DtN INSTEL VAN 'T JAAR 1880. buur Van der Heydt passeerde, schoot hij 'ne revolver op hem af. De twee geburen waren vroeger g'associeerd geweest, hadden in rusie gelegen en in proces. De glazemaker beweert dat hij naar de lucht geschoten heelt. Desalniettemin is hij de grootc kas in gezet. BUITENLANDS. In een Russisch stedeken, nabij de Pruisische grens, werd onlangs aan 'ne kelder gewerkt, en 'ne put gemaakt; men vondt er geraamten van 3 jongelingen en'ne militairen tenue. Volgens het schijnt, zouden in 't jaar 1863 drie poolsche opstandelingen, zoons van rijken edelleén, in dit huis gevlucht zijn, en er nimmer uit teruggekomen. Sedertdien leefde de bewoner des huizes op rijken voet. Men seint uit Londen aan den Univers dat een Duitscher, Alexander Schossa genaamd, zaterdag gedurende de mis in de katholieke kerk van St-Petersburg gedrongen is en vijf schoten gelost heeft op den priester, die officieerde. Deze werd gelukkig niet ge raakt. Schossa heeft nadien de ornementen van het altaar vernield en in brand gesteken. Met veel moeite gelukte men erin denrazenden kerel aan te houden. Hij heeft verklaard, dat hij den priester had willen dooden. Men veronderstelt dat Schossa aan de partij der duitsche socialisten toehoort. OOSTENRIJK. De Wolven. De Pesther Lloyd verhaalt dat een troep wolven, een der voor steden van Temesvar doorkruist heeft,en al de dieren heeft verslon den, die zich niet op stal bevonden. Een geestelijke, die in eene slede naar zijne woning terugkeerde, werd door een troep wolven aangevallen. De koetsier zette zijne peerden aan, doch aan een omdraai viel de slede om en de geeste lijke werd op den grond geworpen en door de wilde dieren verslon den, onder de oogen van den verschrikten koetsier. In een dorp zijn de wolven in vollen dag, op de binnenplaats eener herberg gedrongen, en hebben er een ezel verslonden. Te Szalouta is een veehoeder door de wolven verrast en verscheurd. In sommige deelen van Zwitserland heerscht onder 't volk een bittere armoedeNiet ver van daar, te Silezië is de duren tijd onbeschrijfelijk wreed. In Frankrijk, in 't departement der Lage Pyreneën, is een pachthof afgebrand, te middernacht't huisgezin bestond uit 8 per sonen; de vader nam zijn jongste dochter, en sprong ermee uit de zoldervensterdan wilde hij terug 't vuur in om zijn vrouw en an der kinders te redden; maar de geburen hielden hem vast; er was niets meer aan te doen devrouw en haar vijfkinders zijn verbrand. 't Grootste borstelfabriek van Frankrijk is afgebrand 't stond teCompiègne; de schade wordt berekend op 600,000 fr.; en 700 werklieden verliezen er hun werk bi). Te Sologne, in Frankrijk, zijn in de dennenbosschen, al de zeesparren vervrozen'tis eene onberekenbare schade. In onze streken heelt de vorst eene groote verwoesting onder de vogels aan gebracht. Nu dat de sneeuw opgeruimd is, vindt men een groote menigte doode meezen, roodborstjes en meerlen. Ze schrijven dat Parijs alleen, door het losbreken der Seine, zal 3 millioen en half schade gaat hebben; dat is veel, zult ge pei- zen maar ge moet weten dat er 42 schepen vernietigd zijn, waar onder schepen van 15 tot 20 duizend fr. weerde aan de brug der Invalieden is ten minste een half millioen schade. In Holland vermindert 't water; d'overstroomingen zijn geëin digd 't is nog al redelijk gegaanveel water, hier en daar schade aan dijken en spoorwegen, maar geen rampen of ongevallen... Als er nu maar in de streken, die onder water gestaan hebben, geen waterdampkoortsen of ander ziekten komen. God geve dat alles wel ga, en aan iedereen, zonder uitzondering. -^=e3)ago<ss^ Men noemt een normaalschool, waar de toekomende Meesters op Vastendagen vleesch krijgen en vleesch eten, waar de kapel veran derd is in een spreekzaal in welke onlangs een goddeloos man op de geweldigste wijze