200 SLACHTOFFERS,, LAATSTE KIÊUWS, Ï.JSSXIJ2X.F. RAMP- MISDADEN, RAMPENEN ONGELUKKEN. In 't Binnenland: Te Fosses, bij Namen, be merkte een loodgieter dat de klok van zijn soldeertuig een weinig vervrozen was; met behulp van 2 mannen, bracht Dij de klok in zijn werkhuis en hield ze boven 't vuur; eensklaps plofte zij in stukken, verbrijzelde ruiten en alles wat breekbaar was, en een geluk van God, dat de loodgieter en zijn helpers ongehinderd bleven. Tegen Doornijk ging een vrouw met haar 7 jarig kindje over den ijzerenweg; 't convooi kwam en sloeg de moeder dood; aan 't kind mankeerde niets. Te Brugge lag er zooveel sneeuw op een dak, dat het ingestort is. T'Antwerpen, op de Beurs, was zaturdag 'ne persoon bezig met schrijven, en werd van zijn portefeuille beroofd, die nevens hem lag; er was 9u0 Ir. in; den avond te voren vond menin'nen biecht stoel der O. L. Vrouw-Kerk, 'ne persoon, die zich daar verborgen had, om waarschijnlijk nadien, als geus en dief, 'tHuis Gods te beste!cn;te Namen, 't en scholt niet veel, d'ander week, of een groote menigte die op de Maas was, lag onder 't ijs verzonken 'Te Wasme, in 't Luiks, was er een Staatsmamezel als onderwijzeres toegekomen; een OYerdrevene kerel wilde deze gebeurtenis met geschut vieren; bij d'eer ste scheut der karabien, 't wapen sprong en nam een deel van zijn hand weg. - Te Brussel is 'nen drogist tot 2 maanden gevang veroordeeld, om jaune de chrome verkocht t'hebben aan 'ne Suikerbakker, die er zijn vetbollen, karamellen en spekken meê verfde; zie suikerbakker heeft i maaud gevang gekregen, en 't is wel besteed! er zijn al ziekten en malheuren ge noeg, zonder dat ze de menschen en de kinders vergif ingeven! Rond Aalst residéeren kerkdieven; er is ingebroken in de kerken van Meldert, Nieu werkerken en Erembodegem; datze'troaar zeker zijn! 't zal wel uitkomen, en zoomin als de groote kerkdieven en kerkschenders, zullen zij hun straf ontgaan. D'ander week is er ingebroken te Landen, 2 dagen achtereen bij M. De Meersman, telkens zijn de dieven verjaagd. Dezelfde week waren in 't huis Thiebeau en in de gebuurte allen te been, en trokken gewapend naar de dieven; de dief naderde ook, zonder vrees van baionnet en geweer, want 't was niemand anders dan de jonge stier die zich losgebroken had, en over en weer dwaalde. In de Provincie Limburg gaan er Gemeenteraadsleden vervolgd worden, om zonder recht in de Katholieke School gedrongen te zijn; in den koolput Grand-Trais, te Frameries, is 'ne werk man van 23 jaren, onder 'ne waggon gevallen en door de wielen letterlijk verpletterd. Hij was de eenige steun zijner moeder.In de Walen plegen ze tegen woordig veel schelmstukken met den dynamiet, een nieuwe ontplofbare en gevaarlijke stof. Ge ziet dus wel dat hoe meer uitvindingen, onder een ondeugend volk, hoe meer miserie eu schelmerij. Te Novelle o. a. hebben ze met dynamiet al de ruiten der pastorij doen in stukken springen. Zondag heeft de policie van Brussel twee behendige diefeggen aangehouden, in de volgende omstandigheden. Eene„ armgekleedde vrouw kwam 's avonds bij M. Meeus, horlogicmaker, Keizerstraat, een gouden horlogie met ketting te koop bieden-. zij zegde dat zij, wat den prijs aanging, betrouwen had op de eerlijkheid der koopers, uaar zij zelve de weerde der voorwerpen nietkende. M. Meeus die vermoedde dat hij met eene diefegge te doen had. ondervroeg de vrouw en deze zegde, dat eene andere vrouw welke haar in de straat wachtte, haar gelast had de horlogie te verkoopen. Terwijl Mad. Meeus de vrouw bezig hield, ging M. Meeus de policie ver wittigen en deze gelukte er in de twee diefeggen aan te houden: zij waren in het bezit van verscheidene zilveren koeverten en oorringen, voortkomende van diefstallen te Antwerpen gepleegd. Een der vrouwen was slechts sedert eenige dagen nit het bedelaarsge- sticht van Hoogstraten losgelaten; de andere heeft reeds verscheidene veroordeelingen voor diefstallen ondergaan. Maandag nacht vond de policie in eenen peerdenstal van het Dokstraatje te Antwerpen, een werkman die uit gebrek aan