De sententiën van Brozen en Macharius. Ji'W 1 H f Nauwelijks zijn de kamers te Parijs, -* MM M ((jn 't huig (jer Revolutie, bijeen, of 't begint reeds te broebbelen. Gambetta,de verzadigde, heeft wel te spreken van licht en waarheid, van gematigdheid en vaderlands liefde; de uitgehongerden luisteren naar hem niet meer; 't zijn de kleine radikale gazetten die den toon slaan en de wet geven. Zij luiden reeds d'uitvaart van het ministerie, en kondigen aan dat Gambetta VOORUIT moet gaan, of wel verdwijnen. En dit zal ook alzoo geschieden. Nu gaan zij d'hand slaan aan eene algemeene ZUIVERING van d'administratieal wie geene doorslaande bewijzen heeft gegeven van verknochtheid aan 't republiek en de commune, moet weg. 't Is de gang der revolutie. Prins Napoleon werkt om als hoofd erkend te worden van de Bonapartisten. Hij wordt vriendelijk met de Kardinalen en belooft veel; de keizerin Eugenia is bij hem te Parijs geweest; dit bezoek zal hem misschien opheffen; maar 't is gelijk, 'k zou toch niet veel betrouwen in dien vent stellen, 't Is maar uit ambitie dat hij nu de katholieken zou streden en vleien. Het oostennjksch ministerie heeft een eerste triomf behaald in de hongaarsche kamer, te PESTH. Het leger blijft op den voet van 800 duizend man; groote vreugd bij den Pruis zijnen bondgenoot. De oostenrijksche aartshertogin CHRISTINA is zaterdag laatst om halt twaalf getrouwd in de hoofdkerk van ATOCHA. Een spaansche kardinaal heeft in den naam van den Paus het huwelijk ingezegend. Maar 't weer is daar zoo slecht, en het regent zoo hevig dat bijna al de feestelijkheden moeten uitgesteld worden. Te BERLIJN heeft men deze week zien aankomen den koning en de koningin van Danemarken. Sedert dat Pruisen aan dit land twee provinciën had ontnomen, waren er geene betrekkingen tus- schcn de twee hoven. Nu is de vriendschap gesloten, en Pruisen verklaart dat het Danemark onder zijne bescherming neemt. Dane- mark bezit den sleutel van de Baltische zee, en zal voor Pruisen een goede bondgenoot worden tegen alle aanslagen van den Rus. Uit Turkije komen telegrams met hoopen, allen verbeteringen en hervormingen in het verschiet doende zien; maar van daadzaken is er nog niets. ROOMKN. Paus Leo ontving onlangs in gehoor de geestelijk heid van 't Duitsch Collegie. Zijn Heiligheid vroeg naar 't bisdom van Keulen, sprak over den verbannen Aartsbisschop Mgr Melchers en over de werkingen der vermaarde kerk, die ten einde loopen. De Paus zegde verder aan de Duitsche Priesters dat hij dag en nacht werkt om hun den terugkeer in hun Vaderland te vergemakkelijken en dat hij verhoopte in 't kort zijne pogingen te zien gelukken. Er gebeuren in onzen tijd schrikkelijke dingen: Te Brussel leefde zekeren burggraaf de Grimbergen, liberaal en vrijgeest over eenige maanden had hij een stuk onderteekend, waarin hij verklaar de en teekende zonder biecht of berechten te willen sterven. Dit stuk was toevertrouwd aan zekeren Hanssens, advokaat en vrijmet ser. De ongelukkige burggraaf wordt ziek, gevaarlijk ziek; zijn fa milie, zijne zuster komt bijgesneld om hem van God en zijne ziel te spreken; maar de vrijmetser staat op wachtde policie komt, de familie wordt buitengedaan en de rampzalige sterft, waarschijnlijk in de bitterste wanhoop. Zijn groote fortuin, 18 millioen, is weg gemaakt door een testament van October laatstleden de vrijmetser Hanssens is algemeenen legataris... Men ziet hier nogmaals 't hel- sche geweld der Vrijmetselarij om de zielen van hunnen God af te trekken. T'ANTWERPEN, van zondag af, wilde 'ne vent op 't ijs gaan aan't zuidkasteel; hij schoot er door en verdronk. Een kaporaal trachtte den man te redden, maar schoot ook door 't ijs en kon maar met veel moeite zijn eigen leven redden; in dito Antwerpen is, och armen maandag t depêchendragerken Michiels veronge lukt; hij liep met een depêche