Woorden Tan den Ouden Pruis. gens hun ieger. Een volk in zijn land aanranden en 'nen boer op zijn hof, dat is danjereus: Napoleon I ondervond het in Spanje en Rusland. In Frankrijk spreken ze van veranderingen in 'l mini sterie, veranderingen ad malum, 'i is re zeggen; hoe krommerhout, hoe betere kruk 't zal 'ne keer uitbersten in dat FrankrijkIn Italië heerscht de schrikkeiijkste armoede in de stad Ravenna, on der anderen, is 't volk in menigte voor 't Stadhuis gekomen, om brood of werk te vragenen daar er geen voldoende antwoord kwam, poogden zij de deuren van 't Stadhuis in te loopen. Op an der plaatsen zijn de bakkerswinkels geplunderd er staan bataillons soldaten op straat, om "t Volk te beteugelen... Ge ziet nu wel, hoe Itaalje gelukkig is gemaakt door de Revolutie. Rusland. j't Hootdkomiteit der Nihilisten heeft een schrift rondgestuurd, waarin het verklaard dat de moordpoging Van Moscou 't werk der Nihilisten is, en dat zij voorders van zin zijn den keizer zonder genade met den dood te straffen, zoolang hij niet meer vrijheid aan zijn volk geeft. Te St Petersburg is 'ne kerel aangehouden, op wiens kamer men dynamiet gevonden had en een exact plan van 't winterverblijf des keizers; 't plan bestond van dit winterpaleis met al zijn bewoners in de lucht te doen springen. 'NE CIRQUE Verbrand. Dat is gebeurd in Stuttgart, een stad in Duitschland,-als ge ze weet liggen; de groote Cirque Herzog is aldaar afgebrand; 2 menschen, 7 peerden, 2 herten, 2 kostelijke rijpeerden, benevens al de costumen en rijke zadels zijn verbrand; d'ander peerden vluchtten langs alle kanten in't wilde en zijn nadien opgevangen. Ra.MP OP HET IJS. In Engeland, nabij Leycester, was een heer gaan schaverdijnen met zijn twee dochters, meisjes van 18 en d'ander van 19 jaren. Na eenigen tijd gereden te hebben,'t ijs brak en ze zonken onder 't ijs; de vader klefferde boven en haalde zijne jongste dochter op; dan greep hij d'andere, doch zijn krach ten verlieten hem en hij moest dien duurbaren schat laten zinken toen er volk kwam met ladders en toen 't meisje er uit getrokken werd, was sij een lijk. Men kan zich de wanhoop van den vader inbeelden. ANTWERPEN. Zondag is het de groote Feest, ten profijte der slachtoffers van den Geuzendwang. inde statie van Stuiveu- berg is zondag weeral een ongeluk gebeurdde bediende Antoon Verhulst is door eenen trein verrast en overreden hij was dood op den slag 44 jaar oud, van S'-Truiden, getrouwd en vader van 6 kinderen. Er zitten in d'omstreken van Antwerpen, langs Rot- selaaar, troepen Bohemers, ketellappers, enzoovoorts, slim en door trapt volk.Dijnsdag morgend is op den Dries zekere Leonard Menten van een olievat gevallen en heeft zijnen ruggegraat gebro ken; hij ligt in 't gasthuis; twee ander personen zijn door de glad heid der straten gevallen en hebben hunne beenen gebroken. Op de Z. Koornmarkt is de soldaat Lowie Hoenent gevallen en is met gebroken been naar t hospitaal gedragen. Een SLIMME Diefegge. Maandag is t'Antwerpen een diefstal gepleegd, die getuigt dat er overleg en berekening zit in sommige dieven, terwijl zij tevens een overvloed van stoutmoedig heid en onbeschaamdheid in den hoogsten graad doen blijken. Rond den middag kwam er in de magazijnen van M. Thiery, hoek der Kaasrui en Melkmarkt, eene goed gekleedde dame, met pelsen mantel en pracfitigen hoed met witte pluim. Die dame vroeg met de grootste beleefdheid, om eenige schoone stukken cachemire te zien, welke zij verlangde te koopen. Hare keus viel weldra op een drietal stukken ter gezamentlijke weerde van 1000 frank en de koop werd gesloten.'De dame ver zocht echter dat de gekochte cachemire een half uur later zou wor den besteld, ten huize van M. David-Verbist, op de Meir. Zonder het minste vermoeden op aftrugg'elarij of eenigen arg waan, beloofde men de orders der dame te zullen volgen. De'koopster, die men in de magazijnen Thierry voor eene voor name dame had aanzien, begaf zich van daar rechtstreeks naar David-Verbist, belde, trad binnen en zegde aan den knecht, die -de deur geopend had, dat er daar binnen eenige oogenblikken van