werk, sedert drie weken in staat van landlooperij verkeerde. De man was halt naakt en bracht den nacht door onder de opene lucht of in onbewoonde gebouwen. De ongelukkige was schier versteven van kou. De policie heeft hem naar het gasthuis gebracht, daar hij ter nauwernood nog eenig teeken van leven gaf. Die werkman is af kotn- stig van Rillaar, heet Jan Jans, en is 40 jaar oud. In liet gasthuis heeft men bevonden dat zijn voeten be- vrozenzyn. v BUITENLANDS: Te Roche-la-Moliere, Frankrijk, zijn 19 werklieden omgekomen door brand in eene koolmijnte Grenoble, in ne ciment-oven, zijn 5 menschen verstikt; te Roo- men is 't paleis Sforza Cesarim afgebrand de stoomboot Varusna, varende van Liverpool naar Nieuw-0rleans, is 3oo mijlen van t eiland Feyal, gezonken; ze vreezen dat 180 passagiers en 84 matroozen die in zeven groote booten waren ge vlucht, allen omgekomen zijn. De kapitein en de stuurman zijn in 't schip gebleven en met t schip in de diepte verdwenen. TeDusseldorf zijn 3 kommeeren, op straat aan de steenenvastgevrozen; ze staan er misschien nog.... Lessen en spiegels. Xe Parijs erfde dezer dagen een vrouw van 70 jaar, een som van omtrent honderd duizend fr.... Ze ging dit goed nieuws vertellen aan een gebuur- vrouw, doch daar gekomen zijnde, viel zij plotse lings dood. De blijdschap had haar hert gepakt. 'ne Landsman van Groningen was langs 't ijs zijn familie gaan bezoeken; hij reed op schaatsen en douwde in 'nen ijsstoel zijn vrouw en zijn kind voort. Onderwege zagen ze dat hun kind dood wasz'hadden het te waim gedekt en verstikt. 't Slechtste volk der wereld moet tegenwoordig in Hongarië wonen; niet min dan 11 vrouwen zijn er aangehouden en beticht van hunne mans door rattenkruid vergiftigd te hebben. Een schrikke lijke RAMP wordt ons gemeld uit Dundee: den 2ysten December was de brug van den ijzerenweg door een groot tempeest vernield; 'savonds.kwaart voor 8 ure, als de trein van Edimburg naar Dun- dée reed, is gansch het convoi in eene rivier geval len. Men denkt dat al de reizigers verdronken zijn. In sommige gewesten van Holland vreezen ze voor 'ne watervloed, als de sneeuw gaat smelten men neemt reeds maatregels tot redding van have en vee. Te Rotterdam zijn gestolen 5 gouden. 3i zilveren en 2 koperen horlogiën. LOOPENDE NIEUWS. De Keizerin van Rus land was door de Docteurs naar de warme gewesten van Frankrijk gezonden, en ligt er nu ziek te bed en in gevaarlijken toestand Godweet, ziet ze nog haar land terug Er is groote droefheid in 't Hof te St- Petersburg. De Keizer van Pruisen is op zijn knie schijf gevallen, toen hij naar don theater ging. De Koningin van Piëmont, heeft een ziekte aan de Ion gen, en veel verdriet daarbij, en knaging van gewe ten. Z. H. de Paus heeft 15,000 fr. doen uitdeelen aan d'armen van Roomen; en voor de armen van Bel gië de nieuwjaarsgiften afgestaan, welke hem op ander jaren werden gezonden. Leo XIII, onze Hoog eerwaarde Paus, is dag en nacht bezig met de Vrij heid en 't Welvaren der Christene Volkeren Paus zijn, op onze dagen, 't is 'ne vreeselijken en moeielij- ken last't is een volkomen slachtoffering. Als Leo XIII nog Kardinaal was, te Perugia stichtte hij op eigen kosten een Vrije Katholieke Schoolde Staat overweldigde die School denzelfden dag, zonder de minste vrees, deed Kardinaal Pecci zijn wapenschild wegnemen van boven de poort dier Schoolen aan stonds viel het meeste getal leerlingen van die School aflater heeft de tegenwoordige Paus nog 't gevang ondergaan, voor zijne belijdenis en verdediging der katholieke Rechten en Vrijheden. Te Waaste, in Zwitserland, heeft een soldaat d'algemeene ontwape ning begonnen, met zijn geweêr naar den Berg te dragen. En daarom kreeg hij 20 dagen gevang T'Haasdonck, in d'herberg Dk Raap, bij Fideel Stout, speelden op 2den Kersdag, 4 man met de jaskaart, 3 volgende spelen: iste spel Louis Deer, toont ne Vierden van Koeken TienVitael Maes, ne Vierden van Pijken Heer, Jan Steensens, 'ne Vierden van Klaveren Aas, en'nen derden van pijkon Tien Jo seph Anne, toont 'nen Achttienden van TaroefAas; 2de spelVitaal Maes, toont 'nen Derden van Pij- ken Heer, Jan Steensens, 2 Vierdens van een Tien Joseph Anne, 'ne Vijftienden van Klaver Aas 3de spelAlle vier die spelers toonen ieder 'ne Vierden en 'nen Derden. Al de menschen daar aanwezig, aanza.