V D'Ongeloovige Kluizenaars der 19' eeuw. (7d« Vervolg). Nadat de Inspekteur nog eenige minuten den wan- hopigen Staatsmeester had aanhoord, pakte hij zijn «gen op, en zeggende: tot later, kerel! trok hij naar huiten en ging in d'eerste herberg de beste, om zijn geschokte zinnen wat te herstellen. Hij rond er de bazinne thuis. Dag, meesteresse, 'nen grooten druppel klaren! Seffens mijnheer, zet u neêr, asteblieft.... Daar, mijnheer... En de bazinne, na den kalant bediend te hebben, ging achter haar buffet staan. Bazinne? Mijnheer? Er zijn hier ook zeker op de Prochie twee scho len? Ja, mijnheer, een goei en een slechte. O'est ga! en de goeïheett zeker meest scholieren? De goei, mijnheer, heeft /'allemaal: want zelfs, hij die slecht is, zal toch zijn kinders in geen slechte school steken. Hm, hm!... maar den Burgemeester en zijn bebe- penen werken hier zeker nog al, om de kinders naar de goeï school te krijgen! Och z'en doen, Mijnheer! De Burgemeester is een machtig man! Mijnheer, ge moogt 't dorp rondgaan en iedereen zal u zeggen dat ze zelfs met koorden en ketenen, geen éen vrij kind naar de slechte school zouden kun* nen krijgen. Maar bazinneken, is die school slecht? leeren ze daar iets dat niet en deugt? Of ze slecht is, mijnheer? dat spreekt van zelts; die school hangt af, gelijk ze waait en draait, van de Vrijmassonnerie; 't is hier zondag nog gezegd: van al degeen die z'in de Kamers gestemd hebben,is er mis schien geenen éénen die nog zijnen Paschen houdt; daarbij, die scholen zijn veroordeeld door de Bisschop- pen. -i- Jamaar, bazinne, gaan de Bisschoppen niet een beetje te ver? Wie moet dat oordeelen? Ik, gy, g heel da we reld? 't zou een Religieken zijn, op die manier. Ten anderen, met mijn klein verstand, 'k raisonneer en 'k zeg Wanneer moeten de kinders in de Religie op gebracht worden? Is 't als ze 15, 20 jaar zijn? Neen, van hun eerste kinderjaren. Als dekinders niets van Religie in de scholen hooren, of als ze daar ketterijen of goddeloosheden hooren, als ze daar g'heel den dag bij meesters staan, die met lijf en ziel af hangen van de kopstukken der goddeloosheid, zou t niet een al lergrootste mirakel zijn, indien die kinders standvas tig in hun Religie bleven? En als 't op zulk gewichtig punt aankomt, mogen de Bisschoppen zwijgen, moe ten ze niet spreken, uit plicht? Maar, ze zeggen en schrijven dat de Bisschoppen afgekeurd worden te Roomen. Wie zegt dat? de Voorstaanders der slechte scho len, niet waar? de Bisschoppen hebben geschreven in hun brieven: Ons kleunende op 't o cztvj van den II. Sloel; de Paus heeft die stukken gezien en gelezen, en heelt hij tot hiertoe een enkel woord van afkeuring gezon den? Mijnheer, als g'het weet, zegt het mij, t zal mij plezier doen! Ze moeten met hun zotte protocollen niet afkomen.... 't Is precies gelijk onzen Schoolmees ter: hij komt altijd praten dat hij zoowel Roomsch- Katholiek is als een ander, maar als er hem gevraagd wordt: Staat gij onder de g'hoorzaamheid van den Paus van Roomen, en zijt gij bereid van te doen wat de Paus van Roomen voorschrijft ende gebiedt? dan zwijgt hij stillekens. Neen, neen, mijnheerer is daar geen middelpunt; de Meestors en hunnen aanhang staan onder de g'hoorzaamheid van Bara en Van Humbeeck dat ze 'ne keer naar Roomen te biechte gaan en daar alles rechtuit zeggen, ze zullen er 't deurken krijgen, nog meer als hier... Allo, allo, zie, mijnheer, 'k en heb mij met geen polletiek gemoeid, maar 'k en kan niet om met al die valschheid! -Ja, en ze zouden zelfs de wet wiUen geven aan den Pries ter in zijnen biechtstoel; de Priester zou ook gedwon gen dienst moeten doen en d'absolutie geven aan personen die direktelijk in opstand leven tegen hun Geestelijke Overheid... Neen, neen, die met do Vrij- massons doet, kan maar bij de Vrijmassons gaan, om de vergiffenis zijner zonden en als hij op sterven