Verschijnt alle Vrijdagen. Ter e e r e d'Onbevlekte Ontvangenis. PABLOIR. Ontv. uit B... Ontv, uit Doornijk ran M» Sch. 2,50 tot 15 dec. 1880 Ontv uit B.... de 3,50 voor een n. ab. tot februari 1881. "Wat treffelijke compagnie ontmoeten wij deze week. Ontv. ook uit L... gelijk reeds geschreven is. Ontv 2,50 van den Vr L 11 te üraesen, tot Sber 1880. Ze zeggen dikwijls te veel kwaad van de Samenleving. Er is nog veel g deftig volk in de wereld, veel, zeer veel: dat ze moesten bijeen zijn, en dat ze moeste» lawijt maken gelijk de slechte, 'k zou telf versehieten. n. Maar hoe is 't !Eéno lap die al tiereudeop straat p loopt, maakt meer lauijt als een gansche ge- meente van brave lieden. En dat is toe te passen r op Frankrijk en op Italié en op Brazilië en op alle landen. In 1871, had 't goed volk van Parijs s zieh durven toonen, 't en zou geen Commune ge- L weest zijn! Vr. te Gent, 'k zende u een 2de No ik verzoek bijzonderlijk met dees tijdstip de ge- achte Postboden van wel de gazetten op hun adres te bestellen; er staat op ieder gazet een 'f- Leopolleken van 'nen halve eens en dat is hun recht om alzoo 't Land door gedragen te worden; M voor Frankrijk, Holland en Engeland is 't 5 cen- tiemen. Als er aan iemand zijn adres iets man- keert, men gelieve te schrijven, Ontv uit G« van M C 2.24 voor de 200 boekjes, M Ik geloof B dat 't port juist was, Eene mededeeling over 't geklap van Sraats- h meesters op 't conroi, is gezet, maor blijft voor de naasie week. Men zal erin zien hoe de Mees- ters zich dieper en dieper in 't kwaad dompelen. Een eerste slechte stap brengt er dikwijls zeven j andere meê Ontv uit Th 2,50 tot Augusti 1879E't O. was te laat en is moeten verkort worden. L te L v 'L is Ne 574 van den katalogas. Desseine. De venditie is 16 en 17 Dec ACHTSTE JAAR N° 12 December 1879. IF#!,' Prijs In ioureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huls gebracht 2 50 's Jaars Vooraf betaalbaar Voor Frankrijk en Holland. 4,50. P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Tota pulchra est. Gij zijt gausch schoon, o wond're Maagd, Geen enkle vlek Gij in U draagt Met recht wordt er van U' gezeid, Dat gU den roem uws Volks verspreidt; O Glorie, Vreugd van Israël, O Troost van die doorzonde en hel Geketend ligt en Uw hulp vraagt, O reine, goede, zoete Maagd O Spiegel der Voorzichtigheid, O Bronne van Bermhertigheid, Ach, bid voor ons. ach Moeder Ja, Verwerf ons bij uw z jou genA En maak dat Jesus kostbaar Bloed Toch diene voor ons eeuwig Goed. Amen. Een groot deel van Parijs ligt onderden sneeuw begraven; 't is een ware ramp; vele treinen komen niet toe; de markten zijn niet bevoorraad; de keukenmeiden krijgen 's morgends geen melk; er is bijna geen volk op straat; dus niets te verdienen. Ten tijde dal er brave koningen leefden, als de winter 't volk van Parijs plat sloeg, men richtte openbare werken in, waaraan al die wilde,kon arbeiden, zich verwarmen, en zijn brood winnen.Nu,wat doende Republika- nen? Niets. De telegrafdienst is onderbroken met verscheide landen; men rekent dat er op Parijs 6 millioen kubieke meters sneeuw ligt. Boven Parijs, zijn meer dan 3ooo werklieden bezig met den sneeuw weg te ruimen van den ijzerenvveg naar Orleans; inder daad, 't moet daar vreeselijk zijn; die linie loopt uren lang in eene diepte van verscheide