D'Ongeloovige Kluizenaars van onze Eeuw (TREURSPEL). 4de BEDRIJF. De Inspekteur was beschaamd en verlegen over de scherpe antwoorden van den landsman dcch, elks goede gratiën willende winnen, hij gebaarde van niets en zegde, eenige seconden nadien Ik wil zeggen, mijn goede vriend, dat er in uw achtbare gemeente waarschijnlijk geen superstitie meer bestaat, gelijk dat vroeger gebeurde, van die... 't Doet, 't doet, mijnheer, excuseer dat ik u 't gerand afneem; er heeft hier 'nen Douanier gewoond, een specie van 'ne luikermaal, een eerste beest b'halve zijn doopselhij ging noch naar kerk of kluis, en 'ne superstitieusere was er nietop 'ne vrijdag zou hij niet op reis gegaan zijn, voor geen tonneken goud, met 18 aan tafel zitten, daar haalde hij zijn dood van, en als 't donderde en bliksemde, dan moest ge kadé gezien hebben ons Marie Joanna, dat is mijn bazinne, mijnheer, ze zegde daarop I>ie 't Geloof in God ver zaakt, valt in 't geloof van den duivel. Inspekteur. Mijnen goeie man, 'k wil spreken van 't bijgeloof, dweeperij, fanatismus. Landsman. Mijnheer, de twee eerste sujekten zijn mij onbekend maar bijgeloof, te veel gelooven, overgelooven, daar en is tegenwoordig geenen nood vaD, nietmin als van te veel betalen of van overtebe- talen dat ge spraakt van Ongeloof, van te weinig te gelooven en niet te gelooven, dat is tegenwoordig een wreede pest in de wereld en nu met hun scho len. Inspekteur. Met hun scholen Landsman. Ja, met die scholen, ze zullen 't nog zoo wijd brengen dat al die iets eerlijk bezit of eerlijk verdiend heeft, het in een borzeken op zijn bloote borst zal moeten dragen. Inspekteur. Van welke scholen spreekt-ge, mij nen braven vriend Landsman. Van de scholen der nieuwe wet, van de scholen, die nu onder 't bedwang staander Vrijmassonnerie, van Van Humbeeck, enfin, ge moet van gisteren uit China of uit Sebastopol, of van bij de kaffers gekomen zijn, om dit niet te weten, 'k spreek van de Staatsscholen, nondeverdekkelingen. (De Inspekteur bijt op zijn lippen en zegt met ge veinsde kalmte Mijnen vriend-lief en mijnen goeden Broeder, g'hebt gelijk de nieuwe schoolwet was slecht, maar ge weet toch vrel dat erin de Staatsscholen niets veran derd is? Landsman. Ha! Inspekteur. Gelijk iedereen zien kan, de kruis beelden zijn er gelijk van te voren. Landsman. Mr, er stond op kalvarieberg ook een kruis, in de logiën der Vrijmassons is ook een kruis, maar 't is om het te bespotten en het te bespu wen in ons huis hangt ook een kruisbeeld, maar indien ik aan ons kinders niet leerde wie aan dit Kruis hangt en wat hij voor ons gedaan heeft, ze zou den het nooit weten. Inspekteur. (mompelt: die verduivelde kerel). Vriend, de Catechismus wordt in de scholen geleerd geleerd gelijk van te voren Landsman. Ja, om d'oogen te verblinden. Inspekteur. Enfin, er is toch niets veranderd, niets, niets volstrekt niets. De landsman blijft plat op den grond staan en zegt met luide stem Mr Hoelang hebben z'over de schoolwet gesproken, in Kamer en Senaat I. Misschien 5 maanden. L. En hoeveel zou dat wel aan 't Land gekost hebben I. Verscheide millioenen franken, vriend. D. En de wet is gestemd I. Ja, gestemd L. En niet ingetrokken? I. Niet ingetrokken. L. De scholen staan onder de nieuwe wet. I. .Ja. L. Hoort nu,'k en ben wel maar 'nen boer, maar 'k' en laat mij toch door den blouwsel niet trekken Als ze zoolang gespro ken hebben in Kamer en Senaat zonder iets te veranderen en zoo veel geld verkwist, dan kunnen ze niets anders doen als de zeven Ministers en g'heel den krispels- winkel in 'ne zak binden