ÏehoSüuteh"^ 1 n h u l d 1 ginTde^s chqg^ I1 5 den wonderbaren timmermansgast. (Vervolg 12.) mr- katholieke priesters. De communards juichen hem luidruchtig toe, en Bismarck vrijft zich d'handen, ziende hoe het fransch leger losbandig wordt. "Uit Pruisen meldt men dat de onderhandelingen met Roomen voor 't oogenblik gestaakt zijn. Bismarck verklaart in zijn gazet dat hij de schuld niet is van den Kulturkampf wie zou 't dan zijn?—Zeker is 't dat Paus Leo alle sacrificiën voor den vrede doet. Zijne edelmoedige gematigheid is in 't volle Parlement van Weenen door den opperminis- ter Haymeri.e geprezen geweest, deze voegde er bij dat de Paus altijd soeverein is en blijven moet, omrede van zijn groot zedelijk gezag dat zich de gansche wereld door uitstrekt. j- Oostenrijk werkt gedurig voort om zich in 't Oosten te versterken, en bedient zich waarschijnlijk van den Albanezen bond om Montene gro, Bulgarië en Serbiö onder zijnen invloed te krijgen. In Spanje is de Kamertwist aan 't koelen. De minderheid gaat hare werkstaking eindigen en wederom aan de zittingen deel nemen. Men zal in akkoord geraken nopens de afschaffing der slavernij in Cuba, en d'ekonomische hervormingen. In Italië, grooten twist tusschen 't Senaat en do Kamers, bijzonder lijk overde belastingen. 'tLiberaal ministerie moet daar geld slaan, gelijk hier, en 't volk is uitgegeven en uitgeput. .x-V >- SCHOOLPUNTEN. Er is te Dixmude grooten oploop geweest voor ZEVENTIEN Armen, die te Veurne naar den Tribunaal moesten, omdat zij in 't Arm bureel hun brood waren komen vragen; ze kregen niets, omdat hun kinders naar de Katholieke School gingen; ze vroegen hun recht, de vrijheid van hun geweten. Twee vermaarde katholieke Advokaten waren aangesteld om die brave menschen te verdedigen. Z'hebben schrikkelijk op hun Brood gehad, de Beulen der Armen; d'uitspraak is deze week... Maar, een ander uitspraak zal eens komen, voor den Rech ter die niet kan misleid of bedrogen worden, voor den Rechter die zal oordeelen, niet volgens de menschelijke wetten, maarvolgens de Wetten der Eeuwige en Onveranderlijke Rechtveerdig- heid.... Zwicht u, Volksbeulen van Antwerpen, Aalst, Gent, Brugge, Dixmude enz. enz. want de Dwingelandij is algemeen; de Logie heelt al haar dwangmachienen in 'ne reep ge bonden. omdat den eenen den anderen zou meêslijpen; Zwicht u, rampzalige menschen; want alsdan zal het in uw ooren donderen: (i Weihoe! g'hebt uw boosheid zoover gedreven, van met de goede ren die ik \i geschonken had, met de goederen der Armen die u waren toevertrouwd,d'allerwreedstc helsche tirannie uit te oelenen, G'hebt gezegd: Geen werk! geen brood! of uw kinderen aan ons leveren! of uw kinderen naar de scholen der Vrijmetselarij!... Die zielen, algekoclit, doormijn dierbaar bloed, zoo zal de Rechter spre ken, gij, schepsel van 'ne niet, gij, Christene menscli, g'hebt ze met geweld in d'handen van 't kwaad willen leveren! Enge zult dan niet thuis komen, met te zeggen, 'k En wist ik dat niet! 'k meende daarmee goed te doen! De Rechter zal zeggen: a Zwijgt! de Bis schoppen hebbenugenoeg dewaarheid verkondigt en gij zelf kondet ter oogen uit zien dat al de slechten engoddeloozen van Belgenland voor die officié'ele scholen stonden en streden! Vermaledijd nu en voor eeuwig, nevens Judas, Ca'in, Herodes en d'ander verraders!..» Zoö zal't gaan voor den eeuwigen Rechter... Ge zult misschien gaan peizen, Volksbeulen, dat er geenen Eeuwigen Rechter bestaat: maar g'heel de Menschheid en uw eigen hert komt daar tegen op; die Rechter zal meer te oordeelen hebben, als al de Rechters der wereld: Al die bedekte schelmerijen, al die valschheden, al die bloed- zuigerijen, al die bedekte misdaden... Neemt de