De vermaardste koorendanser der wereld, Blendin, is te genwoordig in Oostenrijk hem volgt eenen Amerikaan dia ge wed heeft dat Blondin zich voor zijn zestigste jaar den hals zal breken. Blondin is er nu 55; zekeren dag ging dien kerel zon der verpinken, in Amerika op een koorde, over de plaats waar 't water der rivier Missisipi in een diepte van 200 voet valt; maar eenen keer boet voor al. Den Kozijn uil Pruisen. Belg. Ha, '1 is onze goeie kozijn uit Pruisen? Pruis. Om u te tienen, kozijn! leul complementen fan te ganse familie. Belg. Wel bedankt! zet u neêr; we zullen een potteken bier drinken. Pruis. Al folgens uwpeliefte, kozijn. Belg. En wat nieuws in Pruisen? Pruis. Te ijsere Pismarck is ziek. Belg. Jamaar, is 't weêr geen vossenziekte? Pruts. Nein, tezenkeer intertaat siek en moe- teloos: Pismarck moet puigen ot persten, ter ka- tholisehe freiheit gefen, of sijnen kop in stjukken loopen tegen tc meerterheit ter kamer. Belg. Uw kanselier moet nu bekennen dat al wie tegen de Rots van't Christendom loopt, ver brijzeld en gemalen wordt. Kozijn, ga de geschie denis te rade, zoover als ge wilt, ziet al de minis ters naar, die zich als vervolgers der Kerk hebben aangesteld, al de keizers en koningen, al de mach tige Potentaten, gaat van eeuw tot eeuw, van land tot land, van Napoleon den derden tot aan Nero-de- beest, en ge ziet immer en altijd dat de Kerkvervolgers op den duur ten gronde zijn geworpen en zienlijk gestraft. Pruis. Ja, tat is waar! Belg. Wat wilt dat zeggen, voor die niet vrijwillig blind wilt zijn? Dat wilt zeggen: Zwicht u, kerkvervolgers! de vinger Gods is daar Pruis. Ja, 'lis taai'de finger Gots; sienlijk, onpetwist- paar!....Üp euer gesontheit, Kosijn! en hoe is't in uwPelgenlanl? Belg. Goed; de slechte schoolwet is gestemd. Pruis. En uitgefoert Belg. Uitgevoerd, hier en daar, in eenige groote sleden; maar op al d ander plaatsen, de Geuzen hebben hun kaart ge keerd;... ge kent Van Humbeeck, kozijn? Kozijn. Fan Humbeeck, ten kapitein ter Vrijmassons tie geschworen heeft 't Christentom te pegraven. Belg. Welnu, denzelfden Van Humbeeck vertoont zich nu als kwezelaar en spreekt gelijk 'ne religieus. Kozijn. O, wat proekschijterij Belg. Hun wet is gemaakt direct tegen de Religie, en nu ze pretendeeren dat hun wet de Religie zal bevoordeeligen 1 Kozijn. Ja, te wolf zeite ook dat hij te scjapen kwam pe- wakenen nau sliep te flauwe herter, als te wolf zijn tanden toonte en 't arme schaapkes te keel afpeet- Soo gaat het... En wat seggen de Geuzen daarfan? Belg. De felste zijn beschaamd, er zijn er die roepen dat die hijpocrieterij een onweerdige komedie is; en er zijn er die helpen komedie spelen. Pruis. En wat segt 't Folk? Belg. - Men vindt er altijd die een rede zoeken om met de slechte te doen, en dezulken zijn met den schijnheiligen Van Hum beeck gediend. Pruis. Ja, ich hebe tezulken ook in Pruisen gekend; z'her- kenden Pismarck als retter ter Religie... Maar 't Folk van Pelgië, te meerderheid Belg. 