langs de Rhynkaai, nevens een der nieuwe wipkranen waarmee men de schepen lost; er viel uit de kraan 'nen ijzeren bout, juist op 't hoofd van 't jongsken, dat morsdood was; Iedereen heeft er zonde in; 't was een allerbraafste jongsken, 't oudste zoontje van een talrijk huisgezin. Te Parijs, in 't donker van den avond, een jonge vrouw ging van de statie St. Lazare langs den Bolvard Bottignolles naar hare woning. Een man, zeer goed gekleed, volgt haar; hij spreekt haar aan, ze vervoordert haren weg; maar hij blijft volgen. Aan de rue de Rome gekomen, springt hij voor haar en bracht haar 'ne slag in 't wezen toe, dat zij buiten kennis viel. Daarmee vluchtte de cer- looze dader van dien laffen aanval. 't Een malheur op den ijzerenweg verwacht 't ander niet.Men was nog bezig dander week met den statieoverste van Boom te be klagen, die zijn twee beenen afgereden werd, en ziet! twee dagen nadien, tegen Antwerpen, op Stuivenberg ten 10 ure 's avonds wordt een brave werkman, chef-manoeuvre, J. B. Reilens, oud 40 jaar, hij wordt door den trein overreden en zijn beenen vermorzeld.... 't Is waarlijk 't een malheur achter't ander.... De ongelukkige Reilens is aanstonds berecht en verkeerde zaturdag in zeer bedenkelijken toestand. Die gestolen heeft, zal nog stelen, wordt er gezegd en 't is nog al dikwijls een waarheid; dander week is op St. Amands 'ne kerel op heeter daad van diefstal aangehouden hij was reeds veroordeeld voor diefte tot 5 jaren gevangenis en stond nu voor 10 jaren onder surveillance. Men wachte zich in alle ondeugd van den eersten stap!.... Doch't gebeurt ook dat persoonen die'ne misstap deden, onder .rapport van eerlijkheid, dat z'hun beteren en wederom treffe lijke menschen worden en blijven. Te BRUGGE wordt sedert 17 november vermist de genaamde Van Hou, hovenier, wonende bij zijne moeder in de Parijsstraat; den 17 november was hij met 20 a 25 fr. een betaling gaan doen hij heeft in een herberg met de kaart gespeeld en sedertdien is hij verdwenen. Te TURNHOUT is de vrouw van den barreelwachter Hane- veer, met over de rails te loopen om de barreelen te sluiten, door de lokomotief verrast en op den slag gedood; ze laat drij minderja rige kinderen achter, en op Stuivenberg-statie, bij Antwerpen is bijna een groot malheur geweest: 'ne waggon, geladen met 5o va ten petrol, is in brand geraaktgelukkig dat men hem bijtijds van d'ander wagons kon scheiden. Te GENT klagen ze geweldig van stoutmoedige dieven, die, als 't volk van den huize weg is, in de winkels dringen en hunne roovenjen plegen; men klaagt te Gent over de policie. 't Is in Frankrijk nogeens gebleken dat de onderpastoor van Clochy beschuldigd werd van slechte feiten en in al de liberale ga zetten door het modder getrokken... Zijn onschuld is voor de tribu nalen gebleken, maar geen éen slechte gazet, geen éen die haar woord herroept... Zoo gaat het: de slechte gazetten van België nemen valsche feiten uit Frankrijk en als er in België 'ne Geestelijken met iets valsch wordt beticht, 't mag duizendmaal uit komen, de liberale gazetten vrn Frankrijk loopen ermeê rond. Ze zeggen dat de keizerin van Rusland erg ziek is, dat ze de koorts heeft en slapelooze nachten overbrengtOok al miserie, en w'en weten nog alles niet. Macharius. Brozen Brozen. Macharius Machanus. Awé, zullen de Geèzen nu nog hun slechte plannen dur ven loochenen? 