waarheid van dien eeuwigen Rechter weg, en de samenleving wordt een spelonk van roovers en moordenarijen.... Voltaire, die slechte ziel, in zijnen ouden dag, sprak eens met 'ne vent van zijnen kaliber,jonger als hij, en vroeg hem: Wat peïst ge, confreer, van d'Eeuwigheid? M. Voltaire, er is geen ander leven! En Voltaire, eens diep zuchtende omdat hij d'eewigheid vreesde, en met rede, Voltaire antwoordde: Vriend! vriend! ik studeer al zestig jaar, en zoo ver ben ik nog niet geraakt... En als dicnzelfden Voitaire stierf, den 3ostcn Mei 1778, Voltaire was zulken geleerden man, hij had 100 boekdeelen geschre ven, hij had al de diepte der Ongeloovigheid doorgrond, en zoudt ge peizen dat Voltaire kalm stierf, dat zijn ongeloof hemeenige rust liet op dien beslissenden oogenblik'? Neen! Voltaire riep: Ik ben verlaten van God en van de menschen! Hij riep tot zijne makkers die rond zijn ledikant stonden: «Gaat weg! ge zijt gij de schuld van den toestand in welken ik ben! D'een uur aanriep hij God, maar zoo dikwijls had de Genade aan zijn hert geklopt; Voltaire had zoo dikwijls de Genade verstooten, nu was ergeen Genade meer voor hem; en dan blasfemeerde Voltaire gelijk 'nen duivel. Hij riep in wanhoop en woede uit: Jesus-Christus! Jesus-Christus!» Dikwijls in zijn leven, ziek zijnde, had hij zijn slechte schriften herroepen, maar nu was hij belegerd door porteclés va.; Satan, onder welke zekere Tronchin die later verklaarde, dat cie dood van Voltaire de heilzaamste leswas voor ai degeen die door zijne slechte schriften waren bedorven geweest.... Ennamate zijne dood naderde, vermeerderde zijne wanhoop. Ik voel, riep hij uit, ik voel een hand die mij naar den tribunaal van God slijpt: En zich recht op zijn bed zettende en zich naar deii muur keerende: De duivel is daar, riep hij uit; hij wilt mij vastgrijpen.... Ik zie het.... Ik zie d'helle.... helpt mij! helpt mij!... doet dit weg! En om als les te dienen voor alle goddeloozen, Voltaire slorp zijn eigen uitbraaksel op en stierf, 't en kan niet ge noeg herhaald zijn juist op den datum,dag en uur, als hij voorzegd had:'t Christene Geloof zal te niet zijn, In ons Land leeft ook 'ne Voltaire die gezegd heeft: "t Christene Geloof is een lijk; 't moet den put in.door ons Onderwijs:Peer Van Humbeeck, wat zult gij doen, hoe zult gij vare n als de kadé hierneven zal komen aan uw deur kloppen? En jkomen zal hij, zonder twijfel, mis schien eer als gij denktMeesters van 't Geuzenonderwijs, loopersvoor i't Geuzenonderwijs, Ouders die uw kinders op 't Geuzenonderwijs stelt, gij allemaal knechten en medehelpers van den dwazen Voltaire onzer da gen, wat zult ge doen, wat zult ge peizen, zeggen en gevoelen, als dezen kadé hiernevens, bij u zal komen en lot u zal zeggen: Alia, mee! mee naar d'Eeuwigheid! g'hebt uwen tijd gehad! 'ris met u gepast! verlaat geld, goed, vrienden, ambten, kennissen; neemt uw pak op en gaat mee! De Rechter wacht Maar Peer als't u blieft!Geen misericorde! 'tuurisgeslagen! En avantarrrsch! naar d'Eeuwigheid! Peist daar wel op, gij bijzonderlijk die, in 't punt van Onderwijs, de Vrijmetselarij en Peer Van Humbeeck durft volgen! En als g'er niet op peist of niet wilt op peizen, des te slechter voor u. yVat zeggen de Geuzen en Vrijmetsers daarvan? Ze meenden door hun slechte of onzijdige school de Christene Kerken ten on deren te brengen, in de dorpen gelijk in de steden, en nu, nevens elke Kerk rijst een Katholieke School op, die de jonge ge slachten dezelfde gevoelens zal inboezemen, met welke hunne Ou ders en Voorouders gelukkig geleefd hebben en zalig gestorven zijn; en die Katholieke School wordt overal ingehuldigd, met zooveel pracht en vreugd, als in vroegere tijden de kerken