ligt, in plaats van de gewijde keers, 'nen brevé der Vrij massonnerie in zijn hand nemen; hij zal «r in 't ander leven 'ne feilen hennen meê dood doen... Tot! tet! tet! met die twee gezichtenen metal die valsche redenen. Ge spraekt daar van uwen Meester, bazinne; is 't nen nieuwen? Och, neen 't, Mijnheer, 't is nog altijd den ouden. En wat is dat voor 'ne menseh, bazinne? Een oprecht spinnewiel, mijnheer, een vaantje dat draait naar alle winden; gelijk ik u zal gaan uit leggen. Geef mij eerst nog 'nen druppel. Seffens, Mijnheer. ('t Vervolgt). MENGELINGEN. Herodes, de eerste vijand van het kind Jesus, Konino- Herodes, op wiens bevel de kinderen te Beth- ehem "vermoord werden, was een wreedaardige menseh, of, om beter te zeggen, een monster van wreedheid. Hij had reeds te voren den hoogenpriester Aristobulus, toen deze zich in eenen vijver baadde, doen vastgrijpen en zoo lang onder water houden, tot dat hij verdronken was. Op een ongegrond mistrou wen deed hij zijne vrouw Marianne, zijne schoonouders zijnen zwager, en zelfs zjjne drij zonen, Alexander, Aristobulus en Antipater, ter dood brengen, zoo dat keizer Augustus, zulks vernemende, uitriep, dat hij liever het verken van Herodss dan diens zoon zou wezen, zinspelende op do wet der Joden waardoor hun verboden was verkenvleesch te eten. Op bevel van denzelfden wreedaard werden vele voorname staatsbeambten en 300 stafofficieren verwurgd, twee rechtsgeleerden, Judas en Matthias, levendig ver brand, en veel andere barbaarschheden gepleegd. Op zijn sterfbed riep hij zijne zuster Salome en haren eehtgenoot Alexander bij zich, en zeide: Ik weet dat de Joden zich over mijne dood zullen verheugen; maar ik wil hun zelfs die vreugd benemen, en maken dat zij op mijnen sterfdag zullen weenen en zuchten. Ik heb de voornaamsten onder hen te saêm geroepen, en ze in de renbaan doen vast zetten. Zoohaast ik mijnen geest zal geven, zult gij die gevangenen, door afgezondene soldaten, zonder uitstel doen dooden, op dat het gansche rijk, ja, elke familie in 't bijzonder, tegen wil en dank bitterlijk woene. Dooh dit bloedig bevel werd niet ten uitvoer gebracht. Herodes stierf eene ellendige dood. Eene trage koorts vergezeld met een sterken hoest verteerde zijne krachten; zijne voe ten zwollen schrikkelijk op, etterende en stinkende zweren, met wormen vervuld, bedekten zijn lichaam. Een onrerzadelijke geeuwhonger kwelde hem dag en nacht. Hij beproefde zich het loven te benemen, maar men belette hem zulks te doen. Eindelijk sloot hij zijn boosaardig leven in wanhoop. Een eud spreekwoord zegtWinter kotfl, 's lands behoü.... Inderdaad, de landijën moeten bijtijds eens diep uitvriezen. Als er veel, schitterende, en fon kelendesterren in de luoht zijn, 't is teeken van groo- te koude die gaat komen als er veel sterren vallen, als de zon rood onder gaat, 't is teeken van wind. IJs is zoo zwaar en nogtans, 't drijft op 't water, hoe komt dat Omdat ijs min vastheid heeft dan water neemt, o. v. 'nen eemer vol water en 'nen eemer vol ijs, 't water zal 't zwaarst wegen. Waarom is ijs lichter f Omdat, ais de warmtestof do waterdeelt jes verlaat, deze ingenomen worden door iocht. Nu dat vele patatters slecht zijn, ziehier hoe ze kun nen gereed gemaakt worden: gelaat uw patotters koken, ge pelt ze, ge snijdt ze in scheliekens, ge deet ze in een kastrolle met peteroalie en look of ajuin geka pt, ge laat ze nog eem weinigske opkomen, g'overgiet ze dan met melk, en een lekkere, kloeke potie hebt ge Solo -Slims zijn er gespeeld te Audegem, op Koningen-Avond,' door Jufvrouw Louisa Grysouiile met hare moeder en gezelschap en te maar 't berichtkaartje was niet onderteekend en volgens ons Reglement zijn zulke berichten an brieven nul on van geener weerde. w iiiiin 3 TT TT Later Nieuws. 