Het nieuwe licht. D'Ongeloovige Kluizenaars der 19" eeuw. mechelenT Willem. Hoeveel rampzalige ouders in dat Christene Land! werpt liever uw beste kleêren en meubels op den mestpoel, als uw kinders aan Geu zen toe te vertrouwen! Bismarck. Welnu! er zijn 23 scholieren, en de meester is gebleven. Wat doet Van Humbeeck nu? hij decideert dat te Laarne moet 'nen Ondermeester Ro men. willem. Goed, mijéwanne! goed! Bismarck. - 'nen Ondermeester, en in plaats van er eenen te nemen uit de plaatsen waar geen enkele scholier is, hij decreteert dat de zoon van meester Van Houcke, te Laarne zal ondermeester zijn, met een traktement van 1200 i'r. Enraadt hoe oud de kadé is? 13 JAREN!!!! willem. Pardaf! oei! oei! die klucht is te wreed! Maar, kanselier informeert 'ne keer; die jongen van Laarne is misschien 'ne genie, een wonder der we reld; 't zou misschien 'ne schat zijn voor een van ons Universiteiten. Ik wacht daarover uw antwoord af; laat ons nu de partikuliere brieven lezen. Sedert eenigen tijd is er (bijzonder in Engeland) veel spraak, van een huis-en straatlicht, uitgevon den door den Amerikaner Edison... Edison is'ne vent van buitengewone wilskrachtnog kind zijnde, verkocht hij gazetjes op straat en werd om zijn braafheid en vlijt, van iedereen geacht; later ge raakte hij onderdo telegrafisten, studeerde en leerde veel bij zijn eigen,over mekaniok, elektriek, physiek, enz. Nu legde hij zich bijzonderlijk toe om eene nieuwe wijze van verlichting door den elektriek uit te vindenreeds op vele plaatsen van Amerika en Europa werden d'openbare wandelingen 's avonds met elektriek verlicht doch men zegde dat Edison zocht om zijn nieuw licht toe te passen aan de ver lichting der huizen. Men schreef dat de ervarene Man viermaal 24 uren geweest is zonder zijn bed te zien, dat eindelijk zijne pogingen met den besten uitslag werden bekroond, dat verscheide plaatsen van Ame rika niets anders dan 't elektriek licht gebruiken... Kortom, er werd daar zooveel over gezegd en ge schreven, dat een gazet van Parijs, het peerd bij den toom nemende, naar Amerika telegrafeerde en aan M. Edison vroeg of al hetgeen van zijne lamp gezegd werd. echt en waarachtig was. D'antwoord is ge weest JA. Edison zelf antwoordde dat zijne uitvin ding inderdaad volledig was dat het gemak bij het gebruik der lamp en de spaarzaamheid in 't verbran den alles overtrof wat men gehoopt had en dat sedert tien dagen, de huizen van Mento Park door het stel- sel-Edison verlicht waren. Wij geven hier do teekening dier lamp: 't Ronde bovengedeelte A, is een luchtledige glazen k°X is de voet der lamp waardoor de draden van den elektriek loopen. T is een klein stukje kool, verbonden door dunne platinadraden. i i zijn platinadraden die naar de schreetpalen 1 1 leiden en van daar, naar de voortbrengingsmachien. Men beweert dat 't licht dier lamp beterkoop zal zijn en beter dan elk ander en daarbij, geen het minste gevaar van brand de lamp zou nu reeds, aan 1 25 kunnen geleverd worden en het licht aan een derde van 't geen de Gaz kost. Dit nieuw licht wordt gegeven met draden, gelijk de o-az met buizen; die draden leiden naar eene stoom- machien, die gemakkelijk van straat tot straat kan verplaatst worden, zoodat men in afgelegene wijken en dorpen dit licht zal kunnen gebruiken. Indien het waar is, 't geen in Amerika en Engeland schier 't algemeen gevoelen is, ten eersten, dat het licht-Edison schitterend is, klaar, zacht, regelmatig en zonder ilikkering of schokken ten tweeden, dat het 60ten.honderd op