meters hoog. Op de routen die nog gebruik baar zijn, de treins, die moesten toekomen ten 5 ure, ze komen 's namiddags ten 4 ure. Zaturdag kon uit de west-statie van Parijs geen enkele trein vertrekken; in de statie van Boudy zijn door de verwarring twee treins opeen geloopen; den employé is op den slag gedood en vijl ander personen zijn gewond. In Zwitserland ligt zooveel sneeuw dat er noch man noch muis dit land kan verlaten. In Belgenland, langs Luxemburg en rond Brugge zijn verscheide treins in den sneeuw blijven steken: 400 soldaten uit 't garnisoen van Brugge hebben g'heele nachten moeten werken. Te Doornijk is een bataillon jagers werkzaam geweest om den sneeuw in de Schelde te schieten. T'Antwerpen, op de Schelde, kunnen d'hou- ten schepen niet meer varen; veel boeien zijn door hel drijvend ijs van hunne plaats weggerukt; te Bath en Willensrek ligt de rivier gansch vol ijs en de toestand is nog verergerd door den sneeuw. Rond Namen zijn er plaatsen waarde sneeuw 1 meter 5o centime ters hoog ligt. Te Bouvinnes, tegen Charleroi is iets vreeselijk gebeurd; 'ne marchand van paraplu's van Binche, genaamd Frelon, was op ronde gegaan om eenige censkes te verdienen en keerde 's avonds naar huis: 't waaide en sneeuwde geweldig, Frelon kon moeielijk voort en in een diepe straat werdhijdoor 'ne sneeuwstorm overrompeld en op den grond geworpen. Al zijne pogingen om op te staan, waren vruchteloos en vrijdag morgend vond men zijn lijk op de plaats zelf waar hij gevallen was. Te Roomen zelf, waar de winter gewonelijk zoo zacht is, heerscht er nn eene nijpende koude en eene groote armoede. De noodlijdende Volkeren loopen in menigte naar 't Vatikaan, en de Paus geeft aalmoeseu zooveel het in zijn macht is.... Ach, 't volk van Roomen zal nu ook ondervinden, hoe zeer zijne ellenden vergroot zijn, sedert d'afschaffing van de geestelijke en kerkelijke inrichtingen, die nooit ander doel hadden, als de Volkeren t'helpen door geestelijke en lichamelijke werken van bermhertigheid... Bara sprak dijnsdag in ons Kamers ook tegen de kloosters; maar gaat 'ne keer bij dien Bara, werkende menschen,als ge verdriet in uw ziel hebt of als gij niet meer voortkont van ar moede, gaat eens bij Bara ge zult ontvangen worden door'nc stijve portier en zelfs Bara van verre niet mogen zien hij zit in pelswer ken en dikke tabbaarden in een rijk verwarmde kamer en daar maakt hij zijn protokollen gereed tegen de ware en tegen d'oude vrienden van 't volk. BRUSSEL. Op Koekelberg is een meisje van S tot 9 jaren dood- gevonden; 't was, och armen! uit bedelen gezonden en onderwege van koude gestorven. In november zijn er te Brussel weèr 3 echtschei dingen uitgesproken. Er zijn er daar ook al die maar trouwen voor de Wet alleen, die leven gelijk de dieren en, bij den eersten twist, mal kaar verlaten, 't Was van die soort dat de eerste Leopold zegde dat volk brengt ons naar de barbaarschheid l>e gazetten van Brussel schrijven dat er op de Muntplaats 'ne koetsier is doodgevonden op zijn voituurhij was doodgevrozen. Toen men ging zien, was het te laat; maar toch in dezen tijd is het goed om weten wat er moet gedaan worden in een geval van schijndood door vervriezing de schriften der Docteurs zeggen dat het allergevaarlijkst is den bevrozenein eene warme plaats te brengen: integendeel, men