het Pausdom is komen aanrandenAcht bare Lezers, ge weet dat al de toekomende meesters en meesteressen voor al de gemeentescholen van Belgenland, uit de Normaalscholen van den Staat moeten komen. Wat geeft het dan aan de Vrijmetse larij, dat er nu nog in de gemeentescholen een kruisbeeld hangt, dat de Catechismus ervan buiten geleerd worde? Na eenige jaren, al die scholen komen toch in 't bezit van meesters en meesteressen die van 't geuzen-fenijn doortrokken zijn gelijk een smoutkanneGe ziet dus wel dat de Bisschoppen, met recht en rede, die scholen veroordeeld hebben en dat d'Ouders die hun kinders naar die scho len zenden, als zij EENIGZINS uit den dwang kunnen losgeraken, dat de meesters en meesteressen, d'inspekteurs en de schoolkomi- te'it-leden, dat ajlen die voor de Staatsscholen staan, zich plichtig maken aan een schelmstuk tegen hun Religie, en verantwoordelijk zijn voor al de gevolgen. En de gevolgen zijn schrikkelijk; ze ver meerderen nog honderde jaren later; dit kind, nu in d'onzijdige scholen, wordt later 't hoofd van een huisgezin, dat ook onzijdig is voor 't geen God en de Religie aangaat; en wie is er de schuld van, dan zij, die in de slechte scholen de bron van 't Kwaad hebben ge legd?.... Alwie gelooft dat er hiernamaals 'ne Looner is van 't Goed en 'ne Straffer van 't Kwaad, zal zich wel wachten, van verre of van bij, eenig deel le nemen.in de scholen, veroordeeld, omdat zij NU hoogst gevaarlijk zijn en LATER g'heel en gansch goddeloos moe ten worden. Uitslag van den Prijskamp Zele. Gegeven den 26 December 1879. 28 Mededingers. Oplossingen N- 1 Hoofdzonde n- 2 Bedelaar n- Bed el aar n- 4 Oud Testament. Allen gevonden door de HeerenAug. De Meester Wetteren, Ivo Geerinkx Cluysen, Ed. Schepens Zele, Em. Geerinck Zele, E. Van Haver St-Nicolaas, Theod. Celie Desteidonck, Ad. Van Uitfanghe Zele, Cesar Volkerick Zele; (Met 3 raadsels). Jan Gortebeek Dendermonde, C. Mathys Lede, L. Van Spaendonck St-Nikolaas, Celine De Trazignies Zele Jules Beresole te Lootenhulle, Joannes De Waalle Beleele, Ch. L, Rasschaert Smet- lede, Phil. Watthé Aspelaare, De kinderen Heindrickx Lebbeke, L. Botterdaele Bassevelde. (Met 2 raadsels). Marie Heirman Zele. Aug. Kegels St-Nikolaas, C. De Rollenare Meirelbeke, J. B. Van Kerkhove Sleidinge, F. De Louël Lokeren, Bruno Steiaart Bassevelde, Joz. Vermeulen Meirelbeke. De andere mededingers ontvangen ook onzen hattelijken dank, wij hebben een 4de prijs bijgevoegd om dies wille het getal Zeienaren overdreven was. Ziehier nu den Uitslag der loting: de Iste Prijs is toe gewezen aan August De Measter Wetteren, de 2de prijs aan E. Geerick Zele, do 3de prijs aan Ivo Geerinckx Cluysen, de 4de prijs aan E. Schepens Zele. Winnaars van 1ste en 3de prijs,een boter adres. Wij groeten allen vriendelijk en noemen ons Uwe aangekleefde raad selbroeders De Jury Domien. Wel perbliksem vrouw; zie nu'ne keer d'eerste page van de Werkman staat vol van malheuren en rampen op 't convoi 't Is éen, twee, drij, vier, vijf, zes. Tonia Ja, en dat van zaturdag t'rtaaltert? Domien. Wat doen ze wat gebeurt er wat gaat er om Tonia. 'ne Mensch zou gaan sidderen en bevoa, als ge dat lokomotief' ziet't Wordt 'ne moordkuil Domien. Gewonelijk, rond nieuwjaar, booren we «g-g van malheuren maar nu is 't iets partekelier &4?S55 Tonia. Ja, ge gaat er gezond op, en ge vaart alzoozaterdag kwam er in de Meiboom 'ne mensch geloopen die op 't verongelukt convoi gezeten had hij was zuiver zinneloos 'ne knecht heeft hem in een huis van kennis gebr acht en fi'l ligt er -ogEn g'ontf'angt gij zulke berichten thuis 't Zijn gelukkige menschen, die.gerust in hun prochie en in hun huizeken mogen blijven. Domien. Waarlijk, de voyageurs zullen gaan opslaan 't is't een mal heur op 't ander. Tonia. Waarhij mag dat koman, man Domien. Misschien, omdat