het tegenwoordig gaz-licht doet sparen; zjjn die twee punten echt, dan zijn wij, in 't licht'voor huizen en straten, aan 't punt eener groote verandering of revolutie.... We zullen tal- wachten en zooveel mogelijk ons profijt zoeken te trekken uit de nieuwe uitvindingen van 't vernuft, die edele gaaf door God aan den mensch geschonken... Er zijn er die, bij 't zien der uitvindingen, met trotsch- heid naar omhoog durven zien Welke dwaasheid Wat zijn toch al die uitvindingen, wat is de gaz, de petrool, den electriek, tegen 't licht dat de Schepper in den Hemel heeft geplaatst! tegen de zon, die se dert dat de wereld staat, den aardbol verlicht, voedt, verwarmt en verkwikt! Mag iets van 's mensehen werk. daarbij vergeleken worden op 't millioen- ste deel! Er is dus geen ander rede dan oris te veroot moedigen en den Almachtigen God te eeren, te dienen en te aanbidden. (8d* Vervolg). Ja, sprak de bazinne, den Inspekteur zijnen drank gevende, een spinnewiel, dat is onze Meester geweest, al zijn leven, zoo ver als ik hem ken. Ik iuister, bazinne. Ja. ja, 't mag wol gezegd worden, mijnheer, en zooveei te meer, dat het hij is, die in herbergen gaat spotten en gekken met 't Geestelijk, die haar plicht doet, terwijl dat hij de zijn miskent. Maar, 't en zou in ons herberg geen plaats hebben, als de meester of 'nen anderen geus hier komt, hij krijgt zijnen druppel of zijn glas bier gelijk'nen anderen; maar om hier te laten slechten praat jabberen, neen en ze weten dat ook... Om nu in korte woorden van den meester te spreken, over veel jaren heeft hij gewerkt en ge schreven tegen 't Geestelijk, later is kwezelaar ge worden, lid van Vincentius over vier jaar heeft hij een groote plaats gevraagd 't mislukte en weêral wera 't vlaggeken veranderdjaddjie de devotieladdjie Vincentius!. Als de schoolwet kwam en als 't gedece- deerd was, dat hij bleef, voor den vetten post, dan beknibbelde hij overal de Bisschoppen; ze waren te ver gegaan; hun orders waren zotte grillen, enzoo- voorts. Later nog, als Peer Van Humbeeck met zijn wet van de brug in 't water viel, en zijn hypocriete circulairs rondzond, onze meester hersehilderde weer zijn gezicht, gaat 's zondags in de kerk zitten op een plaats dat elk hem ziet, leest dat zijn tanden vlassen, als er volk bij is, blijft langer zitten om te meditee- ren en gaat zelfs den kruisweg Maar, vrouw, dat zijn toch geen slechte zaken Och neen'tiemand vriendelijk d'haud geven, is geen slechte zaak, maar iemand d'hand geven en hem terzelvertijd bespottenen bedriegen, dat noemen ze Judasserij, in mijn land, mijnheer En hoe passeert de meester zijn dagen, vrouw Hoe dat hij zijn dagen passeert! wel, met slechte gazetten te lezen, met zijn eigon ze.ven op te fretten en te verkeeren met menschen, die zijn grootste vij anden van eertijds waren; zoo gaat hetdie den dui vel dient, moet zijnen steert dragen,... 't is een droef leven Alzoo bedriegt de gierigheid dikwijls de wijs heid. 'k neb onzen Grootvader al zijn leven hooren zeggen dat 'ne mensch die tegen zijn Religie opstaat, naar alle winden begint te draaien en op den duur voor niets meer en deugt. Maar, vrouwken, daten zal toch niet lang du ren; de zaken zullen keeren Ja zeser, zullen ze keeren, en mooten zo kee ren. mijnheer,; als ge peist dat 'ne mensch voor die leegloopers moet werken 'k Wil zeggen, dat alles op den ouden voet kan komen. Hola Piet! en wie zegt dat in 't Land? misschien éenen ep duizend neen, neen Er is geenen eenen ezel die twee keeren zijnen poot tegen denzelfden