zeiven werden ingewijd! en die Katholieke School zal er staan, zoolang als de pinne der kerktorens tegen de zon zal blinkenReeds heeft de groote meerderheid der Gemeenten het blijde feest gezien en bijgewoond der inhuldiging eener Katholieke School, en maandag laatst was het de beurt der groote en volkrijke Gemeente DENDERHAUTEM. Eere aan al de Denderhautemsche lieden 't is er deftig en prach tig gegaan Niet alleen de weg naar de School, maar g'heel 't dorp was bevlagd 't kanon schoot salvo's van viktorie en van triomf, die g'heel den omtrek deden daverenAl d'heeren Priesters-inboor lingen van Denderhautem waren herwaarts gekomen, om 't geluk hunner duurbare Parochie bij te wonen; vele heeren Onderpastoors die te Denderhautem gewrocht hadden, waren hun braaf volk ko men proficiat wenschen; de dooden, in Gods gewijden akker, zullen hunne nakomelingen gedankt en gezegend hebben, 't Was ten half tien dat de Mis begon, een Plechtige Mis met 7 Heeren de kerk was kroppensvolimmers vele vreemdelingen waren gekomen, om nogeens de wijding eener Katholieke School te zien; na 't Evange lie beklom de E. H. Puissant, oud-onderpastoor van Denderhau tem, thans onderpastoor te Lokeren, den Prediksteel en legde er deze twee punten uit: Geen ware opvoeding zonder Godsdienst; de Kerk alleen is door O. H. Jesus-Christu-s gemachtigd en gezon den om den Godsdienst te leeren. Zijn helder en machtig woord doordiong de zielen zijner Aanhoorders. Na de Mis begaf een Stoet, waarin de Z. E. H. Deken van Ninove de eereplaats be kleedde, met de 400 kinderen, de Geestelijkheid der Gemeente en vele vreemde Heeren, een Talrijke Stoet bega! zich onder 't zingen der Litanie van Alle Heiligen, langs drij Triomfbogen naar 't ruim en sterkgebouwd lokaal, dat werd gezegend en ingewijd om de plaats te zijn waar de jonge Christenen in hun Geloof zullen onder wezen worden en tevens ook in allerhande nuttige wetenschappen. Maar eerst en vooral in hun Geloof; 'ne mensch is geenen hond, geen peerd, dat genoeg heeft als het brood en haver krijgt, als het kan loopen en springen, lezen en schrijven 'ne mensch is een re delijk schepsel, en let er op, geachte Lezers, ziet het na in steden en dorpen, op g'huchten en straten, in pachthoeven en hutten; als 'ne mensch vergeet dat hij een redelijk schepsel is, een schepsel dat God moet kennen, eeren en dienen, alsdan wordt 'ne mensch een monster van bedriegerij, van wulpschheid en van wreedheidEn 't is daarom dat de wet, die God en Godsdienst buiten 't onderwijs sluit, gelijk de Schoolwet hetzelf bekent in artikel IV, dat die wet een misdaad is tegen de samenleving en erger moet bestreden wor den als de besmettelijkste ziekte Ondertusschen, eere en lof aan al de Denderhautemsche, "behalve eenige uitzonderingskes; en veel geluk en voorspoed met hunne Schooi. Het volgende welgelapt jaarschrift stond op eene der arken; in dezen zin: In spijt van allen Geuzennijd De school is plechtig ingewijd. Vriend B. te Dendermonde, Of' liet waar is dat de heeren Eyers, Rohberecht en Thysbaert van Waasmunster, hunne demissie van ioopers voor de geuzenscholen reeds hebben ingezonden, kunnen wij u niet verzekeren wij hebben het in de gazetten nog niet gelezen. Maar vrees gerust, liet zal haastig uitkomen, al moesten het de kraaien uitbrengen. TELEGRAM SECREET. Bismarck heeft 'ne sergeant zijner lijf wacht naar Laarno (bij Wetteren) gezonden, om de zaak van den 13jari- gen Onderwijzer t'onderzoeken. De Pruis is er gozien en is mot al de noodige akten a.n dokumenten per expres teruggekeerd. Nu naderde Wydeman, bleek als de dood; hij herinnerde zich hoe zijne hand onbeschoft op die keizerlijke kaak was gevallen,en

De Werkman | 1880 | | pagina 2