en naar Gent dragen.... buiten de Brug- sche poort.... Want er is niets veranderd I. Zachtjes, vriend. L. Wetje wel wadde, Mijnheer we zijn hier, God zij gelofd! wel boeren; maar hebben toch ook ons gezond oordeel; en ons gezond oordeel zegt't dees de Vrijmassonnerie heeft zich met haar Schoolwet te veel ontbloot, en gelijk 'nen dief die gaat inbreken en de wakende lieden gewaar wordt, is de Vrijmasson- Eerie achteruit getrokken en heeft ander precautiën fenomen.... Kosten z'ons maar in slaap krijgenmaar, ag Nelle, ze zullen 't anders gewaar worden de roep op ons dorp is algemeeii't Vrij Onderwijs en de leêggangers af I. Maar, vriendschap 1 L. Mijnheer, dat is nu eens vrij gepeisd en vrij gesproken, 'k Ben hier thuis; belieft er mijnheer van binnen te komen P I. Neen, 'k ben gepresseerd.... 'k Moet voort. L. Als alzoo is, den goeiën dag en de comple menten thuis. I. Ja.... vansgelijken. (De boer trokt solemneel zijn hof op, terwijl de In spekteur mompeltDom ras 'k ben nu beleefd ge weest en ge ziet hoever ik ermeê kom. Dat volk hier op den buiten, kent noch rede, noch licht, noch waarheid, noch beschaving.... 'k Ben op 't dorp In spekteur, kop in den lucht en met majesteit naar de Gemeenteschool). II i I LKB-O-^STTn. LOOPENDE NIEUWS. De mazelkes heerschen te Berlijn zoo geweldig dat verscheide scholen half ledig staan.Er is te Pesth, iniiongarië, een proces geëindigd dat ^begonnen was in 1768 verscheide geslachten van Avekaten zullen er wel meê gevaren zijn. Er is weeral te Luik, 'ne Representant ge storven, zonder biechten of berechten: en nogtans lang ziek geweest! Z'is wreed, zulke dood! Gort- chakoff, den grooten Rus, :'s te Berlijn geweest. Te Tourcoinq is de katoenfabriek afgebrand van Mej. Wed. Machial; ze rekenen de schade op 500,000 fr., alles was verzekerd, —en in 't Luiksch zijnde bureelen afgebrand der koolmijnen van Anzin; archie ven, registers, plans enz. zijn vernield; doch de spaar boekjes der werklieden heeft men kunnen redden. Kunnen z'iets als liegen, die slechte gazetten? ze schreven bijna allen d'ander week dat te Brussel de meubels eener katholieke School voor schuld waren aangeslagen. En als men ging onderzoek doen, 't was een Geuzeschooi, een der zeldzame vrije Geuzenscho len Vrijheid is een kruid, waar 't Geuzenfernijn af sterft. Te Sinay ind'herberg De Portuin,is zondag 'nen achttienden getoond door Francies Van Mol.—Te Grimmingen zijn dry patcbakkers bij den geuzemees- ter en ze kosten zonder 't huis, aan de Gemeente alleen, 600 fr. Geuzenmeesters is de rechte naam, ómdat zij gansch en geheel afhangen van de groote geuzen uit Brussel. Te St. Pauwels is de school ieerlingloos. Men raadt Piet Van Humbeeck geenen opvolger te zenden, want die jongen, geen school werk hebbende, niet kunnende jagen vermits al 't wild geschoten is,geen werk bij de boeren vindende, zou zich dood verdrieten. T'Erpe. voor 3 a 4 lcerlingskes. zijn toegekomen 84 kilos schoolgerief. De BroederkesMagons moeten immers schoolgerief leveren volgens gewoonte. LAATSTE NIEUWS De Telegraf brengt ons een zware Tijding. Z'hebben weêral gepoogd om den Keizer van Rusland kapot te maken. Dijnsdag avond reed de Keizer naar Moscou; Nauwelijks was hij in de Statie, of er had op den tweeden keizerlijken trein een ontploffing plaats, die den bagagewagen deed springen en zeven wag gons deraiiléren. Niemand was gewond; de grond was ondermijnd; men zoekt de plichtigen op. Dit gebeurde ten halver elf van den avond; den zelfden nacht was er receptie in 't paleis Kremlin; de Russische eêlmans zaten verslagen; de