wege M.rThiery twee groote pakken zouden gebracht worden. Zij verzocht den knecht, die pakken te willen aannemen zij zou ver volgens wel spreken met de dame Van den huize. De knecht stemde toe; hij bood aan, de onbekende onmiddelijk bij de dame van het huis te brengen, doch deze weigerde, en na eenige oogenblikken verliet zij het huis. 1 De knecht, die, een oogenblik aan de deur bleef, zag de vreemde de richting inslaan van de Meirebrug. Aldaar ontmoette zij twee bedienden van het huis-Thiery, die de gekochte pakken droegen zij kwam terug met die personen, trad met deze opnieuw binnen bij M. David-Verbist, en deed hen de cachemire neerzetten in de voorkamer der bureelen, alwaar zij eveneens plaats nam, terwijl zij de bedienden van het huis-Thiery terug zond. Eenige oogenblikken daarna, kwam een der klerken uit het bu reel, zag de dame met de pakken en vroeg haar of hij zijnen heer verwittigen wilde en haar bii hem brengen; doch de vreemde zegde op haren man te wachten, die eerst moest aangekomen zijn, alvo rens zij met de dame van het huis onderhandelen kon. Een minuut later hield er een huurrijtuig stil, voor de deur; de onbekende greep de pakken, liep ermee de deur uit, sprong in het rijtuig en verdween. Dan eerst wekte de zonderlinge handelwijs argwaan op; men verwittigde M. David en zijne dame; men zond naar het huis Thierv. men liep om de policie, doch te laatde schoone, rijkge- kleedjé 'en beleefde dame was weg, en met haar waren de kostbare pakken eveneens gevlogen. DOORNUR. De notaris van Ascq was met zijnen klerk in een herberg al.iaar, toen men hem kwam roepen, voor een belang rijke zaak. "be Notaris zond zijnen klerk vooropen volgde korts nadienvijftig stappen gegaan zijnde, vond hij zijnen klerk, gansch bebloed en doodgeslagen bij middel van een ijzeren staaf. Al zijn geld was hem ontnomen, 'ne Kgrel van Baliseux is voor die moord aangehouden en heeft bekentenissen gedaan, 't Is den eigensten persoon die vroeger een hofstee heeft in brand gestoken. ossen voor Iedereen. Wanneer de Keizer van Pruisen vernam dat zijn konfrater van Rus land liet voorwerp eener moordpoging was geweest,dan bleef hij eenige oogenblikken stilzwijgend en zegde eindelijk tot de Ministers en Hove lingen van zijnen entourage: Mijnheeren, 't zijn lastige en moeieiijke tijden; indien wij niet oppassen, om 't Volk met goede inzichten te bezielen en bijzonderlijk, indien wij in-de Scholen de Religie niet op d'allereerste plaats stellen, om de kinderen christelijk op te brengen,dan, dan, zegde de oude Keizerwij zullen nog schrikkelijke zaken bele- ven. De oude Keizer komt van de markt en hij kent den prijs, gelijk tegen woordig veel bejaarde Ouders, die niet genoeg opgepast hebben om de Religie diep in 't hert der binders te prenten, en die nu zitten te zuchten en te weenen. Want, een huis bouwen in de lucht zonder den grond te getaken, is onmogelijk maar nog onmogelijker is't, van een Land, van een Stad, van een Familie goed te houden, zonder de Religie, 't, Is de Religie alleen, die den mensch verheit tot braafheid en edelmoedigheid, die hem sterkte geeft om zijn slechte driften t'overwinnen. Geachte werkende Ouders, de woorden van Keizer Willem zijn een les en een vermaning voor Ulieden. Ge weet en ge zijt overtuigd dat de schoolwet van 1879 een wet is tegen de Religie. De ministers zelf hebben het in de Kamer verklaard en de wet zeif zegt uitdrukkelijk dat de Religie uit de scholen van den Staat gebannen is. De Paus, de Bisschoppen, de Priesters hebben U vermaand en niet alleen vermaand, maar verboden op geweten van naar die scholen uw kinders te zenden. En in zaken van geweten, 't is ta doen tussehen God en tusschenU, tnsschen de Geestelijke Overheid en uwe Ziel. De Meesters of Fabrie kanten hebben daar niet tussehen te komen dat z'hunne eigene zaken, hun eigen gew ten in regei met God stellen, en voor de rest, U de vrijheid laten, welke de goddelijke on menschelijke wetten U toeken nen. De ministers durven r.u nog hunne wet in al hare strengheid niet uitvoeren, omdat zulks onmogelijk is want dan zouden ai d'Ouders moeten zeggen gelijk d'eerste Christesen Liever sterven, ais ons kin ders aan d'Afgoderij over te leveren Dan zou men liever den honger moeten lijden, liever de pijnbank, liever de dood, als de kinders over te leveren! 