't Volk, de deftigste soort, de overgroote meerderheid blijft verknocht aan 't katholiek... Kozijn, dat we moesten weten welke akten van zelfsopoffering en van edelmoedigheid er sedert drij maanden in België zijn gepleegd, ons bewondering zou geen einde of geen palen hebben... Kozijn, de Kamers zijn dijns dag geopend Frère heeft geboft op 't getal leerlingen van den Staat, dat er nog zoodanig veel zijn. Kozijn. Ja,als ze schrijfen met toppel krijt! Belg. Maar, zou Frère durven zeggen hoe die scholieren bijeerigeschrafeld zijn? Met hoeveel geweld en hoeveel dwang! met hoeveel traanafpersiugen en bedreiging van uithongering! Kozijn, zelfs omdat er 'ne zoon bij Geuzen werkt, zijn er Ouders gedwongen hun ander kinders naar de Geuzenscholen te zenden! Kozijn. O welke sjande! hoe sinken se ten gronte niet! hoe loopen se van hun sjandewerken niet weg, zoo fer als een peerd op acht en feertig uren kan loopen. Belg. Kozijn, ge moogt het voort zeggen 't Volk zucht, lijdt en zwijgt, maar 't Volk kent nu zijn vrienden en van Engeland komen Engeland zal dit land bestieren, en Beaconsfield heeft de goedheid van geneesheer willen te zijn voor den zieken Turk. De Rus zou hem ook geerne in zijne laatste ziekte bijstaan, maar om d'erfenis intepalmen, en van zulke remedie wilt Europa niet weten. Men sprak deze dagen van eene toenadering, eene soort van verbond tusscben Turkije en Rusland. I>at zou ons niet moeten verwonderen, want'tis zeker Rusland is op zoek naar bondgenooten. l)e oudste zoon van den Keizer, die men daar czarevitch noemt, heeft eerst een toerken in Italië gedaan bij d'italiaansche staatsmannen daarna in Frankrijk, en nu in Oostenrijk en Pruisen. Hij vreest dat En geland zich onderduims met Duitechland verstaat om de Russiche opslokkerij in het Oosten te beletten maar de engelsche diplomaat is hem te slim, en in 't midden van al die schitterende feesten ter eere van den Rus gegeven zal hij hun geheim akkoord niet doordringen. Maandag was de prins te Berlijn, en daar moest juist Bismarck toeko- komen cm metliem wat te parlementeren. Bismarck zal beleefd geweest zijn en zeer hoffelijk, maar zo noemen dat in 't fransch wijwater van 't hof. Id Afghanistan schijnt dat de ware plichtige, de verrader den Emir zelf is. Niet dat hij de zaken zoo verre zou willen gebracht hebben, tot de moord van d'cngelsche gezanten, maar deze wilde hy toch verveerd maken door eene soort van volksoploop De soldaten waren heimelijk door hunne officieren opgehitst en deze door d'hoogere overheden. En geland beraamt nog altijd de middels om den Emir en zijne gasten voor beeldig te straffen. De schoonste Kolonie van Spanje, het eiland Cuba, i3in oproer. De Cortes hebben gedekreteeid van 10,000 man voetvolk en peerdevolk naartoe te sturen om den oproer te dempen. Als 't waar is dat de taba'xplanters werken om de slavernij in voege te houden, dan zal de oproer in macht aangroeien. De nieuwe koningin van Spanje ver* trekt deze maand naar haar land eerst heeft zij te Weenen afstand gedaan van al hare rechten op den troon van Oostenrijk. De gelukkige winner van 't groot lot te Baden, 60,000 fr. is den menagie-kaporaal der Grenadiers, Pentke; hij zal rap adieu zeg gen aan 't ratatouil-maken. Te. Napels is een Congres gehouden voor den Vrede; maar de Policie moest er tusschen komen, of ze vochten gelijk d'hanen; t is gelijk er geschreven staat: de goddeloozen roepen, pax; vrede; maar z en kunnen geenen vrede hebben, noch met hun zeiven, noch met anderen. t Schijnt dat ze te Parijs de Broeders der Christelijke Scho len zoo wreed behandelen en uit hun huizen zetten, zonder aan die Volksvrienden den