- gen dit voor een groot wonder. T'Okegem, bij Germaan Van de Perre, herbergier, is in zijn huis 'ne solo-slim gespeeld, en in dozelfste kaartgifte hadden twee van zijn makkers een misere op tafel gelegd. Waar is dat ooit gebeurd? En wie weet waar er op ons dagen de grootste stilzwijgendheid en orde is ■ueioqosspmjs IB?eS J00J3 ueo uj T'Ophasselt, op éeDen avond, zijn by Fr. De Henau t wee solo-slims gespeeld. MARKTPRIJZEN. AAXST, 's zaturdags. Tarwe fr. 28 a 3o 00 23 a 25 19 a 22 25 19 a 21 o9o ao98 lï a 14 0 a 9 a lo 36 3 27 4 46 25 Rogge Mastel uin Haver Hoppe (1879) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GEERAARDSBÉRGEN Tarwe per 100 kilo fr. 28 Mastelum Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOvE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 31 Rogge, 23 Aardappelen, 12 Boter, per 1/2 kilo 1 5o LOKEREN, 's woensdags. Tarwe n.p.105 1. 24 00 26 00 Rogge 105 1. 15 25 16 5o Garst n. 1051. 15 25 Haver 1591. 14 5o ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 25 22 19 22 13 - 3 lo 3 00 1 32 23 5o 13 - 1 öo 16 25 16 Haver 159 Boter per kilo Kemp per kilos EECLOO, Witte tarwe Rogge Boekweit Boter Eieren 14 3 o9 o9 25 25 5o 14 75 3 27 26,08 16,39 19,85 3,—a3 ,40 3,30 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoel. 55 stuks inlandsek ras. Van 2öo tot o44o. 474 hollandsch ras. Van 315 tot o-35. Binnen de stad. lo stuks inlandsek ras, van 21o tot 36o. o29 stuks hollandsch ras, van 235 tot 465. KORTRIJK, s maandags. Aardappels, gele, fr. 13,—al4,— roode 14,—al5 Boter pot f2 kilo l,54a01,72 KoolzaadoiiO,103k» 71,25 Lijnolie, 105 k. 62,5o ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters fr. 27 Poldertarwe «24 Rogge 17 5o Boekweit 17 5o Haver «15 Duivenboonen, 24 00 Erwten 24 5o Vlas, 5 4o Aardappelen, «12 Boter, 3 18 Hoei, 100 bussels, «41 Eieren per 26, 3 o9 Ja wij hebben voor ons Laatste Nieuws een wreede, ongehoorde Ramp, mis schien de schrikkelijkste Ramp sedert 't bestaan derijzere-wegen. In ons Buitenlands Nieuws zegden wij er reeds een eerste woord van: z is gebeurd te Dundee, in Schot land, zondag avond ten 7 ure. De trein van Edimburg rijdt er over eene brug die 3 kilometers lang is en op 85 bogen rust; de hoogste schepen kunnen onderdie brug varen; zondag hSd een hevige storm een deel der brug vermeld en de reizigerstrein die er moest overloopen, is met al de wagons en reizigers in de diepte gestort. In e verte zag men den trein op de brugloopen, dan neervallen; een vlam srecg omhoog waarschijnlijk 't lokomotief dat omrolde, en de IJselijke ramp was volbracht De wind joeg zoo onstuimig, dat niemand op straat durfde komen nogtans, bij 't eerste gerucht,gingen eenige overheden der ijzeren-wegen naar de plaats der ramp; ze konden tamelijk ver opde brug gaan,dan zagen zijb.j t licht der maan een breede opening in de brug, door 2 of 3 dweersbalken die gevallen waren... In tbegin dacht men dat er van i5o tot 200 reizigers op den trein waren. Godweet, leeft er nog een ziel van!... Er is een Stoomboot naar de plaats der ramp gevaren. Er is een rech terlijk onderzoek begonnen. Men zal gemakkelijk begrijpen dat al de Reizigers verongelukt zijn, als men nagaat dat t Convoi 80 voet diep gevallen is. Te Brugge staan al de kelders en veel huizen onder water; Te Zele, wijk Havermaat, is dijnsdag morgend een hofstee afgebrand. Te Luik-Vivegnis is er zondag morgend een botsing van treinen geweest, door een misgreep in d excentnk. - In den Borinage duurt de werkstaking voort er is geroepen Leve de Repu bliek leve de Commune Toemaar - Gendarmsen troepen bewaren de rust. D'hoD staat 00 tot 100 De kolen slaan op, de Staat kan geen wagons genoeg leve- JJ nop Siaai 90 101 IOU. r> Nogmaals een Gelukkig Jaar ren voor de transportatie. Er is ook opslag in t uzer. allen

De Werkman | 1880 | | pagina 3