1 Maar langzamerhand zal de slechte wet in voege komen en van nu af komen er reeds allerslechtste teekens men heeft reeds aan de boeken gepeuterd, de Catechismus der Feestdagen is weggefoeffeld, Jater zullen de boeken over de Geschiedenis met geusfenijn doortrokken wezen en 't principaalste de meesters, verbitterd tegen de Geestelijke Overheid, hangen aan de slechte gazetten,die dagelijks de gruwelijkste blasiemiën durven schrijven, tegen Kerk en Priesters, tegen Sacra menten, tegen God zelve: zoo is er t'Aalst een slechte gazet die zich uitgeeft ais de gazet der Schoolmeesters, en die de vraag of Christus de Zoon Gods is, beantwoord met JA en NEEN t'Antwerpen zijn er kin ders die bij hun Ouders smeekten om temogen thuis blijven, vermits zij niets hoorden, dan vertelsels over kwezels en papen, die met hun stinkend kleed de wereld verpesten, ènz. enz. En wat zai 't later zijn, met de meesters Om Staaismeester te wor den, moet men nu zijn twee jaar gedaan hebben, in een Normaalschool van den Staat., waar den eenen den anderen opmaakt, om grooteren en sterkeren Geus te worden, waar nooit van Religie gesproken wordt,dan in 'nen tegenstrijdigen zin. Achtbare mepschen, gij vooral, Ouder3, luistert naar de vermaning van den Pruisiscben Keizer, of ge zult het U later wreed verwijten en beklagen, 't Kostelijkste in 't hert uwer kinders is de Religie en de Re ligie uwer kinderen zai verzwakken en teniet gaan in de Staatsscholen. Daarbij, benevens de veroordeeling der Geestelijke Overheid, er ligt op de Staatsscholen een vermaledijding door den druk en den dwang- welken gepleegd wordt om scholieren te krijgen. T'Antwerpen en bijna op al de plaatsen waar Geuzen aan 't Armbureel zijn, het goed van den Armen,in plaats van rechtveerdig bedeeld te worden, wordt afgenomen aan al die zijn kinders naar de goede scholen zendt. T'Antwerpen zijn 200 Famiiièri aldus van hun ziekenboeksken beroofd. Te Diest heeft men doodkistjes geweigerd om kinders te begraven, die in hun leven naar ue katholieke school gingen; t'Audenaarde wilde men ook met het Armen-Goed dwingen, maar Burgemeester De Vos heeft er algauw een spelle aan gesteken. 't Is ook voor de Staatsscholen, om de wet te verschoonen, dat men te Brussel den geus Van Hamme heeft do,en verschijnen, als vaisehen beschuldiger der Jesuieten. Eerlijke werkman, kan uw eerlijk gemoed daarover? Verdienen de Scholen, voor welke men zulke middelen gebruikt, uw confiëntie? Kan uw treffelijk Viaamsch hert daarover? Weldan dangij die onder dwang ligt, zoekt naar verlossing, en gij die soms voor nietige reden, voor een klein verlies, voor 'ne vlasdank misschien, uw kinders naar de Geuzenscholen hebt gezonden, peist wei wat grof stuk gij bedrijft, tegen uw Religie, tegen uw kinders, tegen uw eigen belang. Geène redens kunnen u verschoonen. D'ander week nog, er werd in de Kamer van Fiamassonnerie gesproken en Frére riep uit, dat de Framassonne- rie een achtbare Sociëteit is! Men is dus reeds zoover dat een geheime Maatschappij, door meer dan 50 Pauzen veroordeeld, openbaar wordt geprezen, door 't kopstuk en de ziel der Staatsscholen. En gij, werk man van Christenen bloede, gij zoudt meêdoén, met zulke belsche boos heid Neen, neen! de Vrijmetselarij legt strikken en listen; t'Ant werpen, g'beel d'ander week, hebben de slechte drukpersen dag en nacht gewerkt aan Jeugenschriften die op den buiten-moesten verspreid worden... Maar de Waarheid blinkt ook hoog en helder, en de waar heid is dat al wie 't Christene Geloof wilt belijden en er in lev en', zich ten prijze van alles moet afscheuren van de Staatsscholen. - - - Te koop in onze bureelen: 't Masker van de wereld, 2,50; Wintera- vondon der dienaren van den H. Joseph, 2,00; Voordrachten van kanun nik Martens, 1,00; Kerstlied met solo en koore, 1,25; op de weiden van Bethlehem, tooneelstukje, door Walgrave en Mille, 4,Ou

De Werkman | 1879 | | pagina 2