tijd te laten hun kleêren mee te nemen; Als de goeï menschen zuchten, en als de slechte hunnen hoed zwieren, 't is een teeken van ellendige tijden teweeg. Er is te Nantes een zeeschip vergaan, geladen met boonen; visschersvrouwen konden nog met de manschappen die in de mas ten gekropen waren, spreken; doch als er hulp opdaagde, was alles in de diepte verdwenen. De malheuren komen op duizende verschillige manieren. Te St. Brieuc, in Frankrijk, wilde een herbergier 'ne koffer verplaatsen hij had zijn pijp in den mond, mistrappende viel hij op den grond, het hoofd voorover, en de pijp schoot zijn keel in,zoo erg dat er een ontsteking volgde en dat de arme vent korts nadien gestorven is, in dijselijkste pijnen. a c?021 °P yets zijn, waarlijk, 'k beklaag ze: te Maintz, aan den Rhijn, is de trein van zijn rails geloopen: er zijn 3 dooden en 20 gekwetstendat ze toch oplettegen, enliever wat stiller reden! Rond Brussel rödeéren tegenwoordig veel dieven; zoo is 't ge beurd t Etterbeek dat te middernacht, dieven den muur eener hofstede overklommen, twee konijnen pakten en een vet verken Op t geschreeuw van zijn verken, de landman hoort dat er dieven zijn, springt uit zijn bedde, en loopt de schelmen achterna; en dank aan t schreeuwen en spartelen van 't verken, kunnen de dieven er niet mee voorwaarts, zij moeten het in brand laten, en vluchten met de konijnen. Zoo kon de boer triomfantelijkzijnvet zwijn terue in den stal brengen. Zijt altijd voorzichtig met vuurwapens; te Wurfeld.in 't Lim- burgsch, had zoon PRamaeckers een geladen geweergekuischt en plaatste het vervolgens recht op den grond tegen eene tafel; toen hij zich daarna verwijderde, viel 't wapen op den grond, het schot ging af en trof den jongeling aan den voet. Naar 't hospitaal van Maeseyk gebracht zijnde, is hij er korts nadien overleden. VlYAN BERLAERE Pier de Grafmaker heeft er de compli menten van! Dijnsdag, 11 dezer, zijner de 2 katholieke scholen plechtig ingewijd tot groote vreugde aller parochianenGeheel het dorp was bevlagd de geestdrift algemeen 5oo kinderen aan de geuzen) onttrokken, tot groot spijt van die 't benijdt! Eere aan de katholieke inwoners van BerlaereEere aan de edelmoedige wel doeners hunner katholieke scholen! Omtrent nieuwjaar heeft jaarlijks de inspektie der veldwach ters, door den arrondissements-kommissaris plaats. De veldwachter van Gentbrugge, die zijn geweer niet veel in handen moet nemen, vond dat het met slecht zou zijn dit eens te kuischen; daar het geladen was, schoot hij het eerst in de lucht af, en ging daarna gerust achter zijne stoof zitten om het wapen te demonteren. Eenige speelvogels, die den knal gehoord hadden, waren naar huis gevlo gen en hadden verteld hoe de veldwachter zich zonder twjjfel door den kop geschoten had. Het verschrikkelijk nieuws verspreidde zich bliksemsnel, en welhaast stroomde de gansche gemeente voor het huis van den ongelukkigen zelfmoordenaar samen. Deze Mag de menigte.... en dacht dat er ergens eene verkooping plaats had. Doch de houding der lieden scheen hem zoo zonderling toe, dat hij eens ging zien wat er scheelde! (Tableau!) Ondertusschen had het gerucht van den zelfmoord toch zijnen weggemaakt, en reeds zijn menige brieven van deelneming aan de onttroostbare weduwe toe gekomen.

De Werkman | 1879 | | pagina 2