steen stoot, en wij zouden ons hoofd twee keeren in die pinne van't staatsonderwijs steken Neon, neen, dat spel is amen en uit; ze kunnen, al was 't, de te genwoordige meesters ievers and-rs employeeren of op een pinsjoentje zetten en er geen nieuwe meer aanveerden En uat de Staat nog wilde, ge zoudt eerder de zee in uw hoedeken gieten, mijnheer, als aan de Staatsmee.sters de confientie der Ouders en 't respect der kinders teruggeven. Maar, wat zie ik? daar buiten ('t Vervolgt). Later Nieuws. De petrol slaat af; hij komt in Amerika bijna zoo abondant als 't water; kolen en ijzer slaan op; geen verandering in d'hop; de bloem t'Antwerpen staat van 41 tot 44 fr. de roggebloem 36. RAMP van Haaltert: de boter- marchand van Sottegem is dijnsdag kunnen naar huis gaan; al d ander gekwetsten zijn aan de be terzij Provoost, die nog t'Aalst ligt, betert ook; men peist dat hijop't einde dezer week zal kunnen naar huis terugkeeren. 't Is voor den vent een lange en droeve reis geweest; d'oorzaak der ramp is den retard, den mist, 't niet-verstaan der signa len.Du Cang, van Sottegem, is te Wilrijck, waar hij aan de route werkt, tusschen 2 waggons de bil verpletterd; hij ligt t'Antwerpen in 't gast huis. Te Kortrijk is de fabriek aigebrand der heeren Gebroeders Nys; die fabriek leverde werk aan 440 menschen; d'heeren Nys zoeken ander ge£ bouwen om 't werk niet te moeten staken... Een edele handelwijze In 't Stadhuis van Brussel zijn 2,5oo Ir. gestolen. MARKTPRIJZEN. AALST, 's zaturdags. Tarwe fr. 27 a 31 Rogge -21 Masteluin Haver 24 I s - o91 ij r 0 8 2 4 2 9o a a 23 - a 26 00 a 21 00 ao97 a 14 a a o9 81 3 o9 a 5 25 or* So 33 Go- Hoppe (1879) Aardappelen,r. w. Boter per 3 k. Eieren 25 Vlas per 3 kilo GE ERAARDS BERGEN Tarwe per 100 kilo fr. 28 Masteluin 22 Rogge 19 Boonen 22 Aardappels 15 Boter per kilo 3 Eieren per 25 3 Vias per kilo 1 N1NOVE, 's dijnsdags. Tarwe per loo kil. 28 3o Rogge, 22 23 Aardappelen, 13 14 Boter, per 1/2 kilo 1 5o 1 L<"KEREN, 's woensdags. Tar e n p.105 1. 24 00 25 5o Ro je 105 1. 15 25 16 5o Ga stn 1051. 15 25 16 25 H ver 1591. 14 75 16 25 ZELE, 's dijnsdags. Tarwe p. 106 iiet. 24 26 Haver» 159 It 14 75 Boter per kilo i 27 3 45 Kemp per kilos yj 80 Veemarkt op Neckerspoel. 65 stuks inlandseh ras. Van 235 tot o37o. 478 hollandsch ras. Van 283 tot 0800. Binnen de stad. 19 stuks inlandseh ras, van 199 tot 34o. o71 stuks hollandsch ras, - van 23o tot 45o. ST. NIKOLAAS. Tarwe per 106 liters tr. 27 Poldertarwe 24 Rogge 18 Boekweit .18 Haver 14 Duivenboonen, 23 Erwten 24 Vlas» 5 3o Aardappelen, 12 Boter, - 3 19 Hoei, 100 bussels, .41 Eieren per 26, 3 90 KORTRIJK, s maandags. Aardappels, gele, fr. 13,~al4,— roode 14,—al5 Boter j.ei 1'2 kiio l,54a0l,70 Koolzaadone,103 a 73,25 Lijnolie, 105 k. 62 25 ROESELAERE, 's dijnsdags. Witte tarwe per 100 kil. 33 Roode dito, 2 75 Rogge, 2 5o Haver, 2 Boonen, 2 5o Aardappelen per 100 kilo, 1 50 Boter per kilo, 3 Eieren per 25, ?,5 ANTWERPEN, Tarwebloem 1ste soort 43a44,— 2de 41a42'oo 3de a,oo Roggebloem 30a—,— Maandag werden ter veemarkt verkocht per kilogram op voet; ol4 stieren, 0,7o c. 140 ossen, 0,92 tot loo, 219 koeien, 0,7o tot 0,80 ooö kalveren, 1,- tot 1,12 DEN D ERM ON DE s maandags 29 5o a 3o 22oo 22 0 - 97 3 Witte tarw Rogge Boekweit Vias per kilo Kemp Boier per kiio Eieren per 25 Aardappels Lijnolie EECLOO, 's donderdags. Witte tarwe 29,95 Rogge 16*39 Haver 09,24 Boter 8, - a3,4C Eieren 3,30 a 3,50 a 23 - a 23 00 a o a 1 a 3 5o 3 - a 325 11 50 a 13 25 61 25

De Werkman | 1880 | | pagina 4