's Hertogenbosch staat onder water; de markt alleen is vrij. Den 3 januari is de Rh ij n te ManheimS meters en half gehoogd. Er is groote schade; uit vele do rpen vluchten de volke ren 't Regent hier klachten tegen den Minister van openbare werken, voor zijne onredelijke en kop pige veranderingen. Te Westoapeile heeft Jan De Cuyper zijn hand gekwetst met naar vogels te schie ten, en zoo erg dat men zijn hand heeft moeten af zetten. Op Nieuwjaaravond vond men te Marike in 'ne meerscb, 't lijk van 0. Delpierre, sedert eenige dagen uit zijn huis verdwenen en onder de sneeuw versteven, in zwarte armoede laat hij eene weduwe met vier kinderen, waarvan twee schier blind zijn. Haar eerste man wierd over zeven jaar ook dood ge vonden. Z'hebben t'Hasselt uit de dakgoten der Hoofdkerk veel lood gestolen. MARKTEN. T'Antwerpen werden deze week verkocht op voet: 18 stieren aan 0,70 c 148 ossen aan 0,90 a 0,98; 219 koeien aan 0,70 a 0,80; 6 kalve ren aau 0,98 1,06, de bloem is van 41 tot 44. De suikerijboonen 22,50 a 22,75; d'Hop klimt in prijs; de Petrool is beschikbaar tegsn 20 o/e; loop der maand 19 1/2; te Leuven is 25c, afslag op d'inlandschetarwe. Te Rupelmonde zijn de Heeren E. Stas, Wascher en Van Beeckhoven genoemd om volgens de nieuwe wet deel te maken van het schoolkomiteit, dit is om het toezicht over dc gemeentescholen te hebben, in vervanging van de heeren Pastoor en Onderpastoor die door de wet van 1 Juli 1879 dit recht verloren hebben. Al wie deze heeren kent, oordeele ot er iets veranderd is. M. De Beucker schrijft dat de fruiten veel geleden hebben door den vochtigen zomer en den vroegen en strengen winter; bijzonderlijk is d hoop van tenen goeden perenoogst verloren. Hot is eene welgemeende waarschuwing, schrijft de geleerde Man, voor die, welke boomgaarden willen huren. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags fr. 28 a 3o 5o 22 a 22 3o 23 a 25 So 13 a 2o 5o o9o ao98 a 14 12 0 9 - a lo 39 17 a a 36 25 22 19 - 22 13 - 3 o5 3 oo 1 33 Tarwe Rogge Mastel uin Haver Hoppe (1879) Aardappelen,r w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GE ERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 28 Masteluin Rogge Boonen Aardappels Boter per kilo Eieren per 25 Vlas per kilo NINOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 29 3o Rogge, 23 Aardappelen, 13 Boter, per 1/2 kilo 1 5o LOKEREN, 's woensdags. Tarwe n.p.105 1. 24 oo 25 oo Rogge 105 1. 15 25 16 5o Garstn. 1051. 15 75 17 Haver 1591. 14 75 16 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 liet. 24 Haver 159 Boter per kilo Kemp per kilos EECLOO, Witte tarwe Rogge Boekweit Boter Eieren 23 14 1 75 65 25 - 14 14 75 3 o9 3 27 o9 25 26,08 16,39 19,85 3,—a3,40 3,30 MECHELEN. Veemarkt op Neckerspoel. 6o stuks inlandsch ras. Van 225 tot o35o. 489 hollandsch ras. Van 27o tot o85o. Binnen de stad. 17 stuks inlandsch ras, van 19o tot 31o. o59 stuks hollandsch ras, van 225 tot 43o. ST. NIKOLAAS. fr. 27 24 18 II 14 5o 23 5o 24 5 12 3 4t 3 4o 19 18 Tarwe per 106 liters Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Duivenboonen, Erwten Vlas, Aardappelen, Boter, Hoei, 100 bussels, Eieren per 26, KORTRIJK, 's maandags. A ardappels, gele, fr. 13,—al4,— roode 14,—al 5 Boter pt* 112 kilo l,54a01,72 Koolzaadolie,103 k» 71,25 Lijnolie, 105 k. 62,5o ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 33 Roode dito, Rogge, Haver, Boonen, Aardappelen per 100 kilo, Boter per kilo, Eieren per 25, ANTWERPEN. Tarwebloem 1ste soort 43a44,— 2de 41a42,oo 3de a,oo Roggebloem 36a—,— Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet: 0 16 stieren, 0,76 c. o94 ossen, 0,9otot098, 168 koeien, 0,7o tot0,8o 001 kalveren, o,9o tot o,oo DENDERMONDE s maandags 2 ^3 ii 75 5o 6o "5o w 7» 3 55 Witte tarw Rogge Boekweit Vlas per kilo Kemp Boter per kilo Eieren per 25 Aardappels Lijnolie 3o 00 a 31 22oo a 23 22 a 23 00 0 a o 0 97 a 1 3 a 3 o4 3 a 325 lo 50 a 14 25 61

De Werkman | 1880 | | pagina 4