ovordekke zijn lichaam met sneeuw ofmen plaatst het in een bad van koud water, mond en neusgaten alleen uitge zonderd. Wanneer men eenige teekens van leven gewaar wordt, het kan lang duren, brengt men het lichaam in een koude tamer en in een koud bed, en men begint hetzelve zachtjes te wrijven, opdat de warmte niet al te schielijk wederkome De tijding van die doodvriezing wordt gelogenstraft; des te beter; de geruchten, volgens welke eene moedor te Brussel met al haar kinders zoo vervrozeu zijn, waren ook niet echt. Er zijn te Brussel geuzengazetten die nieuws uitvinden om eenige num mers meer te verkoopen Dat is 'ne valschen handel. ANTWERPEN. Zaturdag is Jan Iduygons, meester mekqnicien, gebertig van Verviers, in de beggijnenpoortvest, door een venster der derde verdieping van zijn huis gevallen. Zijn ruggegraat was gebre ken Een groote Feest wordt ingericht tegen 21 dezer; de opbrengst ervan is voor de slachtoffers van den geuzendwang men weet dat 200 afgenomen, der kinders gebeart in't begin van dezen harden winter; maar God leeft nog en er zijn nog edelmoedige Christene Zielen: reeds hebben 24 Docteurs en lö Apothekers kosteloos hunne hulp aan geboden en de brave werklieden, als ze ziek moesten worden, zullen beter verzorgd zijn als vroeger. Er was zondag 'ne prijskamp voor sehaverdijners. Op de botermarkt der Gomeonteplaats, terwijl een boerin een tasken kaffé was gaan drinken, is haren korf'gestolen met 25 pond boter. Van d'ander week af, dreef er ijs op de Schelde en al de vaartuigen op re^de kregen bevel om zoo spoedig mogelijk in de dok ken te worden gebracht. Maandag morgend, op de publieke verkoo- ping der Melkmarkt, is er aan een vrouw 'ne portemonnaie ontstolen met 20U fr. KORTRIJK. Op den trein van zondag morgend, heeft men '11e reiziger gevonden, wiens voeten vervrozen waren... In plaats van zoo veel nutteloos geld aan Staatsscholen te geven, die er noodig zijn gelijk mostaard na't eten, dat de ministers liever de eonvois deden verwar men, de derde klassen bijzonderlijk... Menschen, menschen, we zitten mot slechte ministers. Ons Heer verlosse er ons van. Amen. Loopende Nieuws. Te Gerit is een peerd doodgevrozen. Te Londen is 'ne kadé tot 3 maand kot veroordeeld, om aan 't Volk slecht, bedorven vleesch verkocht te hebben. Wel gejujeerd! Te Parijs dwingt den Armen ook voor 't slecht Onderwijs; maar al 't goed Volk sticht'ne nieuwen Armen en heeft al een massa geld bijeen. Te St Nikolaas willen de Ministers den Stadsraad dwingen om Pas toor De Donder en zijn I'atronagie uit de school van Tereeken te zetten! Voor dansfeesten en komediën mogen de Steden hunne ledige lokalen leenen. Voor deftige bijeenkomsten, om de jonge werklieden onderricht te geven en een eerlijk verzet, neen, dat willen de Ministers niet! De Gemeenteraad heeft op 't allerkrachtigste, verzet en protest gedaan. T'Aalst is doodgevrozen 't8jarig kind van Doken den Stekkeman, en ■woensdag ten 5 ure 's morgens is de nieuwe stalling en schuur afgebrand van Kuiperken, op den Dam; er zijn 2 koeibeesten ingebloven. Maandag is 't de Prijsdeeling der Zondagscholen, 's Avonds,Concert in den Kring. T'Aarschot is de schrijnwerker Van Hove, over den ijzerenweg gaande, doodgereden; de mekanicieo Wygaerts, die 't liep zeggen aan de Familie, brak zijn been.

De Werkman | 1879 | | pagina 1