tegenwoordig in veel statiën, den def- tigen dienst niet meer geacht wordtde beste verdienste is van lap en geus te zijn geeft het dan wonder, dat veel bedienden zich niet gelijk vroeger op hunnen dienst toeleggen.Zemoesten perbliksem elk vrijlaten en elk geven naar zijn verdienste.... Wat heeft de Chef of den Onderchef ermee te stellen, dat ik naar de Mis ga, dat ik katholiek ben, dat ik mijn kinders in goei scholen doe, als mijn wark maar wel gedaan is? Dat ik morgen Koning wierd, al de do Chefs en Onderchefs die 'De mensch zoeken voor zijn opinne.'k degradeerde ze, met mijn eigen hand Tonia. Alia, 'tis toch een droef begin voor de jaren 1880,... God weet, of ze nog met slechter zullen zijn als de jaren 70 Domien. In 179u is 'tin Frankrijk den grooten massacre geweest en ze willen hebben dat deos jaren 8ü ons ook tot droeve zaken zullen brengen. Tonia. -- Ons neer wilt alle menschen bewaren! Domien. Maar, kom, a e toekomst is'ne gesloten boek zekerlijk-, Europa is een vies huishouden ons Belgenland zit in slechte lakens en met slechte meesters. I onia. Ja, met zulk volk moet een land naar zijnen diaprastas gaan hoe hebben z'hun Bestuur begonnen met te vloe ken en met slechte wetten te maken. Precies gelijk er hier en daar lomphouten van menschen zijn die den dag met 'ne vloekenmetslechte propoostenopenen; van zulkendagmag allesver wacht worden: twist, krakeel,ge vecht,moord ver driet en tranen van grooten van klein. Domien. Wat wilt ge elk is toch heer en Koning in zijn huizeken wij zullen gelijk vroeger, ons beste doen, om de rust en den vrede te bewaren, alle dagen een goed kruis makeii, geen gemeens hebben met den slechten bucht, ge duldig zijn en vergeven, en als wij ons beste doen, laat het dan buiten maar tempeestan en donderen --c He* Schoolkomiteit van Bambrugge,Burst, Erondecem, Erpe, Meire en Vleckem, is samengesteld als volgt De Vuist, brouwer te Burst, Parewyek te Erpe, Honoré DeRyck te Meire,Hoffelinckx, id., en D. Van Nederveide, glazemaker te BambruggeTreffelijk he? LOOPENDE NIEUWS. Er is te St Nikolaas 'ne solo-slim gespeeld door Nardus De Cock, in dienst bij M. Hoonsens. Te Luik is er een doofstomme jongeling met een doofstom meisje ge trouwd; 't zal ongetwijfeld een stil huishouden zijn. Te Zele is zondag d'eerste bus geplaatst van den Katholieken Schoolpenning in d'herberg St Cecilia; ieder katholiek hert wenscht dit werk spoe- digen aangroei en den besteu uitslag. De werkstaking in de koolputter) is gedaan; de soldaten zijn reeds terug naar hunne ka- serns. De oudste kok van Frankrijk, iste Parijs overleden; 't is Caseneuve,'ne Pruis, in i8i5 met generaal Blucher naar Parijs gekomen; sedert 1848 leefde hij op zijn renten en kookte zijn eigen potteken. Te Ninove, bij de We Van Aelbrouck is op Drij Ko ningen 'ne solo-slim gespeeld. 't Vlas te Waregem staat: ie kw. 2,3o a 2,45, 2de i,65 a 1,80,'t werk. 1,18 a 1,27. Te Bergen is 't ruw vlas verkocht 1,20 den kilo, d'aardappels golden er 16,00; de boter, 3,6o; de ruwe kemp 1,07; d'hop 120 Ir. TeKortrijk, witte tarwe 24 a 26; aardappels, i3 a 14 fr; boter 1/2 kilo 1,54 a 1,79; eieren de 25, 4,5o; koolzaadolie, io3 k. y3 fr. lijnolie io5 k. 62 fr. koolzaadk. 100 k. 19 fr. lijnzaadk. 100 k. 26 fr. Er zijn nu te Gent valsche goudstukken van20 fr.in omloop, Victor-Emmanuels. Nooit gepast Mevrouw van 't Kasteel had 'ne nieuwen knecht en deed hem een glas water opdienen. De knecht bracht dit glas water op zijn hand Maar, 't was mis Mevrouw zegde dat dit geen manieren waren hij moest dit glas water op een teiloor brengen. De knecht gaat weg '■aarde keuken, giet 't water in een teiloor en komt daarmeê naar Mevrouw Onge nanierde mensch roept de Dame, hoe kan ik dat nu drinken Ja, Mevrouw, zegt de knecht, dat kan ik mij ook niet aan 't verstand brengen

De Werkman | 1880 | | pagina 2