't Komt nu uit,zoo klaar als den dag. Brozen. Wat nieuws is er nu weer Macharius. Kameraad, 'k hoor dat gij De Werkman van dees week niet gelezen hebt. Er staat daar duidelijk, klaar en promentig in, wat een liberale gazet van Brussel schrijft over 't geen dat ze willen en van zin zijn. Brozen. Laat hooren. Macharius. Ja, Brozen, de twee ooren open, man; Die geuzengazet van Brussel schrijft: - Liberalen, ziet naar de kerk niet meer om ont- vangt d'Heilige Sacramenten niet meer; ge zult er u goed meè bevin- den. Brozen Brrr, 'nen sergeant uit d'helle zou niet wreeder spreken. En dat staat gedrukt Macharius. Gedrukt, Brozen, in een der voornaamste liberale ga zetten van Brussel. Brozen. En er is daartegen niet geraklameerd Macharius. Door geenen eenen geus; die gazet heeft daardoor gee nenenkelen lezer verloren; bijna dagelijks schrijft zij artikels in dien zin, en er is te Gent ook een groote liberale gazet die vlakaf schrijft, dat de Roomsch Katholieke Religie moet verdrukt, vernederd en ver delgd worden Brozen. Wij mogen dus zeggen: dat't geen de geuzengazet van Brussel schrijft, een hoofdartikel is 't van 't programma der liberalen Macharius. Ja, en dat gebeurt in een christene Land Brozen. Satter-desatter! 't gaat toch te ver Macharius. En altijd tegen ons geloof Brozen. Dat z'elk in zijn doening laten Macharius. Ja, in zijn doening laten dat ze meester waren, ze trokken 't volk met koorden en ketingen uit dö kerken, en ze gingen naarde werkmanshuizekes om er de kruciüxen en heilige beelden in stukken te slaan. Brozen. Macharius, g'overdrijft zeker de zaken Macharius. Wel, hebben ze dat niet gedaan in de jaren 90 hoelang zijn de kerken niet gesloten geweest, in hoeveel huizen hebben de Jaeo- bijnen de kruisbeelden niet in 't vuur geworpen en in stukken gekapt!En zijnze niet bezig te Brussel, met ondereen te procedeeren om hier 't re giem in te brengen dat in Pruisen bestaat, om de kerken alle vrij heid te benemen Brozen. Krawatten, schobejakken, duitendieven zijn 't Macharius. Eerst hebben ze geprobeerd om de kerken te doen ont volken; en hoe hebben ze dat gedaan door hun goddeloos onderwijs. Met do wet van lfs?9, en hadden de Bisschoppen niet wel gewaakt en hunnen oproep gedaan, was 't Cnristene Volk niet opgesprongen, die wet zou bij 't jong geslacht alle gevoel van Religie verdoofd hebben; de kerken zouden leeg gestaan hebben of maar bijgewoond door een onge- loovig volk Brozen. Ja, dat is waar Macharis. 't Komplot is mislukt, en terwijl nu op den buiten de Geuzemeesters de falsarissen spelen, terwijl men overal met geweld de kinders oplicht, om ze naar de Staatsscholen te brengen, te Brus sel en in ander groote steden steken de Vrijmetsers en Solidairs hun koppen bijeen en zoeken middelen om 't Geestelijk en de kerken te ver drukken, te pijnigen, gansch onder hunne macht te krijgen en Jm nadien de kerken te doen sluiten. Btozen. En zou de wereld dan een spellepuntje beter zijn Machanus. Ter eontrarie, hoe meer ze't volk van hun Geloof en van de kerken aftrekken, hoe slechter dat de wereld wordt 'nen boom zou dat begrijpen en hoe verstaan alle menschen het toch niet Wie is 't die elk In d'eerlijkheid en op zijn plaats houdt? Is 't Geloof niet? Waar is't dat de werkende menschen den besten troost vinden en ontfangon worden gelijk broeders Is 't in de kerken niet Waar is't dat de rij ken de strengste vermaningen hooren, dat z'hooren preêken van dood, oordeel, hel, van htm plicht om 't wervolk te eerbiedigen en te bemin nen Waar is 'tdat de meesters leeren knielen en ootmoedig vergiffenis vragen, als ze misdaan hebben tegen de liefde tot den evenmensch In de kerken en in de kerken alleen, 't Is daarom dat 't volk zijn kerkea zoo hoeg en zoo prachtig wilt. Ergo, de vijanden der kerken, 't zijn de bijzonderste vijanden van 't werkvolk.... Maar 'k moet loopen; ze wach ten mij thuis. Salut en de kost, Brozen. Brozen. Dag, Macharius. lMTT°f??C,**<T"tSss-o-» ITALIAANSCH GELD. De minister van financiën maakt bekend, dat de italiaansche geldstukken van 2 fr., 1 fr., 5ü centiemen en 20 cen tiemen in de Staatskassen niet meer zullen ontvangen worden, te reke nen van 1 januari aanstaande. Men kan deze munt doen uitwisselen tot op het einde van het foopende jaar, in de Nationale Bank of bij de ont vangers der belastingen.

De Werkman | 1879 | | pagina 2