo een vernuftig man zich tot stelen begeeft; hij leeft nu als dompelaar en zal toch eindigen met veteran van 't rasphuis te worden. De vermaarde Arabier Abd-el-kader werd d'ander week dood gezegd; 't schijnt dat de man nog leeft. Vrijdag hebben zich te Parijs vijf personen gezelfmoord.... 't Wordt daar waarlijk een Land van Belofte!... Er is te Parijs revolutie geweest onder de bakkersgasten, die vroegen om meer te winnen en min te werken. De bakkers procedecren tegen hunne knechten, en men vreest dat 't Publiek zonder brood gaat zitten. T'Antwerpen heeft de Policie der Geuzen proces-verbaal gemaakt tegen een persoon die in den buitenmuur van zijn nieuw huis eene nis had doen plaatsen, om er een O. L. V.-Beeld in te zetten: de nis moet nu toegemetst worden, en 't Vaderland isgered! 't Bondgenootschap der KATHOLIEKE Werkmans-Instei.- LiNGEN van België zal zijne zittingen houden te Brussel, maandag 1 en dijnsdag 2 december; er zal beraadslaagd worden over de Patro nages, over de Gestichten van Onderwijs, over de Volksbanken en de Zondagrust, bijeonderlijk in de werhuizen met aanhoudend vuur. De vergaderingen van dit Bondgenootschap geven licht over vele moeielijke kwestiën en wekken op, om de schoonste Instellin gen van onzen tijd te verspreiden of te versterken. Achter de slechte Scholen en de slechte schriften, is 't grootste gevaar voor de jonkheden d'ateliers of winkels, alwaar men dikwijls bejaarde bedorverikken vindt, die zich niet schamen hun bederf in jonge harten te gieten. Wee aan zulke kerels... Om dit gevaar te voorkomen, t'Antwerpen en in ander groote steden heeft 't Bestuur der Patronagiën en Zondagsche scholen een Bureel ingericht, alwaar d'aanvragen naar leerjongens der goede werkhuizen toekomen.. Een allerbeste Volkswerk! Wat de gemeente onderwijzer onder de wet van M. Van Humbeeok is geworden. Het ambt van onderwijzer, onder de wet van 1842, won, van jaar tot jaar, in belang en aanzien. Terzelver tyd dat zijne jaarwedde verhoogde en zijn pensioen door den Staat gewaarborgd werd, kreeg hij deftige "woningen en scholen waarin niets ontbrak. Schier op alle gemeenten moesten de kinderen, bij gemis aan mededinging ae gemeenteschool bijwonen. Als hij zijnen plicht deed, was hij onafhankelijk trouwens, als hij het voorwerp van onverdiende plagerijen was, kon hij zich op de hoogere Overheid beroepen, verzekerd recht te zullen herlangen. Kortom, hij was een der gewichtigste en der geëerbiedigste personna- gies der parochie. En nuHij zit daar in zijne ruime school voor ledige banken. Hij moet ouders en kinderen achterna loopen en als eene gunst afbedelen, dat zij hem vertrouwen zouden blijven schenken. Hij moet ze, tegen zijne innige overtuiging, wijs maken dat er niets veranderd is. Hij moet zich in opstand tegen de Roomsch Katholieke Kerk, waarin hij opge bracht is geweest, stellen, met tegen verbod zijner geestelijke oversten, zonder zending, den godsdienst te onderwijzen. Hij, misschien een gods dienstig man, moet het gebruik der IIH. Sacramenten, die den kristen zoo bovennatuurlijk opbeuren en troosten, derven. Hij behoudt, wei is waar, zijnen trek ja, hij krijgt 109 fr. meer per jaar om den catheehismus te onderwijzen. Maar wat helpt hem dit? Hij weet, en zijne medeburgers verwijten het hem, dat hij zijn geld niet verdient. De openbare achting is hij kwijt; hij leeft eenzaam, afgezon derd, verlaten. Hij heeft alle onafhankelijkheid verloren; hij is Staats bediende, hij moet in alles gehoorzamen; vandaag onderwijst hij, tegen dank, de kristelijke Leering morgen misschien zal hij ze, ondanks zijn verlangen, niet meer mogen onderwijzen. En de staatsondorwijzer is nog maar aan het begin zijner moeilijkhe den. Hij gaat het werktuig worden van al de dwangmiddelen waarmede de Staat de kinderen naar zijne school gaat trekken; de medeplichtige van ai wat hij tegen de godsdienstige vrijheid en de geestelijkheid gaat ondernemen. Wat afkeer en misprijzen gaan daardoor op hem neer vallen P Hij zal zijn eigen zeiven verachten 1 Wij nomen tot zeker punt aan, dat zulke rol aan een vrijdenker kan bevallen, maar hoe zal het een Katholiek mogelijk wezen hem te vervullen Behalve deze gedachten welke den onderwijzer nacht en dag achter* volgen, ziet hij met angst op de toekomst. In de veronderstelling dat hij, om zijne plaats te behouden, geweten en overtuiging doot zwijgen, wat zal er van hem geworden als do meerderheid in do Kamers komt te veranderen Zullen de Katholieken nutteloos geld verkwisten om scholen zonder leerlingen, of met gedwongene leerlingen, of met een onderwijs tegen hen, in leven te houden f De rede zegt NEEN. De wet van M. Van Humbeeck heeft het staatsonderwijs overhoop geworpen. Dit is geen groot kwaad, maar duizende onderwijzers, die een treffelijk bestaan genoten, hebben er hunne positie en hunne rust door verloren Hun toestand is beklagenswaardig; maar niemand is daar de schuld van dan ons vrijmetselaarsministerio en degenen die dit ministerie ondersteunen. Maandag avond eindigde de uitstel dat Beaconsfield aan den Turk verleend heeft om zijne hervormingen serieus en werkelijk te beginnen. Op 't laatste oogenblik heeft de Sultan zich onderworpen, en de engel- sche Admiraal heeft aan zijne vloot tegenbevel gegeven, zoodat deze het eiland Malta niet verlaten zal. Maar tot hier toe heeft men van den Sultan niets dan beloften, en bij den Turk bijzonderlijk zijn woorden geen oorden. Aldus zou een groot deel vanKlein-Aziëonder de voogdij

De Werkman | 1879 | | pagina 1