Keizer drong aan, opdat men d'Ouders zou opwekken tot de goede opvoeding hunner kinderen En wat zal de Keizerlijke madam zeggen, die ziek te bed ligt te Cannes, in Frankrijk? De stukken uit Roo- men zijn gedrukt; 't staat er verschelde keeren, duidelijk in, dat de PAUS, zoo hevig als de Belgi sche Bisschoppen, de scholen der nieuwe wet ver oordeelt en verwerpt. Hoe kon het anders? Zondag laatst heeft cene instorting plaats gehad aan den ijzeren-weg van Annonay naar Bourg-Argental. Acht werklieden werden onder de puinen begraven. Niettegenstaande de spoedige aangebrachte hulp, hadden vijf derzelve opgehou den te leven, wanneer men ze ophalen kon. De drie anderen hebben erge wonden ontvangen, die voor hun leven deden vreezen. 't Is Brussel dat heden malheuren levert; 2 kin ders, een jongske van i5 en een meisje van 12 ja ren zijn verdwenen, sedert drij weken; z'heeten JustinaenJan Treve en dragen elk een houten kasken met spelden, garen, zeep, lint, enz. Maandag zijn 2 werklieden van een batiment ge vallen en waren dood op den bolvard Observato rium is 's avonds een soldaat doodgevondener zijn twee lijken gevischt, een uit den Kolendok en een uit de Willebroeksche vaart. MADRID, 2 dec. Volgens tijdingen uit Malaga zijn rond deze stad 29,660 hectaren wijn gaarden van phyloxera aangedaan. De geeselgroeit aan in de provincie van Gerona. In Duitschland, Altenstad, klimt de prijsder Hop; hier is geen verandering de graanmarkten zijn overal aan zelfde prijzen; Lijnwaad, vlas en kemp neigen tot opslag. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags Tarwe fr. Rogge Masteluin Haver Hoppe (1879) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren "25 Vlas per 3 kilo 24 21 24 - 17 080 11 0 8 3 4 a 29 5c a 22 75 a 26 a 2o ao87 a 12 o9 81 29 25 22 18 22 14 - 3 lo 3 00 1 29 GEERAARDSBERGEN, 's Tarwe per 100 kilo fr. 27 Masteluin Rogge Böönen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo N1NOVE, 's dijn8dags. Tarwe per loo ki'l. 29 3o Rogge, 22 23 Aardappelen, 12 13 Boter, per 1/2 kilo 1 4o 1 5o LOKEREN, 's woensdags. Tarwe n p.lü5 1. 24 00 26 00 Rogge 105 1. 15 5o 16 5o Garstn. 1051. 15 25 16 25 Haver 1591. 14 75 16 25 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 24 25 00 Haver 159 14 15 Boter per kilo 2 72 3 Kemp per kilos MECHELËN. Veemarkt op Neckerspoel. 60 stuks inlandsch ras. Van 2oo tot o3oo. 527 hollandsch ras. Van 2öo tot o7oo. Binnen de stad. 17 stuks inlandsch ras, van 175 tot 31o. o78 stuks hollandsch ras, van 28o tot 7oo. KORTRIJK, 's maandags. Aardappels, gele.fr. 12,—al4,— 100de - a 0 Boter J.W <2 kilo l,5oa61,68 Koolzaadone,103k» 71,75 Lijnolie, 105 k. 66,5e ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. 28 5o Poldertarwe 24 00 Rogge 17 00 Boekweit 10 5o Haver 14 00 Duivenboonen, 24 50 Erwten 23 50 Vlas, 5 3o Aardappelen, .11 Boter, 2 82 Hoei, 100 bussels, 41 00 Eieren per 26, 2 77 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 33 Roode dito, 28 75 Rogge, 23 5o Haver, 21 Boonen, 26 5o Aardappelen per 100 kilo, 11 5o Boter per kilo, 3 55 Eieren per 25, 3 i0 TjENDERMONDE s maandags "Witte tarwe fr. 3° 00 a 31 Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels Lijnolie 2200 a 23 00 22 a 22 50 0 a 0 0 96 a 0 98 2 9o a 3 2 85 a 3 10 11 a 12 50 65 25 ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 42a43, 2de 41a42,oo 3de 34a3ö,oe Roggebloem 34a35, Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: oo5 stieren, 0,75 c. lo2ossen, 0,87 tot 095, 25o koeien, 0,74 tot 0,82 —9 kalveren, 0,86 tot l,oö

De Werkman | 1879 | | pagina 4